Rozhodující centimetry II. kvalifikace a účast Josefa Váni

29. 06. 2016 07:00

Obrázky: 20

Autor: Monika Suchankova Foto: Monika Suchánková, Milan Křiček Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 4422 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Poměrně početné divácké obsazení se sešlo i přes horké počasí na dostihovém závodišti v Pardubicích v sobotu 25. června. Hlavním tahákem byla II. kvalifikace na 126. Velkou pardubickou, ve které se objevil i Josef Váňa v sedle. Kromě kvalifikace bylo již tradičně připraveno dalších sedm dostihů.

Prvním dostihem, který startoval již ve 12 hodin, byla Cena mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN (Stchcc, III. kat, 4 000 m, pro 4leté koně). Tento dostih se stal jednoznačnou záležitostí pro Jesmoona (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Jakub Myška-Myšková), když vyhrál stylem start-cíl a v cílové rovince ještě navyšoval svůj náskok. Za ním doběhli v pořadí Monarcho, Gibb's Beach a Lad In. Více koní do cíle nedorazilo, Reki podklouzl a ztratil svého jezdce a Sekret Ecosse zastaven.

Jesmoon

V Ceně za podpory SEED SERVICE (Stchcc, III. kat, 5 200 m, pro 5leté a starší koně) měl problémy Al Jaz, který byl zastaven po komplikaci na Irské lavici, která se šla z druhé strany. Na čele se mezitím usadil Wild Danger (ž. Jan Kratochvíl, Váňa st. Josef, Javor), který tam vydržel až do cíle. Druhý doběhl Tzigane Du Berlais před Peintre Abstrait, Rendez Vous a Celadon.

Wild Danger

Ihned po startu Červnové cross country Válečníka (Stchcc, II. kat, 3 300 m, pro 5leté a starší koně) šel do čela Terebesz, kterého vzápětí vystřídal Borderland a ten nastolil velice rychlé tempo. Na Dropu ztratil jezdce Torgon. Před náběhem na travnatý ovál šla do vedení Ryana (ž. Martin Liška, tr. Junková Jana, EŽ Praha), která si vítězství uhájila před pomalu se přibližující Amforou. Pro třetí místo si pěkným finišem doběhla Arcione, která se většinu dostihu pohybovala na konci, před Borderland a All About Cossio.

Ryana

Čtvrtým dostihem byla již Cena města Pardubic - Memoriál Mjr. Miloše Svobody- II. kvalifikace na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou (Stchcc, NL. kat, 5 800 m, pro 5leté a starší koně). Největší pozornost ještě před samotným dostihem nebudil nikdo jiný než Josef Váňa. Ten se naposledy objevil v dostihu v roce 2014, konkrétně při Velké pardubické v sedle Tiumena, kterého premiérově vyměnil za Rabbit Hawk Wing. Jako hlavní favorit ale do dostihu nastupoval Hegnus. Na paty mu měl šlapat především Universe of Gracie, Ter Mill, Reaper, či loňský vítěz Velké pardubické Ribelino. Sázející také hodně věřili právě Josefu Váňovi.

Po startu se na čele usadil Hipo Jape. Na Irské lavici se zdržel Ribelino a nabral ztrátu několika délek. K nepříjemnému karambolu došlo na skoku č. 6, kde spadl Gauner Danon a o něj upadli také Jam Taki a právě Ribelino. Na Velkém Vodním příkopu měla pád Sapfó a hned nad dalším skokem ztratil svého jezdce favorit Hegnus. Několik skoků před cílem se na čele objevil Puntarenas, který na vedoucí pozici točil také do cílové rovinky. Ještě několik metrů před cílem to vypadalo na vítězství Puntarenase, ale ten postupně zpomaloval a naopak se k němu blížili Templář a Ter Mill. A právě Templář (ž. Josef Bartoš, tr. Novák Antonín, Stát Luka-trdelník.com) doslova strčil nos před Puntarenase, který těsně skončil před třetím Ter Millem. Čtvrtý doběhl Reaper před Hipo Jape. Dostih ještě dokončili Amaragon, Rabbit Hawk Wing, Sherardo, Nebrius, Klaus a Universe of Gracie. Mlýn byl v průběhu dostihu zastaven.

Templář

V Ceně společnosti Synthesia, a.s. (Stchcc, IV. kat. 3 400 m, pro 5leté a starší koně) se o tempo dostihu starala Vinny Rain. Avšak při točení do cílové rovinky se na čelo startovního pole dostala Izynka (ž. Michal Mikšovský, tr. Olehla Čestmír, MVDr. Hudec-Olehla), která lehce zvítězila. Druhá finišovala První Láska před Vinny Rain, Letní Láska a Rabbit Librettist.

Izynka

Cena Komerční banky (Stchcc, III. kat, 4 400 m, pro 5leté a starší koně) se stala kořistí pro Nicka (ž. Pavel Složil, tr. Poles Pavel, Nýznerov), když se v cílové rovině odehrál strhující boj s druhým Artistmontot, který většinu dostihu odvodil. Další umístění si rozdělili Waikita, Vajgaros a Lombargini.

Nick

Sedmým dostihem byla Cena za podpory Olympijského parku Pardubice 2016 (proutky, II. kat, 3 900 m, pro 4leté a starší koně), do které nastupoval jako jasný favorit Playstarabad. Bohužel na jedné z překážek měl problém Brisk Moos, do kterého se připletl i Playstarabad a poté nechali své jezdce za skokem. V cílové rovince to byla sólo jízda pro Adiutant (ž. Thomas Garner, tr. Hurt Tomáš, LorenzoWinfieldSyndicate). Za ním doběhli Sorgenio, Laurian, Theophilos a Desson.

Adiutant

Do Ceny Dostihového spolku a.s. (proutky, IV. kat, 2 800 m, pro 3leté koně) vůbec neodstartoval Hasan, který ztratil jezdce na zkušebním skoku. O tempo se v průběhu dostihu staral Doldeton, který na čele vydržel až do náběhu do cílové rovinky. Přibližně v polovině roviny předvedl pěkné zrychlení Santo Cerro (ž. Sertash Ferhanov, tr. Wroblewski Grzegorz, Vocetka) a lehce zvítězil. Druhé místo bral Hádes před Doldeton, Changing Guard a Norman.

Santo Cerro

Další dostihový den na závodišti v Pardubicích bude až 20. srpna, kdy bude na programu III. kvalifikace na Velkou pardubickou.

Josef Váňa: Necítím se tak starej, jak vypadám

Dvacet osm startů a osm vítězství ve Velké pardubické. Legendě nejtěžšího a nejstaršího dostihu kontinentální Evropy to ale nestačí. V říjnu mu bude 64 let, ale do důchodu se stále nechystá. Řeč je o Josefu Váňovi, kterého jeho fanoušci mohli opět vidět v sedle poslední červnovou sobotu v kvalifikačním dostihu na letošní Velkou pardubickou. Podle svých slov testoval sebe i člena stáje Rabbit Trhový Štěpánov, ryzáka jménem Rabbit Hawk Wing, ve volném překladu „Jestřábí křídlo".

Pěkně jsem se svezl. To, že jsme dojeli tak, jak jsme dojeli... (7. místo - pozn. red.) U Haďáku jsem mu dal jednu bičem, a když nereagoval, věděl jsem proč. Je sedm týdnů po operaci v tréninku. Ale myslím, že do budoucna je to kůň do Velké jako hrom. Ještě zapracuje a půjde příští dostih.

Josef Váňa s Rabbit Hawk WingemJak se jezdí v téměř čtyřiašedesáti letech?

Jezdím každý den, na rozdíl od jiných kluků ještě jezdím na kole, sportuju... takže já v tom nevidím žádný problém.

Co manželka? Co říká na to, že ještě jezdíte?

Někde tady chodí, tak se jí zeptejte.

Fyzicky se tedy cítíte dobře?

Do Velké mám ještě spoustu času, trénuju teprve měsíc. Teď nás čeká léto, plavání. Nádhera. Sem tam se i zapotíme a nebudeme tak těžcí jako v zimě přes 70 kilo. Tak co, pohoda. Denně s klukama jezdím 3 - 4 loty. Skáču, jezdím rychlé práce. Necítím se, že bych byl tak starej, jak vypadám.

Co byste vzkázal těm, kteří říkají, že po šedesátce už jen důchod...

Každý člověk, který žije a pracuje v mladém kolektivu a chodí do práce s radostí, není naštvaný už ráno, že musí do té práce jít. Pak se to dá vydržet do té doby, než vás začne opravdu něco bolet. Já tyhle problémy nemám. Jsem rád, že to je tak, jak to je. Hotovo!

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: