Rodrigo Matos: Ježdění v harmonii

13. 11. 2018 Rodrigo Matos Autor fotek: Archiv autora

Dnes vám přiblížíme dalšího z portugalských velikánů klasického ježdění. Rodrigo Matos byl devatenáct let pikadorem portugalské školy jezdeckého umění. Je nám ctí vám přinést několik jeho myšlenek, týkajících se stranové práce a couvání. O to větší, že v prosinci poprvé přijede do Čech.

Základem portugalské jezdecké školy je ohýbání koně, díky kterému je dosaženo naprostého uvolnění a poddajnosti. Proto je první myšlenka věnována dovnitř pleci, která je v této škole používaná v mnoha podobách. Dalším krokem je potom shromáždění, jehož je dosahováno nikoli násilím či snad nakopáváním koně do ruky, nýbrž vhodnou skladbou shromažďovacích cviků. Jedním z nich je couvání… a tomu patří druhá úvaha.

Dovnitř plec: základní cvik portugalské drezurní školy

Škála použití cviku dovnitř plec je téměř nekonečná. Prvním a základním účelem tohoto cviku je uvolnit koně přes hřbet, aktivovat jeho zadní nohy a zvednout týl. Dovnitř plec je velmi dobrým způsobem, jak pomoci svému koni najít rovnováhu ve shromáždění, jak vyřešit ztuhlost, koně narovnat a uvolnit.

Je to velmi užitečné cvičení na začátku výcviku, protože pomůže mladému koni vybudovat svaly, najít rovnováhu a uvolnit tělo. Stejně tak prospívá koním starším, protože je udržuje ohebné. Dovnitř plec také navrací koně do rovnováhy a slouží jako příprava pro jiné cviky, například poloviční překrok. Pomáhá i zlepšit přechody.

Správná dovnitř plec je o správném držení a uvolnění

V dovnitř pleci podobně jako v jiných cvicích musíte být opatrní s pomůckami. Silné pomůcky vyvolávají napětí, proto je musíte používat opatrně, chcete-li, aby si kůň našel správné držení a uvolnil se v něm. V dovnitř pleci by kůň měl být ohnutý kolem vnitřní holeně, ale nikdy by se neměl křivit. Proto je důležité, aby bylo ohnutí docíleno sedem a vnitřní holení a nikoli rukou.

V dovnitř pleci musíte sedět narovnaní, ale tak uvolnění, jak dokážete, s vnitřní holení na podbřišníku a vnější poněkud vzad, abyste si ohlídali vnější stranu. Ramena vytočte do stejné pozice, v jaké jsou plece koně. Tak budete ve správné pozici. Mimoto ale musíte mít na paměti, že možná budete potřebovat přenést váhu víc na vnitřní nebo vnější stranu, abyste pomohli koni najít rovnováhu, zejména jedná-li se o koně mladého. Co hledáte, je pocit, že se kůň uvolnil, zprostupněl a našel si držení, v němž může pracovat v rovnováze s rovnoměrným přilnutím na obou otěžích.

Dovnitř plec může být přínosem v několika podobách

Dovnitř plec je možné jezdit na kruzích i na rovných liniích a je prospěšné měnit způsob, jak ji jezdíte, podle toho, jaký má být její účel. Můžete mít koně ohnutého jak dovnitř, tak ven a zejména pro mladého koně může být užitečné používat stěnu, která mu pomůže najít rovnováhu.

V závodním obdélníku je dovnitř plec vždy ježděna na třech stopách, takže je vnitřní zadní noha ve stejné stopě jako vnější přední. Je běžnou otázkou, zda je chyba jezdit dovnitř plec na čtyřech stopách. Odpovědí je, že mimo drezurní obdélník není. Když trénujete, můžete si úhel odklonění od stěny upravovat podle toho, jak váš kůň potřebuje a čeho chcete docílit. Například je-li váš kůň hodně tuhý, neškodí jezdit dovnitř plec na čtyřech stopách – váš kůň se jen více protáhne. Pokud je vaším cílem zlepšit rovnováhu koně nebo použít dovnitř plec jako přípravu na přechod, můžete přestavit plec jen někam mezi dvě a tři stopy. A stejně tak koně můžete vyvést až na čtyři stopy, vše závisí na situaci. Stejně tak na situaci závisí, zda pojedete dovnitř plec po celou dlouhou stěnu, celý kruh, nebo jen několik kroků.

Couváním ke shromáždění

Shromáždění není něco, oč usilujeme jen kvůli drezuře. To, aby kůň nesl víc váhy na zádi, je z několika důvodů důležité pro každou disciplínu. A co je nejdůležitější, kůň je stavěný tak, že přirozeně nese víc váhy na předku. Když ho jezdíme, chceme, aby zvedl hřbet, posunul váhu vzad a nesl ji víc na zádi, aby si šetřil přední nohy. Dosažení shromáždění dostává koně do rovnováhy a uvolnění a současně způsobuje, že kůň lépe reaguje a je dopřednější… záleží, co po něm požadujete. Je dobře vidět, jak je při skákání shromáždění důležité pro posun nebo odraz nebo jak umožňuje rychlé obraty při disciplíně working equitation.

Couvání je užitečné cvičení z mnoha důvodů

Couvání je jedním z mnoha cvičení, které můžeme použít, abychom pomohli koni posunout víc váhy na záď a snížit ji. Couvání zprostupňuje a pomáhá zapojit hřbet koně. Protože couvání představuje trochu jiný způsob pohybu, je dobré i k posílení svalů, které kůň běžně nepoužívá, a odlišný pohybový vzorec zlepšuje i pružnost kloubů. Couvání vlastně zapojuje a uvolňuje celé tělo. Je také výborným cvikem pro narovnání. Couváním se také často začíná shromažďovací práce a využívá se pro získání vyššího stupně shromáždění... je to velmi užitečné cvičení pro mnoho různých typů koní i situací.

Dobré couvání je energické a v rovnováze

V drezurních úlohách se běžně požaduje 4-6 kroků zpět, ale pro uvolnění a přesun váhy vzad může stačit jeden až dva kroky. U jiného koně a za jiným účelem můžeme naopak couvat docela dlouho. Důležité je, aby kůň nepadal na předek a netěžkl v ruce, ale zůstával dopředný, energický a na rovnoměrném přilnutí v obou otěžích. Při dobrém, vyváženém couvání by měl kůň snížit záď a energicky couvat přímo vzad. Neměl by tahat nohy ani se křivit.

Couvání mimo stěnu

Abychom si otestovali rovnost při couvání, je potřeba ho provádět mimo stěnu. Potřebujeme-li couvání opravit, je několik způsobů, a který zvolíme, závisí na tom, v jakém místě těla se kůň blokuje. Nejčastěji je to v pleci nebo ve hřbetu. Pokud se kůň při couvání křiví nebo zkrátka klade odpor, vyjeďte dopředu a pomozte koni najít správnou pozici před dalším couváním. Jestliže kůň prohne nebo zatne hřbet, nebo necouvá rovně, pomůže sestavit koně do pozice dovnitř plece. Tahá-li při couvání zadní nohy nebo ztrácí energii, udělejte jen pár kroků, pak vyjeďte dopředu a takto to opakujte. Velmi dobré cvičení je couvání na osmičce – zlepšuje jak uvolnění, tak kontrolu nad celým tělem koně.

 

Kdo je kdo: Rodrigo Matos

Rodrigo Matos jezdí od dětství. V sedmnácti letech byl vybrán do portugalské školy jezdeckého umění (Escola Portuguesa d'Arte Equestre). Zde se dále vzdělával pod dohledem zkušenějších, až po několika letech dosáhl hodnosti pikadora (vedoucího jezdce). Na této pozici zůstal 19 let. V této škole se naučil umění klasické drezury až do nejvyšších stupňů včetně tolik žádaných nadzemních cviků, levády, kaprioly a kurbety.

V současnosti hodně cestuje a učí koně a jezdce po celém světě od základů až po Grand Prix. Jeho krédem je, že veškerá komunikace mezi jezdcem a koněm musí být postavena na lásce a respektu a svým svěřencům se snaží pomoci najít harmonii se svými koňmi.

Více informací: http://rodrigo-matos.com/

 

Soustředění s Rodrigem Matos

V termínu 8. - 9. 12. proběhne ve stáji v Želkovicích u Berouna dvoudenní soustředění. Bude se jednat o dvě jezdecké individuální lekce o délce 45 minut v jezdecké hale s moderním povrchem. Lekce budou probíhat v angličtině a překlad je možné zařídit po dohodě. Ustájení a ubytování je možné na dotaz. Pro diváky bude připraveno občerstvení a posezení, ale na každý den bude jen omezený počet diváků. Přihlášky prosím posílat na email: andyrein@centrum.cz, případně volejte na 732 539 939.

Podobné články

Na konci května se do areálu Equine Sport Center Olomouc vrátí již potřetí drezurní Světový pohár. Tento mezinárodní mítink s rovnou třicítkou…

Jak je na tom současná drezura? Má mediální zájem o dění v drezurních obdélnících pozitivní dopad na welfare koní? Jak se zdá, ani halasná kritika na…