Rodiny ve sportu: A 1/1 rodina Relation

22. 06. 2016 07:00

Obrázky: 13

Autor: Eva Holubcová Foto: © sporthorse-data, archiv J. Filipské, Zuzana Šedá, archiv D. Machačová Seriál: Rodiny ve sportu Počet přečtení: 3392 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Se zástupci této rodiny jménem na "R" se potkáváme na kolbištích často, ať už se jedná o drezúru, všestrannost či parkúry. V chovu působili jako plemeníci Remus, Reliéf a Regulus.

Rodina Relation patří mezi ty, které se úspěšně zabydlely v teplokrevném chovu a s jejímiž zástupci se potkáváme na sportovních kolbištích často. Namátkově můžeme zmínit následující: Radmila (pot.: S: S), Regina (potomstvo S: T), Roxtri (vl.: D: S a pot.: D: L, S: ST, C: L), Redenptia (vl.: S: S**), Reneta SPK 374 (pot.: S: S), Rotace (vl.: S: S, C: S a pot.: S: L**,C: L), Rawella (vl.: D: L, S: S, C: S), Rebeka (vl.: S: S* a pot.: D: L, S: L**), Retrea (pot.: S: S**), Revera (pot.: D: L, S: S, C: S), Renta (pot.: D: S, S: S**), Renesance (vl.: D: L, S: S, C: ZL), Rosita (pot.: D: L, S: ST, C: Z), Rooker (vl.: S: S), Relikvie (pot.: D: L, S: S, C: S), Rumba (vl.: S: ST) atd. Na překážkách ji prezentovala výborná skokanka Rhodé, která byla třetí ve Velké pardubické. Do chovu rodina poslala několik plemeníků: Remuse, Reliefa a Reguluse.

Díky dobré plodnosti příslušnic rodiny jsou její řady poměrně početné.

RelationZakladatelka Relation

Zakladatelka rodiny Relation se narodila roku 1957 ve Francii v hřebčíně Quilly a byla koupena společně s ostatními klisnami dr. ing. Fr. Lerchem na dražbě v Deauville roku 1962.

"Relation je velmi ušlechtilá klisna středního rámce v plnokrevném typu. Její míry jsou 171, 160, 192, 19,1 cm. Má ušlechtilou v nosní linii klenutou hlavu, přiměřeně dlouhý, pravidelně nasazený krk, dlouhý, vysoký, výrazný kohoutek, kratší, pevný hřbet, dobře vázaná bedra. Její záď je dlouhá, mírně skloněná se znatelnou křížovou kostí a výše nasazeným ohonem, ze zadu široká, oválného tvaru, v prsou je velmi široká. Trup má hluboký, kratší a je postavena na vyšší noze. Fundament má s delší, ale dosti silnou a dobrou holení, pevnou spěnkou a pravidelně postavený."

Matka Relation L´Anglaise byla polosestrou v teplokrevném chovu úspěšného plemeníka Chesterfielda a klisny Terka (Indus), matky pro tepl. chov význačných plemeníků Centuple a Tantiéme, oba dva po Deux Pour Cent, který působil dvě sezóny v Napajedlích. Centuple je k vidění v řadě rodokmenů zástupců francouzského plemene Selle Francais. Jeho pravý bratr Tantieme uspěl v teplokrevném chovu skrze svoji krev, která koluje např. ve sportovní a chovné superhvězdě Diamant de Semilly.

Ze vzdálenější rodiny jsou i další plemeníci, včetně Téléférique, otec našeho Liberála, po němž v tepl. chovu působil Cavalet či Corvet, také je mateřský otec plemeníků využitých úspěšně v teplokrevném chovu jménem Konsulent a Koh-i-Nor.

Relation v napajedelském chovu dala devět hříbat, z nichž daleko nejlepší byl Relief, a několik pokračovatelek.

ReliefSyn - plemeník Relief

Byl výborným dostihovým koněm, jako dvouletý získal Cenu zimního favorita a zjara ve třech letech získal skalp tehdy neporazitelného Silvera v Ceně časopisu Jazdectvo, aby pak vyhrál Velkou jarní cenu a Velkou červnovou cenu a především Derby. V chovu začal připouštět jako pětiletý a v letech 1971 až 1981 působil v Kladrubech s dvouletou pauzou v Napajedlech. V teplokrevném chovu po něm někteří potomci dosáhli stupně S jako např. Varel, ZČ 908 Praga nebo JM 3668 Korea. Z jeho dcer se narodil např. T drezúrní kůň Luis Lasalle či Moon Santa, která si vysportovala S na skocích a v chovu dala koně jako Camon (Calandro-T) - skoky S**, Mamba (Mr. Cox) - skoky ST a Rockina (Rock'n Roll) - skoky S**.

Beauty JirDo Itálie byla prodána Reliefova vnučka Beauty Jir, vítězka Grand Prix na Mistrovství Itálie, která založila v Itálii úspěšnou rodinu a dala Koně roku 2000 v Itálii Highlander di Valmarina (po slavném Argentinus) či Matisse di Valmarina (po Voltaire z linie Furioso II), vítěze Performance testu 2002-2003 s největším bodovým ziskem za mechaniku pohybu i techniku skoku, následně výkonnost v military CCI** a skoky 130 cm. Beauty Jir prezentují v chovatelských soutěžích již pravnoučata.

Do chovu byl po Relief zařazen jeho syn 78 Relief - 3 (Kord) (Relief x Diadém x Korsičan), který byl vysoko v krvi. Sám si ve sportu vyskákal úroveň S, jeho potomstvo dosáhlo na D: S, S: S, C: Z. Do chovu byl po něm zařazen plemeník Relief písecký s potomstvem s výkonností D: S, S: S.

Dcery - pokračovatelky

RESEDA - německý chov
Reseda (Masis) byla prodána do zahraničí, kde dala Rotte (Kaiseradler), která je matkou Rogalle (Rocket). Ta dala život M-drezúrnímu koni Rastenburgovi (Atoll), Rejaně (matka M-drezúrního koně Rotten Row) a klisně Romina IV (Symbol). Ta byla nejlepší polokrevnou klisnou roku 2000 a její hříbata jsou vysoce hodnocená. O budoucnost této větve rodiny je dobře postaráno.

RedaktaREACTION - prabába Reguluse
Na dráze nevýrazná Reaction (Phil Drake) je rekordmankou s osmnácti (!!!) hříbaty, které dala mezi léty 1967 až 1985 (vybrala si pouze jednu roční pauzu) a také je ukázkou skvělé plodnosti, díky níž se rodina tak snadno rozšířila. Reaction je matkou plemeníka Remus, kterého můžeme vidět např. v původu S** skokanů jako Mia (Landos) či Luky (Cent Honorace). V dalším chovu byla nejdůležitější Redaktion (Wiesenklee), matka skvělé dostihové klisny Redakty. Ta v chovu dala derby-vítěze Reguluse.

RegulusRegulus

Tento vraný hřebec byl obrovskou šancí pro teplokrevný chov po všech stránkách. Jeho rodokmen i povahové vlastnosti ho doporučovaly jako ideálního plnokrevného plemeníka, vhodného pro příliv plnokrevné krve, bohužel však byl využit velmi málo, ani mu nebylo odebráno sperma. Prozatím má potomstvo s výkonností D: S, S: S**, C: S. Nejlepšími potomky zůstaly zatím klisny Čita s vyskákanými S** a Vanesa s výkonností S*, která v chovu už dala Bena (Beethowen) s prozatímní výkonností L**. Velkou nadějí je duo odchovanců Bohumíra Souška Regulus MT-2/Remus uhřičický a Regulus MT-3/Romulus uhřičický, který již je zařazen v chovu. Oba dva jsou potenciálními pokračovateli u nás tak úspěšné linie Masis v teplokrevném chovu.
Z jeho vnuků lze zmínit např. klisnu Epocha (Guidam Sohn) - skoky S*, a přijdou další.

Z větve Reaction
ještě vycházejí: Regina (matka T skokana a Roxany, drezúrní klisny stupně S, která je matkou S drezúrní klisny Roxtri, autorky ST skokanky Revolt po Libertus), Rotace (Prince Westport) s vlastní výkonností S: S,C: S a s potomstvem D: S, S: S*, C: ST, když např. v military vynikl Burlak a ve všech disciplínách syn Catango R s bilancí D: S, S: S*, C: S. Nemůžeme vynechat ani Ramon Šargoun s výkonností ST*, Redenptia s S**, dále klisnu Rolinku či North Star bánovský s dosaženým stupněm S ve skocích.

CamilaREVANCHE
Revanche (Silver) běhala v barvách Albertovce, bohužel nebyla důstojným reprezentantem. Z chovu se i přesto ještě na dvě sezóny na dráhu neúspěšně vrátila. Její otec Silver patří mezi naše největší dostihové legendy a v chovu jeho sportující potomstvo dosáhlo D: S, S: ST, C: T.
Z větve klisny Revanche pocházejí např.: Renovace (29 Quoniam II - 69) s výk. S a s potomstvem D: L, S: ST*, C: ST, když v military byla úspěšná Replika (Silvio II). V military na stejný stupeň dosáhla i jiná zástupkyně této větve rodiny Relation, a to Camila (Ladinos). Ještě připomeneme klisnu Quentina (Limited) s S* na skocích.

RELANCE
Relance (Masis) také běhala v albertovských barvách, ale ani jí se nevedlo. Ve sportu tuto část rodiny nejlépe prezentovaly klisny Renesance (Topas-23) či Rooker (Rookery Hill), když skákaly parkúry až na úrovni S. O něco výše doskákala Passobelo (Przedswit XVI - 64 ) s výkonností S**.

RealitéREALITÉ
Realité (Masis) běhala za Xaverov, ale ani jim nepřinesla radost. S bilancí 42 kg v GH se chlubit nikde ve svém CV určitě nemohla. Tato větev se na kolbištích demonstrovala skrze klisnu Rebeka (Renomee Z) výkonností S*, jejíž syn - valach Sirano (Silvio II) se účastní drezúrních soutěží až stupně S. Na tento stupeň se dostala i klisna Rozárka (Carismo). Celkově to „nejvýše" dotáhl valach Calero (Caletto III) se zaknihovanými S** na skocích, ale zase klisna Rawella (Beldale Ball) byla úspěšná na S úrovni jak ve skocích, tak i v military. Pro military disciplínu se narodil i Hyde Park (Hugben-49) s výkonností S.

RusavaA jako poslední zmíníme klisnu Rusava (Masis), která byla na dráze nejlepší ze dcer Relation zařazených do chovu, v barvách časopisu Pionýrská stezka dosáhla na 62,5 kg v GH. Její vnučka Rumba (Libertus) dosáhla ST na skocích.

Rodina Relation je poměrně rozšířená, takže je jisté, že se seznam jejích úspěchů na sportovních kolbištích bude rozšiřovat, zde byli zmínění někteří koně až od stupně S. S ohledem na to, že stupně S v rámci služeb této rodině dosáhli i ryze plnokrevní zástupci, nikdo nemůže pochybovat o tom, že tato rodina má pro teplokrevný chov vlohy.

A prosím čtenáře o případné doplnění informací k příslušníkům rodiny Relation ve sportu a případný obrazový materiál :-)

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: