Retro čítárna: před rokem v únoru

28. 02. 2016 18:00

Obrázky: 5

Autor: EQCH redakce Foto: archiv Equichannelu Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 3039 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

I tento měsíc přinášíme střípky z minulosti a pohled do bohaté historie článků na EQUICHANNELu, tentokrát se zaměříme na únorová témata. Únor je měsícem rozpolcenosti – na jednu stranu bychom si rádi užívali sněhu a nechceme se jen tak rozloučit s ladovskou zimou, na druhou stranu už se nemůžeme dočkat jara a těšíme se na slunečné a teplé dny. Chovatelé napjatě očekávají narození hříbátek a vybírají vhodné hřebce pro své klisny, jezdci se se svými čtyřnohými partnery pomalu ale jistě připravují na nadcházející sportovní sezónu. A EQUICHANNEL na to nezapomíná.

Jakým tématům jsme se tedy věnovali loni touto dobou?

Staříci v zimě venku?Zdraví a výzkum
Výcvik
 • Jedinečné tréninkové plány v praxi, a to pro skokové, drezurní koně i koně startující na vytrvalostních závodech pro vás připravily Monika Brucknerová, Katka Lipinská a Vlaďka Šebková. Inspirujte se před sezónou!
 • Cesta z pekla... s Markem Pawlowiczem - to je unikátní příběh ze života, kdy známý drezurní trenér Marek Pawlowicz pomohl Martině Riegerové s jejím problémovým valachem Bonem.

Přípravě na sezónu jsme se věnovali i v letech minulých, v roce 2011 vznikla série začínající článkem Příprava na sezónu: Kdy, kde, proč, jak... trénovat, poté jsme se věnovali jednotlivým disciplínám: vytrvalosti, reiningu a dalším westernovým disciplínám, dále dostihům a drezuře.

Pony sport
Chov
 • V únoru začíná připouštěcí sezóna a my se proto detailněji podívali na některé z plemenných hřebců působících v českém chovu. Zajímal nás KWPN hřebec Tarzan (letos působící v ERC Pardubice-Mnětice), plnokrevný Age of Jape, holštýnský hřebec Cassini's Son-T (stejně jako loni působící v ZH Písek), plnokrevný Rocky of Gracie a Karel Lacina krátce představil loňského nováčka v českém chovu Lorda Weingarda.
 • Že z dobrého hřebce bude ještě lepší valach, ví Kay Wienrich a překladatelka Bára Bořánková. Tento text rozhodně stojí za přečtení i letos!
Volný čas a co by vás mohlo zajímat
 • Povídání na únor... o bělouších - bílí koně jsou snem mnoha lidí, více o nich ve svém fejetonu prozradila Lucie Dvořáková
 • Příběh meče a pravého samuraje na hradě Sovinci. Své vám napoví úvod: „Existuje určité přesvědčení, že šermíř umí jezdit na koni... Krom toho existuje určité přesvědčení, že šermovat ze sedla koně je totéž jako šermovat ve stoje..." Jak to bylo dál, rozhodně nesmíte propást.
 • Tam, kde žijí kisberští koně, nás vzala Eva Lasáková.
 • Kdo radši v zimních měsících utíká do tepla, ten se s námi mohl podívat na Pferdesafari. Takové dobrodružství v sedle u nás nezažijete - napadlo vás někdy, že byste mohli cválat vedle žirafy?

Ani letošní únor Equichannel nezahálel

Korektní sedVýcvik
Zdraví, ustájení a péče o koně
Chov
 • Představili jsme si portrét nového plemenného hřebce v ZH Tlumačov, holštýnského hnědáka jménem Cola
 • Hřebec ColaLucie Čížková nám prozradila, jak nejlépe vybrat hřebce na klisnu, což je s právě započatou připouštěcí sezónou palčivé téma
 • S Alexandrou Beckstett z The Horse jsme se podívali na nejnovější poznatky v oblasti reprodukce koní, tedy čím vším se zabývaly odborné studie v roce 2015.
Zajímavosti
 • Svěřila se nám Vanda Casková, místopředsedkyně České hiporehabilitační společnosti a předsedkyně o.s. Epona a vedoucí terapeutka sdružení
 • Filip Tesař nám tentokrát prozradil, jak tomu bylo s indiány a sedly.
 • Žokejky v českém turfu neboli ženy, které se prosadily v téměř výhradně mužském světě, nám představila Eva Holubcová
 • Záchranné sítě již pomáhají v praxi, podívejte se jak.
 • I tento měsíc jsme zveřejňovali vaše příběhy ze soutěže, o které jste se s námi podělili: Kůň, který nás naučil bojovat za něj, ale ne s ním... (Adriana Barešová); Jak jsem jedno letní ráno vyrazila ke koním... (Lenka Hanková); Navzdory rodičům, financím, kolenům, počasí, jízdním řádům, druhým polovičkám... (Monika Wantula) a Věř, běž, dokážeš (Bára Protivová)

Z archivu let minulých

Mnoho chovatelů v tomto období už netrpělivě očekává novorozená hříbata, proto jistě neuškodí připomenout si velké téma února roku 2012:

A jelikož je únor stále zimní měsíc, připomínáme další užitečné tipy:

 

Je to stále málo? Kdo si chce počíst ještě víc, v přiloženém souboru najdete průřez všemi únory na EQUICHANNELu a ještě podle témat! Přejeme hezké čtení ;-)

Připojené obrázky

Připojené soubory

Připojené články

31.01. 2016 18:00 Retro čítárna: před rokem v lednu

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: