Retro čítárna: před rokem v dubnu

1. 5. 2016 EQCH redakce Autor fotek: archiv Equichannelu

Apríl je za námi, první venkovní závody znají své vítěze, hříbata již radostně dovádí ve výbězích a oko nejednoho jezdce zajásá nad zelenou trávou, rozkvetlou loukou i stromy – květen je tu. Pojďme se ale podívat na dubnová témata, která jsme vám na EQUICHANNELu přinesli v loňském a letošním roce.

Duben loňský

Možná jste také měli trenéra, který netoleroval jiná než striktně narovnaná záda. Povedlo se vám touto cestou dojít k hlubokému, funkčnímu sedu? Nenechte si ujít článek Gabrielle Dareau o vývoji sedu jezdce a o tom, že občas musíme učinit určité ústupky, abychom se dostali dál.

V koutku zaměřeném na chov koní jsme si představili plemeníky, kteří ovládli světový chov skokových a drezurních koní v roce 2014 a o týden později přišli na řadu také otcové nejlepších koní startujících ve všestrannosti ve světě i ČR. Z plemeníků, kteří působí v českém chovu, jsme se zaměřili na mladého KWPN hřebce jménem Warness, který loni zvítězil ve finále KMK, a Eva Holubcová nám představila plnokrevného Lincolna. K chovu koní patří v současnosti čím dál více embryotransfer, který nám více přiblížila Tereza Kucharská - jaký názor na ET (tedy embryotransfer) máte vy?

 V rubrice o zdraví koní jsme se zaměřili na genetické poruchy jednotlivých plemen koní a americká oftalmoložka Dr. Labelle odpověděla na otázku, zda jsou modroocí koně více náchylnější k nemocem očí. P. Rochovanský pro nás shrnul podkovářský seminář s mistrem Robinsonem.

Fyzioterapeutka Jane Clothier nám poradila, jak si nevybírat sedlo. Upozornila na to, co všechno je potřeba při výběru zohlednit, čím se naopak nenechat ovlivnit a na úskalí výměnných komor syntetických sedel. V článku „Hříbě ze země prvního nebo třetího světa" se pak zaměřila na to, jak významným faktorem ovlivňujícím březost, porod a následný vývin hříběte, je výživa březí klisny.

Tomáš Förchtgott nám přinesl aktuální zprávy o Koňské záchrance. Představili jsme si úspěšnou „zaříkávačku" Zuzku Prokopovou, která zastává názor, že kdy se chce, není nic nemožné, a svěřila se nám také Michaela Litovová, žena, kterou máme všichni úzce spjatou s vytrvalostí (od roku 2013 byla manažerkou této disciplíny).

 Nezapomnělo se ani na nejmenší koně i jezdce a Iveta Lewingerová s Rafífou Hamoudovou připomněly, jaká byla výstava shetland pony a první kolo Lead Rein poháru 2015. Nevynechali jsme ani fejetony: Lucie Dvořáková připravila „Povídání na duben... o strakáčích".

Duben letošní

Katka Lipinská se zaměřila na téma, kterému jsme se za celou historii EQUICHANNELu ještě nevěnovali, proto rozhodně nevynechejte článek s názvem „Leteckým akrobatem proti své vůli". A protože se bohužel úrazy nevyhýbají nikomu, svěřila se nám také s tím, jak ošetřovali tržnou ránu (tedy se zkušeností s několikaměsíčním léčením rány pod hleznem, která nešla sešít). Určitě stojí za to si jej přečíst, ačkoliv pevně doufáme, že se vám podobné příhody vyhnou. Katka se také zamyslela nad zrádností fotografií - tento článek si nenechte uniknout, neboť fotografie jsou v současné době a síle sociálních médií skutečně významným faktorem!

Jak je to s připouštěním z pohledu hříběte, tedy jak minimalizovat stres a zajistit hříběti bezpečí, i to nás zajímalo. Čtyřletého NWR hřebce Zavala v. d. Enkershof představily I. Lewingerová a R. Hamoudová a blíže jsme se podívali také na novou posilu málopočetné skupiny drezurních hřebců u nás, tedy tříletého oldenburského hřebce Monaca. Jaro je časem chovatelských přehlídek, a tak pro nás Míša Olbertová shrnula ty chladnokrevné.

Na sportovní koně se zaměřujeme často, ale tentokrát jsme se na ně podívali z jiného úhlu pohledu - s Cecilií Lönell jsme hodnotili jednotlivé špičkové skokové koně a jejich exteriér. A co vy? Shodli byste se v jejich hodnocení? To Eva Holubcová nám představila dostihové veterány, tedy koně, kteří běhají řadu let ve velkém počtu startů a zůstávají zdraví jako ztělesnění toho nejlepšího, co může plnokrevník nabídnout. Z jejího pera také vzešel Sherardův příběh (o cestě odepsaného koně na start Velké pardubické).

Co se od koní naučila o sebe-vědomí, to bylo téma Radky Kašpárkové. A v neposlední řadě nás zajímala nově představená novela zákona o myslivosti, která významným způsobem může zasáhnout do běžného života především rekreačních jezdců - více v článku „Bez peněz do lesa nelez?". Fenomén rozparovačů koní, kteří bohužel žijí mezi námi, pro nás přiblížila Michaela Burdová (upozornění: citlivějším jedincům nedoporučujeme).

A ani letos v dubnu jsme nezapomněli na vaše příběhy:

Je něco, co by vás zajímalo a na EQUICHANNELu jste nenašli? Dejte nám vědět. Zpětnou vazbu vždy oceníme ;)

A pod článkem v příloze naleznete další čtení...

Podobné články

Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.

/data/imgs/00313045l.jpg

Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…