Retro čítárna: před rokem v červenci

7. 08. 2016 18:00

Obrázky: 5

Autor: EQCH redakce Foto: archiv Equichannelu Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 2227 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Před námi je sice sportem skutečně nabitý srpen, který bychom mohli přejmenovat na olympijský, ale i tak se pojďme podívat na uplynulý červenec, a to i ten loňský. Čemu jsme se v tento první a teplotně rozžhavený prázdninový měsíc věnovali?

Červenec loňský

 Jak již bylo zmíněno v úvodu, bylo loňské léto skutečně parné. Proto jsme pro vás připravili článek na téma „Kůň v boji s vedrem", který se jistě vyplatí číst i po roce.

Katka Lipinská je autorkou, jejíž články jsou vždy srozumitelně poučné, tentokrát pro nás připravila povídání o laterální práci. V prvním díle se zabývala ustupováním na holeň a v druhém díle se zaměřila na dovnitř plec. Tereza Kucharská nám přiblížila pohybový trénink na vlastní kůži, aneb co s tím, pokud máte také pocit, že to z vaší strany v sedle není úplně ono? A pokud vás zajímá akademické umění Benta Branderupa, pak si nenechte ujít článek Magdalény Chlupáčové.

 Také chov zůstal v našem hledáčku. Jak jsme zmiňovali minule, úspěšná cesta Lucie Čížkové a její klisničky německým Fohlenchampionatem je zavedla až do finále. Jak to dopadlo? Přečtěte si o splnění jednoho velkého snu. Ale nebyla to jen ona, kdo loni v zahraničí zabodoval. Česká výprava na světové výstavě haflingů skutečně zazářila. Vždyť vítězství dvouleté Ameliny manželů Sixtových nelze nazvat jinak než naprostým úspěchem! Březost klisen bohužel ne vždy končí vytouženým hříbátkem. Zajímá vás, jaké jsou zřejmé i nečekané důvody potratů u klisen? Rozhovory s úspěšnými chovateli jsou pokaždé plné velmi zajímavých informací a nejinak tomu je v článku o rodině Thormählenových - jméno vám nic neříká? A co takový Capitol I, Corrado I nebo Retina? Zapomínat nesmíme také na to, že kůň je stádové zvíře, jak tedy rozumět dynamice stáda?

 Prázdninové měsíce jsou obvyklé nabité akcemi. Hřebčín Slatiňany připravil při příležitosti 70. výročí začátku chovu starokladrubského vraníka chovatelský den. Marcela Klingorová nám shrnula dění na karlovarském festivalovém dostihovém dni, zaměřili jsme se také na ME v drezuře s českou účastí a Michaela Javůrková pro nás připravila reportáž z parkurových závodů v Suché. Také MČR v parkurovém skákání neuniklo naší pozornosti a stejně tak druhé i třetí kolo Lead rein poháru 2015.

Přinesli jsme vám také zprávu z podkovářských zkoušek. Eva Vondrášková nám přinesla zprávu o tom, kterak s chytrou houbou zpět ke zdravým kopytům přišli. A svěřila se nám Renata Kolářová, autorka nádherných fotografií, které jistě všichni velmi dobře znáte z časopisů.

 Červenec letošní

Cesta do hlubin koňské duše je nikdy nekončící výprava. Napadlo vás někdy, jak je to třeba s takovým rasismem v koňském stádě? A nepřemýšleli jste někdy nad koňským přátelstvím? A co takhle welfare? Kdo dohlíží na welfare drezurních koní? Opět ožehavé téma, které rozohnilo fanoušky drezurního sportu po zveřejnění fotografií z opracoviště na mezinárodních závodech ve švédském Falsterbo.

I letos se českým chovatelům daří v zahraničí. Tentokrát na bavorské aukci zazářil hřebeček po Canoso chovatele Jana Halamy. V předolympijském měsíci jsme se v chovu zaměřili především na původy koní kvalifikovaných právě na OH. Nenechte si ujíst články zaměřené na OH Rio očima chovatele - koně drezurní i parkurové a koně pro všestrannost. A pokud se zajímáte právě o všestrannost, pak si rozhodně nenechte ujít článek o Friedrichu Buttovi a jeho chovu. A abychom neodbíhali sledovat dění jen za hranice, připomněli jsme si také zahájení 70denního testu hřebců v ZH Písek.

Barva nejezdí, i tak jsou ale bělouši oblíbenější než jinak zbarvení koně. V druhém díle povídání o bělouších se Eva Holubcová zaměřila na bílé šampiony Velké pardubické.

 Ani v létě není nutné odkládat knihy a Katka Lipinská nám přiblížila tenounkou knížečku „O koních aneb jezdectví bez iluzí". Zajímavé čtení je také článek Drahy Kovácsové na téma „Stáj jako sociální podnik" - rozhodně si jej nenechte ujít, neboť pojednává o možných dotacích pro stáje.

Zdraví máme všichni jen jedno a med může být velmi zajímavou volbou pro léčbu ran na nohách, PR článek našeho partnera, firmy Contipro a.s., přinesl přehled antiseptických přípravků a také užitečný fotonávod, jak správně obvázat končetiny koně.

Že nedělní dostihové vrcholy v Karlových Varech při filmovém festivalu ovládli favoritka a outsider, jaké bylo hradecké kolo Lead Rein poháru, i Borotínský letní festival vytrvalosti, i to nás zajímalo. A radost nám udělala především zpráva z ME ve Španělsku, kde naše Eva Vavříková získala s klisnou Belle Ennie bronzovou medaili!

A nezapomínáme ani na vaše příběhy, například ten z pera Terezy Blahové nazvaný „Navzdory všemu a všem, ke svému cíli se navzájem ponesem...".

A jaký bude srpen? :-)

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: