Reining pod palbou!

14. 07. 2011 05:00, Aktualizováno 14. 09. 2011 14:26

Autor: The Horse magazine Spoluautoři: EQCH redakce Rubrika: Reining Zdroj: The Horse magazine Překladatel: Michaela Prausová Počet přečtení: 11852 Počet komentářů: 19 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ostré diskuze ohledně tréninku a zahřívacích metod se netýkají pouze sportovní drezury. Přinášíme reportáž o aktuálních problémech „sportovního“ reiningu. Ten je stále více pod palbou – a nyní dokonce několik světových top koňských veterinářů volá po konkrétní akci.

Webové stránky Epona.tv zveřejnily video amerického jezdce Craiga Schmersala, který opakovaně škubal otěžemi svému koni při přípravě před FEI***** World Reining Final (světovým reiningovým finále FEI), které se konalo v květnu tohoto roku ve Švédsku. Jezdec, který nakonec získal stříbrnou medaili, byl viděn, jak neustále škube otěžemi svému koni tak, aby ho dostal do rollkurové pozice, a přesto žádný z přihlížejících stewardů nic neudělal. Hlavní steward finále, které se konalo ve Švédsku, ujistil FEI, že „veškeré praktikované metody byly v rámci pravidel". Ale připouští, že "soutěžící byli slovně napomenuti".

Před tímto incidentem vytvořila FEI tři pracovní skupiny, které měly provádět kontrolu reiningu, včetně vytvoření směrnice pro stewardy a seznamu povolených tréninkových metod. Ale řídící orgány, které se touto kauzou zabývají, vznesly již dvě formální žádosti k televizní společnosti o kopii nesestříhané pásky. Epona.tv ale odmítla dodání záznamu. Julie Taylor z Epony řekla: "Fakt, že FEI si žádá náš surový nesestříhaný záznam, podtrhuje jejich neschopnost vymáhat po jezdcích pravidla. Zpětné šetření se zdá být více než bezradný pokus v tomto fiasku."

Tento případ se rozjel až díky dopisu slavného veterinárního lékaře, Dr. Cronaua, který byl uveřejněn v Pferdesportrzeitung. Výňatek dopisu je zveřejněn také na stránkách Epona (http://epona.tv/uk/home/). "Budu stručný, protože nahrané video mluví zcela jasně," tak začíná dopis doktora Cronaua. Dr. Cronau přirovnává tento reiningový incident k žalobám za znásilnění v 90. letech či dopingovým skandálům na Olympiádě v Hong Kongu. "To, co se dělo na tomto opracovišti, může být popsáno jako týrání zvířat. Pouze ti, kteří neznají řeč těla koní, mohou povolit takové podřízení, které je vidět u koně Rieky Youngové po sérii spinů trvající 23 sekund. Pouze smrt ho může osvobodit od takovéto bolesti," pokračuje Dr. Cronau.

Komentář Dr. Cronaua vyvolal obrovskou snahu organizací zajišťujících welfare zvířat dostat tento případ před soud jako odstrašující případ. Německá jezdecká federace a FEI jsou také velmi kritizovány. Federace chodí kolem horké kaše, když se začne jednat o řešení dodržování welfare chování v jezdeckém sportu. "...Obzvláště s přihlédnutím k závodům v Malmö a obecně přihlédneme-li k postoji ke zvířatům, je čas vypálit, ne jen výstražně, ale přímo dělovou kouli," zakončuje Dr. Cronau.

Video najdete níže - posuďte tedy sami...

Pojďme si říci něco více o reiningu

Reining je jedinou westernovou disciplínou, nad kterou převzala záštitu FEI a tedy ČJF, samozřejmě je také veden WRC ČR, který pořádá jednotlivé soutěže ve všech westernových disciplínách. Jak tedy pravidla ČJF popisují reining?
„Reining je disciplinou, která má za cíl ukázat sportovní schopnosti koně westernového typu v prostoru závodiště. Při reiningové soutěži musí jezdci předvést jednu z několika schválených úloh. Každá úloha zahrnuje malé pomalé kruhy, velké rychlé kruhy, letmé přeskoky, rollbacky, spiny, couvání a sliding stopy, které jsou typickým znakem reiningového koně."

Přímo pravidla WRC popisují reining takto: Reining patří do disciplín zaměřených na přiježděnost a ovladatelnost koně. Jet koně v této soutěži neznamená jenom koně vést, ale mít každý jeho pohyb pod kontrolou. Nejlépe jetý kůň by měl ochotně následovat vedení jezdce a nechat se vést s málo nebo dokonce bez znatelných pobídek a nechat se plně ovládat. Každý pohyb koně z jeho vlastní vůle musí být pokládán za nedostatek v ovládání. Všechny odchylky od předepsané úlohy musí být pokládány za dočasnou ztrátu kontroly a takováto chyba musí být zaznamenána snížením bodového ohodnocení dle závažnosti odchylky. Plusové body budou udělovány za plynulost, jemnost, schopnost, rychlost a přesnost provedení předepsaných manévrů při použití kontrolované rychlosti.

V pravidlech reiningu je uveden hned na jedné z prvních stran Kodex chování. Tento kodex platí pro všechny disciplíny pod FEI, tedy ČJF, a měl by se dodržovat i v reiningových soutěžích a přípravě na ně. Dle pravidel ČJF pro reining je možné podle Kapitoly II, článku 311, odstavce 3 udělit tzv. NO score, tedy dvojici diskvalifikovat, za některý z těchto následujících bodů:

 • 3.1. Týrání koně na kolbišti a/nebo důkaz, že k týrání došlo před nebo během předvedení koně v soutěži.
 • 3.2. Použití zakázané výstroje, včetně ostnatých udidel nebo podbradních řetízků s výčnělky.
 • 3.3. Použití nedovolených udidel nebo pákových podbradních řetízků.
 • 3.4. Použití „tack" límce, průvlečných otěží, nánosníku.
 • 3.5. Použití biče nebo zraňování koně.
 • 3.6. Použití jakékoliv pomůcky, která ovlivňuje pohyb ocasu.
 • 3.7. Nesesednutí a/nebo neumožnění kontroly uždění příslušným rozhodčím.
 • 3.8. Neúcta nebo nevhodné chování jezdce.
 • 3.9. Rozhodčí mohou kdykoli vyloučit koně na kolbišti pro nebezpečné okolnosti, nebo nevhodné předvedení jezdce nebo koně.

Příprava na reiningové soutěže spočívá v trénování jednotlivých reiningových cviků - tedy udržování kruhu, trénováním spinů, sliding stopu, přeskoků, couvání. Samozřejmě vždy by měl být jezdec rozumný a dát koni dostatek prostoru k uvolnění, protažení a oddechnutí nejenom před a po dané lekci, ale i během samotného tréninku. Ne vždy však toto jezdec svému koni poskytne, v mnohých případech bývá kůň vystaven soustavnému intenzivnímu tréninku. Ten je ale v mnoha případech spíše kontraproduktivní. Přemíra cvičení a zdokonalování jednoho prvku v daný okamžik a po dlouhou dobu s sebou nese nejenom únavu fyzickou (nebudeme se bavit o opotřebení a zatížení daných svalů, kostí, šlach), ale zejména psychickou, kdy tlak na psychiku a podvolení se koně jezdci je opravdu velký.

Je třeba si uvědomit, že požadavek (přímo uvedený v pravidlech), kdy má jezdec určovat každý pohyb koně a naopak každý projev vlastní vůle koně je považován za nedostatek, je nesmírně rizikový. V podstatě říká, že ideálem je kůň-stroj, podrobený natolik, že žádnou vlastní vůli neprojevuje. Přesněji řečeno, jsou dvě možnosti, jak tomuto požadavku dostát. Tou první je připravit koně tak, aby jeho přání byla v souladu s přáním jezdce a vůle jezdce byla i jeho vůlí. Tedy snažit se o to, oč by se měl snažit každý dobrý jezdec - předvést co nejlépe připraveného koně tak, aby kůň neměl žádný důvod projevovat se jinak, než jak jezdec žádá. Bohužel, při požadavcích, které na koně sportovní reining klade a které hraničí s jeho fyzickými možnostmi (někteří vědci a veterináři uvádějí, že jsou mimo ně), je tato idea velmi těžko realizovatelná. Snazší cestou proto může být naprosté podrobení koně. Systematickým potíráním odporu lze dojít do stavu, že zvíře skutečně žádnou vlastní vůli neprojevuje, protože už ji nemá. Apelujeme proto na všechny reiningové jezdce, aby nepouštěli ze zřetele, že reiningové požadavky jsou velmi fyzicky náročné a stav naprostého odevzdání jezdce je náročný psychicky a kromě pravidel se řídili také zdravým rozumem a ohledy ke svému koni. Psychická pohoda a uvolněnost koně dělá více než 50 % úspěchu!

Připojené články

01.06. 2009 07:00 Když se koně přestanou bránit

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Gabza

  je toto normální?

  12:17 - 14. 07. 2011

  Jakožto "newesterňák" se ptám westernových trenérů a jezdců - je toto normální? Opravdu se to opakovaně stává? Je to k vidění i u nás při tréninzích a na opracovišti? Děkuji za odpověď.

 • 2. Kallisto

  Šílenost

  13:06 - 14. 07. 2011

  Toto video jsem před časem také shlédla, bylo mi z toho do breku... nikdo nezasáhl, nic se nedělo. Plně podporuji boj proti takovým praktikám, nejen ve westernu.

 • 3. Leithian

  Chjo

  13:09 - 14. 07. 2011

  Reaguje na 1.

  abych pravdu řekla takovýhle škubání jsem díkybohu u nás na westernových závodech neviděla.. ani tak šíleně zarolovanou hlavu a krk.. ale zas na hobíčkách jsem viděla jiný stejně hrozný i o dost horší prasárny... malý tlustý asi huclík rád že se vbec valí.. na něm kapičku mohutnější slečna divoce ho kopající a škubající mu udidlem v tlamě neb ruce jí při rychlostkách lítaly naprosto všude....

 • 4. Istra

  Proč? Nebo lépe. "Za co?

  13:35 - 14. 07. 2011

  Já jsem vždycky k westernovému stylu ježdění chovala úctu. Jakože to je ten správný koňácký svět a to "pravé" partnerství s koněm.
  Pak jsem náhodou viděla jeden reiningový trénink. Kůň ryl ve cvalu hlavou v písku a brzdil o zeď. Jako všude, i do profi westernu dorazila honba za efektem a penězi.
  Ale jinak to zdaleka nebyla taková hrůza jako na videu. Kromě zablokované páteře byl koník celkem v pohodě.

 • 5. urgona

  Ne

  18:16 - 14. 07. 2011

  Ten, kdo toto je ochotný tolerovat, nebo to ještě omlouvat, by se měl zvířatům zdálky vyhnout, ať už jde o jakoukoliv disciplínu, jakékoliv zvíře a jakéhokoliv jezdce.

 • 6. kapika

  :(

  20:11 - 14. 07. 2011

  Ztrávila jsem týden na westernových závodech v německu, a musím říct, že mi z toho bylo fakt smutno. možná se našli i féroví jezdci, ale povětšinou jsem viděla to, co je na videu. Trenink reinerů mi připomínal hru "rybičky a rybáři" co jsme hrávali na základce...skupinky stojící na krátkých stěnách, které se v intervalech rozbíhaly na protější zed a brzdily o ni. Nebylo raritou vidět spiny, při kterých kůň měl nos u jezdcovi boty. Udidla mi občas připomínala středověk. A cukání bylo naprosto běžné, at se jednalo o reining, pleasure nebo huntery. A když jsem se ptala,proč používají taková udidla a proč jim tak cukají... bylo mi řečeno: při show nesmíme koním sahat do huby, takže musí být opravdu citlivý... a že pro koně je to v podstatě : better do it. A tak mi to přesně přišlo, celý přístup ke koním. nerozumím tomu.

 • 7. kiwi

  síla sportovních ambic?

  20:17 - 14. 07. 2011

  Na začátku mého ježdění jsem si vybrala western jako ideální styl, líbily se mi tam prověšené otěže a celé to vypadalo tak pohodově a nenásilně hlavně pro koně. Myslím že ještě tak před 7 lety v ČR i takový reining byl, i když jsem byla malý pískle takové prasárny by mi snad neunikly. Možná to bylo tím že bylo vše v plenkách na závodech převažovala ČTčka a nějak se to zkoušelo. teď je mi do breku. Jezdím si rekreačně teď už anglicky (půjčený koník je tak zvyklý) a začínám hltat drezuru,ale tu základní kde je kůň ještě uvolněný. jakmile to zavání velkým sportem něco se zkazí, už nejde o souznění..a je jedno jaký styl

 • 8. kapika

  foto

  20:26 - 14. 07. 2011

  pro ilustraci, zde je fotka vítěze jedné třídy, sice pleasure, ale bylo to vše na jedno brdo : takhle vypadalo 90% tréninku : http://img8.rajce.idnes.cz/d0802/5/5127/5127249_a545fcb131f9af8610445379501d110c/images/DSC_0741_2_.jpg
  takhle vypadalo zbylých 10% světlých chvilek treninku a show: http://img8.rajce.idnes.cz/d0802/5/5127/5127249_a545fcb131f9af8610445379501d110c/images/DSC_0740.jpg
  a zde jedna slečna korigující svého koně : http://img8.rajce.idnes.cz/d0802/5/5127/5127249_a545fcb131f9af8610445379501d110c/images/DSC_0744.jpg

 • 9. Shadowboo

  To jen western??

  21:19 - 14. 07. 2011

  Předem mého komentu uvedu, že na videu se jezdec ke koni chová s prominutím jako prase, ruce bych mu urážela, fackou ho pohostila a ještě bych ho poslala do někam.. a to se hodně ve svém komentu ještě brzdím. Každopádně mi nedá poznamenat, že to samé a někdy i horší věci jsou k vidění i na běžných drezurkách nebo parkurech. Jako fotografka se účastním některých hobby i ofi a mohu vám říci, že i tam je vidět, jak koník musí "makat" bez své vůle, takže reinerové nejsou jediní, kdo by se měl nad sebou zamyslet. Asi bych rozhořčenému autorovi článku o reiningovém videu vytkla hlavně poslední dva odstavce, asi by bylo lepší na konec napsat : Příprava NEJEN na reiningové soutěže spočívá v trénování je...Berte to tak, že lidi jsou agresivní tvorové a ať už sedí v westernu nebo v anglii, stejně se chovají jak jim jejich predátoří gen určil, někteří se s koněm sehrají, někteří jen bazírují na jeho zlomení a tak chtějí ukázat světu, hle já jsem ten borec, zkrotil jsem koně.. Uvědomte si prosím, že jako westernové jezdkyni se mi nelíbí týrání koně jak na anglozávodech tak na reiningových, tohle by se prostě nemělo dít nikde. Každopádně by bylo asi vhodnější příště sem přidat další články o jezdcích, kteří tyhle prasárny dělají v drezurním sedle, ve skočkách atd. Každý přeci známe věčné pře mezi angličáky a westerňáky, proč nemůžeme sakra být jen jezdci a naši přátelé koně..

 • 10. sairon

  Nejen western

  21:28 - 14. 07. 2011

  Reaguje na 9.

  Prasárnám v drezůře se tu věnovalo před nějakou dobou poměrně dost článků, asi by bylo vhodnější příště trochu pohledat, než se jich tu dožadovat. Zvláštní je, že tam nikdo nevykřikoval: koukněte i na westarnáky, neplivejte jen na anglii....

 • 11. Katka K.

  Poslední dva odstavce :-)

  21:51 - 14. 07. 2011

  Reaguje na 10.

  Poslední dva odstavce vyjadřují názor redakce a jsem jednou (ne jedinou) z autorek. Stojím si za tím, co je tam uvedeno. Prasárny anglického ježdění se tu rozebíraly horem dolem a napsala jsem o nich hodně navzdory tomu (nebo proto) že anglickou drezuru jezdím. Stačí pročíst připojený článek Když se koně přestanou bránit.
  Prasárny u koní jsou a budou, to je smutný fakt, který nikdo z nás nezmění (stejně jako nikdo nezmění např. že se najdou rodiče, kteří týrají své vlastní děti). Můžeme se pouze snažit na ně upozorňovat a varovat před slepým následováním. Co osobně vidím jako problém - drezura má hezké ideály, i když realita často hezká nebývá. Ale cílem je kůň, který vypadá že ty cviky (které jsou přirozeným projevem svobodného ducha a nespoutanosti) provádí rád, dobrovolně a bez nátlaku. Jistě že v praxi to tak často nefunguje a je to důvod ke kritice.

  V případě reiningu je ale nebezpečný už sám jeho ideál - pokud vezmeme pravidla reiningu jako ideál. Nezlobte se na mě, ale "každý projev vlastní vůle koně je považován za nedostatek", vám ta formulace připadá v pořádku? Chápu, že v době, kdy byl kůň jen nástroj kovbojů to tak bylo, ale dnes, kdy je ježdění zábavou? Když už nedokážeme docílit, aby se v reálu neděly prasárny (a to prostě nedokážeme), alespoň bychom měli revidovat ideály. Tolik můj názor.

 • 12. kiwi

  poslední dva odstavce

  00:26 - 15. 07. 2011

  Reaguje na 11.

  to já právě nechápu, vždycky jsem žila v domnění, že v reiningu kůň pracuje samostatně s mírnými korekcemi jezdce, což je pravý opak výše popsaných pravidel

 • 13. Shadowboo

  poslední dva odstavce :))

  08:03 - 15. 07. 2011

  Reaguje na 11.

  každopádně stále stojím při tom, že by se to pořád nemělo tak blbě rozdělovat na ty ze západu a na ty angličany, o drezuře jsem si vědoma, jak se musí makat, musí se makat i při parkuru, o westernových disciplínách nemluvě, prostě s koněm se pracovat musí, ale v mezích a to víme všichni zdraví dvounožci, že koně nemají sloužit k posílení ega jako na tomhle videu, víceméně nikdo z nás neví, co se tomu tupci honilo hlavou. Samozřejmě můj ohlas neměl být napadením anglických jezdců, mě jen mrzí, že stále mezi námi existují lidé, kteří třeba westernové ježdění považují za něco méněcenného a zhovadilého, že to snad pro ně ani ježdění není, že to je jen plácání v sedle, hruška je od toho aby se jí jezdec chytal, když přeci neumí jezdit, atd.. Proč sakra?? Kolik z anglických jezdců sedělo ve westernu po X měsících či letech v anglii a pak řeklo, sakra to je blbé sedlo, jak v tom můžete sedět?? - Znám jich spoustu. Stejně tak když si westerňák sedne do anglie tak se zhrozí, jak na tom sakra má ten člověk sedět, vždyť se tam neudrží?
  Hodně westernových jezdců vám řekne, že jezdit na koni jejich stylem je stejně těžké, jako naučit se parkur nebo drezuru. Vím to z vlastní zkušenosti sama, jako minulý anglický jezdec. Stejně tak hodně westernových jezdců stále napadá angličany, jen kvůli tomu, že jejich sedlo jim připadá nepraktické, nemá hrušku a pro život mezi kravami nedostačující.. ale to už je prostě tak. Jen mě opravdu mrzí, proč prostě lidi neberou ježdění na koni, ať ve westernu nebo anglii jako umění. Já jako westerňák mám ve stáji angličáky, kterým jezdím na závody fandit, podporuji je v práci s jejich koněm a jsem velmi šťastná, když jim vychází vše, jak má, stejně tak oni nám chodí na naše trailové a horsemanshipové závody fandit s chutí a tak to má být. K těm disciplínám jako je reining a tak podobně, to je kapitola sama o sobě, stejně tak by mohli jezdci plivat špínu na drezuru, většina z nás ví, jak těžké je dostat koně na přilnutí, aby podsadil zadek atd. a někdy se najdou i hlupáci, co nedokážou koni vysvětlit, jak má správně jít na kruhu, se špornama zabodnutýma do boků koně snaží z něho vykopat co chtějí, nebo se můžu zmiňovat i o práci a snažení jezdce parkurového? Prostě a jednoznačně, každá disciplína má své dobré jezdce a hlupáky, kteří se snaží z koně vykopat jeho duši a tomu nikdo nezabrání a bohužel si myslím, že ani poukázání na fakt, že na mistrovství světa v reiningu se najde hovado, které koni škube v tlamě neskutečným způsobem, na tomhle nikdy nic nezmění. Stejně jako tady Katka napsala, že je to to samé jako týrat dítě, nepochopitelné ale i nezarazitelné, vždy budou existovat kreatůry, které to budou dětem dělat stále a stejně tak budou existovat tupohlavé bytosti, které budou kopat do koně a řvát na něj, že je debil a že nechápe, co se po něm chce. Každopádně většina jezdců takto reaguje kvůli nedostatečnému pochopení koně, kdežto u dětí se to říci nedá :( bohužel. A i přes velkou vzdělanost onoho pána, co by koni na reiningovém mistrovství světa nejraději urval hubu a nebo aby koníček nejlépe bez kouska duše fungoval, se u něj nedá vůbec říci, že by nebyl informován o fungování koně a jeho pocitech. Prase je to pro mě i když je to westerňák.

 • 14. ppindian

  taky

  08:19 - 15. 07. 2011

  Reaguje na 12.

  Taky jsem měl vždycky dojem, že ve westernu, při práci s koněm kolem stáda má kůň naučeno co se po něm chce a jezdec jenom naznačí nebo dá první povel, stejně jako vědi ovčáčtí psi.
  Ještě se mi nezdá to držení hlavy v tom cvalu na videu. Proč má mít hlavu zrovna takhle? Přirozená pozice to asi není.

 • 15. fran

  re 14

  11:55 - 15. 07. 2011

  Zrovna u tebe bych čekala lepší analytický náhled. Přece si nemůžeš myslet, že sportovní reining má něco společného s prací kolem stáda. U krav je to +/- jak píšeš, to by asi ani jinak nešlo. Reinig je sport, podobně jako sportovní drezura. Z původně smysluplné věci (pracovní westernové ježdění, případně klasická drezura) vykucháš jednotlivé "cviky" abys měl co bodovat a sportovec se pak logicky snaží provozovat je rychleji, lépe, výše, dále a tak dále ( jinak by nebylo co bodovat), to celé zpravidla ad nauseum, což platí pro koně i přihlížející. Jakmile do toho vstoupí sportovní ego a prachy, nelze od některých lidí, primárně zaměřených na výkon a ty prachy spravedlivě požadovat, aby se nechovali jako hovada. V občanské společnosti se například úplně neeticky krade vraždí a przní neviňátka. Proto máme zákony, policii a soudy. Ve sportu bychom měli mít pro tento účel kvalifikované rozhodčí. Z mého pohledu je tohle primárně věc FEI. Nicméně vývoj vidím spíše skepticky, vzhledem k tomu, že například v drezuře se budou dostávat body i za mimochod a nově smějí koním za určitých podmínek krvácet huby :-(((.... Příslušné odkazy hodím do diskuse.

 • 16. ppindian

  re 15

  14:07 - 15. 07. 2011

  :-)), když nemám ani prvotní informaci nemůžu se položit do logiky věci :-)). Teď už ovšem prvotní informaci mám a jdu na to, co na to založit nějaký vlákno ať se mužeme korektně porafat :-))

  To jako fakt že je může kůň krvácet? No to jdu do drezury taky, to už nebude o jemném ježdění a schopnostech jezdece. Schopnost rvát za špagát mám v genech :-)

 • 17. fran

  re

  15:58 - 15. 07. 2011

  Reaguje na 16.

  Je to tam.

 • 18. Slonicess

  škubání

  22:17 - 16. 07. 2011

  může mi někdo objasnit k čemu vede takové jednání-škubání? proč to neustále dělá koníkovi? dělá to koník špatně, pomalu....?proč?

 • 19. kapika

  re 18.

  08:41 - 17. 07. 2011

  Reaguje na 18.

  Aby byl kůň "citlivý" v hubě. aby ani na minutu nepochyboval, že pan jezdec je šéf a že musí na to udidlo zareagovat okamžitě. a při soutěži pěkně "uvolněněně" s hlavičkou dole.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: