Recenze knihy: Memorize that Dressage Test Seany Adamson

3. 01. 2011 07:00

Obrázky: 1

Autor: Katka Lipinská Rubrika: Recenze, testy Počet přečtení: 6754 Počet komentářů: 15 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Pokud hledáte knížku, která se nezabývá tréninkem koně, ale pouze jezdce, navíc ne fyzickým, nýbrž mentálním, možná vás zaujme toto překvapení, které jsem našla pod stromečkem. Tohle dílko je určené všem, kteří mají potíže s koncentrací při ježdění, precizností a které nechávají na závodech nervy „ve štychu“. A netýká se to jen drezurních jezdců a úloh.

Seana Adamson bookSeana Adamson je známá americká trenérka a sportovní psycholožka, která se specializuje na jezdce. Pořádá pro ně semináře a učí drezuru v jezdeckém centru Franktown Meadows. Má za sebou úspěšnou závodní kariéru ve drezuře a military, několik koní, připravených do stupně Grand Prix a několik velmi úspěšných jezdců. Dá se tedy předpokládat, že dobře ví, o čem ve své knize píše.:-) Podtitulem knihy je „A Workbook of Mental Games to Improve Focus and Flow" a skutečně se jedná spíše o cvičebnici, kde kromě teorie najdete i různé mentální hry a nápady, jak si u stolu, na koni i pěšmo na jízdárně zlepšit své dovednosti.

Kniha je rozčleněna do čtyř částí. V té první autorka popisuje nejčastější potíže, s nimiž se jezdci na závodech setkávají. Je to neschopnost soustředění v rušném prostředí, přehnané sebeanalyzování a zahlcení detaily, negativní myšlení a tzv. „okno", tedy výpadek paměti. Popisuje fungování lidského mozku a rozdílné specializace jednotlivých hemisfér. Dovolím si krátkou citaci tohoto obecně známého rozdělení: „Levá mozková hemisféra je analytická. Učí se z minulých prožitků a připravuje se na budoucnost. Třídí informace a dokáže je vyjadřovat prostřednictvím jazyka. Pravá hemisféra myslí spíše v obrazech než ve slovech. Nerozlišuje minulost a budoucnost, žije pouze přítomností."Pravá hemisféra je také zodpovědná za naši tělesně-pohybovou (kinestetickou) inteligenci, intuici a cítění. Je to proto pravá hemisféra, kterou při ježdění využíváme více než v běžném životě. K dobrému výkonu je ale třeba využít schopností obou a propojit je. V dalších dvou částech proto najdeme tipy a cvičení nejprve pro každou hemisféru zvlášť, v poslední se vše propojuje.

Druhá část je věnovaná analytické, tedy levé hemisféře. Je určena drezurním jezdcům a učí je dopodrobna znát drezurní obdélník a jednotlivé drezurní figury. Nepostradatelný je čtverečkovaný papír a tužka nebo je možno využít zalaminovaný nákres v příloze knihy a stíratelný fix. Autorka doporučuje věnovat čas pečlivému rozkreslení jednotlivých figur i celé úlohy na čtverečkovaný papír tak, aby si člověk vryl do paměti, kde přesně se má při každém cviku nacházet. Snadno si tak ověříme třeba, že při desetimetrovém kruhu v H, M, K nebo F se nedotýkáme krátké stěny. Jako další analytické cvičení doporučuje rozdělit si cviky na fázi přípravy, provedení a následného znovu srovnání a ke každé fázi si poznamenat, nač konkrétně se soustředit. Přidává ještě několik dalších tipů a cvičení, jak si figury co nejvíce zautomatizovat.

Ve třetí části nabízí tipy na procvičení pravé, pocitové hemisféry, aby člověk dokázat vnímat koně citem a jezdit intuitivně. Nejprve vysvětluje, že mozek dokáže vysílat vlny různé frekvence podle typu činnosti, kterou zrovna provádí. Při intuitivním, pocitovém ježdění náš mozek vysílá alfa vlny. Na rozdíl od analytického myšlení, při němž převládá levá hemisféra a jsou vysílány vlny beta. Nabízí návody, jak jezdit intuitivně, tedy nechat se vést pravou hemisférou, ale zároveň zužitkovat informace, které získáme prostřednictvím hemisféry levé - tedy např. řečí nebo analýzou svého výkonu. Navrhuje různé způsoby vizualizace, což je nesmírně účinná a velmi často opomíjená metoda, jak se zdokonalit.

V poslední části knihy pak dává všechny poznatky dohromady. Vrací se k problémům, popsaným v první části, a dává praktické rady, jak se s nimi vypořádat. Tedy jak si osvojit úlohu natolik dobře, že ji nezapomeneme, jak se lépe soustředit, co si počít s nervozitou, jak se poprat s negativními myšlenkami nebo s „oknem" na obdélníku. Zajímavé jsou techniky vizualizace, použitelné přímo na koni.

Publikace obsahuje přílohy, některé, jako třeba archy čtverečkovaného papíru, mi připadaly zbytečné, ale rozkreslený obdélník s písmeny a zalaminovaná stránka může být užitečná. Kniha je spíše prakticky zaměřená, podle autorky je to cvičebnice a je tak i pojata, proto teorie je tam co nejméně, prakticky jen to nejzákladnější, a prostor je věnován spíše tipům a cvikům. Pokud si tedy chcete jen počíst, asi to nebude knížka úplně pro vás. Pokud ale máte chuť si pohrát a poprat se tak i s vlastní zrádnou psychikou na závodech, mohla by se vám líbit.

Knížku si můžete objednat na webových stránkách autorky: http://www.seanaadamson.com/Book.asp Tam také naleznete více podrobností o autorce a některé její články. Mně ke knize přišel i krátký dopis, jsem prý totiž první z České republiky, kdo si její knížku objednal.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. aknilo

  Skvělé..

  11:28 - 03. 01. 2011

  Jde o téma, které mě strašně zajímá a doposud jsem se nesetkala s takto zaměřenou literaturou. Z vlastní zkušenosti vím, jaký vliv může mít rada od osoby ze země, jež dokáže odhalit jezdcův (mnohdy banální) problém, zvyk, stereotyp, který absolutně brání k posunu. Kniha otevírající jezdcovu mysl tímto způsobem, my chybí.

 • 2. Katka K.

  Re:

  11:44 - 03. 01. 2011

  Vidim to stejne, proto jsem si tuhle knizku dovolila orecenzovat - za sebe i doporucit. Ja jsem si vsimla uz davno, ze kdyz si neco nakoukam a na koni se pak jen uvolnim, automaticky se tomu priblizuji bez nejake vedome snahy. Plati to i naopak, mezi stajovymi kolegy hrubiany a silovymi jezdci je mnohem narocnejsi snazit se o korektni jezdeni. Zrovna tak vim, jaky rozdil udela trener - mohou dva byt stejne dobri a rikat totez a presto jeden se ti vryje do podvedomi a predela te, s druhym se jen uzavres a nic.
  Na podzim jsem se dostala na vikendovy kurz meditace a samozrejme prvni, co me napadlo, bylo vyuzit techto technik pri jezdeni - myslim, ze mi to hodne pomohlo. V zasade ty poznatky, ktere autorka predkladala, nebyly o tolik jine, nez k cemu jsem casem dosla sama, ale techniky ma propracovanejsi. Myslim, ze to stoji za to, pokud clovek neni liny si s tou knizkou pohrat.

 • 3. Átek

  překlad

  12:02 - 03. 01. 2011

  Nechystá se i překlad do češtiny? Moc by mi takové cvičení pomohlo, docela se sebou stále bojuju.

 • 4. aknilo

  Zájemci o objednání - za jedno poštovné

  12:32 - 03. 01. 2011

  O knihu mám zájem. Pokud by se našel někdo další, uvítala bych hromadný odběr za jedno poštovné..

 • 5. Kilifi

  překlad2

  12:33 - 03. 01. 2011

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak moc složitá je angličtina v této knize(cvičebnici)? Jsem němčinář a v angličtině jsem spíše začátečník ale nemám problém si se slovníkem přeložit anglický text ( nejčastěji třeba různé na aj serverech). Předem děkuji za odpověd Klára

 • 6. Katka K.

  Re: preklad

  20:04 - 03. 01. 2011

  Dobry den, uz me take napadlo, ze bych to prelozila. Zkusim zkontaktovat autorku. Anglictina v knize mi pripada jednoducha, vzhledem k tomu, ze to je cvicebnice, staci si prelozit instrukce a trochu povidani, neni toho mnoho.

 • 7. Moncicak-kone

  Překlad do ČJ

  21:42 - 03. 01. 2011

  Reaguje na 6.

  Kdyby byla knížka v ČJ, tak bych o ní měla zájem:-)

 • 8. matyska

  Překlad - bude?

  16:37 - 18. 03. 2011

  Reaguje na 6.

  Chtěla bych se jen zeptat, zda to nakonec klaplo s překladem knihy a jestli se na ní tedy můžeme těšit :)

 • 9. Katka K.

  Preklad

  17:09 - 18. 03. 2011

  Ano, bude! :-) Je podepsana smlouva a po navratu z Equitany se do toho pustim.

 • 10. Átek

  hurá!!!

  17:38 - 18. 03. 2011

  Reaguje na 9.

  To už se moc těším! Zrovna při posledním tréninku mi trenérka řekla, že by to chtělo vyměnit hlavně moji hlavu:-)

 • 11. matyska

  :)

  11:42 - 26. 11. 2011

  Reaguje na 9.

  Tak jak to vypadá, skutečně se na ní můžeme těšit? :)

 • 12. Katka K.

  Re: :)

  12:12 - 26. 11. 2011

  Reaguje na 11.

  Knížka je přeložená, měla by vyjít do konce roku. Aktuální info musím zjistit u HelyG.

 • 13. matyska

  Skvělé!

  14:13 - 26. 11. 2011

  Reaguje na 12.

  To je vážně skvělá zpráva! :) tak to se moc těším a určitě budu ráda za další info ;)

 • 14. soptik85

  Kdy?

  11:09 - 13. 08. 2012

  Snad někdo povolaný zareaguje - kdy vyjde knížka?

 • 15. HelenaG

  vydání

  17:10 - 13. 08. 2012

  Reaguje na 14.

  Z mnoha důvodů nám došlo ke zdržení, aktuálně čekám na druhý grafický návrh knížky, neb první mi úplně "nesednul". Na podzimní trh bude. Také se v redakci těšíme :-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: