11. 04. 2018 06:00
Autor: tým Contipro a.s. Rubrika: PR článek Počet přečtení: 1125 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát
Všímáte si, že psovi nevábně zavání z tlamy? Mnoho lidí si myslí, že je to tak normální – jsou to přeci zvířata. Ale opravdu je to normální? Není to spíš způsobeno zanedbanou péčí o zuby? Podívejte se svému psovi do huby a zjistěte, zda nemá na zubech vrstvu zubního plaku nebo dokonce zubního kamene. Podíváme se, co taková vrstva v tlamě způsobí.
Je dobré si uvědomit, že divoká zvířata si svou potravu musí ulovit. Jelikož to není zrovna jednoduchá činnost, ohlodají svou kořist opravdu pečlivě. Zatímco domácí zvířata přijdou k misce, kde ve většině případů mají nasypané granule, nebo uvařené maso – a nějak moc snažit se při jeho požírání nemusí. Třikrát chramstnou a miska je pryč. Tímto způsobem stravování se jim bohužel zuby moc nevyčistí. Prvním signálem, že něco není v pořádku, je zubní plak na zubech a nepříjemný zápach, který se ze zvířecí tlamy line.
Proces vzniku zápachu a parodontózy je u zvířat stejný jako u lidí. Na zubech se usazují bakterie, zbytky potravy a chemické látky ze slin. Z těchto složek se na zubu vytváří zubní plak. Pokud se ústní dutina nečistí, postupem času se vrstva zesiluje a přidávají se další druhy bakterií. Místo jejich působení se zvětšuje a bakterie zasahují až pod dásně. Toto se projevuje vznikajícími záněty v okolí zubu – dásně jsou zarudlé a mohou krvácet.
S pokračujícím zánětem se dásně od zubu odchlipují, a vznikají tzv. parodontální choboty – kapsy v dásni, do kterých se mohou usazovat zbytky potravy. Produkty metabolismu bakterií společně se zbytky potravy vytváří ten nepříjemný zápach!
Psi a kočky mají oproti lidem tu nevýhodu, že o své bolesti nemohou mluvit. Pokud je bolí klouby, projeví to kulháním, ale s bolestí zubů je to horší. Nejlepší je zuby pravidelně kontrolovat. Zbystřit byste měli, jestliže:
Péče o psí zuby je vlastně stejná jako o ty naše. Ale nebojte, nemusíte zuby čistit 2x denně, psům stačí čistit 2x týdně – měkkým kartáčkem a psí zubní pastou. S čištěním je nejlépe začít už ve štěněcím věku, aby si pes na čištění zvykl. Pokud jste to nestihli, začněte s tím pomalu a zkuste z čištění udělat hru. Hlavně nikam nespěchejte a zkoušejte postupně psa na čištění navyknout.
Čistění zubů je dobré doplnit také podáváním dentálních tyčinek, které zabrání dalšímu usazování plaku a tvorbě zubního kamene. Potom nedojde k rozvoji parodontózy, která vede k zánětům dásní a poté až k vypadnutí zubu.
Dentální tyčinky Kelparen můžete používat jako doplněk k čištění zubů. U jedinců, u kterých není čištění kartáčkem možné, lze tyčinky používat každý den. Aktivní látky v tyčinkách mění složení slin a pomáhají zklidňovat podrážděné a zarudlé dásně.
Zdravé zuby si zaslouží i psi z útulků, proto jsme se rozhodli rozdat mezi 4 útulky téměř 20 kg tyčinek Kelparen.
Více se dočtete na našem blogu Aktivní zvíře, kde naleznete také odkazy na vybrané a nominované útulky. Pokud budete chtít také pomoci, útulky jistě uvítají jakýkoliv dar.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com
Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.
Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.
28.06. 2017 05:00 | Srdeční červi... |
26.09. 2017 06:00 | Studie účinnosti Gelorenu HA na koních |
10.01. 2018 07:00 | Omyly a mýty veterinárních praxí aneb co byste od svého veterináře slyšet neměli |
22.02. 2018 07:00 | Potravinová alergie u psů |