Psovi páchne z tlamy – musí to tak být?

11. 04. 2018 06:00

Obrázky: 4

Autor: tým Contipro a.s. Rubrika: PR článek Počet přečtení: 1125 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Všímáte si, že psovi nevábně zavání z tlamy? Mnoho lidí si myslí, že je to tak normální – jsou to přeci zvířata. Ale opravdu je to normální? Není to spíš způsobeno zanedbanou péčí o zuby? Podívejte se svému psovi do huby a zjistěte, zda nemá na zubech vrstvu zubního plaku nebo dokonce zubního kamene. Podíváme se, co taková vrstva v tlamě způsobí.

Proč najednou řešit čištění zubů?

Je dobré si uvědomit, že divoká zvířata si svou potravu musí ulovit. Jelikož to není zrovna jednoduchá činnost, ohlodají svou kořist opravdu pečlivě. Zatímco domácí zvířata přijdou k misce, kde ve většině případů mají nasypané granule, nebo uvařené maso – a nějak moc snažit se při jeho požírání nemusí. Třikrát chramstnou a miska je pryč. Tímto způsobem stravování se jim bohužel zuby moc nevyčistí. Prvním signálem, že něco není v pořádku, je zubní plak na zubech a nepříjemný zápach, který se ze zvířecí tlamy line.

A jak zápach z tlamy vzniká?

Proces vzniku zápachu a parodontózy je u zvířat stejný jako u lidí. Na zubech se usazují bakterie, zbytky potravy a chemické látky ze slin. Z těchto složek se na zubu vytváří zubní plak. Pokud se ústní dutina nečistí, postupem času se vrstva zesiluje a přidávají se další druhy bakterií. Místo jejich působení se zvětšuje a bakterie zasahují až pod dásně. Toto se projevuje vznikajícími záněty v okolí zubu – dásně jsou zarudlé a mohou krvácet.

S pokračujícím zánětem se dásně od zubu odchlipují, a vznikají tzv. parodontální choboty – kapsy v dásni, do kterých se mohou usazovat zbytky potravy. Produkty metabolismu bakterií společně se zbytky potravy vytváří ten nepříjemný zápach!

Pes ani kočka neřekne, že je něco bolí

Psi a kočky mají oproti lidem tu nevýhodu, že o své bolesti nemohou mluvit. Pokud je bolí klouby, projeví to kulháním, ale s bolestí zubů je to horší. Nejlepší je zuby pravidelně kontrolovat. Zbystřit byste měli, jestliže:

  • psovi zapáchá z tlamy
  • má na zubech viditelnou vrstvu plaku resp. kamene
  • má zarudlé dásně
  • naleznete zlomený případně vypadlý zub
  • je na jedné straně vrstva plaku viditelně větší

Začněte pečovat o zuby psů

Péče o psí zuby je vlastně stejná jako o ty naše. Ale nebojte, nemusíte zuby čistit 2x denně, psům stačí čistit 2x týdně – měkkým kartáčkem a psí zubní pastou. S čištěním je nejlépe začít už ve štěněcím věku, aby si pes na čištění zvykl. Pokud jste to nestihli, začněte s tím pomalu a zkuste z čištění udělat hru. Hlavně nikam nespěchejte a zkoušejte postupně psa na čištění navyknout.

Dentální tyčinky Kelparen – usnadní vám péči

Čistění zubů je dobré doplnit také podáváním dentálních tyčinek, které zabrání dalšímu usazování plaku a tvorbě zubního kamene. Potom nedojde k rozvoji parodontózy, která vede k zánětům dásní a poté až k vypadnutí zubu.

Dentální tyčinky Kelparen můžete používat jako doplněk k čištění zubů. U jedinců, u kterých není čištění kartáčkem možné, lze tyčinky používat každý den. Aktivní látky v tyčinkách mění složení slin a pomáhají zklidňovat podrážděné a zarudlé dásně.

Pomáháme útulkům

Zdravé zuby si zaslouží i psi z útulků, proto jsme se rozhodli rozdat mezi 4 útulky téměř 20 kg tyčinek Kelparen.

Více se dočtete na našem blogu Aktivní zvíře, kde naleznete také odkazy na vybrané a nominované útulky. Pokud budete chtít také pomoci, útulky jistě uvítají jakýkoliv dar.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contipro a. s.

561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com

Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.

Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: