První turistická jezdecká značka již lemuje stezku v jižních Čechách

11. 08. 2005 00:00

Autor: Milena Andrlová Rubrika: Jezdecká turistika Počet přečtení: 7559 Počet komentářů: 11 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 0 krát

V sobotu 6. srpna 2005 byl vyznačen první úsek jihočeské jezdecké stezky. Na vyznačení oficiální jezdecké stezky ve spolupráci s Klubem českých turistů byla použita zbrusu nová turistická značka - jezdecká.

V terénu byl vyznačen první úsek jihočeských jezdeckých stezek, a to na trase po úbočí hory Kleť na Českokrumlovsku, v CHKO Blanský les. Tento úsek, který vede po 300 let staré lesní cestě vybudované Schwarzenberky, byl vyznačen v rámci školení značkařů jezdeckých stezek, uspořádaného na Chatě Pod Kletí ve spolupráci s Klubem českých turistů.

Stezka vyznačená červenou speciální značkou Vás provede lesy od dolní stanice lanovky na Kleť k sedlu Rohy. Cestou jsou instalované orientační mapy, lavičky s posezením, panoramatická orientační mapa na jedné z mnoha vyhlídek, počítá se i s malou naučnou stezkou, která by poskytla informace např. o stahování dříví s koňmi, o přírodě CHKO....

Z obou konců nově vyznačeného úseku se budou rozbíhat další větve stezek - směrem na Český Krumlov a Rakousko, na České Budějovice a Třeboňsko, další na Šumavu, také přes vesničku UNESCO Holašovice k severu, směrem na Táborsko a Prahu. Na stezkách očekává turisty na koních řada stanic s možností ubytování jezdců i koní.

Značení v celé republice je třeba zachovat jednotné a dodržet kvalitu technického provedení, proto značkaři musejí projít školením a získat oprávnění. Oprávnění značit jezdecké stezky získalo v rámci semináře téměř čtyřicet účastníků.

Jihočeský kraj má díky projektu Turistika na koni možnost vyznačit ještě v letošním roce až 500 km jezdeckých stezek. Souvisí s tím i vydání map a katalogu stanic, budování dalších uvazišť, vydání propagačních materiálů jednotlivým stanicím.... A co byste třeba řekli železniční kyvadlové dopravě koní po na trase z Prahy nebo Brna na Šumavu, ve vagónu, který pro tento účel (i jako historickou památku) plánují opravit České dráhy? Příznivci vandrování v sedle a jejich koně jsou vítáni v jižních Čechách již teď! Mohou nejen první jihočeské stezky vyzkoušet, rádi jim předáme i zkušenosti, týkající se budování stezek.

Milena Andrlová

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  první značka?

  13:34 - 11. 08. 2005

  Jezdecké značky nejsou nic nového, z Litoměřic do Všemil už stezka s tímhle označením nějakou dobu funguje. Jinak je ale moc dobře, že se stezky rozmáhají, jen si nedovedu představit, jak budu koně nakládat do vlaku :-))

 • 2.

  Díky!

  13:35 - 11. 08. 2005

  Všem, kteří se o tento projekt zasadili moc a moc děkuji! už se těším, že s manželem a koníky na stezku vyrazíme. V

 • 3.

  Re: první značka?

  14:01 - 11. 08. 2005

  Reaguje na 1.

  Jsme moc rádi, že i jinde značky jsou. Uvítali bychom kontakty na ty, kteří je vyznačili, a to proto, že se na nás obracejí příznivci stezek i z jiných krajů, zda u nich stezky někdo organizuje.
  Na náš jihočeský projekt zatím v různých podobách navázali nebo navázat chtějí v následujících krajích: Pardubický, Královéhradecký, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Plzeňský, Středočeský, tam kontakty předat můžeme. V ostatních krajích zatím ne.Takže u Vás se nějaký kontakt asi najde - děkujeme!

 • 4.

  Re: první značka?

  15:38 - 11. 08. 2005

  Reaguje na 3.

  Mam pri sobe mapu, kterou dali dohromady lidi z Litomericka. Je znacena od Litomeric az k Nemeckym hranicim. Kontakt na http://mujweb.cz/zabava/likoli

 • 5.

  značkaři

  20:24 - 16. 08. 2005

  Reaguje na 3.

  Dobrý den!
  Ráda bych získala více informací o školení značkařů koňských
  stezek.
  Je mi sice 16 let, ale ráda bych pomohla se stezkami
  v Severních Čechách. (Frýdlansko).
  Děkuji
  Iveta Jelínková

 • 6.

  hledám spojení

  15:55 - 30. 08. 2005

  Vážení přátelé.
  Dovolte abych Vás tímto požádal o kontakty pro vytvoření jezdeckých stezek u nás na Moravě.Zejména v okolí měst Lipník nad Bečvou a Přerov. Mám jezdecké a dostihové centrum v Radslavicích, kudy prochází značená cyklostezka ,,Jantarová cesta".Mám zájem o zřízení stezek v tomto okolí.Za kontakty děkuji.
  Pavel Složil

 • 7.

  Re: první značka?

  19:51 - 26. 09. 2005

  Reaguje na 1.

  Znacek je mozna vic, jenomze az dosud v tom nebyla zadna jednota. T.j. zadny konkretni typ znacky. Bylo by moc dobry, kdyby se to dostalo i do klasickych turistickych map, podobne jako je to i pri cykloturistice.
  No a pri tom vlaku bych problem nevidel. Kdysi se kone bezne prevazeli ve vlaku.

 • 8.

  Re: první značka?

  20:03 - 26. 09. 2005

  Reaguje na 3.

  Som velmi rad, ze sa u nasich zapadnych susedov nieco take konecne rozbehlo. U nas to este asi nejaky ten cas potrva. Som evidovanym znackarom pod KST. A kedze su mi kone blizke, dost ma tento projekt zaujima. Mohli by ste mi napisat nieco viac o jazdeckom znaceni?

 • 9.

  Re: první značka?

  09:47 - 27. 09. 2005

  Reaguje na 7.

  Kdyz jsem se jeste angazovala do jezdecke turistiky, tak jsme mela informace o mnoha jezdeckych stezkach, vcetne jejich znaceni. Po zalozeni sdruzeni o.s. Jezdecke sdruzeni s pany Jirkou Skacelem a Danem Halou jsme vstoupili do Klubu ceskych turistu se snahou dostat jezdeckou turistiku na stejnou uroven, jako pesi, cyklo a bezkarskou. Zalozil se odbor JT v ramci KCT, a s Danem Halou predlozili nekolik navrhu na oficialni turistickou znaku. V rozhovoru s panem Markvartem, vedoucim znackaru KCT, jsem pak sepsala dokumentaci, rozmery a celou metodiku znaceni pro jezdecke stezky, jejimz konecnym vysledkem je, zaplatpanbuh, prvni oficialne-turisticka jezdecka stezka v Jiznich Cechach.

  Duvod, proc jsme se jako sdruzeni obratili na KCT byl zcela jednoduchy - vsechny ostatni druhy znaceni totiz behem kratsi ci delsi chvile vzaly za sve. Bud neododaly klimatickym pomerum, nebo je navstevnici stezky jednoduse rozkradli jako suvenyry.

  Vzhledem k tradici a zkusenostem KCT jsme my tri dosli k zaveru, ze Klub ceskych turistu je nejlepsi reseni.

  Tolik k historii teto znacky. Diky tomu, ze v Jiznich Cechach, resp. na krajskem urade, se v osobe Mileny spojily nejen moznosti Kraje, ale i organizacni schopnosti a naklonost k jezdecke turistice, a i podpora mistopredsedy KCT, v JC vlastne domacim, vedly tyto stastne konstelace ke zdarnemu konci projektu.

 • 10.

  Re: první značka?

  12:36 - 27. 05. 2006

  Reaguje na 3.

  na Děčínsku byl nyní do SROPu podán projekt na vytvoření hipostezek, které budou navazovat na stezky Litoměřicka a Liberecka. Pevně věříme, že vše vyjde a do roka rozšíříme nabídku stezek i o krásnou skalní oblast Děčínska. Další větší projekty jsou připraveny do programu LEADER+,proto se těšíme, že v budoucnů bude možné představit Děčínsko i z koňského hřbetu.

 • 11.

  jezdecké stezky Středočeské

  10:47 - 09. 06. 2006

  zdravím všechny, naše stezky pro koně mají stránky a tam se budu snažit vše zachytit na fotkách.Písemné vysvětlivky budou u všeho, dotazy můžete posílat na naše adresy .

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: