První chladnokrevné závody nové sezóny 2018

2. 05. 2018 08:00

Obrázky: 10

Autor: Josef Našinec Foto: Martina Kůstková Rubrika: Sport chladnokrevníků Počet přečtení: 1704 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Letošní sezóna chladnokrevných závodů začala v západočeské Sušici druhým ročníkem Jarní jízdy Pošumavím. Stejně jako vloni se povedlo to hlavní – počasí, které je u venkovní akce půl úspěchu.

O zbytek úspěchu se postarali pořadatelé – Procházkovi ze Stojanovic, Švecovi z Radostic a Oudovi z Velkého Boru. Hlavním pořadatelem soutěže tedy pro upřesnění byl Petr Procházka ml., s ostatním jsme mu pomohli všichni společně.

Jarní jízda Pošumavím se tentokrát nekonala jako akce samostatná a byla šikovně spojena s chladnokrevným trojbojem, tak se této jízdy zúčastnilo i více koní a jejich jezdců a kočích. Jízda se letos pořádala jen ve městě Sušice, ale i tak bylo na co se dívat, na náměstí, kam průvod v čele se sv. Jiřím přijel krátce po 10. hodině, přilákala akce zástupy diváků, kteří pak s projíždějícím průvodem dorazili na místo soutěží.

Krátkou promluvu pronesl místní římskokatolický farář P. Wirth, který je rovněž sám koňák.

Kompletní chladnokrevná soutěž se pak konala v Olšovské ulici na travnatých plochách (u bývalého hotelu Otava), a probíhala až do pozdních odpoledních hodin. Soutěžilo se v kompletní soutěži (trojboj), a také proběhla kvalifikační kola na finále jednotlivých disciplin – ovladatelnosti v kládě a těžkém tahu.

Trať stavěli oba Procházkové – otec i syn – a připravili soutěžícím i horké chvilky. Sekretářem celé akce byl Tomáš Janda, který soudcování tentokrát nechal mladším, hlavním rozhodčím byl Jaroslav Straka, rozhodčími Jan Hudač a Josef Našinec. V komentování akce se vystřídali Jaroslav Rédl, Tomáš Janda a Josef Našinec.

Formanka proběhla v rychlém tempu, trať byla celkem „čitelná“ – na prvním místě se v čase 1,46 min (0 tr. bodů) umístil Jiří Foist (Narex), na místě druhém v čase 1,50 min (0 tr. bodů) Miroslav Ježek (Cita), třetí příčku obsadil v čase 1,57 min (10 tr. bodů) Aleš Soukup (Sylva), čtvrtý byl s časem 2,09 min (10 tr. bodů) Miroslav Pavelka (Baroš) a pátý v čase 2,12 (0 tr. bodů) Petr Procházka st. (White Tiger).

V druhé disciplíně – ovladatelnosti v kládě – připravili stavitelé trati mimo dalších i kolotoč kolem středového sloupu, ten dělal velké obtíže, a skládku, na kterou bylo třeba kolmo umístit kládu tak, aby po odpřažení zůstala vyvážená. Čas byl určen optimální 5 minut, a maximální 7,5 minuty – tím se stalo, že čtyři soutěžící se vybodovali časem, a jeden se vybodoval zbouráním středového sloupu v kolotoči, no stane se :-)

První místo patřilo v čase 3,42 min a s 0 tr. bodů Aleši Soukupovi (Sylva), druhé místo v čase 4,26 min a s 5 tr. body Miroslavu Pavelkovi (Baroš), třetí v čase 5,25 min a 5 tr. bodů Karlu Školkovi (Brit), čtvrté místo obsadil v čase 4,59 a 10 tr. bodů Jiří Foist (Narex) a pátý byl v čase 5,40 min a 10 tr. bodů opět Petr Procházka st. (White Tiger).

Těžký tah proběhl bez problémů, povinnou kvalifikační váhu 1 100 kg zdolali všichni soutěžící bez problémů, v samostatném hodnocení dotažené váhy byl na prvním místě s váhou 1 700 kg (20 m) Thomas Welisch (Sultan) z bavorského Regenu, na místě druhém s váhou 1 700 kg (20 m) Petr Procházka ml. (Frigo), na třetím místě s váhou 1 700 kg (2,5 m) Miroslav Pavelka (Baroš), čtvrtý s váhou 1 700 kg (0,5 m) Jiří Foist (Narex) a pátou příčku obsadil s váhou 1 500 kg (20 m) Radek Žák (Daniel). 

Následně byly vyhlášeny výsledky trojboje, kde se rozhodčím povedlo udělat malou chybu, ale omluva už byla všem soutěžícím zaslána.

Správně tedy v kompletní soutěži vyhrál Aleš Soukup (Sylva) s celkem 5 body, druhý byl Jiří Foist (Narex) s 6 body, třetí se umístil Miroslav Pavelka (Baroš) s body 7, na čtvrté příčce byl Karel Školka (Brit) s 11 body a pátý rovněž s 11 body Petr Procházka st. (White Tiger). 

Užili jsme krásný den plný slunce, krásných koní, šikovných kočí a vytrvalých diváků a už se těšíme na další kolo 12. května v jihočeských Přeštěnicích (okr. Písek) a pak 2. června do západočeské Zdeslavi (okr. Klatovy).

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: