Průvodce dnešního chovatele koní

2. 10. 2017 05:00, Aktualizováno 4. 10. 2017 23:18

Obrázky: 7

Autor: Henrik Brinkmann Foto: Šárka Votavová, sporthorse-database.com Rubrika: Chov koní Zdroj: FB Henrika Brinkmanna Překladatel: Michaela Dvořáková Počet přečtení: 4141 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Tím, jak se počet hříbat v posledních letech dostal kvůli ekonomické krizi a rostoucím nákladům na držení koní na polovinu, rostl ve mně záměr nadchnout pro chov koní tolik nových lidí, jak je to jen možné. A myslím si, že pro to člověk potřebuje jednoduchého průvodce, jak začít s chovem nebo ho zlepšit, a co by mohlo pomoci proti tomuto vývoji snižujícího se počtu koní.

VÝBĚR KLISNY

Pokud jde o výběr klisny, člověk musí být velmi kritický. Mottem by mělo být „chovejte na tom nejlepším". Když vyberete top klisnu, bude odpovědná za 60-70 % budoucího potomka, takže vybírejte moudře. A potom doufejte, že hřebec nezničí kvality klisny, místo toho, abyste doufali, že hřebec dokáže kouzlit a bude kompenzovat nedostatek kvality klisny.

Následující selekční kritéria jsou podle mě pro klisny hlavní prioritou:

1. Veterinární kontrola

V minulosti byly nejčastěji připuštěny kulhavé klisny, protože už pro ně nebylo využití. Tento přístup už dnes není konkurenceschopný. Jak ukázaly výzkumy, je daleko větší pravděpodobnost, že se vám narodí hříbě s čistými RTG, pokud klisny i hřebci mají čisté RTG a jsou zdraví. To neovlivní riziko čipů nebo cyst následkem traumatických zranění způsobených kopnutím, které utrpí mladý kůň během odchovu, nebo nedostatky ve výživě.

Protože kůň s čistými RTG má stejné provozní náklady jako kůň se špatnými RTG a nemusí vydržet stejně dlouho, měla by být potenciální chovná klisna řádně zrentgenována, konkrétně nohy, hřbet a krk, aby si mohl člověk být jistý, že jako mladý kůň neměla nějaké problémy, které by její potomstvo mohlo zdědit.

 2. Pohyb

V chovu nás nejvíce zajímá, jaký přirozený pohyb klisna může nabídnout. Pokud si kupujete klisnu, která už je 2 nebo 3 roky stará, zkuste získat její video jako hříběte a srovnejte ho s vaším aktuálním dojmem. Posuzujte vždy pohyb na tvrdším povrchu, jako je suchý pískový výběh nebo venkovní jízdárna. Nikdy nedělejte tu chybu, abyste posuzovali pohyb na blátivém povrchu nebo na mulčovací kůře, protože na takovém povrchu se kůň více rozpruží a pohyb vypadá lépe. Videa ve vysoké trávě nebo na strništi jsou také populární, kůň na nich kluše jako nikdy předtím, a taky ani nikdy potom. Snažte se tomuto dojmu nepodlehnout a trénujte oko. A na zpomalená videa se ani nedívejte.

V dnešní době potřebujeme komplexně kvalitní koně, abychom uspěli na světovém šampionátu, protože 80 % je cíl, kterého chce dosáhnout každý. Cílem by tedy mělo být najít takovou klisnu, jejíž talent je rovnoměrně rozložen do všech tří chodů. Ideálně by měla mít cval do kopce s dostatečnou akcí kloubů vpředu, a co je důležitější, s tendencí zvedat kohoutek, to samé platí i pro klus, který by měl být plynulý s aktivníma zadníma nohama, pružícím hřbetem a uvolněným ocasem, a také s akcí předních nohou s pěkným zvedáním karpálních kloubů. Krok by měl mít alespoň čistý rytmus, ale poctivých 7,0 bodů mi stačí, pokud je mým cílem odchovat budoucího Grand Prix koně. Je fyziologicky daleko jednodušší piafovat s koněm s krátkým krokem, než s takovým, který má krok za 10,0.

3. Jezditelnost a hlava

Toto je klíčový bod, který v KWPN nebrali dostatečně v úvahu, když vytvářeli jejich prvotřídní zdravotní databázi. To, co odlišuje GP koně od toho normálního, je nakonec jezditelnost a hlava. Ochota pracovat pro jezdce, a ne proti němu, je klíčová pro naučení obtížných lekcí až do piafy, které jsou naprosto nepřirozené ve srovnání se schopnostmi potřebnými k získání skvělého skokana.

Pokud máte koně s průměrným pohybem, který se nechá přijezdit a může být ježděn amatéry, chováte koně pro 99 % zákazníků celého světa a je velká pravděpodobnost, že se takový kůň dostane do GP. Pravděpodobně sice jen národní, ale pořád GP. Což vás dostává do pozice, kdy takového koně později dobře prodáte. Potřebujeme koně, který je ve správném poměru uvolněný a citlivě elektrický, abychom jej mohli udělat dostatečně „nažhaveného", když je třeba, ale taky se nesmí zhroutit při krokových pasážích nebo prostě při normální denní péči doma.

Vždy si pamatujte, že prodáváme jezditelnost a to je velmi důležité kritérium. Vzhledem k tomu, že prodávám koně do vysokého sportu, posouvám ji v důležitosti za chody, protože profesionálové si s horkokrevnými koňmi umí poradit.

4. Stavba těla a typ

Toto kritérium vlastně zahrnuje několik dalších. Kromě vzhledu tam spadá stavba těla a nepřímo houževnatost. Zaprvé potřebujeme koně korektní, protože korektní pohyb mohou vyvinout jen koně s korektní stavbou těla. Zástupce horsetelex.nl Dirk Rosie nedávno analyzoval nejlepší GP koně a ukázalo se, že mají několik společných atributů: dlouhé, vertikální krky, lehké napojení hlavy na krk, kohoutek alespoň tak vysoko jako bedra, přední nohy úplně vepředu na těle, dlouhé bérce, silné spěnky a šikmé stehenní kosti. To by mělo být dostatečné jako hrubé doporučení, co by člověk měl hledat. Podívejte se níže na obrázek Totilase a na to, jak přirozeně splňuje všechny výše zmíněné atributy.

Dále potřebujeme koně pěkné, aby byli úspěšní při licentaci hřebců a přehlídkách klisen, a také aby později udělali dojem na rozhodčí, protože tento sport je hodně subjektivní a hodně o vzhledu, který ovlivňuje souhrnné známky.

A nakonec hezcí koně mají obvykle vyšší procento plnokrevných genů, což zajišťuje pracovitost a houževnatost pro tvrdou výzvu potenciálně zvládnout GP. S nástroji, jako je horsetelex, můžete přesně spočítat procento plnokrevné krve u vašeho hříběte. Využití plnokrevných hřebců již dnes není nutné, protože už jsme překonali stupeň modernizace staromódních farmářských koní na koně sportovní. Ale i přesto bychom měli hlídat, abychom u dnešních sportovních koní udrželi 35-50 % plnokrevné krve.

5. Výška

Měli byste cílit na klisnu s výškou kolem 167 až 172 cm. To vám dá větší šance, že hříbě bude dost velké, protože bude mít dost místa v břiše a klisna bude mít více mléka pro jeho vývoj. Tak se dostanete k ideální výšce. Dostatečně velký rámec je potřebný pro velkou rundu, abyste naplnili obdélník 20 x 60 m a dojeli na konec diagonály v prodlouženém klusu.

Rámec není klíčový pouze pro tohle, ale také když chcete později připravit hřebce z této potenciální chovné klisny na licentaci. Dost často verdikt „nedostatečný rámec" zničí naděje na vlastnictví licentovaného hřebce (rámec je poměrem délky ramene a zádě ve vztahu ke kohoutkové výšce a délce těla, pokud máte velký rámec, ukazuje vám, že se kůň bude hýbat dobře).

 6. Rodina

Jak ukazují chovatelské výzkumy, kvalita vašeho hříběte je kombinací posledních šesti generací klisny a hřebce, a proto se zaměřte na silnou rodinu, ideálně s výsledky ve sportu, a ne pouze na přehlídkách nebo licentacích hřebců. Dost často najde člověk rodiny, které nepodávají sportovní výkony kvůli nedostatku robustnosti a jezditelnosti.

V dohledání rodiny a vystavění pedigree vašeho budoucího hříběte vám pomohou webové stránky jako horsetelex nebo knihy jako Hannoveraner Stutenstämme od Clause Schridde, Westfalens Zuchtschätze od Franz-Josefa Neuhause.

Čemu by se člověk měl rozhodně vyhnout, je něco, co nazývám chovem na jména, kde například otec a otec matky jsou dobře známí, ale potomek je normální a rodina je nic extra. Raději zvolte otce a mateřského otce, kteří tak známí nejsou, ale potomek je skvělý a rodina zajímavá. Je velmi pravděpodobné, že takový potomek vždy vyprodukuje něco pěkného a vy budete mít různé krevní linie, které všichni hledáme, abychom zabránili zužování genetické základny.

Alternativou ke koupi hotové klisny je koupě klisničky-hříběte, ročky nebo dvouletky, pokud dostanete dobrou nabídku a máte čas si počkat. Já jsem byl nejúspěšnější s koupí klisniček, a tak se mi volba dlouhé cesty vyplatila.

VÝBĚR PLEMENNÉHO HŘEBCE

Výběr toho správného hřebce je každoročním vzrušujícím a náročným rozhodnutím. V podstatě můžete použít stejná kritéria u hřebce jako u klisny: veterinární kontrolu (zdraví), pohyb, jezditelnost, stavba těla, výška, rodina.

 Nicméně by měl člověk vždy posoudit, zda je možné identifikovat určitá schémata, v rámci kterých spolu některé linie velmi dobře fungují, jako třeba Sandro Hit a Donnerhall, Dancier a Wolkenstein II, Fidertanz a De Niro, Benicio a Sir Donnerhall I, Zack a Don Schufro nebo Vitalis a Fidermark. Kombinace jsou samozřejmě nekonečné. Chovatel by se měl zejména snažit vyhnout koeficientu příbuzenské plemenitby (incross coefficient) vyššímu než 3,0, protože pravděpodobnost genetických vad a nemocí exponenciálně roste, pokud je tato hranice překročena. Tento koeficient můžete jednoduše spočítat s horsetelex.nl.

Příbuzenská plemenitba ovšem zvyšuje výkonnost a posiluje silné stránky linie. Měl jsem hodně úspěchů s prochováním u Donnerhallových vnoučat, protože často měla silné zadní nohy a skvělou jezditelnost. Nikdy nemůže škodit prochovat na hřebce, co chodil GP a jehož potomci už také chodí GP. U horkokrevných linií, jako je Jazz nebo Sandro Hit I, bych byl ale byl velmi opatrný, abych to s prochováním nepřehnal. Pokud to uděláte jednou, je to něco, co můžete nazvat X faktor. Pokud to ovšem s prochováním přeženete, dostanete něco, co se nazývá inbrední deprese, kde se příliš posílí špatné atributy linie, jako je špatná jezditelnost nebo krok, nebo nekorektní exteriér a vyšší riziko vad.

Vedle toho vždy zvažte, zda je podíl krve dost vysoký a cilte na alespoň 30 až 50 % plnokrevné krve. To lze také snadno spočítat nástrojem na horsetelex.nl. Tu krev potřebujeme pro zajištění houževnatosti, protože dnešní GP je na tak vysoké obtížnosti a už úvodní úloha je i pro koně světové třídy obtížná. Někdy dává rovněž smysl dívat se po hřebcích se skokovou krví, jako je holštýnská C linie, která obecně dodává akci, stabilitu, silný hřbet a dobrý cval.

Často hledám hřebce, kteří mají dlouhé bérce a krátkou holeň, která je postavena více pod těžiště, což usnadňuje shromáždění v piafě. Mnoho klisen je strmých a vzadu otevřených a tito hřebci je opravdu umí zkorigovat již v první generaci. Dále by také měli mít rychlé zadní nohy, které jsou potřeba pro zlepšení německých teplokrevných klisen, které mají sklony k velkému plynulému pohybu, ale často postrádají rychlost zadních nohou ve srovnání s holandskými klisnami. Abych dal příklad, Don Nobless dává přesně ty zadní nohy, které kráčejí pod těžiště, se silnou horní linií, a já věřím, že vyprodukuje hodně GP koní.

 Kromě výše uvedených kritérií se snažím představit si to, jak hřebec na klisnu potenciálně sedne, 3D vizualizací hřebce a klisny. Představuji si stavbu těla a pohyb potenciálního potomka těchto dvou koní. Například klisna dlouhá ve hřbetě potřebuje hřebce, který je kompaktnější a předává to. To je například případ, kdy Zack dobře funguje s dlouhými klisnami po Donnerhallovi, protože má sklony dávat krátké hřbety a dlouhé nohy. Abych to zjednodušil, prostě si vezměte obrázek vaší klisny a potenciálního hřebce v postoji a také v pohybu, a pak se podívejte na jejich videa. Potom se rozhodněte, zda můžete zlepšit vaši klisnu vybraným hřebcem. V ideálním případě nikdy nevolte hřebce, kterého jste neviděli naživo.

Pokud máte klisnu, která má silné zadní nohy, použijte hřebce, který má nejenom oslnivé přední nohy, ale který má i dobré zadní nohy, protože tenhle motor vzadu je to, co později bude GP jezdec potřebovat. Koně musí být schopni shromáždění, sebenesení, a na to potřebujeme velké svaly hřbetu a silné zadní nohy. Dnešní chov už hodně zředil staré výkonné rodiny, protože mnoho chovatelů vybralo hřebce pouze na základě videí, kdy na ně zapůsobily oslnivé přední nohy u koní nikdy nevyzkoušených naživo pod sedlem, aby byl verdikt jasný.

Dobrým přístupem omezujícím tento "videochov" je již dvoudenní sportovní test mladých hřebců, kde můžete vidět mladé koně nejenom s jejich stálým jezdcem, ale i s jezdcem testačním. Bylo by skvělé, kdybychom se dostali do bodu, kdy by už nebylo potřeba licentací dvouletých, ale místo toho bychom jim dali čas dospět a možnost dělat sportovní test na podzim, kdy jsou tříletí. Měli bychom koně, kteří vydrží déle zdraví, a mohli bychom lépe posoudit jejich kvalitu jakožto jezdeckých koní, protože to by mělo být naším hlavním cílem: chovat skvělé jezdecké koně. Z dlouhodobého hlediska by byli všichni spokojenější. Výsledky sportovního testu jsou pro mě dalším z dobrých kritérií, zda si mám hřebce vybrat nebo ne.

Zde je pět mých momentálně nejoblíbenějších hřebců: Don Nobless, De Niro, Bonds, Escolar and Fürstenball.

 Tady je malý přehled hřebců, které bych volil, pokud bych chtěl zlepšit následující kritéria:
  • 1. Klus: Bonds, Don Nobless, Santo Domingo, Escolar, Vitalis
  • 2. Cval: Don Juan de Hus, Escolar, Ibiza
  • 3. Krok: Diamond Hit, Fürstenball, Benetton Dream
  • 4. Charakter: Fürstenball, Vitalis, Belissimo M, Lissaro
  • 5. Typ: Fürstenball, For Romance, Sir Donnerhall.

Všechna výše uvedená kritéria můžete zvážit, ale závěrem lze říci, že nakonec je to na vaší intuici a pořádném kusu štěstí, co matka příroda vytvoří. Takže se připravte co nejpečlivěji můžete, a pak se do toho prostě vrhněte.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: