Protahování koně krok za krokem II.

14. 04. 2017 08:00

Obrázky: 11

Autor: Hooves Blog Foto: archiv autorky Rubrika: Zdraví a veterinární péče Počet přečtení: 10855 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Pokud jste pilně trénovali protahování hřbetu a zádi, jistě již máte všechny cviky v malíčku. Proto k nim dnes s Mercedes přidáme další, tentokrát to bude protažení předku koně – předních nohou, plecí, krku a hrudníku. Opět nechybí perfektní fotodokumentace.

Než začneme, ještě poznámka: Je nejlepší, pokud vám napoprvé může někdo protahování ukázat, nebo na vás dohlédnout a opravit vás. Za koňské nohy netahejte, pouze je veďte. A vždy rovně vpřed nebo vzad. Neprotahujte švihem, netahejte do stran, ani jimi nekruťte, jednak se to koni nebude líbit, ale především mu tak můžete ublížit. Všímejte si rozdílů při protahování mezi jednotlivými končetinami nebo pohybů, které se zdají pro koně obtížnější, protože to znamená, že tam je problém.

První díl, protahování hřbetu a zádi, najdete TADY.

Zvedání přední nohy z plece

Vytvořte z dlaní misku a uchopte do ní zadní část karpu koně. Zvedněte ji přímo nahoru. Dávejte pozor, aby přitom noha zůstávala rovná a netahali jste ji křivě. Toto cvičení spustí lopatku níž a vzad, otevře ramenní kloub a protáhne zadní stranu lokte. Nohu opatrně postavte zpět na zem, nepouštějte ji.
Koně s krátkou a/nebo vodorovně umístěnou pažní kostí, případně s hodně uzavřeným úhlem ramenního kloubu nebudou schopni zvednout karpy tak vysoko, jako koně s dlouhou a/nebo více svislou pažní kostí nebo otevřeným úhlem ramenního kloubu.

Protažení přední nohy

Vnější rukou uchopte kopyto koně za špičku. Vnitřní ruku opřete o karp. Postupně nohu natahujte. Opět si ověřte, že netáhnete nohu do strany, měla by být tažena přímo vpřed a se všemi kostmi rovnými. Vnitřní ruka NEtlačí na karp, je tam jen proto, aby zabránila úderu kloubem do vašeho obličeje, pokud by se kůň pokusil nohu vytrhnout nebo hrábnout.

Koně, kteří jsou předníma nohama velmi aktivní, tedy ti, kteří rádi hrabou, buší do země nebo do zdi/hrazení před sebou, často toto protahování dokončují sami, proto buďte opatrní a stůjte mírně stranou, abyste případně nebyli zasaženi.

Opět, nohu opatrně postavte zpět na zem, nepouštějte ji z výšky, to by pro koně bylo nepříjemné zakončení a mohlo by i způsobit zlomeninu, pokud protahujete na tvrdém povrchu.

Já se zpravidla přesouvám od zvedání nohy z plece k tomuto protažení, tudíž jednu ruku posunu dolů, abych uchopila špičku, zatímco druhá sjíždí na horní stranu kolene. Vlastně když začnu protahovat přední nohu, nepokládám ji dolů, dokud veškeré protahování nedokončím, beru to jako jedno cvičení. Není to ale podmínkou a někteří koně po delší době na třech nohách bojují s rovnováhou. Časem se k tomu také můžete propracovat, ale nečekejte, že hned poprvé vydrží na třech stát dlouho.

Protažení natahovače

Při tomto protahování položte vnější ruku na karp koně a druhou rukou uchopte spěnku. Zvedněte nohu a potom velmi jemně veďte karp vzad a protáhněte předek nohy. Budete-li nohu držet nízko u země, bude protažení snazší.

Podobně jako se zadní nohou, pokud se jednou dostanete do určitého protažení, kůň ho často dokončí sám a nohu úplně natáhne.

Jinou možností pro hlubší protažení je držet spodní část nohy rovnoběžně se zemí.

Ohnutí karpu

Toto protažení spočívá jednoduše ve „srolování" přední nohy koně nahoru tak, aby se zadní část kopyta dotýkala loktu koně. Koně s artritickými změnami v karpech s tím budou mít potíž. Stejně tak, pokud má kůň zánět v některém kloubu přední nohy.

Kroužky a boční protažení lopatky a paže

Kroužky: Uchopte oběma rukama spěnku koně a držte nohu přímo pod koněm, aby zůstala natažená. Nechte ji volně viset. Začněte opisovat malé kroužky špičkou kopyta ve směru hodinových ručiček. Pak totéž proveďte na druhou stranu. Celý proces zopakujte ještě s většími kroužky.

Boční protažení: Bohužel nemám obrázek tohoto protahovacího cviku. Držte metakarpus (přední holeň) koně rovnoběžně se zemí (takže je noha v karpálním kloubu ohnutá do pravého úhlu). Ohnutý karpální kloub koně posuňte za úroveň karpálního kloubu druhé nohy (té na které kůň stojí) a pak vnější stranou svého kolene jemně zatlačte proti druhému karpu koně, jako byste chtěli křížení při stranové práci. Uvolněte a pak posuňte karp (ten ohnutý) přímo do jedné linie s druhým karpem. Znovu zatlačte a uvolněte. Nakonec ohnutý karp přesuňte před druhý karp, opět zatlačte a uvolněte.

Protažení krku, plecí a hrudníku

A na závěr ještě protažení krku, plecí, hrudníku a hřbetu. Při tomto cvičení je potřeba, aby kůň stál všemi čtyřmi končetinami pod sebou (zastavení „do čtverce") a nekřivil hlavu do stran se zborceným týlem. Cílem je dosáhnout stejné snadnosti i rozsahu protažení na obě strany.

Při tomto protahování stavím své tělo mezi plec a hlavu koně tak, aby kůň svůj krk ohýbal kolem mě. Z této pozice mohu i lépe kontrolovat případné křivení hlavy do strany. Abych koně pro všechny tyto cviky motivovala, používám pamlsky, ale není to nezbytné.

Kůň na fotografiích má spíš kratší krk a přesto je vidět, že ho má velmi pohyblivý. Krátkost nemusí nutně znamenat ztrátu pohyblivosti a ve skutečnosti pokud budete dělat tato protahovací cvičení s koňmi s různou délkou krku, pravděpodobně zjistíte, že delší krky jsou tužší. Je to kvůli tomu, že díky délce se kůň dokáže snáze vyhnout pravidelnému ohnutí a hypermobilní oblasti se ohýbají nadměrně, zatímco na jiných místech krk zůstává ztuhlý.

Kratší krk se sice dokáže víc napnout proti špatné ruce jezdce, ale mnohem hůře se dokáže hadovitě zkroutit mezi týlem a kohoutkem. Ale tomu se budeme více věnovat v chystaném seriálu o stavbě těla koně.

Toto druhé protažení je variací na „dopředu a dolů". Při něm zvedáte bázi krku (nejspodnější část krku nasedající na kohoutek - pozn. překl.) a krk pravidelně ohýbáte po celé délce opět s minimálním křivením v týlu. Kontrolujte, že kůň není za kolmicí (při všech protahovacích cvicích!).

Často si hraji s tímto protahováním, někdy protahuji výš, jindy níž. Začínám s rovným protažením dopředu „long and low" a od toho přecházím dále. Často také nechávám koně dotknout se nosem přední nebo vnější strany karpu, nebo spěnkového kloubu, nebo kopyta... Kdykoli narazím na odpor nebo nemožnost rovnoměrného protažení, pohraji si s tím, abych koně uvolnila.

Všimněte si nakrabacení kůže na hrudníku - značí, jak tato strana je zkrácená a druhá strana je protažená.

Další protažení je nejtěžší provést, aniž by kůň pohnul nohama. Přirozená tendence koně je otočit se celým tělem, protože protažení může být obtížné, pokud je krk, plece nebo hrudník ztuhlý. Nespěchejte a zvyšujte protažení, při kterém ale kůň musí stát na všech čtyřech nohách. Dalším velkým problémem je křivení hlavy, na to dávejte pozor. Jedním ze způsobů je začít protahovat dál od těla a potom pomalu přesvědčovat koně, aby přiblížil hubu ke kyčli. Konečným cílem je, aby se kůň snadno dotkl nosem kyčelního hrbolu.

Možná jste si všimli, že tento kůň stojí poměrně široce rozkročený. Je to částečně proto, že má široký postoj, ale také proto, že tato protahovací cvičení prováděl už stokrát a ví, že rozkročení mu dá větší stabilitu a rovnováhu, potřebnou k hlubšímu protažení. Snažte se koně postavit tak, aby stál dobře, pevně a s dobrou rovnováhou, než začnete protahovat.

Poslední protažení je „poklona". Začněte s protažením „long and low" a postupně přidávejte. Běžnými chybami je křivení hlavy nebo uhýbání do strany, kde stojí člověk. Někdy tuto tendenci ke křivení srovnáte, pokud si stoupnete na tu stranu koně, kam nemá tendenci se křivit.

To, jak hluboko se dostanete, záleží na vás a vašem koni. Vidíte, že tento kůň dosáhl do bodu, kdy musel ohnout nohu v karpálním kloubu a nadzvednout patky ze země, aby dosáhl hlouběji. Pokud koně skutečně chcete přivést do celé poklony, provádějte to na měkkém povrchu, trávě, písku nebo hlubším podloží.

A to je vše ze základního protahování.

O autorce: Mercedes se věnuje trénování koní více než 30 let. Jsou jí blízké dostihy, všestrannost, drezura, vytrvalost a trailové ježdění. Specializuje se na redrezuru problematických koní, především koní zneužívaných, pokažených nebo agresivních. Svůj blog píše proto, aby se podělila o to, co se za ta léta naučila.

Připojené obrázky

Připojené články

03.04. 2017 05:00 Protahování koně krok za krokem

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: