Propršené, ale perfektní CSIO Bratislava 2010

11. 8. 2010 Kateřina Návojová Autor fotek: Kateřina Návojová

Ve dnech 5.-8.8.2010 se v Bratislavě konaly letošní největší závody na Slovensku – CSIO***-W. Našim sousedům se tak opět podařilo oproti nám uspořádat CSIO. Stavitelem parkurů byl chorvatský Eduard Petrovič. Tedy ten stejný stavitel, co měl být i u nás – až z úst Čechů v Bratislavě ovšem zjistil, že nakonec předběžné návrhy může zahodit, popřípadě si je nechat do dalšího roku...

Na pana Petroviče tedy čekal nelehký úkol, neboť stavěl parkury na trávě v době, kdy v Čechách řádily povodně. A deště se ani Bratislavě nevyhnuly.

Česká výprava

Českou republiku nakonec jeli hájit jezdci Aleš Opatrný (Luka´s Ninja, Titan), Zuzana Zelinková (Winston-G, La Pilota, Quito), Jiří Luža (Land Rebel - S, Ronaldo) a Natálie Crnková (Congo King, Umberto Gain). Původně se měl účastnit i Ludvík Jandourek, ale jeho kůň Casio Karsit se zranil, proto přijel Ludvík pouze bez koně - aby obstaral hudební doprovod závodů.

Jezdci měli možnost se přihlásit do tří soutěží dle úrovně - Small Tour (130-140 cm), Middle Tour (135-145 cm) a Big Tour (140-160 cm). Do finále Big Tour, tedy Grand Prix Bratislava, se kvalifikovalo 60 nejlepších jezdců z kvalifikace ve čtvrtek, pátek (Pohár národů) a v sobotu. Celkem se v neděli však představilo pouze 42 dvojic.

Čtvrteční den byla nejobsazenější soutěží poslední soutěž dne, Big Tour na výškách 145 cm. Naši si dvěma nulami zajistili kvalifikaci do nedělní GP - Aleš Opatrný a Luka´s Ninja a Zuzana Zelinková na Quito. Časy stačily na 9. a 12. místo. Alešovo 9. místo bylo zároveň nejlepším českým umístěním prvního dne.

Jiří Luža, RonaldoV pátek vrcholil den Pohárem národů. Přihlásil se nejvyšší možný počet družstev, tedy 15. Bohužel celou noc propršelo a travnatý povrch nebyl zcela ideální. Proto výšky překážek byly snížené a obtížnost Poháru národů byla snížena o jednu hvězdu. Čeští jezdci měli mezi diváky skutečně velikou podporu. Velmi nadějně naši zahájili, když první jezdkyně našeho družstva, Natálie Crnková a Congo King, zajela svůj první Pohár národů bezchybně v prvním kole. Dvojice působila na parkuru velmi dobře a předvedli plynulou jízdu. V prvním kole dojelo ještě dalších osm jezdců bezchybně, bohužel již ani jeden z našich. Nejblíže k bezchybnému výkonu měl Aleš Opatrný s Luka´s Ninja, který startoval z našich poslední. Jedinou chybu na kontě si připsal na závěrečném skoku, širokém oxeru. Na něm chybovalo i mnoho jiných dvojic. Jiří Luža na Ronaldo došel za 13 trestných bodů, Zuzana Zelinková a Winston-G za 16 trestných bodů. S celkovým ziskem 17 trestných bodů se naše družstvo umístilo po prvním kole jako šesté z 15! Do druhého kola se 4 trestnými body postupovaly z vedoucí pozice týmy Belgie, Polska a Francie. Ty se nakonec podělily i o medaile.

Do druhého kola nastoupilo osm nejlepších družstev. V druhém kole nastoupili z každého družstva na start tři jezdci a výsledek se započítával všech tří jezdců. Za nás nastoupila Natálie Crnková, Jiří Luža a Aleš Opatrný. Ve druhém kole se jel stejný parkur, avšak mnoho jezdců, včetně nejlépe umístěných v prvním kole, mnohokrát chybovalo. Dvě chyby Natálie tak vypadaly velmi naděje. Avšak veškeré naděje zhasly po jízdě Jiřího Luži s Ronaldem. Dvojice měla problémy s jediným dvojskokem na parkuru již v prvním kole. Ve druhém kole pak před první překážkou dvojskoku skončili. Po dvojí neposlušnosti tak byl český tým diskvalifikován a patřila mu tak celkově osmá příčka. Aleš nakonec tak nestartoval. O vítězi rozhodovali až poslední jezdci. Nakonec se s celkovým součtem 16 tr.b. z vítězství radovala Belgie před Polskem (24 tr.b.) a Francií (32 tr.b.).

„Parkur nebyl vysoký, ale je dobře, že byl kvůli podmínkám upraven. Francouzi mají lepší postavení než my, oni jsou v Super Lize. Takže sem vyslali mladší družstvo, které získává zkušenosti. My jsme sem jeli pro body do Super Ligy. O postup usilujeme společně s Itálií, ale nyní máme po vítězství více bodů. Tak snad se tam dostaneme. Do konce roku se započítává ještě jedna kvalifikace, která proběhne ve Španělsku." Členy týmu byli jezdci Ludo Philippaerts, Gregory Wathelet, Philippe Le Jeune a Dirk Demeersmann. Toho si lidi mohou pamatovat dříve s koněm Clinton. Nyní sedlal mladého koně, který získává zkušenosti a snad to bude ten pravý, který Dirkovi pomůže opět rozšířit bohatou kariéru.

190 cm v podání Wolfganga ÖtschmaieraSobotní den měl za vrchol poslední soutěž, Six Bar competition, tedy bariérové skákání. Na start soutěže se postavilo 12 dvojic včetně slovenských zástupců. Čekala na ně řada šesti kolmých skoků na dva cvalové skoky. Počáteční skok měl 110 cm, konečný v základním kole měl 160 cm. Bylo jen na Eduardu Petroviči, jak vysoko a jaké skoky bude zvedat. Ten zůstal na zvedání pouze u posledního skoku, a to o 10 cm. Základní výšku překonali všichni jezdci, přes 170 cm přešlo bezchybně jezdců osm. Poté se rozhodl stavitel parkuru zrušit první dva skoky, jely se tedy celkem čtyři. Konečnou výšku 180 cm za povzbuzování publika bohužel již slovenští jezdci nepřekonali, ale třem jezdcům se to podařilo. Dva jezdci Jižní Afriky a jeden jezdec z Rakouska však výšku 190 cm již nepřekonali, byť se ve všech případech jednalo o velmi těsné shození. Až pozdě si pořadatelé uvědomili, že soutěž začínala skutečně pozdě (18:15). Stromy na kolbišti vytvářely stíny a na těchto výškách záleží skutečně na všem. Proto se sbor rozhodčích rozhodl, že se nebude výška 190 cm opakovat a tedy na prvním místě se umístili ex-equo Charles Luyckx, Oliver Lazarus a Wolfgang Ötschmaier.

Pro české jezdce byla sobota bezkonkurenčně nejúspěšnější. V kvalifikaci na GP (150 cm na čas) se dařilo naší dvojici Aleš Opatrný, Titan. Dvojice se po výborném parkuru umístila na průběžném prvním místě. Aleš se na pracovišti obával pouze Tima Hostera - a věděl proč. „Bylo to dost těsné. Rozhodla poslední distance. Já šel na sedm cvalových skoků, Tim na šest. To mě stálo těch 17 setin sekundy. Titan šel dnes výborně, skákal o 5 cm výše." Sobotní den zahajovalo finále Small Tour. Bohužel noční deštivé počasí zapříčinilo jezdcům horší terén. Byli jsme tak svědky mnoha odhlášení ze soutěže, na startu se nakonec objevilo 23 dvojic. Pouze dvě dvojice dojely bezchybně, dekorované osmé místo bylo s výsledkem 11 tr.b. ČR reprezentovala Zuzana Zelinková, která s La Pilotou dojela se čtyřmi chybami, Natálie Crnková s Umberto Gain soutěž po chybách vzdala.

Nedělní vrcholy

Nedělní den zahájila národní soutěž Slovenský skokový pohár juniorů. Konalo se poslední kolo, získané body se přičetly k bodům z celé sezony. Vítězem se stal Maroš Kuchár. Dále se již mezinárodní závody ubíraly pomalu ke konci.

Nejprve začalo finále Middle Tour nazvané Little Prix Bratislava, což bylo nejobsazenější finále. Představilo se v něm 45 dvojic a čtyři dvojice překonaly parkur 145 cm vysoký bezchybně. Povrch byl již díky slunečnému nedělnímu počasí podstatně lepší. Vítězem se nakonec stal poslední startující, Němec Felix Hassmann na Horse Gym´s Nabuco. Zajel bezchybně s časem lepším téměř o čtyři vteřiny. Našim chybělo mnohdy k rozeskakování skutečně málo. Aleš Opatrný s Titanem chyboval na druhém skoku v dvojskoku, Zuzana Zelinková s Winstonem-G dokonce na posledním kolmém skoku. S koněm La Pilota pak zajela nejlepší parkur za všechny dny a dokončila pouze s jednou chybou na kolmém skoku se zídkou, na kterém chybovalo mnoho koní. Poslední český zástupce Jiří Luža a Land Rebel - S chybovali třikrát.

Vrchol celých závodů - Grand Prix s výškou překážek do 160 cm - pro nás již tak úspěšný nebyl. Z 60 kvalifikovaných jezdců nastoupilo 42. Od nás se rozhodl Jiří Luža s Ronaldem nestartovat, stejně jako Natálie Crnková. Více či méně zde rozhodoval i povrch. Jako první z našich se představil Aleš Opatrný. Naděje na výborný výsledek opadly již po prvním skoku. Po další chybě a posléze skočením koně Luka´s Ninja do vody se Aleš rozhodl ze soutěže odstoupit. Parkur stál tentokrát na mírách a byl skutečně těžký. Zuzana Zelinková a Quito chybovali čtyřikrát a umístili se na 31. příčce. Parkur zprvu nepůsobil na startovní pole tak složitě, a to proto, že první dva jezdci překonali kurz za 4 a 0 trestných bodů. Nakonec byli jen tři bezchybní jezdci. Kurz byl plný obtížných distancí do oblouku, které nutily jezdce plynně cválat po celou dobu parkuru. Z vítězství se nakonec radoval další Němec, Alešův soupeř z kvalifikace. Tim Hoster na svém druhém koni Rastellie 2 využil výhodu posledního startujícího v rozeskakování, kdy si mohl dovolit jednu chybu. Druhý skončil Matthias Raisch na Lionel 38 z Německa, třetí se umístil tajný tip diváků, Oliver Lazarus. Tento jezdec jezdí sice za Jižní Afriku, ale žije a trénuje v Německu ve stáji Ludgera Beerbauma.

vítěz dvou kvalifikací a posléze i GP, Tim Hoster na snímku s L B Look at Me

Vítěz dvou kvalifikací a posléze i GP, Tim Hoster na snímku s L B Look at Me.

 

Speciální ceny

Závěrem došlo ještě na vyhodnocení zvláštních cen. Nejelegantnější dvojicí GP byl zcela právem vyhodnocen Phillipe Züger na U.S.A ze Švýcarska, evropský mistr mladých jezdců z Prahy v roce 2008.

Nejúspěšnějším domácím jezdcem se stal Bronislav Chudyba, který předvedl v GP velmi pěknou jízdu a chyboval s koněm Cotton Candy až na posledním dvojskoku.

Zuzana Zelinková a Quito, vítězové Slovenského Skokového Poháru

GP byla zároveň posledním kvalifikačním kolem slovenského skokového poháru juniorů, v němž celkově zvítězila naše Zuzana Zelinková.

Organizátoři se snažili ze všech sil, přestože počasí jim úlohu precizních závodů nijak neulehčovalo. Podrobné kariéry jezdců byly příjemné a velmi hodnotné. Menší slabinou byly nevyplněné přestávky mezi soutěžemi, ke kterým nakonec došlo, i když i to bylo původně zařízeno. Avšak psí agility diváci neviděli vůbec, Národní hřebčín Topolčianky se nakonecalespoň v neděli jedenkrát představil. Vysokou úroveň závodů držel i stavitel parkurů, který okamžitě reagoval na přítomnou konkurenci a parkury tomu přizpůsoboval.

vítězné družstvo Belgie na tiskové konferenciKvalitní květinová výzdoba dodala parkuru výborný vzhled. V neposlední řadě se dbalo i na novináře, kteří měli přístup ke všem informacím, o které si zažádali, jídlo ani vstup do kolbiště nebyl nejmenším problémem. Samozřejmostí pro ně byl přístup na internet a dvě tiskové konference - s vítězem Poháru národů a Grand Prix. Volný vstup zajistil i výbornou diváckou kulisu, která je však v Bratislavě tradiční, a to již od zahajovacích dnů.

Pokud jste se byli v Bratislavě také podívat, neváhejte přidat i své postřehy do diskuze pod článkem :-)

Podobné články
Miloslav Příhoda

První ročník Zimní jezdecké ligy vyhráli Zlatí lvi, které v Královicích při finále reprezentovali Jiří Tměj s Miloslavem Příhodou. Ten byl doslova…

Skvělá zpráva nejenom pro fanoušky parkurového sportu. Global Champions Prague Playoffs se vrátí do O2 areny – organizátoři z Czech Equestrian Teamu…