Prohlášení ČJF k infekci herpes virus

8. 12. 2019 19:00, Aktualizováno 9. 12. 2019 14:18

Obrázky: 1

Autor: Tisková informace Rubrika: Zdraví a veterinární péče Počet přečtení: 652 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V průběhu mezinárodních parkurových závodů GCT Prague PlayOffs 2019 zkolabovala klisna české jezdkyně a byla neprodleně odvezena na veterinární kliniku s podezřením na neurologické potíže. Po dalších následných vyšetřeních byla potvrzena nákaza herpes virem.

V případě herpesviru koní není povinnost vakcinace a nejedná se o nákazu povinnou hlášení jako například chřipka. U koní se vyskytuje celkem 9 typů viru, nejvýznamnější však jsou EHV-1 a EHV-4. Ty nejčastěji způsobují respirační onemocnění, potraty březích klisen a neurologická onemocnění.

Jedná se o běžný patogen, kterým je během života exponována většina koní. I když vzhledem k vlastnostem viru žádná vakcína neposkytuje plnou ochranu (především proti neurologické formě), vakcinace zvyšuje celkovou úroveň ochrany před herpesviry, snižuje viremii a vylučování viru do prostředí. 

Rádi bychom tak apelovali na všechny majitele koní a jezdce, aby prodiskutovali se svými ošetřujícími veterináři možnosti prevence a zvážili alespoň základní vakcinace svých sportovních koní vakcínou proti EHV-1 a EHV-4. Jedná se zejména o koně, kteří cestují téměř každý víkend, především na mezinárodní závody, kde se sjedou koně z více zemí.

Zde v příloze naleznete informace o viru, které poskytlo FEI veterinární oddělení.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: