Proč mi kůň nerozumí - Úvod

1. 12. 2005 00:00

Autor: Katka Lipinská Foto: Martin Lipinský Seriál: Proč mi kůň nerozumí Počet přečtení: 12750 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 1 krát

Když jsem psala před téměř dvěma lety úvod k Vademecu, začala jsem touhle větou: „Každý pokročilejší jezdec umí používat sed, ruku, holeně, někdy i bič, chambon a šporny.“ Nyní, po dalším sbírání zkušeností vidím, že to tak není. Že naučit se používat sed, ruku a holeně tak, aby koně nerušily, ale naopak mu co nejpřesněji sdělily, co po něm požadujeme, je umění, které se učí ne týdny, ale měsíce, ne-li roky. A že je to stále ještě malá věda proti tomu vědět, jak učit koně správnému provedení cviků a jak své pomůcky modifikovat podle úrovně a postupu výcviku.

Na tohle téma bylo již napsáno opravdu hodně publikací, takže se zdá, že dostupných informací je dost. Přesto ale spousta jezdců nedosáhne toho, co by chtěla, a někdy se dokonce mohou ve výcviku dopustit i chyb, založených právě na studiu a chybném výkladu odborné literatury. Chyba není v literatuře, dokonce ani v dotyčném jezdci. Problém je v tom, že nejenže každý kůň a člověk je jiný, ale také v tom, že publikace jsou více či méně zhuštěné a určené často jen pro určitou výcvikovou úroveň.

V tuto chvíli jistě mnozí namítnou, že je jen jedna metodika ježdění, která popisuje standardní provedení pomůcek pro každý cvik. S tím musíme samozřejmě souhlasit, protože to je cíl, ke kterému by se měl každý kůň a jezdec dospět, ale stejně jako malé dítě není schopné číst souvislý text (pobídky jsou nástrojem komunikace), musí se kůň této "řeči" učit postupně a individuálně podle svých schopností a předpokladů.

Shrneme-li tedy naši snahu, tento seriál by měl být průvodcem základního výcviku koně a jezdce a měl by vysvětlovat rozdílný přístup a provedení téhož cviku pro zkušeného koně i pro koně, který se tento cvik teprve učí.

Když jsme přemýšleli, která kapitola by měla tento seriál začít, říkali jsme si tiše, hlavně ať to není už žádná teorie. Teoretizování o tom, jak jezdit a trénovat zvládne každý a už o tom bylo psáno víc než dost, takže asi není opravdu možné přijít s něčím novým, přesto se tomuto tématu vyhnout nelze. Takže v příštím díle se jen stručně vrátíme k metodice jednotlivých cviků v podobě výcvikových kroků. Snad Vás neodradíme!

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  11:23 - 01. 12. 2005

  Máte úplnou pravdu, že kůň a člověk na jeho hřbetě je soustava dvou bytostí a komunukace mezi nimi je vždy originál. Těším se na vaše pojetí výkladu. Zatím jsem se na své vlastní kůži přesvědčil, že každý metodiku ovládání koně i jeho výcviku vykládá jinak. Tam je asi základní problém. Metodika by měla být jedna a její aplikace na daného koně a jezdce se muí přizpůsobit této konkrétní dvojici. Co patí pro daného koně a Pavla už neplatí pro téhož koně a Petra. Tom

 • 2.

  07:13 - 07. 12. 2005

  Prosím jen stručnou otázku: Váš společný projekt bude pojednávat vlastně o čem? Jak nerozumí koně Vám jakožto autorům? A nebo budete čtenářům dávat podrobné informace jak "to" dělat či nedělat?
  Děkuji. M. Pavlík JS Pavlík Pocinovice

 • 3.

  odpoved

  22:35 - 12. 12. 2005

  Muzes to vzit i obracene.Ale jak rika MVDr.Zalis,ne kazdy pochopi,co psanym slovem chces vyjadrit, a uz vubec ne ten, ktery nema vlastni zkusenosti. Kdyz to bude dobre napsane,at se to ti ,ktere to zajima snazi ne cist, ale vcitit se do toho.Metodika-fajn, ale kdyz bude predkladana nazorne,snad to k necemu bude,alespon pro ty, kteri fakt chteji.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: