Proč mi kůň nerozumí I - Kroky při výuce nového cviku

16. 12. 2005 00:00

Autor: Katka Lipinská Foto: Martin Lipinský Seriál: Proč mi kůň nerozumí Počet přečtení: 32469 Počet komentářů: 40 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 1 krát

Protože tento seriál je již zaměřen prakticky, nebudeme se vracet k teoretickému povídání o tom, jak bychom měli ve výcviku postupovat a zaměříme se na praktické provedení jednotlivých cviků a pomůcek, které dáváme v počátcích ve srovnání s tím, jak mají vypadat u koně již přiježděného. Nebudeme se hlouběji zabývat metodikou výuky jednotlivých cviků, na to již vyšlo hodně knih a navíc by to byla stále stejná písnička, proto ji jen shrneme v tomto díle.

Na příkladu kroků 1 až 5 uvedeme, jak by se mělo s koněm pracovat při nácviku každého nového prvku. Protože rozdělení kroků 1 až 5 zahrnuje celý tréninkový mechanismus špičkového drezurního koně, je nutné si uvědomit, že zejména na mladé koně nemůže být aplikována celá škála výcvikových kroků a jen malá část opravdu talentovaných koní se dostane až k nácviku toho posledního.

Pokud máme splněny všechny podmínky pro to, abychom mohli začít s výukou nového cviku (podrobně rozebráno ve Vademecu v teoretických dílech o výcviku), postupujeme takto:


Krok 1 - pochopení cviku:

Jde nám jen o to, aby kůň pochopil, co po něm chceme. Nehledíme na přesnost a krásu, volíme ty nejsrozumitelnější pomůcky a dáváme je dostatečně výrazně, ne ale přehnaně. Snažíme se zajistit takové podmínky, aby kůň nebyl ničím rušen, soustředil se a je-li to možné, měl i svou motivaci cvik vykonat. S některými cviky je možné začínat ze země.


Prakticky:

Reagování na pobídku vpřed u remonty: vedle pobídky holení si pomůžeme hlasem nebo bičíkem a použijeme zkušeného koně jako vodiče. Neřešíme, zda kůň vykročil stranou, zvedl přitom hlavu a nezasahujeme otěžemi.
Podélné ohnutí na kruhu: vedle pomůcek váhou, sedem a holení oddálíme vnitřní ruku od krku tak, aby ji kůň viděl, nedbáme ještě příliš o pravidelné ohnutí, ale snažíme se, aby kůň dodržel tvar kruhu. Tolerujeme zpomalení ruchu, zvednutí hlavy apod.


Krok 2 - ochota k provedení:

Když kůň pochopí, začnou se pomůcky zmenšovat. Snažíme se o nenásilnost provádění daného cviku, uvolněnost těla a ztrátu křečovitosti. Stále ještě neřešíme rámec a tolerujeme chyby v přilnutí. Pomalu přecházíme na "běžné" podmínky.


Prakticky:

Reagování na pobídku vpřed u remonty: kůň by měl být schopen se rozcházet bez pomoci hlasu a bičíku a i tehdy, nemá-li před sebou vodiče. Stále neřešíme, jak vysoko má hlavu, ale chceme již, aby vykročil živě, ale beze spěchu a rovně.
Podélné ohnutí na kruhu: vnitřní ruka se čím dál méně oddaluje od krku. Kůň by již měl být schopen udržet se na kruhu. Poté, co zvíře nemá problém s tempem a neklade křečovitý odpor, začínáme vyžadovat ohnutí.


Krok 3 - přesnost provedení:

Když kůň provádí cvik lehce a bez výraznějšího odporu, můžeme se začít soustředit na přesnost, preciznost a správné ohnutí. Kůň by měl být na pomůckách.


Prakticky:

Reagování na pobídku vpřed u remonty: v této fázi by již kůň měl přicházet na přilnutí (ne na kolmici) a požadujeme přesnou, okamžitou, ale plynulou a neuspěchanou reakci na pomůcku. Pozice hlavy by měla již být víceméně ustálená, kůň by neměl jít proti pomůcce.
Podélné ohnutí na kruhu: kůň by již měl kráčet po linii kruhu v pravidelném ohnutí aniž bychom nějak výrazně hýbali rukama a neměl by klást odpor ohnutí.


Krok 4 - poslušnost:

Když kůň provádí cvik lehce, ochotně a přesně za těch nejvhodnějších podmínek, které mu pro trénink můžeme vytvořit, je vhodné občas cvičit i za ne zrovna optimálních podmínek, např. v přítomnosti cizích koní, v cizím prostředí, při větru, hluku apod.


Prakticky:

Tento krok je vlastně Krok 2 (ochota) cvičený za ztížených podmínek. Od koně požadujeme pouze ty cviky, které nejlépe umí a které nejsnadněji předvádí. Za každý správně provedený cvik koně zřetelně pochválíme. V případě chyby cvik znovu a v klidu opakujeme. NIKDY VŠAK KONĚ NETRESTÁME! Pokud se cvik koni 2x nepovede, potřetí ho již raději nezkoušíme a tuto lekci ukončíme. Intenzitu a dobu rušivých faktorů volíme rozumně a uváženě s ohledem na psychologické vlastnosti a temperament koně.

Je nutné si uvědomit, že každé závody nebo jiné veřejné vystoupení je vlastně zkouškou poslušnosti koně, a proto bývá téměř pravidlem, že kůň předvede nižší výkon, než na jaký jsme doma při tréninku zvyklí.


Krok 5 - shromáždění (a vzpřímení):

Naposledy vyžadujeme sebrání. Toto přichází tehdy, když už kůň nemá problém s rovnováhou, ohnutím ani s daným cvikem.


Prakticky:

Kůň předvádí daný cvik bez toho, aby se změnilo přilnutí nebo pozice hlavy, zcela přirozeně. Vnější pozorovatel má pocit naprosté nenásilnosti a chození "na myšlenku".


Jak již jsme se v úvodu zmínili, každý z těchto kroků může trvat velmi dlouho, od prvních krůčků pod sedlem k sebranému vykročení je několik let výcviku. Je ale potřeba nezapomínat na to, že ani kůň ve vyšším drezúrním výcviku, který se již v sebrání pohybuje celkem samozřejmě, není schopen hned nových cviků v precizním provedení a že tyto kroky je potřeba i tady dodržet, jen to snad zabere méně času.

Příští téma: sed


Příbuzné články:

 

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  foto-ruka od krku

  12:15 - 17. 12. 2005

  Můžu vědět praktický význam VNĚJŠÍ ruky od krku při cviku dovnitř plec (viz. obr a popisek)? V čem to koni pomůže v porozumnění?

 • 2.

  Re: foto-ruka od krku

  09:18 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 1.

  Některým koním, kteří se seznamují se cvikem dovnitř plec, vadí tlak vnější otěže na krku a snaží se tomuto tlaku vyhnout vypadnutím po pleci na kruh. Volně napnutá otěž tento tlak minimalizuje a koni napovídá, kterým směrem má kráčet.
  Je to jen pomůcka v několika prvních lekcích pro některé koně, pro lepší pochopení toho, co od nich jezdec požaduje.
  Rozhodně by se tento způsob vedení koně neměl stát pro jezdce zlozvykem.

 • 3.

  Re: foto-ruka od krku

  09:32 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 2.

  No, po pravdě chápu princip ruky od krku na kruhu pro mladého koně, že se za rukou ohne - resp. ji následuje (běžně používané, bez diskuze). Je to pro mladého koně mnohem srozumitelnější, když tu ruku vidí, cítí tlak ve vnitřním koutku a ještě tah směrem dovnitř kruhu...u dovnitř plec jsem tohle nikdy jako pomůcku neviděla (vede to spíš k přetahování vnitřní ruky přes krk koně)- tím potom odpadá pro koně logika ohnutí se za vyvedenou rukou, říkám mu jedním způsobem dvě odlišné věci - jednou má ohnutím ruku následovat i krkem i tělem a podruhé na totéž má být ohnutý proti ruce? Proč potom není i vnitřní ruka od koně (pak bych pochopila, že jen mimnimalizuje nechuť koně přijít na vnější otěž)? Jak mladý kůň pochopí, že jednou má ruku následovat a podruhé ne (vnitřní ruka jezdkyně je nalepená na krku...tam koni ten tlak nevadí?)?Stále nechápu....

 • 4.

  O čem to je ?

  10:00 - 19. 12. 2005

  Nějak to celé nechápu. To má být jako návod na ježdění, nebo výcvik ? To jsou jen takové obecné věci, ktreré při výcviku platí pro všechna zvířata, potažmo i lidi. Doufejme, že dlouho avizovaný seriál bude pokračovat smysluplněji.

 • 5.

  ještě k foto

  10:06 - 19. 12. 2005

  Dávat jako příklad tuto fotografii asi také není nejlepší. Neupravená jízdárna se stoupající hranou uvnitř, spíše vydupaný kruh, než drezurní obdélník, stěna neposkytující oporu, 10 chyb na koni a jezdci, které ani nejsou vysvětleny a popsány.

 • 6.

  Re: foto-ruka od krku

  11:59 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 3.

  Simko, spatne koukas, ja mam obe ruce od krku, i tu vnitrni (i kdyz tu asi min), ten kousek kuze co je videt nad krkem neni zapesti a ta ruka neni nalepena na krku. Jestli chces, poslu ti jeste jine fotky, mam to nafocene na sekvencni foceni, takze to vim celkem jiste.
  Jinak davani rukou od krku je vec, kterou jsem se naucila pred mnoha lety v nemecku na mladych konich. Nevypada to nejlepe, ale mam overeno, ze na to vesmes reaguji dobre a netyka se to jen ohnuti za rukou. Tak jako tak je mi jasne, ze nejsem nejlepsi model, ale aspon bude na cem popisovat chyby.:-)

 • 7.

  Re: ještě k foto

  12:09 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 5.

  Bohousi, ocenujem kritiku, ale kdybys uvedl, o cem chces cist, pomuze nam to vic, odnekud se zacit musi. Tento dil je tu proto, ze asi jeste porad se nejvice dotazu na foru tyka toho, jak koni sbalit hlavu apod. a stale spousta lidi zacina vycvik od konce. To ze pro tebe je to vec samozrejma, neznamena, ze je to tak u vsech. Nemame v umyslu konkurovat bezkonkurencnimu Ritterovi a nemame na to ani podminky.
  Chyby na jezdci v dalsich dilech budou popsany, bud bez obav. Co se tyce kritizovaneho zazemi, az se dostaneme na uroven S, bude tomu odpovidat kun, jezdec i prostredi. Kun, ktery se uci dovnitr plec je kun na Z urovni a pro toho povazuji za dulezitejsi celodenni pastvinu nez super jizdarnu. Nic ti nebrani poslat nam ilustracni fotky, radi je uverejnime a samozrejme ani poslat nam svoje namety a postrehy.

 • 8.

  Re: ještě k foto

  13:04 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 7.

  Kati, asi tak,jsem vděčná za Tvou a Eryxovu iniciativu, těšila jsem se na ty články,ale už po prvním jsem měla obavu,že narazíte. Vynechme povrch (však já si sama slízla na jaře za rozbudouvanou opravu také pár;o)), Z se dá vážně cvičit na louce i když pro výcvik je vždy nejlepší, prostředí tomu,co nejlépe přizpůsobit,gor pokud to chce člověk někde prezentovat. Fotky vážně asi volit trošku důsledněji bez tolika chyb a lépe tématicky ke článku - první díl a dáváš ukázku DP... K obsahu mi přijde pro začátečníka moc stručné a pro pokročilejšího o ,,ničem\". Popsat a doplnit fotkami výcvik je bezesporu velmi náročné, neber to ode mě jako kritiku,ale postřehy ;o).

 • 9.

  Re: ještě k foto proč bezchyb?

  13:21 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 8.

  Já osobně si myslím, že právě z fotek, kde jsou chyby vidět, se člověk mnohé naučí! Málokdo z nás jezdí bez chyb. A bezchybných fotek (no, spíš kreseb...) najdeš v mnoha publikacích dost a dost. Já bych to udělala trochu jinak: foto s chybami PLUS foto, kde jsou dané chyby napravené úplně nebo aspoň trochu - a jak se k té nápravě došlo. Ale mám dojem, že o to zatím v tom prvním díle autorům nešlo :-)
  Souhlasím s tím, že to chce HODNĚ fotek :-) a popsaných, ale nemyslím, že by musely být bůhvíjak reprezentativní (z hlediska výstroje, koně, terénu apod). Konečně by to mohl být první seriál "ze života českých hobby jezdců, co chtějí koně trochu drezurně přijezdit". U nás se trénují na dost nekvalitní jízdárně i vysoké drezury...

 • 10.

  13:53 - 19. 12. 2005

  Kritizovat umí fakt každý. Rád bych někdy viděl Bohouše nebo Simonu, jak umí jezdit a jaké mají podmínky.Je zajímavé, jak v čaském národě, když přijde někdo s nějakým nápadem, tak se na něj ostatní hned vrhnou.Nemám nic proti kritice, když je něco opravdu špatně a je konstruktivní, ale v tomto případě ne každý má ideální podmínky a proto je dobře, že Katka předvádí, že i v levnějších podmínkách to jde. Na kritiku seriálu je ale příliš brzy, to lze až po několika pokračováních až bude jasné jak to autoři vlastně myslí. A pro Simonu, dovnitř plec jde i na ohlávce a bez sedla a uprostřed louky.

 • 11.

  Re:

  14:06 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 10.

  Děkuji za podporu.
  Že by mohl být tento seriál v některých bodech rozporuplný jsem tušil, ale že dostaneme takový nářez ihned na úvodu jsem neušil. Líbí se mi pojmenování od MVDr. Švehlové \\\"seriál ze života českých hobby jezdců, co chtějí koně trochu drezurně přijezdit\\\". Drezurní začátky nejsou snadné a všechno ihned podle klasických příruček nejde nebo jim kůň porozumět nechce. A tady by se měl otevřít prostor pro tento seriál, který by měl pomoci jezdci i koni toto kritické místo překonat. Cílem tohoto seriálu, ať už se to bude leckdy zdát jakkoliv divné, je vycvičit koně tak, že zde popisované nestandardní pomůcky potřebovat nebude. Snad nám to špičkoví drezurní jezdci a trenéři, kteří budou číst tento seriál odpustí.

 • 12.

  Re: foto-ruka od krku

  14:32 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 3.

  Nechci zde příliš do podrobností rozebírat vše, co mělo být až pod článkem o cviku dovnitř plec.
  Uznávám, že nakousnout dovnitř plec v samém úvodu seriálu nebylo taktické, ale uvedená fotka byla natolik provokativní, že nám to nedalo a jsem rád, že tento seriál ještě než mohl něco konkrétního čtenářům přinést, vzbudil takovou pozornost. Drezúra si to jistě zasluhuje.
  Pro pořádek ještě odpovím na Váš dotaz. Oddálená vnější otěž má opravdu přimět koně k tomu, aby ji následoval a vnitřní otěž nesmí v žádném případě jít přes krk. Smyslem je vyvést koně vnější zádrží a silným tlakem vnitřní holeně přední nohy do překroku a celý cvik by neměl být delší než 3 kroky. Pak následuje zasloužená pochvala a jiný cvik, který podpoří kmih a chuť koně jít kupředu.

 • 13.

  Re: ještě k foto

  15:09 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 8.

  Marketo diky. My samozrejme mame fotky lepsi a bez chyb (vicemene), problem byl, ze jsme se snazili vyhrabat neco, co by nejlepe ilustrovalo myslenku clanku. U nas je zakorenena predstava, ze pokud kun nejde na otezi, neni uvolneny, pkud mozno napeneny atd., je to automaticky spatne. Jenze ta realita je takova (a jiste to sama dobre znas), ze kdyz ho ucis neco noveho, tak vetsina koni vypadne z prilnuti, ztrati kmih, zvedne hlavu, na chvili zatuhne... to je to, co ten dil vlastne rika, ze nemuzeme po koni chtit okamzite perfektni provedeni cviku a proto byla i vybrana takova fotka, ktera to demonstruje. Bohuzel taky nejsem 100%ni jezdec (zdaleka) a ve snaze ulehcit koni novy cvik saham k prostredkum, ktere vim, ze mu pomohou i kdyz to neni uplne optimalni. Proto tolik chyb i kdyz normalne na tom snad az tak zle nejsem. A tenhle cvik byl zvoleny prave proto, ze se ho kun ucil a bylo to na nem videt, kdyz tam dam neco jednodussiho, nebude to ilustrovat ten vycvikovy proces. Uplnou remontu bohuzel k dispozici nemame, i kdyz uz i na tom se pracuje.:-)

  Co se tyce textu, mas pravdu, rozepsani by bylo fajn, jenze to bychom zabihali trochu vice do teorie nez planujeme.

  Na kritiku jsme doufam pripraveni i kdyz nas mrzi, ze se najde hodne dobrych drezuristu, kteri to budou brat jako 'tak dobri nejsou tak co si troufaji psat' namisto aby to brali tak, jak je to mysleno, ze ne kazdy ma moznost mit trenera a tohle jim ma pomoci 'prechroupat' moudre rady z knih a od kapacit.

 • 14.

  Re:

  15:11 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 10.

  Tak to jste docela přepískl, ne? Kde jsem co kritizovala??? Koho jsem kritizovala??? Já se PTALA na smysl vnitřní ruky od koně, protože mě odpověď neuspokojila, zeptala jsem se znovu a obšírněji...ani v jediném příspěvku jsem nikoho nekritizovala!!! O tom, že dovnitř plec jde i bez ohlávky na holém koni vůbec nepochybuju..pokud to kůň umí, udělá ji kdykoliv a kdekoliv. V článku se zabývali výukou koně, pro nějž je cvik novým.

  O mém jezdeckém umění odmítám diskutovat s někým, kdo si ani pořádně nepřečetl, co píšu (o jezdeckém umění autorů taky nikdo nediskutuje a doufám diskutovat nebude, protože to není předmětem těchto příspěvků ani článku). A nemýlím-li se, dovnitř plec není vrcholem jezd. umění (o čemž nepochybují určitě ani autoři článku).

  Drezura potřebuje diskuzi, vysvětlování, debatu, zdůvodňování, ale ne osobní napadání, o tom Vás ujišťuju. Nikomu a ničemu tím nepomůžete.

 • 15.

  Re: foto-ruka od krku

  15:16 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 6.

  Ale Katko, já nepopisuji Tvoje chyby (Bože kolik jich všichni máme :o)), já se ptala s ohledem na "modelový" obrázek s popiskem. Máš-li jiný (nepotřebuji ho vidět..), na kterém jsou ruce alespoň přibližně stejně daleko od krku, pak tomu rozumím (důvodu proč)...v tomto případě mi to prostě nepřijde..

  Berte to jako diskuzi k tématu a ne jako kritiku, tu jsem neměla ani v úmyslu, prostě jsem zvědavá, tak se ptám..

 • 16.

  Re: ještě k foto proč bezchyb?

  15:28 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 9.

  Souhlasím s tím, že to chce HODNĚ fotek :-) a popsaných, ale nemyslím, že by musely být bůhvíjak reprezentativní (z hlediska výstroje, koně, terénu apod).

  To je přesný :o), nikdo nechce top drezurní fotky, i chyby musí být (samozřejmě - provází VŠECHNY jezdce výcvikem), jen okomentované a klidně ukázat i fotku koně, co jde DP právě na onom falešném přilnutí a ohnutý do směru jen krkem a plece nic...to bych hledala i v instruktážním druhém dílu článků...no, ale třeba to bude ve třetím, já se jen tak odradit nenechám...

 • 17.

  Re: foto-ruka od krku

  15:36 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 15.

  Jasny, neberu to ve zlem:), ale reagovala jsem na to, ze jsi psala 'vnitrni ruka jezdkyne nalepena na krku', protoze tak to nebylo, to by me Jarda hnal!:-)

 • 18.

  Re: foto-ruka od krku

  15:48 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 17.

  Jo, ale když se na ten obrázek podíváš (z hlediska člověka, co ho vidí poprvé, a jiný nemá k dispozici).. co vidíš? Ruku na krku nebo ne? :o) Já věřím, že to bylo ve skutečnosti jinak, že to pokračovalo úplně jinak...ale já mám k dispozici "jen" Váš článek a tuhle fotku. Proto jsem se ptala, ne proto, že bych chtěla rýt a zacházet do nepodstatných "drbů"..dík za práci, co si s tím dáváte.

 • 19.

  Re: Popisky

  16:19 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 16.

  Simco - ten obrazek ma velmi vystizny komentar.
  Vidim na nem presne to, co se o nem doctes v popisku. Kun dela na pobidku co ma, ale tuhne a odporuje. neslo o cvik, ale o ukazani faze vycviku.

 • 20.

  Re: foto-ruka od krku

  16:27 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 18.

  Tezko se na nej divam jako nekdo, kdo to nezna, ale vidim vnejsi od krku a vnitrni nevidim, fakt me nenapadlo, ze je mozne v tom videt vnitrni ruku na krku, nehadam se. Nemam s tim problem jen se priznam, ze me zarazilo, ze rikas, ze ses s tim u dovnitr plece nesetkala. Kdyz odbocim, tak jsem se setkala s doporucenim ruky od krku, kdyz se ucil jezdec dovnitr plec (ne ja, ja byla za divaka), aby nemel tendenci padat vahou dovnitr a kun mu neutikal na krouzek. Ale to uz je jina debata...

 • 21.

  Re: Popisky

  16:49 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 19.

  Jé, tak nakonec to fakt dopadlo tak, že jsem u toho kritik...a já se ptala na to, proč je vnější ruka od koně...tak jo, jsem nejhorší, zase někoho kritizuju :o(. To mě fakt mrzí, že to tak vyznělo, asi neumím pokládat otázky.

 • 22.

  Re:

  17:21 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 10.

  Simona Fialová je - troufám si říct - velmi slušný jezdec i trenér s velmi slušnými názory na ježdění i výcvik koně jako takový. Znám ji osobně, abych se jí mohla zastat :-) Její dotaz byl - podle mého názoru - oprávněný a více než oprávněný - právě tento dotaz ukazuje, že je zkušený jezdec i trenér, vidí něco, co se obvykle při výcviku nevidí, a proto se ptá, proč to na té fotce je.
  Já už jsem svůj názor právě na toto téma psala Katce Lipinské přes icq a ona to přetlumočila Jardovi Křepinskému: byla bych ráda, kdyby právě tato diskuse na toto konkrétní téma pokračovala, konkrétně kdyby se Jarda více rozepsal, jak tedy přejít od tohoto provedení dovnitř plece do provedení korektního apod. Mě osobně to zajímá také, protože s tímto pojetím nácviku dovnitř plec jsem se také nesetkala, ráda se poučím, neboť práce na dvou stopách je obsahem i mých jezdeckých hodin a i já trénuju jezdce na různých, ne zrovna kvalitních drezurních koních. Každá informace se hodí :-)

 • 23.

  Krok 4 - poslusnost

  17:43 - 19. 12. 2005

  "Je nutné si uvědomit, že každé závody nebo jiné veřejné vystoupení je vlastně zkouškou poslušnosti koně, a proto bývá téměř pravidlem, že kůň předvede nižší výkon, než na jaký jsme doma při tréninku zvyklí"

  S timhle nesouhlasim.
  Na zavodech by se po koni melo chtit vzdy o neco mene nez doma.(zato dobre provedene - jasne - neni kazdy den posviceni:-)
  je to jakasi rezerva-vykonnostni prostor- prave pro anulaci "jinych" podminek, nez je kun zvykly.
  A co si budeme namlouvat -i pro jezdce je to prinos. kdyz ja amater vim, ze kun doma spolehlive skace skoky na 120cm, nemam pred Z-kem zas takove nervy:-)
  Drezuru nejezdim, ale tusim, ze je take normalni jezdit jeden stupen a doma mit aspon rozpracovany stupen vyssi.

  Druhy duvod -kdyz srovnavate krok 2 a 4 - ochota za ztizenych podminek - na zavodech se nedela, ze by clovek prerusil pozadavek a sel cvicit neco jineho -jednodussiho. nemuze to 2x zkusit a jit od toho. takze na kone zatlaci, prezene pozadavek - a ma tu vycvikovy problem...

 • 24.

  Re: Popisky

  18:05 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 21.

  ja vim, na co ses ptala - ale dozaduejs se popisku a tady fakt byl:-)

  Jestli chapu ja cely ten serial, nejde o presny manual na to, jak naucit jednotlive cviky.
  ale jde fakt o posloupnost vycviku vseobecne.
  napr. o to, ze je normalni, kdyz kun v nejake fazi uceni klade odpor, o to, ze odpor bude tim mensi, cim min pozadavku na kone kladu. a ze mensi pozadavek neni, ze ho to ucim v kroku a ne rovnou ve cvalu:-)

 • 25.

  Re: Krok 4 - poslusnost

  18:25 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 23.

  Petro, presne tak to bylo mineno, jen jsem to nenapadlo psat tak po lopate.:) Ze jezdec nemuze ocekavat, ze mu kun predvede to, co se mu uz povedlo doma, ale ze diky rusivym vlivum bude ten vykon slabsi... tomu je pak treba uzpusobit volbu obtiznosti zavodu. Samozrejme, pokud s tim jezdec pocita a ubere, tak jak pises, nemel by byt problem.

 • 26.

  Re: Popisky

  22:20 - 19. 12. 2005

  Reaguje na 24.

  Tak ještě jinak :o), Pokud chtějí vysvětlit široké veřejnosti, že kůň má právo chodit i jinak, než s hlavou kdesi (jak jsem pochopila z odpovědí)...spíš bych ukázala ne to, co dělá kůň většině (která ho za to za odměnu vyváže, aby měl "hlavu kde má mít"), ale ukázala bych důsledek té svázané hlavy a následného uhýbání před cvikem...Ator se cviku nevyhýbal, on ho dělal, ale ne v korektní "figuře"...jsou koně, co jsou v "krásné" figuře a cvik stojí za houby...ukázat, proč ne touhle cestou (nejdřív figura, potom všechno), ale naopak....

 • 27.

  diskuze k seriálu

  23:21 - 19. 12. 2005

  Lidi neblázněte.Správně provedená dovnitř plec je nesmírně důležitý cvik, tak zkuste diskutovat třeba o tom, jak to děláte vy a ne kritizovat natvrdo něčí názor aniž byste si jej vyzkoušeli. Já třeba dávám přednost pů-sobení váhy jezdce a tím ohýbání koně a jen tak co postupně je ochoten dát, ale zabývat se tolik rukama od krku? Jsem názoru,že takovým způsobem se strašně cviků urychlí a daleko lépe se vychytá neochota.Je to způsob, jak koni právě ulehčit pochopení cviku.

 • 28.

  reakce

  09:21 - 20. 12. 2005

  Nebudu zde kritizovat ani chválit. Jen jedna věc mi nejde do hlavy:" Proč vymýšlet vymyšlené?" Nestálo by za úvahu si raději koupit, anebo zapůjčit od MUDr Žižkové videokazety německého "JEZDCE" Rudolfa Zeilingera? Další krásně zpracované výukové videokazety vydala Isabell Werth. Před těmito lidmi já smekám. To jsou opravdoví odborníci.
  A ono začínat nějaký seriál cvikem ""dovnitř plec"" je dle mého názoru dosti nešťastně pojato. Vždyť nejde jen o jakési "ohnutí" hlavy nebo koně.
  M.Pavlík

 • 29.

  Přechod od netradičních k tradičním pobídkám

  09:55 - 20. 12. 2005

  Reaguje na 22.

  Když jsem se s Katkou domlouval na spolupráci při psaní seriálu, který měl navazoval na její Vademecum a měl být o výcviku, nechtěl jsem psát o tom, co je mnohem lépe popsané v jiných knihách. Proto jsem přišel s nápadem, že by bylo dobré vysvětlit rozdíly v pobídkách pro koně, který se daný cvik učí a pro koně, který ho již zdá, popřípadě přidat nějakou odzkoušenou radu v případech, že to podle učebnice nejde. Jsem si vědom, že tyto rady, které vycházejí jen z mojí zkušenosti, mohou být netradiční a vyvolají řadu dotazů. Pokud na ně budu umět srozumitelně odpovědět, vždy to rád udělám. Náš uvedený obrázek Katky na Atorovi, jak se oba snaží provést cvik dovnitř plec se hodí ke kapitole, která popisuje kroky výcviku, právě proto, že je na něm řada chyb. Kůň je sice ztuhlý, jde proti ruce, ale jeho postavení je víceméně správné. Může se tedy o něm říci, že pochopil co od něho jezdec požaduje.
  Minimální podmínkou pro nácvik dovnitř plece je kůň, který se umí správně ohnout na kruhu a reaguje na stranové pobídky holení např. zmenšit resp. zvětšit kruh. I když kůň toto dovede není zaručeno, že s ním lze udělat dovnitř plec. Jsou koně, kteří nechtějí pochopit (a brání se tomu), že mají být, ohnuti do oblouku, zadníma nohama mají jít přímo a přední se mají překračovat. Tehdy je nutné nějak výrazně koni vysvětlit, co se od něho žádá. Já se snažím takového koně výraznou zádrží vnější otěže (která může být oddálena od krku, aby naznačila směr pohybu) a stejně výraznou pobídkou vnitřní holeně jakoby vyvést z rovnováhy a donutil udělat třeba jen jediný překrok. Je to něco podobného jako by koni někdo při pohybu na kruhu vrazil do plece a donutil ho udělat úkrok ven. Když kůň pochopí co má po tomto šťouchanci udělat s nohama je možné tuto pobídku zmírnit, ruce vrátit tam kam patří a pokračovat dalšími kroky výcviku (ochota k provedení, přesnost provedení atd.) s použitím naprosto klasických pobídek Určitě je jasné, že každý kůň není tak nechápavý, jak jsem právě popsal, proto nebude nutné s ním něco podobného prováděl.

 • 30.

  Re: diskuze k seriálu

  10:25 - 20. 12. 2005

  Reaguje na 27.

  Mám tuhčí kobylu (má i na to své právo ve svém věku,ale ne že by nebyla schopná ji provést) na právě ohýbání se do 2vou stopé práce. Jako samouk jsem čarovala rukama (podobně jak je na fotce),jen abych kobylu vyvedla plecí stranou, vedlo to ke chybám v přilnutí, odpor do rukou, tuhla ještě víc. Jak mě začala rovnat cvičitelka-správně do cviku posadila,soustavou předchozích cviků navedla k DP, postupně kobyla na toto měkla až i šla v sestavení jemná v ruce. Takže se z mé zkušenosti bych se přiklonila k tomu, co píše I. Hašková. Je rozdíl mezi starším něco pokaženým koněm a remontou. Teď mám možnost srovnávat. Mladší se poddá rychleji nezná,že lze i jinak. Starší už ví,že lze i jít proti pomůckám,ale i když někdy starší kobylu stížením provedení při nevyhovění či důraznější pomůckou ,,potrestám" (asi něco v duchu jak píše Petra H-o výcviku/poslušnost),tak stejně následovně na ni navážu postupným provedním požadovaného jako bych měla nezkušeného koně, rozhodně to přijme lépe a další komunikace je bezkonfliktní ;o).

 • 31.

  Re: Popisky

  10:38 - 20. 12. 2005

  Reaguje na 26.

  Simko, mas naprostou pravdu. Hacek je jen jeden, my takove kone nemame a nemuzeme uverejnovat cizi fotky bez souhlasu majitele... a obavam se, ze neznam nikoho kdo by byl ochotny se k tomuhle propujcit... tedy ukazat, jak kone sneruje a proto to stoji za houby, snad mi rozumis. Bylo by super mit co nejvice fotodokumentace, ale v realu je malo 'blaznu', kteri jsou ochotni se vystavit verejne kritice tak jako ja.
  Timto vyzyvam vsechny, kdo maji chut se nechat uverejnit, at mne nebo Jardovi poslou fotecky, slibujeme, ze je nezneuzijeme a nez je uverejnime, posleme popisek ke schvaleni. A diky Dominice a jeji kamaradce coby prvnim vlastovkam.:-)

 • 32.

  Re:

  10:38 - 20. 12. 2005

  Reaguje na 14.

  ,,Drezura potřebuje diskuzi, vysvětlování, debatu, zdůvodňování, ale ne osobní napadání, o tom Vás ujišťuju. Nikomu a ničemu tím nepomůžete."

  Vážně mě zaráží,že pokud se kdekoliv začně diskutovat na téma drezury, okamžitě se oponování či poznámka zvrtne do osobního napadení...
  ,,Mám já se na Simonu urážet, co minutu,když mě trénuje a opravuje chyby?
  Také mi třeba v sedle něco nešmakuje nebo bych řekla,že kobyla potřebuje něco jinak a není problém to prodiskutovat bez afektu,že bychom se měly osobně napadat...;o)
  Děláte to někdo u svých cvičitelů/trenérů?;o)"
  (psáno s nadsázkou)

 • 33.

  Re: Popisky

  14:16 - 20. 12. 2005

  Reaguje na 31.

  Když se nebojíš Ty (veřejně), proč by se měl bát někdo jiný (klidně anononymní fotky - od autora) :o)...hm, já mám málokdy někoho s foťákem na zemi...pokud pohledám něco k tématu, ráda zašlu :o))

 • 34.

  Re: Popisky

  08:30 - 21. 12. 2005

  Reaguje na 33.

  Diky moc!!!
  Mne uz se bohuzel stalo, ze kdysi probihala nejaka debata na foru (nejaky ten chambon, sbaleni nebo tak neco), tak jsem hodila na web nejakou fotku ze zavodu (z opracka), sama jsem to fotila, ale vubec jsem netusila kdo na ni je a dotycny se prihlasil a desne me sjel, co si to dovoluju. Takze radeji ne. Je fakt, ze i ja bych chtela mit tuseni o tom, kdyz me nekdo vyfoti a uverejni.

 • 35.

  Re: Popisky

  08:25 - 22. 12. 2005

  Reaguje na 34.

  To jo, ja myslela fotku, kterou Ti někdo pošle ("to jsem já"), ale nebude chtít jmenovat :o)...jinak zobrazování fotek, co člověk sám nafotí je opravdu ošemetné...ale do autorských práv moc nevidím :o(

 • 36.

  Re: ještě k foto

  09:00 - 07. 01. 2006

  Reaguje na 7.

  Ahoj a děkuji za odpověď. Bohužel se asi neschodneme. Nevím, proč by koně stupně Z měli být na pastvině, potažmo drezurní. To jsem teda nikde neviděl. Nemám takové zkušenosti z ČR, spíše z Německa, ale pokud je již kůň zařazen do výcviku již na pastvinu nechodí, maximálně do menšího výběhu. Zde je právě na koně v počátcích výcviku kladen největší důraz a MUSÍ chodit po tom nejlepším a nejpříjemnějším povrchu ! To je snad mnohem důležitější než u zkušeného koně. Pokud kůň nechodí ochotně dopředu a dolů a neumí dobře udělat malý kruh, nikdy se s ním nedělá dovnitř plec. Při výcviku se kůň nesmí vzpouzet a pokud kůň (jako na foto) neumí být na kruhu rovný nemůže udělat správně dovnitř plec. Vždy jsem viděl a praktikoval, že pokud kůň jen minimálně naznačil tuhnutí v zátylku a zvedání hlavy, ihned je nutno korektně odbočit na malý kruh.
  K dotazům na diskuzi. Pokud někdo dá do diskuze dotaz typu Jak sbalit hlavu nebo Jak podsadit koně, tomu člověku není možno pomoci jakýmkoliv povídáním na internetu. Ten potřebuje trenéra.

 • 37.

  Re: ještě k foto proč bezchyb?

  09:06 - 07. 01. 2006

  Reaguje na 9.

  Nevím, čím je myšleno -dost vysoká drezura-. L, S, T ? A jde říct, že ten člověk, který pracuje na špatném povrchu má výsledky ? A co jeho koník ? Je na vrcholu sil okolo patnáctého roku života, nebo v 6 chodí S a ve 12 je s nohama na jatka ? Při drezuře je povrch alfa a omega. A pokud je to serial pro hobbíky, tak jim tato fotka řekne, že na povrchu vlastně nezáleží. A to si jejich koně jistě nezaslouží.

 • 38.

  Re: ještě k foto proč bezchyb?

  12:16 - 07. 01. 2006

  Reaguje na 37.

  Zatím ST (loni pravidelně Jiřík a IM I), výsledky v rámci naší republiky jsou, a to i v loňském FEI testu. Druhý kůň loni prvním rokem S. Povrch je průměrně dobrý, samozřejmě není hrozný, ale klasický drezurní povrch to není, o obdélníku správných rozměrů a kvalit, které má mnoho jiných drezuristů na stejné úrovni, si tato jízdárna může jen nechat zdát. Rozhodně zdraví koně neohrožuje, ale to dle mě neohrožuje ani ta jízdárna na obrázku, pokud je v rozumném stavu a jezdí se na ní odpovídajícím způsobem. Bohužel je to problém mnoha lidí, že i přesto, že by rádi drezurně připravili koně, nemají dostatek finančních prostředků na ukázkové písčité jízdárny.

 • 39.

  Re: ještě k foto

  11:15 - 10. 01. 2006

  Reaguje na 36.

  Vidis Bohousi, ja zase nevim, proc by kun mel byt zavreny 23 hodin denne v boxe a chodit pouze po idealnim povrchu (takze pouze perfektni jizdarna a zadny teren?) jen proto, ze mne se zachtelo sportovat. To mi vuci nemu prijde silne nefer, protoze ho neberu jako pracovni nacini, ale jako partnera, ktery ma sve potreby a pravo i na svuj zivot. Chapu, ze muj nazor je pro tebe nestravitelny, ale zkus ho alespon respektovat. Jizdarna sice nevypada nijak vzhledne, ale v dobe kdy neni umrzla je na praci prijemna a zdravotne nezavadna (narozdil od hal, kde se prachu nevyhnes).

 • 40.

  re

  15:04 - 11. 01. 2006

  Reaguje na 28.

  Nemyslím si, že ten to seriál měl " vymýšlet vymyšlené". Já naopak oceňuji snahu autorů pomoci. Přijde mi jako velmi zajímavé sledovat porovnání začínajícího koně a zkušeného koně. Jsem velmi zvědavá, jak se seriál bude vyvíjet. Podle mě si přece každý může z tohoto seriálu vzít právě to co mu jinde chybělo a pokud má někdo pocit, že právě pro něj tento seriál není vhodný, tak ať ho prostě nečte. :)
  Simonu osobně neznám, ale diskuze, která se rozproudila okolo jejího DOTAZU se mi zdá směšná. Vždyť od toho přece články jsou aby se o nich diskutovalo a ne proto, aby se pak dotazující pořád jen dokola omlouval za to, že se zeptal.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: