Proč je důležité čištění koní?

19. 04. 2017 06:00

Obrázky: 10

Autor: tým Equivet Rubrika: PR článek Počet přečtení: 4731 Počet komentářů: 4 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Koně je třeba pravidelně čistit, má to vliv nejen na jejich vzhled, ale i na zdraví a kondici srsti. Během odstraňování špíny a potu z koňské srsti také utužujeme přátelství s naším koňským miláčkem. Správným čištěním provádíme příjemnou masáž svalů, která uvolňuje a podporuje prokrvení celého těla koně. Hřívu a ocas je třeba důkladně pročesat. Koně je nejvhodnější čistit každý den, a to hlavně po práci. Můžeme také snadněji najít případné poranění nebo zjistit onemocnění kůže.

Pokud koně něco svědí, válí se po zemi. Na jaře a na podzim koně línají, tento proces trvá minimálně měsíc. Obzvláště v teplejších jarních dnech se hodně potí a je jim horko. Představte si, že v létě kopete něco na zahradě v zimní bundě. Asi tak nějak podobně se v tomto období koně cítí. Je proto vhodné koni pomoci a ostříhat jej. Drbáním o stromy se sám snaží zbavovat línající srsti. Dnes existuje celá řada střihacích strojků na koně. My vám z vlastní zkušenosti doporučíme Střihací strojek UNIFarm 4.

Dobrým pomocníkem je též speciální hřeben pro vyčesávání odumřelé srsti a línání. Z naší nabídky doporučujeme Furminátor s gelovou rukojetí.

Máte vše potřebné, abyste mohli správně vyčistit vašeho koňského miláčka? Stačí vám pouze hřbílko, rejžák, hrubý kartáč, žíněný kartáč a háček na kopyta.

 Naše tipy:

Masážní hřbílko

Hřbílko na hrubé nečistoty s gelovou rukojetí

 

Čištění by mělo být prováděno venku, aby vyhřebelcovaný prach na koně znovu nesedal. Doporučujeme začínat od kopyta. Kopytním háčkem odstraníme nejhrubší špínu (kamínky, bláto...) a pak vyškrábneme střelkové rýhy, které v něm nemají co dělat, důležité je postupovat směrem od sebe.

 Někdy je třeba odstranit špínu a zaschlé bahno i z vnější strany kopyta, k tomu je praktické mít háček na kopyta s kartáčkem, kterým dočistíme zbytek nečistot.

NÁŠ TIP: Háček na kopyta HKM

Poté se pustíme do samotného čištění koně. Hrubým rýžákem vyčistíte tvrdší špínu. Opatrně okartáčujte i citlivá místa za ušima a na nohou. Poté použijte měkký kartáč a hřbílko (nejvhodnější je gumové). Přejíždějte jím po krku, bocích, hřbetě a stehnech koně. Masírujte kůži krouživými pohyby. Někteří koně jsou lechtiví a nemají rádi hřebelcování. Vhodné je v těchto případech použití hřbílka z gumy nebo plastu, která jsou mnohem měkčí. Opatrní buďte obzvlášť na břiše koně, některým koním se to nelíbí a pak nám to dávají zřetelně najevo :)

 NÁŠ TIP: Kartáč plastový na čištění MagicBrush

V létě je k čištění také vhodné použít proud vody a zároveň čistit koně dlouhými tahy kartáčem a hřbílkem. Tak postupně vykartáčujte koně po celém těle. Srst musí být úplně hladká a lesklá a suchá.

 Hřívu kartáčujte plastovým hřebenem. Ocas je nejlépe pročesat žíni po žíni. Pokud jsou v žíních uzlíky, opatrně je rozpleťte.

Z naší nabídky vybíráme:
Hřeben na ocas a hřívu s gelovou rukojetí

Dobrý stav kůže a srsti můžeme podpořit lněným olejem. V naší nabídce máme Lněný olej EQUI POWER.

Máte všechno? Bohatou nabídku dalších nezbytností najdete v této sekci našeho e-shopu.


 EQUIVET - vše pro chov koní

Připojené obrázky

Připojené články

10.02. 2017 08:00 EQUITUM se mění na EQUIVET

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Filip Tesař

  Pří línání ostříhat?

  12:38 - 20. 04. 2017

  Při línání koně ostříhat? Kdo si myslí, že to koni opravdu pomůže? Vždyť mu stejně tam zůstanou konečky zimních chlupů, které musí nějak shodit, není jednodušší to vyčesat, vyškubat?

  Chápu, že se to prezentuje jako pomoc v teplých dnech...

 • 2. Katka K.

  Re:

  13:16 - 20. 04. 2017

  Reaguje na 1.

  Filipe, já si to nemyslím, já to vím.:-) Svého koně vždy koncem zimy holím. Zimu tráví 24/7 venku, je jako medvěd a když začne být slušné počasí a začínáme vážněji pracovat a připravovat se na sezónu, v tom kožichu je to za trest. Oholíme a věř nevěř, efekt na chuť k pohybu a do práce je okamžitý. A mně teda taky vůbec nevadí, že je na mně při čištění mnohem méně chlupů, než kdyby oholená nebyla.:)

 • 3. Filip Tesař

  Tak díky

  13:44 - 20. 04. 2017

  za novej poznatek.

  Já škubu a škubu. :-)

 • 4. Belluno

  souhlas, stříhání pomáhá

  15:22 - 27. 04. 2017

  Taky souhlasím s Katkou, oba koně jsem ostříhala, jakmile přestaly mrazy (a koně se začali enormně potit). Efekt okamžitý, v tuto chvíli už jsou oba koně v lesklé letní srsti, myslím, že jsem jim zachránila litry potu a pár kil.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: