Premiérové Prague PlayOffs 2018

20. 12. 2018 07:00

Obrázky: 8

Autor: Martina Cerhová Foto: Vlastimil Vacek, Kateřína Návojová, Pavel Lebeda Rubrika: Skokové ježdění Počet přečtení: 1503 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Že budou Prague PlayOffs 2018 událostí roku, bylo jasné všem. Ale velikost a důležitost celé akce na člověka dopadla ve chvíli, kdy vkročil do O2 arény. Klobouk dolů, protože to, co se povedlo pořadatelům, lze shrnout do několika slov: úžasné, jedinečné, velkolepé a skvělé. Samé superlativy.

Kdo se letos na akci nedostal, měl možnost vše sledovat buď online na internetu, nebo v přímých přenosech České televize. A asi nikdo neunikl informacím na Facebooku, protože ten Prague PlayOffs skutečně žil (minimálně ten tuzemský). Všichni si tak Prague PlayOffs mohli vychutnat bez ohledu na to, zda mohli do Prahy přijet či jen sledovali dění online. A ještě za jedno patří pořadatelům Prague PlayOffs díky, prokázali, že Česká republika dokáže hostit takto významnou událost a že si v ničem nezadáme se zahraničními organizátory, a že ti naši nastavili laťku hodně vysoko!

Longines Super Grand Prix

Dvoukolová finálová soutěž pro nejlepších 16 jezdců, kteří se v průběhu sezóny do finále kvalifikovali (tedy vítězové jednotlivých LGCT Grand Prix letošní sezóny), to byla sobotní Longines Super Grand Prix.

A bylo to drama do poslední vteřiny! První kolo, které bylo skutečně velmi náročné, jak se také na finálovou soutěž pro nejlepší z nejlepších sluší a patří, dokázaly bezchybně překonat pouze dvě dvojice. Byli to sympatický Harrie Smolders se čtrnáctiletým KWPN valachem Zinius (po Nabab de Reve) a rovněž sympatická Edwina Tops-Alexander (mimochodem manželka zakladatele této soutěže Jana Topse) s jedenáctiletou KWPN klisnou Californií (po L’Esprit). Na paty jim ovšem s jedním trestným bodem za čas šlapal Shane Breen sedlající desetiletého ryzáka Ipswich van de Wolfsakker (po Carembar de Muze). Navíc tu bylo pět dalších dvojic s jednou jedinou chybou na kontě, které čekaly na každé zaváhání.

Nervy ze železa okořeněné špičkovým umem nejen svým, ale i svého zkušeného patnáctiletého holštýnského valacha Casello (po Casall), prokázal Ludger Beerbaum, který se v druhém kole ujal vedení. Na jeho kontě byly pouhopouhé 4 trestné body a čas 61,56 sekund. Shane Breen bohužel do bojů o nejvyšší příčky v druhém kole nezasáhl. A Harrie Smolders se Ziniem bohužel také ne, neboť jejich plány zhatil pád. Jako poslední startující vjela do O2 arény Edwina Tops-Alexander, která již jako jediná mohla ohrozit vítězství Ludgera Beerbauma. Věděla, že si může dovolit jednu chybu, pokud bude rychlejší než Ludger. A skutečně – jedna shozená překážka ji donutila zrychlit nejen s Californií, ale zrychlila také tep všem fanouškům, kteří ji beze slova a se zadrženým dechem hnali přes překážky. Stihla to!

S časem 61,08 projela za bouřlivého aplausu celé arény cílem a sama tomu nemohla uvěřit. Kostka uprostřed arény si totiž s oznámením času dávala na čas. Ale historicky první vítězka Longines Super Grand Prix byla známa a nikdo už to změnit nemohl a ani nechtěl. Pražské Longines Super Grand Prix tak ovládly následující dvojice: 1. Edwina Tops-Alexander a California, 2. Ludger Beerbaum a Casello a 3. Frank Schuttert a Chianti’s Champion.

O favoritech minulých ročníků si můžete přečíst v článcích Co je Global Champions Tour a O Global Champions Tour podruhé.

GC PRAGUE Super Cup

Krátce k pravidlům: Global Champions League je revoluční změna pro skokový svět. Poprvé v historii se jezdci z různých zemí zapojili do bojů o vítězství v šampionátu v rámci týmů s mezinárodní účastí. V tomto unikátním formátu parkurového šampionátu se smí v průběhu sezóny utkat maximálně 20 týmů, které musí mít minimálně 4 a maximálně 5 jezdců, přičemž každý z jezdců může být členem pouze jednoho týmu. Dva z jezdců v týmu musí být umístěni mezi 250 nejlepšími jezdci Longines FEI a pokud má tým 5 členů, jeden z nich musí být mladší 25 let a nesmí být mezi nejlepšími 30 jezdci FEI. Pokud nebude toto pravidlo dodrženo, smí mít tým pouze 4 členy. V roce 2018 bylo naplánováno 16 závodů, přičemž každého z nich se musí týmy účastnit. Manažer vždy jmenuje 3 jezdce, kteří budou na daných závodech.

Pražský Super Cup začal již ve čtvrtek ve čtvrtfinále, kdy se utkaly týmy umístěné v sezóně na 5. – 16. místě. Do pátečního semifinále postupovalo pouze 8 z nich, a tak bylo hned od počátku jasné, že půjde o strhující podívanou. Tu podtrhovala i účast domácího týmu Prague Lions (Pražští lvi). Ten nastoupil ve složení Niels Bruynseels a Ganzia de Muze, během své jízdy ovšem chybovali na jednom z kolmých skoků. Druhou startující byla za bouřlivých ovací domácích diváků Anna Kellnerová se Silverstonem G, těm byla ovšem ironicky osudná chyba na skoku představujícím Karlův most. A aby té ironie pro Prague Lions nebylo dost, bylo to právě překážka představující českou vlajku, která znamenala odmítnutí skoku Hanssona a jeho překonání až na druhý pokus. To znamenalo samozřejmě nejen 4 trestné body pro Pedera Fredericsona, ale také trestné body za čas, celkem si tým ze čtvrtfinále odnesl 17 trestných bodů, což bohužel na účast v semifinále nestačilo.

V pátečním semifinále se kromě osmi nejlepších týmů z předešlého dne představili také 4 nejúspěšnější týmy celého ročníku, tedy London Knights, Valkenswaard United, Miami Celtics a Rome Gladiators. Nejlépe si ale vedl tým Madrid in Motion, který v pátek zvítězil. Nechtěným dramatem večera bylo seskočení Michaela Whitakera z koně, který začal kašlat a tekla mu z nozder krev. Jezdec ovšem jednal pohotově a přítomní veterinární lékaři se o koně ihned postarali. Diváci jezdcovu reakci odměnili oceňujícím potleskem, a jak jsme se v průběhu večera dozvěděli od moderátorů, je kůň v pořádku. Pro tým M. Whitakera, Doha Fursan Qatar to však znamenalo stop v celé soutěži.

Nedělní finále

S nedělí přišel druhý z vrcholů čtyřdenního sportovního klání – finále Super Cup. Šest nejlepších týmů po 3 jezdcích, co více by si mohl divák přát?

Dění zahájil tým Montreal Diamonds a Danielle Goldstein, kterou díky extravagantnímu účesu poznáte snadno. Sedlala dvanáctiletou AES ryzku Lizziemary (po Cabri d’Elle), s níž chybovala na jednom z posledních skoků. Týmu tak naskočily čtyři trestné body. Druhým z jezdců byl Jos Verlooy v sedle desetiletého belgického valacha Igora (po Emerald van’t Ruytershof). Těm ovšem nepřála atmosféra v hale, kdy diváci začali oslavovat čistou jízdu již u předposledního skoku, další se je snažili umravnit a vzniklý ruch a šum v hale Igora rozhodil natolik, že poslední překážku odmítl skočit a svého jezdce donutil nedobrovolně opustit sedlo. Tím bohužel soutěž pro tým Montreal Diamonds skončila a diváci tak již neměli šanci vidět Harrieho Smolderse s Donem VHP Z N.O.P. (po Diamant de Semilly), kteří již nemohli nic ovlivnit, a tak logicky nestartovali.

Druhým týmem na startu byl tým London Knights, jehož zahajujícím jezdcem byl Olivier Philippaerts v sedle dvanáctileté klisny H&M Legend of Love (po Landzauber), ti ovšem chybovali na dvojskoku a předposlední překážce a svůj tým tak zatížili 8 trestnými body. To už natěšení diváci tleskali druhému z jezdců, Benu Maherovi v sedle neuvěřitelného, teprve devítiletého, KWPN valacha Explosion W (po Chacco-Blue). Ten ovšem tentokrát neměl svůj den a kvůli dvojí neposlušnosti tak musela dvojice své účinkování v soutěži ukončit. Bohužel tím skončily i naděje celého týmu, a i London Knights se tak ocitli mimo boje o první příčky. Pražským divákům se tak v neděli nepředstavil ani poslední člen tohoto týmu, kterým byl Martin Fuchs s Clooneym (po Cornet Obolensky).

V tu chvíli začali diváci debatovat o obtížnosti parkuru, neboť ačkoliv jsme u jezdeckého sportu zvyklí na nenadálé události, vyloučení 2 týmů z šesti už je celkem hodně. Nesmí se ale zapomínat na formát finále – započítávají se výsledky všech 3 jezdců, jednotlivcovo selhání tak logicky ovlivnilo celý tým. Smůlu si ale vybraly jen první dva týmy a ostatní už se pustily do bojů o price money, které si nechtěl nikdo nechat ujít.

Za Valkenswaard United nastoupil jako první německý jezdec Marcus Ehning, legenda mezi parkurovými jezdci. A v pražské O2 aréně se navíc představil v sedle třináctiletého vestfálského plemenného hřebce Comme Il Faut (po Cornet Obolensky, z Ratina po Ramiro Z). Tato dvojice byla skutečně předvánočním dárkem pro tuzemské fanoušky parkurového sportu (ne že by přítomnost ostatních špičkových jezdců a koní byla méně významná). A oba zůstali věrni své pověsti, předvedli sebevědomý výkon, jízda byla dopředná, lehká, protnutá občasným vyhozením Comme Il Faut mezi skoky a především, byla bezchybná! A O2 aréna vybuchla nadšením! Diváci pookřáli a nadšeně sledovali jízdu druhé dvojice: Bertrama Allena a jedenáctiletého valacha Harley vd Bisschop (po Dulf vd Bisschop), kterého pro tento finálový večer Bertram zvolil místo Molly Malone. I oni absolvovali dle komentářů jezdců doslova „mimořádně těžký, možná nejtěžší této sezóny“ parkur sebevědomě a opět dopředně. A i oni bezchybně. V tu chvíli už začínaly pracovat nervy. Každý trestný bod se počítá, je třeba taktizovat a snažit se o co nejlepší výkon a především – nikdo nechtěl zklamat kolegy v týmu. Nikdo nechtěl být tím, kdo zhatí naděje ostatních. Jako třetí vjel do arény Alberto Zorzi na své sympatické čtrnáctileté klisně Contanze (po Catoki). Tato dvojice ovšem čisté konto neudržela a po dvou chybách zatížila svůj tým 8 trestnými body, i tak to ale vypadalo hodně nadějně.

Paris Panthers zvolili coby zahajovací dvojici Yuriho Mansura a desetiletou belgickou klisnu Ibelle Ask (po Verdi). Ti se snažili jet na jistotu, tempo bylo citelně pomalejší, avšak zvolenou strategii nakonec zhatila chyba na posledním skoku. To Gregory Wathelet s desetiletým KWPN hřebcem MJT Nevados S (po Calvados Z) chybovali hned dvakrát, a to na dvojskoku, kterému předcházelo varovné použití biče. Také Darragh Kenny sedlající dvanáctiletého hřebce Balou du Reventon (po Cornet Obolensky) nedokázal pražský parkur absolvovat bezchybně a týmu tak přibyly další čtyři trestné body.

Skandinavian Vikings rozjeli soutěž s Leopoldem van Astenem a jedenáctiletou oldenburskou klisnou VDL Groep Miss Untouchable (po Chacco-Blue). Ti měli štěstí a překážky jim spadly pouze dvakrát (v průběhu soutěže nastávaly u mnoha jezdců infarktové stavy, kdy koně do překážky klepli, ale ta nespadla – a diváci to nádherně podchycovali hlasitými výdechy úlevy, tomu se říká fandění). To Evelina Tovek si spolu s devítiletou Dalilou de la Pomme (po Taran DL Pomme) vybrala smůlu a inkasovala 12 trestných bodů. Zachraňovat vše musel další výjimečný jezdec Christian Ahlmann v sedle jedenáctiletého plemenného hřebce Caribis Z (po Caritano). Ani oni se ale nevyvarovali chyby, která přišla nešťastně na posledním skoku. Vikingové si tak po prvním kole odváželi 24 trestných bodů. A nálada nebyla zrovna nejlepší.

Favorité mnoha diváků, Madrid in Motion, vyslali do boje jako prvního Marca Houtzagera s jedenáctiletým valachem Sterrehof’s Calimero (po Quidam de Revel). Ti ale rovněž chybovali a Maikel van der Vleuten s výjimečným, již šestnáctiletým, plemenným hřebcem Verdi TN (po Quidam de Revel) tak věděli, že musí být bezchybní – a přes dvě klepnutí do překážek také byli! Eduardo Alvarez Aznar s třináctiletým valachem Rockefeller de Pleville Bois Margot (po L’Arc de Triomphe) si také ťukli do překážky, a to hned té první, ta ale odolala, zato dvojskok už ne a byly z toho čtyři trestné body. Tým Madrid in Motion tak po prvním kole udržel skóre 8 trestných bodů a vypadalo to hodně dobře, neboť stejné skóre sice měli i Valkenswaard United, ale Paris Panthers byli na 16 trestných bodech a Scandinavian Vikings dokonce na 24 trestných bodech. Ale bylo tu ještě druhé kolo.

A právě ve druhém kole si Scandinavian Vikings spravili chuť. Všichni jeli na jistotu a všechny tři dvojice si odnesly po jednom trestném bodu za čas. Výsledné skóre týmu tak bylo 27 trestných bodů. Druhé kolo týmové soutěže působilo a dle komentářů jezdců i bylo, stejně jako druhé kolo jednotlivců v sobotu, jednodušší než kolo první, přestože by člověk předpokládal spíše opak. To Paris Panthers sice díky Yurim Mansurovi získali v první jízdě pouhý jeden trestný bod za čas, ale G. Whatelet s Nevadosem jednou chybovali a Daragh Kenny s Balou du Reventon zkombinoval obojí, a tak měli Panteři na svém kontě nakonec 26 trestných bodů a posunuli se tak za Vikingy. Za Valkenswaard United poprvé za celé své soutěžení v Praze chybovali Markus Ehning a Comme Il Faut (který si ani tentokrát neodpustil nějaké to vyhození mezi skoky), a to na trojskoku, zato Bertram Allen s Harley vd Bisschop přes klepnutí do minimálně dvou skoků zajeli bezchybně a A. Zorzi s Contangou chybovali na překážce představující Pražský most a přidali k tomu jeden trestný bod za čas. United tak měli po dvou kolech 17 trestných bodů.

To už diváci s napětím očekávali výkon týmu Madrid in Motion, kteří měli v prvním kole pouze 8 trestných bodů. Mohli si tak dovolit chybovat, prostor pro taktiku byl. Ale to by to nesměli být Maikel van der Vleuten, Marc Houtzager a Eduardo Álvarez Aznar – všichni tři se svými koňmi zajeli téměř školní jízdy, všichni na jistotu, na klid a všichni také za 1 trestný bod za překročení času. Z druhého kola si tak odváželi 3 trestné body a obrovskou radost! Zvítězili v premiérovém ročníku Prague PlayOffs 2018, tedy finále Global Champions League Super Cup.

České úspěchy na Prague PlayOffs 2018

V parkurových soutěžích v rámci Prague PlayOffs 2018 díky českým jezdcům několikrát radostí poskočilo srdce domácích fanoušků, kteří hrdě naslouchali také české hymně pro vítěze. A kdo že nám to udělal takovou radost?

V úvodní páteční CSI2* Taittinger soutěži (130 cm) zvítězila Sára Vingrálková s dvanáctiletým Oscar Des Fontaines (po Lando), v následné dvoufázové soutěži CSI2* Česká televize (140/145 cm) si vítězství odnesl Kamil Papoušek v sedle sedmiletého Lokiho, druhé místo obsadil Ondřej Zvára s desetiletým oldenburským valachem Chaccolanem a třetí místo vybojovali Marek Klus a desetiletý hannoverský plemenný hřebec Carison.

V sobotu pak pěkné čtvrté místo v soutěži CSI2* Czech Equestrian Team (135 cm) obsadil Ondřej Zvára v sedle dvanáctiletého plemenného hřebce Cardiff Dwerse Hagen (po Conquest vd Helle) a hned za ním skončil Jan Štětina s dvanáctiletým Benito-S (po Padinus). Ve CSI5* Empresa Media (150 cm) soutěži přidala krásné páté místo Anna Kellnerová s desetiletým Silverstonem G (po Diamant de Semilly).

V neděli třetím místem ve 135 cm potěšil Kamil Papoušek s šestiletým valachem Great Feeling (po Grey Top) následovaný Filipem Doležalem a devítiletým Exclusive Demeter (po Diamant de Revel) na místě čtvrtém. A třetí místo do své sbírky přidala Sára Vingrálková s osmiletým Kas-Sini DC (po Cassini I) v soutěži 145 cm.

Neuvěřitelný sportovní zážitek, úžasná akce, luxusně zajištěná, kdy pro diváky vše šlapalo jako po drátkách, nikdo neměl námitek, nikdo neměl výhrad a všichni odcházeli spokojeni – to byly Prague PlayOffs 2018. Pořadatelům patří stejně jako účastníkům a vítězům ovace ve stoje, neboť dokázali něco, co si mnozí nedokázali ani ve snu představit. Do Prahy nám dovezli ty největší hvězdy parkurového sportu současnosti, a to nejen jezdce, ale také ty čtyřnohé, bez kterých by jezdecký sport nebyl.

Takže díky moc za předvánoční dárek a uvidíme se za rok opět v Praze (a možná i na některých z venkovních závodů) a možná i ve větším počtu, než bylo letošních více než 31 000 diváků, kteří dokázali vytvořit nezapomenutelnou atmosféru, která prostě k takovéto vrcholné sportovní akci patří. A pak že koňáci nenaplní O2 arénu :-)

Připojené obrázky

Připojené články

28.11. 2018 06:00 Co je Global Champions Tour
06.12. 2018 07:00 O Global Champions Tour podruhé

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. jokers

    Premiérové Prague PlayOffs 08

    09:34 - 20. 12. 2018

    Ráda bych reagovala na článek o Premiérové Prague PlayOffs 08. Souhlasím, že celá show a akce byla skvělá a výborně připravená.Laťka byla nasazena opravdu vysoko. Co rozhodně nebylo skvělé byly prázdné sedačky a sektory. Pořadatelé by měli nejdříve vyprodat nižší sektory a pak teprve pustit poslední patro. A také občerstvení pro diváky bylo hrozné. Mražená pizza nebo kuřecí nugety a hranolky.Nic víc.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: