Premiéra mistrovství ČR v bezudidlovém jezdectví 2018

26. 8. 2018 Michaela Škodová Autor fotek: Blanka Satranová

Historicky první mistrovství svého druhu u nás se odehrálo koncem července na Farmě Vysoká v Chrastavě u Liberce a proběhlo při něm 127 bezudidlových startů. Jaká byla premiéra?

Mistrovství se ve dnech 27. – 29. července 2018 otevřelo pro jezdce drezurní a parkurové a proběhlo při něm 127 bezudidlových startů. Podívat se přišlo přes 500 diváků z celé České republiky. Atmosféra po celé tři dny byla velmi uvolněná a bylo cítit, že si to všichni přítomní přijeli hlavně užít. Akce tedy byla nad očekávání úspěšná a těšila se velkému zájmu.

Kategorizace

Juniorské a seniorské kategorie se dále dělily na kategorie jezdců s koňmi s bezudidlovou uzdečkou, ohlávkou a jezdci s koňmi bez uzdečky (nákrční řemen či bičíky). Téměř všechny kategorie se úspěšně naplnily a diváci tak mohli zhlédnout opravdu pěkné a vyrovnané výkony jezdců a dobře připravených koní.

V drezurách jsme mohli vidět jezdce v klasickém westernovém úboru nebo úboru working equitation. Drezurní jezdci předvedli speciální drezurní úlohy, které vznikly přímo pro bezudidlové jezdectví na úrovní Z a L. Soutěžilo se v juniorské kategorii s bezudidlovou uzdečkou a seniorské kategorii rozdělené na bezudidlovou uzdečku a jízdu bez uzdečky. Do finálové jízdy si jezdci připravili volné drezurní sestavy na hudbu, které byly opravdu velmi krásné. Úroveň drezurních jezdců překvapila všechny přítomné!

V drezurní juniorské kategorii zvítězila Karolína Repíková a Nesi. Speciální vyhlášení čekalo jedinou juniorku, která závodila pouze s nákrčním řemenem, Zuzanu Morávkovou a Aischu. Zuzana Morávková zároveň získala v konkurenci dalších juniorských jezdkyň ve finále 2. místo!

V drezurní seniorské kategorii pro jezdce s koňmi bez uzdečky zvítězila Michaela Škodová a Kara.

V drezurní seniorské kategorii pro jezdce s bezudidlovou uzdečkou zvítězila Veronika Slavíčková a Solo Famara. Veronika Slavíčková závodila v klasickém oblečení pro soutěže Working equitation. Na druhém místě se umístila Petra Wiktoria Zemanová a Diablo 3. Tyto dvě dvojice byly velmi vyrovnané po celé tři dny! Předvedly opravdu nádherné jízdy.

Parkury na výškách od 80 cm do 110 cm předvedli jezdci v juniorských i seniorských kategoriích.

Junioři závodili v parkuru 90 cm na limitovaný čas a na čas. Závodit přijela i jediná zástupkyně dětské kategorie, Denisa Baťchová (11 let) a pony klisna Hanny! Tato dvojice získala speciální ocenění pro nejmladšího účastníka mistrovství a ve sloučené juniorské kategorii vybojovala 3. místo ve finále! 1. místo ve finále juniorů získala Nikola Holečková a Gema, startující za domácí JS Vysoká.

Senioři závodili v parkurech 100 cm a finále postupka do 110 cm se žolíkem 120 cm. Senioři navíc naplnili kategorie jezdci s koňmi s bezudidlovou uzdečkou a jezdci s koňmi bez uzdečky. V kategorii bez uzdečky jsme mohli vidět i krásného hřebce Little Shaitan s jezdkyní Kateřinou Jindrovou. Tato dvojice podávala všechny dny velmi vyrovnané výkony. Ve finále získaly krásné 3. místo! 1. místo v kategorii bez uzdečky získala Michaela Škodová a Kara. V kategorii s bezudidlovou uzdečkou zvítězila Adrienna Bartošová a Diablo B.

Dále se vyhlašovalo ocenění pro všestranné mistry. Toto hodnocení vzniklo ze součtu výsledků ze všech kvalifikačních kol pro drezuru a parkur. Ti jezdci, kteří zvládli ve své kategorii jak drezuru, tak parkur, mohli získat nejhodnotnější výhry. V kategorii s bezudidlovou uzdečkou získala titul všestranný mistr juniorka Markéta Profousová a Little Dan. V kategorii bez uzdečky získala titul Michaela Škodová a Kara.

Co je to vlastně Český bezudidlový spolek?

Český bezudidlový spolek vznikl hlavně pro jezdce, kteří chtějí se svými koňmi pracovat jinak. Pro jezdce, kteří pracují bez udidel, a proto nemají možnost se zúčastňovat jezdeckých akcí pod záštitou České jezdecké federace. I tito jezdci chtějí mít nějaký cíl svého snažení v podobě závodů, kde se budou setkávat a porovnají své dovednosti. Proto Český bezudidlový spolek začal organizovat bezudidlový jezdecký sport v ČR. Pod hlavičkou spolku se můžete zúčastnit drezur, parkurů, westernových disciplín a také nově vznikajících dovednostních disciplín.

V příštích letech tak můžeme očekávat růst počtu bezudidlových akcí. Mistrovství v anglických disciplínách se bude jistě pravidelně opakovat a v příštím roce by mohlo proběhnout i mistrovství v disciplínách westernových. Dále se rozvíjí disciplíny dovednostní pro jezdce s koňmi na ruce i v sedle, což bude jistě zajímavé i pro velký okruh lidí a koní, kteří zatím na klasických závodech nestartují. Doufáme, že se nám v příštím roce podaří uskutečnit několik akcí i v tomto odvětví.

Český bezudidlový spolek je také v kontaktu s organizátory polského mistrovství v jízdě bez uzdečky, která má již několikaletou tradici (Equichannel vám brzy přinese i z této akce reportáž - pozn. redakce.) Letos se uskutečnilo ve dnech 7.–9. září ve Wroclavi za účasti zástupců i naší republiky.

Společně s polskými kolegy pak přemýšlíme nad větší spoluprácí Česka a Polska, případně i Německa. Uvidíme, kam až se tato myšlenka dopracuje a co z toho vznikne.

Ve dnech 9. a 10. září se na Pardubickém závodišti odehrálo nezapomenutelné Mistrovství České republiky v Mountain Trailu 2023, které bylo součástí…

Už jste někdy slyšeli o horseboardingu? Jde o jezdeckou show a zároveň sport. Můžete se s ním blíže seznámit v rozhovoru s průkopníkem této…