Představujeme: chovatelka a fotografka Šárka Votavová

12. 03. 2019 06:00

Obrázky: 10

Autor: Martina Cerhová Spoluautoři: Šárka Votavová Foto: Votavová Šárka Rubrika: Kdo je kdo Počet přečtení: 2280 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Šárku Votavovou všichni velmi dobře známe díky jejím krásným fotografiím pokrývajícím téměř veškeré dění kolem koní, od chovu až po sport. Ale ne všichni vědí, že je Šárka koním oddaná nejen za fotoaparátem, ale je také chovatelkou a dokonce i majitelkou plemenných hřebců. A jaká byla její cesta od dostihů a anglického plnokrevníka k teplokrevným koním a dokonce na Světové jezdecké hry ve Francii?

Šárko, první otázka je jasná. Jak ses dostala ke koním? 

Začali jsme s rodiči chodit na dostihy do Velké Chuchle, když mi bylo sedm let. Pak se to nějak zvrtlo a chodívali jsme každou neděli. Pak jsme začali jezdit i na jiná tuzemská závodiště. Často jsme také navštěvovali stáje různých trenérů.

RodinaTvé fotografování koní zahrnovalo zpočátku především dostihy a anglické plnokrevníky. Jaký k nim máš vztah? Čím tě dostihy tak lákaly?

Dostihy jsem fotila více jak deset let a bavil mě jak chov, tak sport jako takový. Byli jsme fajn parta fotografů, kde jsme si užili spoustu zábavy. V současné době navštěvuji dostihy minimálně, ale výsledky, chov i dostihy samotné sleduji neustále. Pořád by mě samozřejmě lákalo mít svého odchovance na dostihové dráze, ale to je v současné době nereálné.

Co bylo impulzem pro tvůj přerod a hlavně přechod k fotografování i nejrozšířenějších jezdeckých disciplín, jako jsou parkur, drezura a všestrannost?

Tak hlavně to byl fakt, že jsem začala takové koně vlastnit a v tu chvíli jsem přestala mít tolik času na focení dostihů.

Co tvoje fotografování plemenných koní? Přeci jen jsou to často právě tvoje fotografie plemenných hřebců, díky nimž dokážou okouzlit širší chovatelskou veřejnost a jsou i důvodem, že se na ně chovatelé skutečně jedou osobně podívat a vyberou si je pro svoje klisny.

To je ve své podstatě má nejoblíbenější fotografická činnost. Baví mě to i z pohledu chovatele, protože ty hřebce vidím a mohu si udělat obrázek. Samozřejmě mě i těší, že jsem dostala tolik příležitostí fotit plemenné hřebce, ať už je to ZH Písek, ZH Tlumačov, hřebci stáje Mustang, stáje Hapax, Bédi Hanáka, stáje Arcus, atd. Také byli hřebci v zahraničí prezentováni mými fotografiemi jako například Casino Berlin, Vivant, Johnson, Verdi či hřebci Sprehe. Hlavně za tohle patří díky svazu ČT, který mi umožnil fotit katalog plemenných hřebců, ale také katalog na körung. Jmenovitě hlavně Vendy Boušková, se kterou jsme trávily večery sestavováním katalogů. V současné době spolupráce se svazem ČT pokračuje a chystáme katalog hřebců.

Máš nějakou radu pro chovatele, kteří chtějí pořídit reprezentativní fotografie svých koní? Jaké triky máš schované v rukávu?

Podle mě je nejdůležitější uvědomit si, zejména u plemenných hřebců, že prezentované fotografie mohou hřebci hodně uškodit. Proto doporučuji se podívat na zahraniční webové stránky hřebčínů, jak prezentují své hřebce. Pak je jedno, jestli je to fotografie plemenného hřebce, nebo koně na prodej, protože důležitý je ten první moment, když koncový „divák“ fotografií uvidí a řekne je „ACH, ten je ale krásný“ :-)

Co bylo tvým největším zážitkem coby fotografky? Přeci jen jsi byla fotit také na Světových jezdeckých hrách ve Francii, to zní jako sen…

Pro mě to byly jednoznačně Světové jezdecké hry ve francouzském Caen. Nejen, že jsem tam mohla vidět v podstatě to nejlepší, co bylo v jezdeckém sportu, ale také jsem poznala spousty fajn lidí a hlavně fotografů. On i přistup pořadatelů k fotografům byl pro mě úplně fascinující, od skvělého press centra až po občerstvení i podmínky pro focení. Také ráda vzpomínám na focení Prix De L’Arc De Triomphe, když zvítězila fantastická Treve nebo také focení nejlepších plnokrevných plemenných hřebců v Irsku nebo Francii, kde měli dny otevřených dveří.

PastvinaCo pro tebe jako fotografku byla nebo je největší výzva? Co by tě nejvíce lákalo fotit v budoucnosti?

Fotit na Olympijských hrách :-). To by byl samozřejmě největší zážitek, ale také je to dlouhá cesta a podle mě už zcela nereálná. Ale samozřejmě bych opět ráda zažila atmosféru na Světových jezdeckých hrách.

Od focení pojďme k chovu koní. V nedávné době ses stěhovala a vybudovala si doma zázemí pro chov koní. Jak to u vás vypadá? Máš ustájení jen pro vlastní koně nebo nabízíte ustájení i pro klienty?

Ano, od roku 2015 sídlím v obci Spomyšli u Mělníka, kde jsme s rodiči zakoupili areál. Aktuálně máme šest venkovních boxů a stavíme velkou stáj pro šestnáct koní, kde bude veškeré zázemí od mycího boxu, šatny pro majitele až po solárko pro koně. Aktuálně máme více jak 10 hektarů pozemků, kde ustajujeme koně na pastevním ustájení. Snažíme se, aby se u nás koně cítili dobře, a proto v každém výběhu máme přístřešky, které jsou nastlány slámou a každý den jsou uklízeny. Také jsme vybudovali krmicí boxíky, kam koně zavíráme na krmení, aby nedocházelo k tradičním sporům o krmení.

V současné době máme vybudovanou i kruhovou jízdárnu o průměru 18 metrů a máme připravený terén na jízdárnu, která bude o rozměrech 70x35 metrů. Tu bychom měli dokončit v průběhu roku. Také máme v plánu krytou halu o rozměrech 55x30 metrů, ale k tomu se zřejmě dostaneme až v roce 2020. Také bychom rádi časem vybudovali pískovou cvalovou dráhu, kde by byly umístěné i mobilní skoky. Samozřejmě plány máme velké, jen musíme vše postupně. Za tohle všechno bych ráda poděkovala svým rodičům, kteří se mnou do tohoto velkolepého plánu a snu šli se mnou.

Klívie

Sama koně chováš. Řekni nám ke svému chovu něco více.

Aktuálně máme tři chovné kobyly. Vlajkovou lodí je samozřejmě Klívie (Ermitáž – Kréda po Quoniam II-238) s vlastní výkonností S** a aktuálně je březí po Aristo Z. Bohužel dva roky nám zůstala jalová po zahraničním hřebci. V příštím roce, pokud samozřejmě vše bude v pořádku, tak Klívii dostane můj plemenný hřebec Porthos. Klívie v chovu zatím dala Klowie (C-Indoctro II), která po zkouškách pro tříleté klisny byla zařazena do akceleračního programu, dále pak našeho plemenného hřebce Gaboo Insprav, pak Klorie Insprav a tříletou Klariqua Insprav. Sama Klívie pochází z výborné albertovské rodiny. Její matkou je SM 3380 Kréda (Q III-6) s vlastní výkonností T. V chovu dala valacha Atomica (Arras) s T výkonností, klisnu Kiru (Dantes) i Kadymu (Corrado II, vítězka KMK pro šestileté klisny) s ST výkonností, v chovu působící klisnu Király (Comero) a dva mladé valachy po Cool Paradise Condatis a Conquelin. Matka Klívie, bělka Kréda, je mimo jiné polosestrou plemenného hřebce Genius-11 (Genius) s vlastní výkonností T v parkurech. Genius-11 bohužel zemřel již v devíti letech, a tak se v chovu nestačil prosadit. I tak je otcem například plemenného hřebce Genius Lysák, který má také výkonnost T. Další polosestra Krédy klisna Kóda (Dietward II) má výkonnost S a je matkou valacha Korneta (Landos) s ST** výkonností. Další polosestra Kelly (Radegast) je matkou sportovních koní dala, potomstvo s výkonností S** v parkurech. Úspěšnou polosestrou je hlavně Kreace (Landos). Kreace je matkou výborné skokové klisny Kigali, která se stala šampionkou KMK pro čtyřleté i pětileté klisny a získala mnoho úspěchů v parkurech pro mladé koně.

Další chovné klisny jsou plnokrevné, ale jsou připouštěné teplokrevnými hřebci. Určitě bychom je časem rádi připustili plnokrevným hřebcem, ale bohužel v současném stavu je to ekonomicky zcela nemožné, a to by si spousta rýpalů mělo uvědomit, protože za zařazení nestartující klisny si JC účtuje 5 000,-, následně připuštění hřebcem při levnější variantě stojí 30 000,- a k tomu ustájení, doprava, inseminační vyšetření atd. A ve finále hříbě prodáte maximálně za 50 000,-.  V chovu A 1/1 bohužel není finanční podpora pro chovatele, jako je tomu třeba u chovu teplokrevných koní. A jít cestou, že bychom naše produkty prezentovali na dostihové dráze, je ekonomicky náročné. Proto volíme cestu teplokrevného chovu a doufáme, že naše hříbata budou vhodná do všestrannosti, jelikož máme klisny, které pochází z dobrých rodin a i rodin, které se uplatnily ve sportu.

Free StarPrvní plnokrevnou klisnou je Free Star (Bully Pulpit – Flame Star po Arcane). Free Star je aktuálně březí po našem plemenném hřebci Gaboo Insprav a chtěli bychom ji připustit Stalypsem. Free Star je mohutná klisna a málokdo by řekl, že není teplokrevná. Sama Free Star i běhala rovinové dostihy. Nejprve byla v tréninku Lenky Horákové, kdy díky ní jsem měla první příležitost mít dostihového koně a také zažít první pocit vítězství. Pak běhala i za naši stáj Insprav.

Druhou plnokrevnou klisnou je Rozkošná (Perugino – Radůstka po Priolo), která pochází z chovu MUDr. V. Bruny, což je mimo jiné majitel mého oblíbence, legendárního Peruána, ale také ve své době majitel v podstatě nejlepších chovných kobyl v republice. Rozkošná byla na dostihové dráze úspěšná a v chovu dala zatím pět potomků. Aktuálně je březí po hřebci Porthos a rádi bychom ji připustili hřebcem Gaboo Insprav.

Z dalších klisen, které u nás máme, stojí určitě za zmínku polosestra vítězky Velké pardubické Sixteen Seventeenka (Suestado – Semantica po Tel Quel), která bohužel vstřebala. V letošním roce bude připuštěna Porthosem. Je to velmi dobrá klisna jak ve skoku, tak v pohybu.

Gaboo Insprav (o: Guidam Sohn, m: Klívie M po Ermitaž)

Jedním z tvých koní je také plemenný hřebec Gaboo Insprav. Letos mu bude pět let a má vše před sebou, jaké s ním máte plány? Jaká pro tebe coby chovatelku vlastně byla cesta od hříbátka k plemennému hřebci?

„Gabíček“, to je prostě srdcovka. Už od mala byl prostě jiný a to mu zůstalo doteď. Je to kůň s úžasným sportovním potenciálem. Je výbušný nad skokem, energický pod sedlem, ale zároveň inteligentní a učenlivý, ale také hračička. Jelikož se rádi účastníme chovatelských soutěží, tak i Gabíček se tomu nevyhnul. Jako hříbě absolvoval výstavu pro hříbátka na Ptýrově, kde obsadil 3. místo. Když byl dvouletý, tak jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že bychom zkusili körung. Byl převezen do stáje k Romanu Šafratovi, kde pod jeho taktovkou byl chystán na körung v rámci PK ČT. Körung absolvoval úspěšně a pro mě osobně to bude nezapomenutelný zážitek, zejména když mu obecenstvo zatleskalo při skákání. Následně úspěšně absolvoval test hřebců v Písku, do kterého ho nachystal můj přítel Petr Vančura. Bohužel jeho sportovní kariéru trošku přibrzdilo zranění mého přítele a jeho jezdce Petra Vančury. I tak stihl ještě na konci sezóny startovat v několika parkurech, kde 99 % šel čistě. Pro mě osobně je každý jeho parkur zážitkem. A asi tohle pak všechno dá chovateli smysl v tom pokračovat dál :-) Plány na jeho další kariéru jsou smělé, ale hlavní pro nás je, aby zůstal zdravý, protože jak je u nás zvykem… stejně ho neprodáme :-)

A když se ohlédnu za prvním rokem v plemenitbě, tak se také vydařil. My jsme mu dali naši plnokrevnou klisnu Free Star a přítel mu dal výborné klisny, jako je vítězka skoku ve volnosti Concertina (Catango HT), klisna s T výkonností Cavaleria (Comero), matka plemenného hřebce klisna Palita (Carry) či Fanny (Florencio). V následující sezóně bude chovatelům k dispozici formou čerstvého i mraženého spermatu. Ráda bych své hřebce podpořila, a tak i u Gaboo nabízím 50 % slevu pro klisny zařazené v AP.

A za přípravu bych chtěla poděkovat zejména příteli Petru Vančurovi, ale také Kristýně Dolečkové, která toho pro naše koně udělala hodně. V podstatě každému, kdo se na jeho úspěchu kdy podílel či podílí. 

PORTHOS M Insprav (Papillion - Tasak)

Dalším z tvých plemenných hřebců je 2228 Porthos. Řekneš nám i o něm něco víc?

Porthos absolvoval svou sportovní kariéru v parkurovém skákání až do výšky 145 cm. Poté změnil disciplínu a začal startovat v soutěžích všestrannosti. Jeho výkonnost je CNC**. Porthos získal například 4. místo při finále Zlaté podkovy v Humpolci (CNC**), 1. místo v Brně (CNC* kvalifikační kolo Zlaté podkovy) či 3. místo v Borové (CNC* kvalifikační kolo Zlaté podkovy). Aktuálně je již ve sportovním důchodu a věnuje se připouštění. Chodí jen do výběhu, při špatném počasí na halu nebo na pás. V roce 2018 jsem mu zažádala o akcelerační program, který byl radou PK ČT uznán. Za to jsem moc ráda, jelikož vím, jak je těžké pro „české“ hřebce prorazit v chovu. Takhle si chovatelé mohou zažádat o dotaci ve výši až pět tisíc korun. Pro mě je sám Porthos neuvěřitelný tvrďák a myslím, že kdyby některé věci byly jinak, dostal by se ve sportu daleko výš. To už se samozřejmě nezmění, ale doufám, že se prosadí aspoň jako plemenný hřebec.

A jak je to s tvými odchovy? Sportují již tvoji koně? Co mají za sebou a jaké s nimi máš plány?

Klorie Insprav (o: Russel II, m: Klívie M po Ermitaž)V loňském roce se do sportovní přípravy zapojila další „Klívice“. Bělka Klorie Insprav je dcerou Russel II z matky Klívie. Ta nejdřív vyhrála oblastní přehlídku tříletých klisen na Ptýrově, kde byla osvodována za fantastickou známku 8,30. Následně se účastnila zkoušek pro tříleté klisny na Ptýrově, kde se svou jezdkyní Kristýnou Dolečkovou obsadila 2. místo s celkovou známkou 8,50 a byla zařazena do akceleračního programu. Za tímhle úspěchem stojí spousty lidí jako Anežka Charousková, která Klorii obsedala, Lenka Dědková, která je nedílnou součástí týmu, Kristýna Dolečková, která ji jezdila doma a skvěle ji odjezdila i na zkouškách, ale též můj přítel Petr, který vedl přípravu, a také moji rodiče, kteří mi dopomáhají plnit si sny. V sezóně 2019 uvidíme Klorie Insprav na parkurových kolbištích a doufejme, že se vydá cestou KMK. 

Pak mám doma ještě jednu čtyřletou klisnu jménem Chantilly Insprav (Caruso – Charmillon po Jape). Bohužel u ní jsme řešili od příjezdu do naší stáje zdravotní problémy za pomoci našeho veterináře MVDr. Trundy a kliniky v Heřmanově Městci. Již je vše zažehnáno a snad i ona se časem zapojí do sportovní přípravy.

Další z mých odchovanců je čtyřletá klisna jménem Quera (Russel II – Questa po Sartori), kterou má v pronájmu kamarádka. Ta má stejně jako Chantilly 50 % plnokrevné krve. Je to silná a pěkná klisna, která má dobrý skok i velmi dobré chody. V letošním roce by se měla také zapojit do sportovní přípravy.

Máme ve sportovní přípravě ještě valacha Ariston Insprav (Aristo Z – Nely po Blatec I – II), kterého jsem zakoupila jako odstávče. Aktuálně má S výkonnost a v nadcházející sezóně se bude opět věnovat parkurům. Je to silný kůň a my doufáme, že se konečně ukáže.

V letošním roce také přijdou do přípravy naše dvě klisny, které budou absolvovat zkoušky pro tříleté klisny.

Kdo nebo co kolem koní je tvojí inspirací?

To je spousta lidí. Ale hlavně to jsou lidé, kteří jsou pokorní nebo spíš lépe řečeno nemyslí si o sobě, že jsou středem vesmíru :-) Bohužel v dnešní době se lidé akorát haní ve facebookových diskuzích. Občas mě to trošku zaráží, zejména co se chovu týče, protože často čtu, jak se pouští koně se světovými původy a nad ostatními se ohrnuje nos, ale … i hemela bez zvučných světových hvězd dokáže dát dobré koně. Já za příklad dávám jednu z nejlepších plnokrevných klisen v českém chovu, což byla hnědka Widama. Exteriérově nic moc, původově dcera koně roku Wichity a plemenného hřebce Dara Monarch, na dráze vítězka dvojkové roviny a čtyřkolých proutěnek. Ale ve finále dala dva klasické vítěze a několik jedničkových vítězů či umístěných. A v tom je ten chov krásný :-)

Pro mě po dlouhou dobu, a dodnes ji samozřejmě uznávám, byla inspirací dostihová trenérka Lenka Horáková. Ta mě toho naučila spousty, od chovu až po dostihové koně. Byla to zkušenost k nezaplacení. Pak také to byli a jsou lidé v Hřebčíně Napajedla, kde jsem mohla v době svého mládí trávit čas a získávat tím mnoho zkušeností.

Inspirací je pro mě i můj přítel Petr Vančura, jelikož je dlouholetý chovatel a jezdec. Odchoval řadu výborných koní a často vedeme doma diskuze o chovu a sportovních koních :) Také samozřejmě vede přípravu mých sportovních koní a jezdí je, za což jsem opravdu vděčná a vážím si toho.

Obrovskou zkušeností také byly návštěvy zahraničních hřebčínů, ale i zahraničních závodů, které ráda sleduji z chovatelského hlediska. Pravidelně každý rok sleduji körungy hřebců. To vše mě osobně nabíjí energií a baví mě to.

Co ti koně dali a co ti koně naopak „vzali“?

Dali mi hlavně spousty zkušeností, krásných zážitků a v podstatě každý den vykouzlí úsměv. Vzali mi bohužel spousty přátel, protože vzhledem k tomu, že mám koně doma, tak nemám čas na moc akcí.

Jaké máš nejbližší plány a kde tě v nejbližší době budeme moci potkat?

Tak vzhledem k tomu, že připouštěcí sezóna klepe na dveře, tak pracuji opět na katalogu plemeníků a jezdím fotit nováčky v chovu. Takže to nejlepší období v roce :-)

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: