Přednáška o historii chovu starokladrubských koní Ing. Lenky Gotthardové

6. 12. 2018 09:00

Obrázky: 1

Autor: EQCH redakce Rubrika: Pozvánky Počet přečtení: 534 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Učená společnost České republiky zve na přednášku o historii chovu starokladrubských koní, která se koná v úterý 11. prosince 2018 v 17:00 v budově Akademie věd ČR.

Přednáška Ing. Lenky Gotthardové, CSc. bude věnována problematice chovu a historii chovu starokladrubských koní. Chov starokladrubských koní má nesmírně dlouhou a bohatou tradici. V Kladrubech nad Labem se chovali koně již v 15. století v éře kladrubských vladyků a později rodu Pernštejnů. Pardubické panství s kladrubskou oborou získal císař Ferdinand I. v roce 1560 a jeho vnuk císař Rudolf II. povýšil toto místo na císařský dvorní hřebčín.

Tito koně, tzv. galakarosiéři, tu byli chováni pro ceremoniální účely císařského dvora. Takto zde byli využíváni až do roku 1918. V mezičase si zažili různé peripetie, včetně tří velkých evakuací, ale panovníci a jejich nejvyšší štolbové vždy udělali vše pro jejich záchranu. Nyní žije hřebčín již 100 let v naší zemi pod správou státu a reprezentuje zcela unikátní chov koní na významných tuzemských i zahraničních akcích. V 90. letech minulého století a počátkem nového tisíciletí se vrátil na některé evropské královské dvory. 

Přednášet bude Ing. Lenka Gotthardová, CSc. Vystudovala ČZU (VŠZ) v Praze, kde dosud přednáší. Hipoložka, bývalá ředitelka Národního hřebčína Kladruby nad Labem a Hipologického muzea ve Slatiňanech. Starostka Obce Kladruby n. L., autorka odborných publikací a článků o koních (redaktorka časopisu Jezdectví), zakladatelka, dlouholetá viceprezidentka Asociace svazů chovatelů koní ČR a předsedkyně Svazu chovatelů koní Kinských.

Přednáška se uskuteční v budově Akademie věd ČR, v místnosti 205, 206, Národní 3, Praha 1 dne 11. 12. 2018 v 17:00 až 18:30

Další informace naleznete na Facebooku události zde.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: