Prázdná peněženka: I na koních se dá ušetřit

28. 04. 2010 12:00

Obrázky: 3

Autor: Dominika Švehlová Foto: Dominika Švehlová Rubrika: Ustájení a péče o koně Počet přečtení: 18357 Počet komentářů: 20 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Ekonomická krize je v plném proudu, peněženka se vyprazdňuje rychleji, než jindy, a člověk kromě sebe a případně svých dětí musí živit i vlastní koně… Znáte to? Protože je naprosto jasné, že nejspolehlivější způsob šetření, čili prodej koní, neprojde, nabízíme vám pár rad a tipů, jak na koních ušetřit a přesto je neošidit.

Sedněte si se sklenkou vína (nebo jiného lahodného moku), vezměte papír a tužku a zkuste popravdě sepsat, co vše pro koně kupujete a za kolik. Tím vyjde najevo, za co nejvíce utratíte; a můžete s tím něco udělat.

Krmení - žrout peněz

Snad největší náklady na provoz koně padají na jejich krmení. I zde však lze šetřit: můžete snížit plýtvání krmivy, kupovat prozíravěji a rozšířit pastvu či vlastní produkci krmiv.

1. Minimalizovat ztráty krmiv

Snad nejlevněji vyjde krmit koně pastvou. Čím kvalitnější, větší a čím déle zelená, tím více ušetříte na ostatních krmivech. I když máte k dispozici poměrně velkou a kvalitní pastvinu, myslete na to, že koně jsou schopni minimálně část zničit. Brzy se na ní objeví nadměrně spasená místa, kde po určité době přestane růst původně chutná tráva, a místa, kam chodí koně trousit (okolo koblížků se pak už nepasou), nebo kde rostou nechutné rostliny, které po nějaké době začnou bujet a v porostu převládat. Pokud chcete, aby byla co největší plocha pastviny využita, musíte pravidelně sbírat koňský trus a odstraňovat (vysekávat...) rostliny, které koně nechtějí.

Pastvina není výběh; koně se na ní mají v klidu pást, nikoli běhat!

Abyste předešli nadměrnému spasení chutných travin, rozdělte pastvinu na dvě nebo více ploch. Každá by měla být tak velká, aby ji koně spásli za dva týdny. Poté je přesunete na další plochu a spasenou uklidíte, posečete nedopasky a necháte opět vyrůst kvalitní a chutnou trávu. Tímto způsobem můžete rotovat menší plochy celou pastevní sezónu. Čas od času bude vhodné pastvinu pohnojit.

A hlavně myslete na to, že pastvina není výběh; koně se na ní mají v klidu pást, nikoli běhat; i tím jí dají dost zabrat.

Ušetřit se dá i na seně, které je často hlavním krmivem koní. Bylo zjištěno, že když dáte skupině koní seno ven do výběhu, proplýtvají asi 20-30 % toho, co dostanou: seno rozházejí, rozšlapou, znečistí apod., především v mokrém počasí a v blátě. Takhle zničí i původně „pospolitý" kulatý balík, nejen seno volně ložené.

koně zničí až 30 % sena

Abyste co nejvíce sena zachránili, máte několik možností:

 • seno za stěnouDávejte koni jen tolik sena, kolik skutečně potřebuje a spotřebuje; nejlépe je doplňovat seno průběžně během dne.
 • Koně proplýtvají méně sena, když ho budou dostávat ve stáji, nebo v přístřešku - bude chráněno střechou, stěnami a pevnou podlahou, (např. na této stránce je malý přístřešek vhodný pro krmení senem). V zahraničí se dají sehnat i tzv. „tunely na seno", které vám zachrání 15-25 % sena.
 • Už samotný krmelec na seno výrazně sníží ztráty. Ideální by bylo, kdyby měl i střechu, pevné stěny a dno.
 • Můžete také použít sítě na seno. Pokud pod ně položíte plachtu nebo je pověsíte nad zpevněný povrch, zachráníte i olámané lístečky bohaté na živiny
 • Koně roztahají méně sena kvalitního, než nekvalitního. Vybírejte proto pečlivě, co kupujete.

Vyhazuje váš kůň jádro ze žlabu? Pak mu tam zkuste dát několik velkých hladkých kamenů. Nebo mu pořiďte takový žlab, který má okraje ohnuté dovnitř. Další možnost je krmit koně častěji menším množstvím jádra.

2. Menší dávky, častěji

Ono vůbec je lepší krmit koně častěji a menšími dávkami. Je to pro ně zdravé a přirozené a lépe využijí živiny z podaného krmiva, takže ve výsledném efektu „méně prokrmíte". Pokud koně nemají stálý přístup k senu, pak krmte vždy v tomto pořadí: nejdříve seno a až po nějaké době (cca 0,5-1 hod.) jádro. Zlepší se využitelnost živin v jádře a koně ho budou žrát „způsobněji", protože jejich prvotní hlad už bude zažehnán.

3. Nakupujte krmivo ve vhodnou dobu a ve velkých množstvích

Obchodník (nebo zemědělec) vám dá většinou lepší cenu, když u něho nakoupíte najednou velké množství. Nejlepší ceny taky bývají hned po sklizni; seno nejlevněji koupíte přímo z louky.

Domluvte se s okolními majiteli koní a kupujte krmení společně.

Domluvte se s okolními majiteli koní a kupujte krmení společně. Krom lepší ceny za velké množství krmiva ušetříte i za dopravu. Ono se nakonec vůbec doporučuje spolupracovat: někdo může poskytnout kontakty na dodavatele, jiný dopravu a jiný zase uskladňovací prostory...

Naplánujte si koupi krmiv na celý rok a sami si je uskladněte.

Naplánujte si koupi krmiv na celý rok a sami si je uskladněte. Pro seno stačí jednoduchý seník bez stěn, pouze se střechou, která dostatečně přesahuje, a pevnou podlahou. Jádro můžete nasypat do velkých nádob, pokud vlastníte více koní, může se vám vyplatit i menší silo. Předejdete znečištění i ztrátám obilovin hlodavci. Samozřejmě výjimkou budou krmiva, která se kazí (šroty, mačkaný oves, melasovaná krmiva, otruby apod.). Ty budete muset kupovat průběžně - anebo zvažte, zda je vůbec potřebujete! Možná zjistíte, že jsou pro vás i vašeho koně zbytečným luxusem.

4. Průzkum cen

V rámci šetření je dobré sledovat ceny různých krmiv. A můžete být i flexibilní, kupovat ty produkty, které jsou právě levnější, a přesto se z nich dá sestavit stejně hodnotná krmná dávka. Jen nezapomeňte, že koně potřebují ideálně 10-14 dní na postupný přechod z jednoho krmiva na nové.

Proveďte si průzkum trhu. Porovnejte ceny - je možné, že u někoho koupíte krmivo za výrazně nižší cenu, přesto se srovnatelnou kvalitou. Ušetřit se dá i za dopravu, takže nekupujte krmiva „přes celou republiku".

U balíků sena dávejte pozor na jejich velikost a hmotnost. Stejně velké balíky mohou být různě těžké.

U balíků sena dávejte pozor na jejich velikost a hmotnost; kupujte raději na metráky než na počet balíků. Stejně velké balíky mohou být různě těžké. Na druhou stranu pozor na balíky velmi těžké - dost možná nebudou dostatečně suché a hrozí, že brzy budou prorostlé plísní.

Rozhodně byste měli před koupí všechno zboží prohlédnout, ať nekupujete zajíce v pytli. I to se může dost prodražit.

Velké kulaté balíky jsou obecně levnější než malé hranaté. Ještě levnější může být volné seno. Bývá většinou nejkvalitnější (lépe proschne), ale hůř se s ním manipuluje a potřebujete na jeho uskladnění velké prostory.

5. Vypěstujte si vlastní krmení

Pokud máte několik set čtverečných metrů půdy, možná by se vám vyplatilo vypěstovat si vlastní krmiva, nebo aspoň jejich část. Kvalitní louka je dobrým zdrojem sena. Pokud nemáte vlastní techniku, vyjde vás jistě levněji nechat si louku posíct, sklidit a dovézt za úplatu sousedem nebo místními zemědělci, než kupovat již nasušené seno. Projděte se vesnicí a zjistěte, kdo z místních by byl ochoten vám dát k dispozici na seno vlastní louku. Mnozí lidé budou rádi, když jim ji posečete a seno odvezete. A třeba vám ještě pomohou od hnoje ;-)

Vypěstovat si můžete i vlastní obiloviny, přestože tato procedura už bude složitější, než výroba sena. Vyplatit se však stále může, především pro majitele větších pozemků.

6. Krmte pouze to, co je skutečně potřeba

Různé krmné doplňky, pamlsky a „zchutňovala" mohou katapultovat cenu za krmení do závratných výšin. Cpát do koně živiny či látky, které nepotřebuje, je v nejlepším případě vyhazování peněz; v tom horším to může rozhodit vyváženou krmnou dávku. Myslete na to, že koně - pokud nedostávají kompletní krmnou směs - potřebují dodávat jen minerály. Zdravý jedinec si vyrobí vitamíny sám a různé přípravky „na klouby, na kopyta, na srst, na svaly, na mozek" atd. atd. nemají prokázaný účinek, takže jejich kupování patří skutečně do kategorie zbytečného luxusu.

V současné době je hodně koní překrmováno. Nechejte si vypočítat nebo si sami zjistěte minimální krmnou dávku, při níž váš kůň zůstává v dobré kondici. A myslete na to, že optimální kondice bývá často „hubenější", než jaký je současný trend ve vzhledu koně! (viz článek "Stupnice tělesné kondice koně"

Reálně zhodnoťte své možnosti a priority

Před nákupem zvažte, co skutečně potřebujete a co je už zbytečnost nebo přímo přepych.

Pokud potřebujete koupit něco na nebo pro koně, sledujte burzy, inzeráty, internetové aukce. Využijte slev, nakupujte komisní zboží. A taky zvažte, co skutečně potřebujete a co je už zbytečnost nebo přímo přepych. Lidé utratí velké peníze za něco, co není ku prospěchu koní; jen pro vlastní potěšení. Napište si na papír vše, co chcete koupit. Do jednoho sloupce to, co je pro zdraví a užitek koní, do druhého to, co je pro vaše potěšení. Víte, kde škrtat?

Ušetřete i tím, že se budete dobře starat o staré věci, opravíte je a budete udržovat v dobrém stavu.

Snížit lze i náklady na cestování a přepravu. Závodníci, kteří chtějí šetřit, by se měli poohlédnout po závodech v okolí své stáje nebo budou vybírat skutečně jen velmi zajímavé akce. Méně ambiciózní jezdci si mohou prozatím najít místo závodů jinou jezdeckou aktivitu. Jistě se najdou v okolí lidé, kteří se k vám rádi připojí, a společně vytvoříte zajímavé akce.

Samozřejmě snížit náklady na dopravu lze i tím, že si seženete do přepravníku dalšího koně.

Kde nelze šetřit

Bohužel hodně majitelů koní se snaží ušetřit na veterinární péči o koně. Jenže - na čem možná ušetří nyní, budete o to více platit v budoucnu! Z dlouhodobého hlediska se nejvíce vyplatí mít zdravé koně, tím skutečně ušetříte.

1. Odčervování

Pravidelné odčervování je pro zdraví koní důležité. Kompletně je a jejich prostředí zbavit parazitů je sice nemožné, je však třeba je vhodným odčervovacím programem udržovat pod kontrolou. Výdaje za odčervovací pasty lze snížit tím, že se budete pečlivě starat o čistotu pastvin, budete kontrolovat míru začervení jednotlivých koní vyšetřením trusu a necháte jim sestavit na míru odčervovací plán; použijete jen vhodné přípravky, u koní, kteří to skutečně potřebují (už dávno neplatí, že odčervovat je nutné všechny koně najednou!), a pouze ve vhodnou dobu.

2. Očkování

Rozhodně nešetřete na očkování proti tetanu.

Rozhodně nešetřete na očkování proti tetanu. Je to velmi bolestivé a často smrtelné onemocnění, na které jsou koně velmi vnímaví. Vyplatí se očkovat i proti chřipce; intervaly však budou záležet na tom, jak často s koněm cestujete mezi další koně a jak je váš kůň starý. Mladé koně, chovné klisny či koně často se účastnící různých akcí a závodů je třeba očkovat častěji a chřipku kombinovat i s vakcínou proti herpesvirům.

Významnou součástí prevence proti infekcím je i vhodný management chovu (málo koní na plochu, koně co nejvíce venku, karanténa nově příchozích jedinců, oddělení mladých koní od dospělých, chovných klisen od sportovních apod.).

3. Péče o chrup

Mnoho lidí tuto důležitou součást prevence u koní přehlíží, přesto je chrup pro zdraví, pohodlí i dlouhý život koní velmi důležitý. Pravidelná kontrola stavu dutiny ústní by měla být samozřejmou rutinou. Intervaly se různí podle situace; mladí koně, kterým rostou a vyměňují se zuby, vyžadují prohlídky i dvakrát ročně, dospělým koním stačí prohlédnout hubu jednou za rok, pokud nemají zjištěné nějaké vážnější problémy.

Pokud je třeba ošetřit chrup, pak skutečně odborníkem, který má k dispozici moderní nářadí, čili elektrickou brusku. Díky ní může zuby ošetřit pořádně, rychleji a neporaní tolik okolní měkké tkáně.

4. Sundejte podkovy

Péče o bosá kopyta je logicky levnější, než péče o kopyta okovaná. Pokud máte koně na pastvině, oceníte nepřítomnost podkov o to více. Naučte se sami bosá kopyta upravovat/udržovat; kopytář pak může jezdit méně často jen na nejnutnější korekce.

pastva

Suma sumárum

Šetřit se dá, jak je vidět, na mnoha místech. Pamatujte na jedno: nikdy nešetřete na kvalitě krmení a neomezujte veterinární prevenci pod nutné minimum. Zdravý kůň a kvalitní krmivo - to je téměř spolehlivá záruka snížení nákladů na jeho „provoz".

Věřím, že vás napadnou i další náměty a oblasti, jak a kde ještě okolo koní ušetřit. Pod článkem máte slovo ;-)


K přečtení také:

Karen Briggs: Minimizing Feed Costs. TheHorse.com, 1. října 1999, článek č. 379

Heather Smith Thomas: Horses and Tight Budgets. TheHorse.com, 1. března 2010, článek č. 13661

Kristen Slater, DVM: Where Not to Pinch Pennies, TheHorse.com, 1. března 2009, článek č. 13302

Připojené obrázky

Připojené články

04.02. 2010 05:00 Stupnice tělesné kondice koně

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Eva Hálová

  Vlastní seno a obiloviny

  12:22 - 28. 04. 2010

  Dovolila bych si oponovat.Vlastní obiloviny se vyplatí až tak od 100 ha a i u toho sena je sporné,zda se vyplatí vlastní,pokud nemám k dispozici velké plochy.Navíc musím počítat s tím,že pokud nemám vlastní techniku,těžko budu mít seno posekané,obrácené a slisované,když zrovna potřebuji a je vhodně počasí.

 • 2. cariad

  Príma - aktuální :)

  12:28 - 28. 04. 2010

  Dominiko, děkujeme :) můžu potvrdit naprosto vše uvedené - koně venku bosí, odměřované seno=menší ztráty, prakticky nulové, ještě možná trochu doplním k péči o pastvinu, nemyslím že pastvinu po koních je nutné hnojit, stačí na podzim převláčet a roztahat zbylé koblížky, eventuelně ještě na jaře. Nejlépe koněm :) nehutnit zbytečně traktorem. Je to pro trávu jako životabudič.

 • 3. lala54

  šetření

  13:35 - 28. 04. 2010

  někdy ale na úkor kvality...s tou bohatou pastvou je to složité, měla by být bohatá na minerály, ale ne bohatá na energii, to by se pak někteří koníci přežrali k prasknutí a víme pak, jak to končí :(... dělat si vlastní seno pokud nemam vlastní techniku pak také vyjde vcelku na stejno...
  ztráty na seně... no seníčky typu na fotce jsou krásné, také jsem majitelkou podobného, ale koně pak nedělají nic jiného, než stojí zabořeni ve stylu "dovnitř a zase ven", takže výsledek je: žádný pohyb a koně stojící v hnoji... pro koně je řekla bych lepší seno roznosit, aby se alespoň trošku pohybovali a byli v čistotě :)...

 • 4. EvaM

  Pár poznámok

  14:05 - 28. 04. 2010

  Reaguje na 1.

  Presne tak, bez vlastnej techniky sa podarí ušetriť na sene len za veľmi priaznivých podmienok. Majitelia traktorov, kôs, obracačiek, horalov atď. ich chcú prioritne použiť na vlastné polia a lúky, a tak sa môže stať, že seno niekoľkokrát po pokosení zmokne a vyschne, kým sa podarí všetkých zúčastnených zladiť tak, aby konečne došli aj ku mne. Prípadne príde dlhšie daždivé obdobie a potom je seno i platby za pokosenie a obracanie v ...
  Ďalej by som spomenula vhodné uskladnenie sena a slamy - ak sa robia zásoby na zimu a teda balíky budú na jednom mieste i viac ako pol roka, je vhodné dobre zvážiť podklad pod ne, aby neťahali vlhkosť a neplesniveli odspodu. Rovnako samozrejmé je aj dobré zastrešenie.
  Čo sa týka strát sena vo výbehu - ak sa dá, ukladať na viac kôp na suchý spevnený podklad, prípadne k stene budov. Akonáhle kôň stúpi do sena a zatlačí ho do blata, už ho žrať nebude. Rovnako je vhodné nezožraté (blatom, bobkami, močom) znehodnotené seno priebežne zbierať a vyhadzovať, nedokladať tam seno nové, lebo nezožerú ani to.

 • 5. anaj

  Kůň v nájemní stáji

  14:07 - 28. 04. 2010

  článek je moc pěkně napsaný, ale jak máme ušetřit my, co jsme odkázaní mít koně v nájemní stáji? Mě osobně nezbývá nic jiného, než šetřit jinde, třeba na sobě.....

 • 6. blanka

  :)

  14:08 - 28. 04. 2010

  My jsme teda na vlastním seně ušetřili, je to obrovsky pracné, ale když je člověk např. bez práce, tak se to vyplatí. My jsme měli souseda, který byl ochotný půjčit traktor, tak to je zase o něčem jiném.
  Na odčervení se dá ušetřit nakupováním v zahraničí, skoro polovinu nákladů.

 • 7. ifunka

  mineraly

  07:59 - 29. 04. 2010

  "potřebují dodávat jen minerály. Zdravý jedinec si vyrobí vitamíny sám"
  takze koni staci pouze liz?? co kdyz ho nelize? jsou pouze mineralni produkty?

 • 8. MiK.

  Ušetřit není snadné

  07:59 - 29. 04. 2010

  Myslím že nejen na odčervení se dá ušetřit poměrně dost peněz. Ale vlastně na čemkoli. Ceny jsou mnohdy několikanásobně nižší. Rady ohledně sena hezké, ale velice těžko splnitelné. Obilniny téměř nereálné. Jak už někdo zmínil, přijedou až když mají své hotovo. Necháváme si oves dělat, ale kromě jistoty stálosti kvality a to že se během roku nemění dodavatel a zdroj a není potřeba hledat kdo má kvalitní černý oves, v tom extra ekonomický přínos nevidím. Samozřejmě ušetření starostí se sháněním.

 • 9. blanka

  liz

  08:28 - 29. 04. 2010

  Reaguje na 7.

  Liz obsahuje pouze sůl, pak jsou i ty minerální, ale ty třeba moje koně v oblibě nemají.
  Jinak to vlastní dělání si sena bez techniky je myslím reálné pokud má člověk doma dva koně na dvorku.

 • 10. MiK.

  Seno

  08:58 - 29. 04. 2010

  Reaguje na 9.

  Jo, to souhlasím, přesto to je ale dřina, kterou asi každý dobrovolně nepodstoupí. Já ho třeba skupoval od všech co měli malou zahrádku, nebo loukčku, případně měnil za oves. Sice jsem byl finančně asi nastejno jako koupit od nějakého velkovýrobce, ale seno bylo naprosto skvělé. Pracné to svážet, protože všude měli trochu. Ale stálo to za to. Tedy ta kvalita.

 • 11. megera

  krize a šetření

  09:09 - 29. 04. 2010

  dlouhý článek :-) v mnoha bodech bych z vlastní zkušenosti měla jiný názor - začnu tím, že podle mne není krize, ale strach z ní, protože dokud budu potkávat lidi, co nakupují blbosti a mají přecpané košíky lahůdkářskými výrobky místo naplněný úměrně potravinami, tak to není krize... Kůň byl, je a bude drahá sranda a není to zábava pro sociálně slabé, takže především si rozmyslet zda koně vlastního nebo napůl s někým a pokud už vlastního, tak kolik jich... Tráva - pastva - kůň by naopak měl spásat "nekvalitní" málo úživné traviny, takže sice ušetřím na objemu krmiva, když bude mít vysokou, hustou bohatou pastvu, ale zase se možná potkám na jaře s tím, že bude mít hlad - nízký obsah vlákniny, hafo vody a oblíbené fruktany... velikost pastviny - pastvina není výběh - ne, to není . A jaký je tedy rozměr pastevní plochy, kterou kůň vypase za 2 týdny - je to ar, nebo dva, nebo 5... ? a když má někdo pastevní výběh 300 metrů, je ta takový kapesník a kdekdo nad jeho malým rozměrem vude ohrnovat nos, takže takový drobek protimluv. On je protimluv i to, že ve výběhu kůň běhá... ano, vždycky na jaře, po první vypuštění na velkou plochu si potvory protáhnout hřbety a pak už se většinou jen plouží a žerou a válejí a žerou a válejí. Proběhnout se ale proběhnou i v tom "malém" ohrazení, jen ho možná o to víc rozryjí.... záleží na tom, jaký management vlastně koně mají - bydlí na pastvině, jsou tam celý den nebo tam chodí na dvě tři hodiny ? Seno - v tuhle dobu bych ještě poskytovala koním seno i na pastvině - viz výše - vláknina - a ušetřit na seně se dá - koupě z louky je dobrý způsob, pokud mám skladovací prostory, pro koně počítám na měsícminimálně 4q, takže naskladnit pro jednoho miláčka 50q na rok, ro je kolem 20-25 balíků tak, aby to kvalitní seno - pokud je skutečně kvalitní, dobře posečené, usušené, sbalené... bude kvalitní i v únoru - to je kumšt... myslím, že kro má statek s takovými prostorami, ví, jak s tím nakládat a kdo je nemá, nepomůže si zaplachtováním ani jiným podobným způsobem k ničemu víc, než k plísním.... to není šetření. Vlastní seno je nejhorší způsob pro někoho, kdo nemá kde sekat velkou sjednocenou plochu a nemá techniku a čas. Kdo chodí do práce, nemůže hlídat počasí - musí vydělávat, aby ho nevyhodili a nezůstal v domnělé krizi bez práce.. to by pak musel koně sežrat - měl by maso.. třeba by kýtu se sousedem vyměnil za pytel brambor... - takže když seno kupuji, mohu říct - ne, děkuji, Vaše seno není kvalitní, nelíbí se mi složení, vlhkost, kvalita... u vlastního se budu doprošovat, protože vlastní sklizeň je vždy přednější, takže za své peníze na motohodinu pak mohu mít seno pozdě sečené, neusušené, protože počasí neklaplo, dlouho nesbalené, neudvezené z louky.... takže ve výsledku to bude pravděpodobně slušný prodělek. O vlastním ovsu raděj nemluvím.... takže najít si spolehlivého dodavatele považuji zejména při omezených skladovacích prostorách za nejrozumnější a nejekonomičtější řešení. S bosonožstvím souhlasím, mám koně bosaté, ale jak je to dlouho, co dnes bosonozí hlásali, že zuté koně na pastvinách mají ti, co jsou líní se o ně starat a hamižní platit kováře ? No není tomu tak, ono i ohrazení pastvin případně jejich pronájem něco stojí, pokud koupím oves za 3 koruny, krmím 2 kila a kůň vyháže 10% na zem a neposbírá, tak je ekonomičtější si za 200 korun koupit dvě slepice než kupovat žlab za několik set s diskutabilním efektem... ono 0,60 denně krát 365 jsou dvě stovky, ten žlab stojí litr, tj ztráty se vynulují - v lepším případě po 5 letech. Ušetřit se dá na nových podsedlových dečkách, nesmyslném řemení, několika bičících, zbytečných kartáčích a podobných vercích. Taky se mohu smířit s tím, že když nemám na kvalitní žrádlo a jezdím na veřejňáky a závody udělám to obráceně - nakrmím koně slušně a vynechám tyhle sportovní aktivity, spokojený bude kůň i peněženka. Soutěž s Fitminem, kde trocha granulí stojí 500 za 15 kilo kontra šetření na seně je taková podivná logika. Jak zmiňuje Mik i Adalin, i na odčervení lze ušetřit nikoli jeho nerealizací, ale výběrem vhodného dodavatele. Dobrým zdravotním stavem lze ušetřit za veterináře - souvisí s tím management, krmení, pohybový režim.... to přece všichni ví. Většina majitelů ale nemá koně doma, má je v nájemní stáji a tam jsou všechny tyto rady jaksi mimo - nakonec sama víš, Domčo, jak a co jsi mohla ovlivnit v nájmu a co všechno můžeš rozhodovat dnes, kdy máš koně doma. A to nadšení dnes se za pár let změní za realističtější pohled po letech. Dobré rady jsou dobré až tehdy, když jsou reálné a realizovatelné. ušetřit 20% sena je významná položka, ale pokud tunel bude stát několi desítek Euro, není to až tak žhavý způsob... Právě tak je třeba mít na zřeteli, že nakoupit seno, jádro a stelivo na celou sezonu pěkně zavíří obsahem úspor - seno pro jednoho koně při ceně 400 za balík bude kolem 8000 - 10000 tisíc zřejmě bez dopravy, oves při 3 Kč za kilo je na rok při 2 kilech na den 2200 - nepočítám rezervu - ta je taky potřeba - slámy nejméně tolik co sena a cena už dnes poměrně srovnatelná se senem - tak 6000, takže jen tenhle základ bude přes 20000 naráz a kam to majitel koníka dá? má dva koníčky - oj 40000 a při třech 60000 a místa 3x tolik... Mám kravín jako hrom a i tak i já seno pro obvykle 6 koní dokupuji během roku, oves beru také na 2-3x, slámu ne, tu naráz a stelu pilinami.... Jednat na tolik krmiva nemám vhodné místo a pak taky nemívám takový balík po kupě.... Jsem zvědavá na další zkušenosti z praxe. Teorie - zejména zahraniční - nebývají u nás realizovatelné...

 • 12. neugo

  Hospodaření

  09:57 - 29. 04. 2010

  Změna přemýšlení lidí jde ruku v ruce se změnami ve společnosti, s trendy, technickým pokrokem a vývojem vůbec. Nestotožňuji se ale s tím, že investice, která se splatí v horizontu řekněme 5 let (a nejde o statisícové částky), je zbytečná a nehospodárná. Jsem stále udiven, že to co v této zemi kdysi fungovalo a mohlo by fungovat i dnes už NEJDE a že to co je běžné jinde ve světě, je zde nereálné. Zásadní problém je v lidech.

 • 13. jaja

  Náměty, připomínky

  10:29 - 29. 04. 2010

  Velmi všem děkuji za osobní rady a zkušenosti. Myslím si, že toto téma je opravdu palčivé a je mi jasné, že ne každý bude mít se všemi body ve článku stejně zkušenosti. Proto jsem velmi ráda za tuto diskusi. Je jasné, že pokud chci servis "na klíč", musím připlatit, pokud chci šetřit, musím investovat svůj čas a pracovní sílu. Takje to vždy. Pokud si spočítám, že hodina mé práce mi dá více peněz, než kolik ušetřím, kdybych tu hodinu makala na poli, logicky budu raději hodinu vydělávat a zaplatím si na to pole námezdního dělníka nebo koupím hotový produkt. A taky má každý jiné sousedy, kamarády, okolní podmínky atd.

  Takže klidně pište dál!

  Ad nájemní stáj: hm, tak ušetřit by se mohlo dát, kdyby si tohle přečetli majitelé stáje :-) Jsou lidé, kteří se dají dohromady, pronajmou si prostory, ustájí své koně, nakoupí krmení a v péči o koně se třeba střídají (rozpis služeb), opravy a úpravy okolí dělají třeba formou hromadných brigád, společné náklady (voda, eletřina apod.) si rozdělí třeba podle počtu koní nebo nějak jinak, jak se dohodnou... Nebo jsou i stáje, kde si majitel koně zapaltí pouze pronájem boxu a třeba určité množství krmiva a o koně se stará sám....

 • 14. jaja

  teorie, praxe

  11:18 - 29. 04. 2010

  Reaguje na 11.

  Námět je zahraniční, body taky, nicméně teorie i praxe vychází i z našich podmínek. Článek není pouhým překladem. Tak nějak mi dochází, že by to asi nebylo pro české majitele koní moc praktické :-)) Jsou tam i zkušenosti - nejen moje, ale i mých známých. Léta letoucí vlastním koně a s majiteli nájemních stájí, kde jsem koně do loňska měla, jsem se na tato témata dost bavila, takže mám představu o různých věcech, kde jsou jaké finanční problémy. Ono totiž jde hodně o to, zda majitel koně skutečně chce - nebo je nucen - šetřit. Pokud šetřit musí, protože ty peníze nemá, dost často jdou stranou zaběhnuté praktiky a najednou "fungují" i věci, které dosud "byly nemožné"...

 • 15. megera

  mohu - musím...

  11:35 - 29. 04. 2010

  Reaguje na 14.

  Domčo ano, ale ono je to vždy ve vztahu - peníze- protory- čas- možnosti- schopnosti- zkušenosti... my jsme Ferdové Mravencové - tedy ve svých očích, pravda je taková, že mnozí končí jako Brouci Pytlíci... takže mít koně v nájemní stáji je jedna věc, mít ho doma a mít podmínky druhá, kít doma, nemáí zkušenosti třetí, mít doma nemít podmínky a nemít zkušenosti a ještě nemít najloněné okolí další. Ano, každý má jiné riority, podmínky, schopnosti, možnosti.... Kdo má koně jako bonbonek ke stádu krav a polnostem, které ho živí - a to už je dens málokdo - nakonec Rumba by asi mohla vyprávět, co to obnáší - zemědělství je svébytný obor, který umírá na debilitu politiků, pak asi může mít v poho svoje seno, jádro, pastvimy - protože po koních přepaseš krávou, po krávě kozou, po koze ovcí a všichni se uživí... pokud si chceš dnes kouúit nebo pronajmout pozemek, pak náklady na jeho pořízení vysoce překračují návratnost investice v podobě ušetření za seno.... Kdysi tu byla opakovaně diskuze o tom, kolik stojí kůň doma - mistři - co dostávají od sousedů kdeco, mají nenáročná plemena a jsou schopni zobchodovat kdeco to umí za pár drobných. Taková teleta jako já, co krmí minerálku celý rok, mají pastviny pronajaté, počítají se vším možným včetně ometení koštěte, včetně domovní daně a nutné amortizace traktůrku a benztín do něj a rozbitý výběh a převláčení a povápnění louky a tak ví, že mít doma koně není levnější, než ho mít v nájemní stáji, ale že to není otázka peněz, že je to otázka toho, že ho mám doma, že ho miluju a chci po něm uklízet bobky, nosit mu kdylík se žrádlem, platit kopytáři a občas se jet podívat do lesa, jestli už květou konvalinky... a klidně raděj nebudu šetřit na koni ale nepůjdu do kina, na kafe nebo si nekoupím tu úúúžasnou halenku, jaká není k sehnání :-)))) Myslím, že takhle to vnímá většina majitelů doma držených mazlů. Jinak narážka na to, že to je v lidech - od neugo - jasně - v kom jiném.... Prostě když si spočítám, kolik ovsa vyhází kůň za rok, a nemám peníze, tak si raděj za 200 koupím slepice a budu baštit vejce, než bych kupovala drahý žlab s nejistým výsledkem, protože ne každý kůň trousí oves pouhým vyhazováním přes okraj.... co já za těch 40 let viděla koní kteří byli kreativní :-)))) A za ty roky, co mám koně doma jsem taky o moc moc zkušeností bohatší než jsem byla po roce nebo dvou.... a každý rok přinese novinky, poučení, vylepšení nebo naopak překvapení... takže pojďme si radit, pojďme si pomáhat, pojďme se dělit... ale tak, abychom si nakonec nezlikvidovali to, co potřebujeme - hypermarkety všichni nemáme rádi a přesto v nich nakupujeme - někdy už nám nic jiného nezbývá, protože ti naši obchodníčci holt neměli takový sortiment, měli to o nějaký halíš dražší a dnes už nejsou. Teď už velkému obchodu nic nestojí v cestě dělat si s námi co uzná za vhodné. Asi se nemohu pouštět na tenhle tenký led, protože všechno souvisí se vším.... šetříme na čem se dá, že abychom mohli prolhaným Řekům poplatit jejich průser.... Jsme v ruinách ve všem, a tady je diskuze jak ušetřit pár drobných na seně :-)))))) a ještě je to šetření diskutabilní. Živíme si nemakačenky, darebáky, kriminálníky, podvodníky, tlučhuby .... tam to pojďme řešit, ať nemusíme počítat stébla sena. A není to OT souvisí to tak, až to hezké není....

 • 16. gamblerka

  sousedská výpomoc

  13:39 - 29. 04. 2010

  Skvělé téma. Přidám jednu z těch lepších zkušeností cesty životem s koňmi.
  Myslím, že docela pomáhá být zadobře s místními lidmi. Pokud ve vás vidí člověka, který má koně jen tak pro svou zábavu a na dvoře stojí mercedes, pak vám raději nenabízí pomoc, možná se bojí, abyste se neurazili. Na druhou stranu když vidí, že koně nemáte pro sebe, ale třeba se věnujete hiporehabilitaci nebo občas svezete děti, pak jsou většinou velmi vstřícní a rádi vám i to seno ze své louky nebo zahrady usuší i dovezou, stejně tak jsou vstřícní i místní soukromí zemědělci, kteří si to vezmou takříkajíc za své.
  Např. slámu nám svezli jen za naftu (ale volnou, foukala se na půdy), seno na rok a splácíme měsíčně. Ovšem i to házení do fukaru třeba 10 sběráků do 10 do večera ve dvou, ve třech není legrace.

 • 17. Átek

  kdepak na krmení

  14:39 - 29. 04. 2010

  Každý máme jiné podmínky, kzeré obnášejí jiné investice, ale já mám naříklad doma 2 nenáročné koníky a teď jsem si spočítala ty nejdůležitější věci za loňský rok a vyšlo mi to na 6800 Kč celkem ( seno 900Kč, sláma 2000, oves 400, vitamíny 1200, sůl 300, očkování 800, odčervení 1200). Seno máme kvalitní, asi se koně dost dožírají slámou a proto tak nízká spotřeba a taky jsme měli něco ručně nasušené z posekaných nedopasků a co máme na zahadě mezi stromky. Kdybych musela z finančních důvodů něco omezit, tak by to bylo například to, že bych neodčervila 3x ročně, ale jen 2x (ušetřím 400) a nedávala bych vitamíny po dobu 4 zimních měsíců, ale koupila bych možná levnější a podávala jim je ještě kratší dobu i bez nich mi prospívali dobře (ušetřím tak 600) a taky bych vypustila očkování proti chřipce (dalo by se předpokládat, že pokud na tom budu finančně špatně, tak nevyrazím na žádnou akci a tetanus je levný a drží 4 roky, takže bych ušetřila asi 700) . Takže jen tímto snížím celekm slušně výdaje. Ale co mě stojí nejvíc peněz je to, že si prostě neodpustím například novou dečku, taky jsem koupila FURminátor a hned jsem na částce, která přesahuje roční výdaj za seno!! Ale jinak je velmi výrazná i položka například na údržbu ohrad - baterky do ohradníku, lanko, izolátory, časem nové kůly atd.

 • 18. jaja

  seno za 900?

  15:08 - 29. 04. 2010

  Reaguje na 17.

  Prosím tě, kolik sena ti koně za rok sežrali, že to dalo jen 900? Nebo máš seno zadarmo? To je neuvěřitelná částka! Mě tohle vychází za seno cca na měsíc na jednoho koně... Stejně tak oves :-) 400, to je něco přes metrák na dva koně na rok... Co máš za koně? :-) V těchto cenových relacích se bohužel majitelé normálních teplokrevníků nemohou pohybovat :-(

 • 19. Átek

  no

  17:31 - 29. 04. 2010

  Reaguje na 18.

  Je to kříženec hucula a kříženec haflinga, což myslím vysvětluje vše. Koupili jsme 4 balíky, ale spotřebovali jsme jen 2 (tedy těch 900Kč) kolik sena bylo vlastního těžko odhadnout, ale myslím, že když bych krmila jen kupované, tak by to mohlo být tak 5-6 balíků. Kdo nemá mnoho peněz ani pozemek na velkou a kvalitní pastvinu, doporučuju vřele snadno krmitelného koně. Nemusí nutně jít jen o primitivní plemena.

 • 20. blanka

  zvláštní

  09:47 - 30. 04. 2010

  Zvláštní, jak takovýhle obyčejný článek dokáže v některých probudit filozofické myšlenky sahající až k praotci Čechu:) Já jsem teda na koních ušetřila, když jsem měla možnost je mít u domu. Samozřejmě počáteční investice je větší, ale časem se to začne vracet. Lidi, kteří mají své vlastní pozemky a stojící funkční stodolu, můžou mít koně opravdu za babku, takže v těchto případech zdaleka neplatí, že je to jen pro bohaté. V takových podmínkách kůň vyjde levněji, než velký pes.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: