Povídání na únor... o bělouších

6. 02. 2015 08:00

Obrázky: 5

Autor: Lucie Dvořáková Foto: archiv autorky Rubrika: Fejetony Počet přečtení: 8148 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Co vás napadne jako první, když řeknu slova SNÍH, ZIMA, ZASNĚŽENÉ PLÁNĚ a KŮŇ? Je mnoho možností, ale při těchto čtyřech slovech člověka většinou jako první napadne notoricky známá pohádková scéna, kdy prokřehlá Popelka ujíždí s euforickým výrazem v dámském sedle na svém úžasném Juráškovi.

Je krásný, snový, bílý ... kdo by ho nemiloval?

Genetika říká, že pokud je jeden z rodičů hříběte bělouš, bude hříbě bílé s procentuální jistotou 50/50. Pokud jsou oba rodiče bílí, má hříbě téměř 100% jistotu, že bude v dospělosti bílé. Tak to prostě je. Počty jsou jasné. Gen pro bělení je dominantní a nenechává příliš prostoru pro barevnou seberealizaci hříbátka. Matka příroda jim jasně vštípila, že bez ohledu na svůj věk předčasně zešediví a zbělejí. Ovšem už nikde se nedovíte, za jak dlouho to bude úplně. Někteří ve 3 letech, jiní až po 10. roce. Někteří vybělují přes obrovské černé plotny, které se mění v groše, nebo proužky. Jiní se dlouhou dobu tváří jako hnědáci, co maličko plesniví, až nakonec vybělí do oslnivě bílé. Někteří si na stará kolena pořídí pstruží puntíky. Variant běloušů je mnoho, stejně jako jejich názvosloví. Co kus, to originál.

Grošák

Bělouši jsou takoví zvláštní. Tak jako se o ryzácích traduje, že jsou přecitlivělí a nervozní, tak bělouši jsou pro svou nepraktickou barvu občas proklínáni i zbožňováni. Vždyť každá holčička sní o bílém koni, na kterém přijede jednou ten krásný princ. Ovšem vyčistit dočista? To už je věc jiná. Kdo neměl bělouše, ten neuvěří, jak úmorné občas čištění koně může být. Takový bahenní koník-hnědák je oproti náležitě oválenému šimlovi doslova bonbonek.

Čistý běloušPředevším, pokud to ctihodný šiml vezme skutečně důsledně a na zadnici si vytvoří dostatečně veliký močkový flek. Ten se totiž čistí opravdu jen vodou a mýdlem. A co takové žíně? Majitelé sportovních nebo přehlídkových běloušů by asi mohli vyprávět, jak obtížné je občas dostat koně z podoby „humáč" do podoby „běloskvoucí bílá". Prodejci značkových šamponů tleskají rukama. Majitelé jen odevzdaně koukají do dáli. Vždyť co jiného taky dělat? Nezbývá, než strávit několik hodin drhnutím, teplá voda, vlažná voda, kartáč, odflekovač ... hlavně přivázat a nedovolit vyválet. Nic však není natolik prchavé jako bělost běloušů. Po akci s sebou kůň beztak plácne do toho největšího bordelu a hodiny očisty během chvíle sfouknul vítr. Samozřejmě si zvíře neodpustí repertoár mohutného funění a úlevného frkání. Takový čerstvě vyválený bělouš, to je taky věc.

Abych však nemluvila jen o jejich největším negativu.

Tmavý bělouš s grošiJe pravda, že bílý kůň odjakživa přitahuje pozornost. Je to logické, bílý kůň ve stádě září na dálku, všude je vidět. Stejně tak jako jezdec na bílém koni je většinou více sledován - minimálně nekoňáckou populací určitě. Kolikrát jste jako jezdec slyšeli to zbožné „jé, mami, podívej, bílej koník ..."? A že je u kolotoče vždycky největší zájem o toho bílého? No ano. Protože každá holčička chce být princeznou, alespoň na maličkou chvíli. Hnědák s ryzákem se mohou jít úspěšně vycpat. Protože kůň pro princeznu musí být bílý.

Už jste si také všimli, že muži na bílých koních vypadají tak trochu ... no, jako přitažlivěji? Obzvlášť pokud jsou v jezdeckém. To pak při hubertských jízdách mnohé oko ne nutně mladé a nezadané vesničanky zvlhne při pohledu na urostlého mástra na bílé kobyle. A že toho Frantu z vedlejší chalupy zná už od školky? No a co ... Dneska mu to ale náhodou sekne, nebo ne? :-)

Ti, co jezdí bílé koně, jsou prý exhibicionisti. Nevím, jak se na tuto pomluvu tváří zaměstnanci Národního hřebčína v Kladrubech, ale já osobně mám v této věci jasno. Protože ať je šiml zaprasený jak chce, tak stačí, aby se podíval hnědým okem přes závoj svých bílých řas ... a i já chci být Popelkou :-)

Máte to s bílýma koňma taky tak?

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. HelaS

  Jasně!

  22:56 - 06. 02. 2015

  Akorát bílá byla naposledy vloni. Poté, co vykoupala ... ehm, jednu všeobecně známou kamarádku v řece, a poté uschnula. Moc jí to slušelo; stále na to vzpomínám se slzou ve voku.

 • 2. Ber

  bělouši

  20:27 - 08. 02. 2015

  Vždycky jsem říkala, hlavně nikdy bílého!! Znám to od kamarádky, která má dva a usnesly jsme se, že jejich nejčastější barva je \"sraník\". A pak jednou přijdu do stáje s dcerou a hele, překvápko, v boxe stojí překrásná, téměř bílá, vysoká šimla - a prý :\" ta je vaše, holky\". Jistě, milujeme ji, a tudíž, není co řešit :-D ale to vstávání za tmy před závody, abychom z ní umyly krásně žlutozelené močové fleky, které si přes noc vyrobila....tak to ne, to nemilujeme...a občas přemýšlím, jestli by nebylo časově úspornější pár fleků domalovat a prohlásit jí za strakáče :-D

 • 3. svojtina

  Pravda

  22:36 - 08. 02. 2015

  Mohu potvrdit 100 % pravdivost článku, mám taky vybělující šimlu :-)

 • 4. Katka K.

  Nic pro mě.:-)

  09:56 - 09. 02. 2015

  Reaguje na 3.

  Bělouši mě nikdy nepřitahovali. Ryzáky jsem vysloveně neměla ráda. Miluju tmavé koně, nejlépe černé, nebo tmavě hnědé. Proto teď mám jednu ryzku (naštěstí "uvnitř" zřejmě rezavá není :-) a jednu plesnivou šimlu. Utěšuju se tím, že se narodila černá a pro mě je to tedy černý kůň, který má jen tu smůlu, že předčasně šediví. Ona za to nemůže. A podle všech ostatních je krásná.:-)

 • 5. svojtina

  Pravda

  20:56 - 09. 02. 2015

  Reaguje na 4.

  Já taky vždycky chtěla černého, ale nějak se to zvrtlo... :-)

 • 6. nugetka

  čas na bílou

  13:33 - 16. 02. 2015

  Reaguje na 1.

  Helo, souhlasím. Já osobně mám ráda jaro - protože to se z odporných žluťáků stávají zase bělouši. Moc se vždy těším na tu chvíli, kdy teplota vyleze nahoru, aby se hnojůvkář mohl vytáhnout v poledne ven, umejt teplou vodou a pod teplýma paprskama uschnout. Koně to sice moc neocení ....ale ten pocit, když z nich teče ten humáč :)

  Jinak milovníci tmavých koní se snad taky dočkají :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: