Povídání na duben... o strakáčích

24. 04. 2015 09:00

Obrázky: 6

Autor: Lucie Dvořáková Foto: archiv autorky, Aneta Limburská Rubrika: Fejetony Počet přečtení: 7637 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Když se dnes podíváte z okna, jaké je u vás počasí? Sněží, prší, fouká vítr? Nebo naopak jasno, obloha vymetená, teploty jako v létě? Nebo je každou hodinu jinak... prostě apríl jako vyšitý? Můj děda vždy říkával, že jarní počasí je bláznivé jako strakatá kobyla.

Děda byl ze staré sedlácké rodiny a co řekl, to platilo. V jeho dobách byli strakatí koně vidět leda tak v cirkuse. Takže možná právě proto mluvil o strakáčích jako o bláznivých potvorách, co dělají jen samé neplechy. Ale jak je to s těmi strakáči dnes?

Chladnokrevník

Věda nám říká, že bílé fleky a odznaky na koních způsobuje vada v přenosu genové informace při vývoji plodu. Jednoduše řečeno - tam, kde měla být barva, došlo k chybě a pigment se nedostal do podkožních buněk. Tím mohou vznikat klasické odznaky na hlavě a nohou, ale i poměrně velké a složité bílé skvrny. Navíc je tato „vada" přenosná, takže hříbě velmi často přebírá bílé odznaky svých rodičů. Jsou plemena, která si na skvrnách různých velikostí a struktur vyloženě zakládají a jednobarevné jedince ze svých plemenných knih vyhazují. Stejně tak jsou lidé, kteří strakáče zbožňují a obdivují, jiní se na ně dívají skrz prsty.

český teplokrevníkZa blahého komunismu mnoho flekáčů ve stáji nebývalo. V oddíle byli koně monotónně jednobarevní, bílých znaků také příliš nemívali. Jen tak občas na spěnce, výjimečně ponožku. Když měl kůň lysinu, byl považován za atraktivního. Dřívější chov příliš strakatosti nepomáhal - jednobarevná kobyla + jednobarevný hřebec = jednobarevné hříbátko. Strakatí byli jen poníci. Mimo nich bylo možno vidět strakáče možná tak v cirkuse nebo v televizi.
Mimochodem, kdo z vás si vzpomene, jak se jmenoval legendární puntíkatý kůň Pipi dlouhé punčochy? :-)

S otevřením hranic se k nám postupně dostávali koně strakatých plemen - painti, appaloosy, irští cobové, polští teplokrevníci. Za těch pár desítek let již skvrny nejsou výsadou westernu nebo hobby jezdců. Naopak - i anglicky jezdící mohou v kolbišti nebo na opracovišti potkat strakatého teplokrevníka. Doba se mění, svět žádá výjimečnost. Správné skvrny mohou schovat některé exteriérové vady nebo naopak podtrhnout přednosti. Bohužel to platí ale i opačně, skvrna na nevhodném místě může z korektního koníka udělat ošklivého křivonohého hrbáčka. Strakatého koně v poli jednobarevných si každý zapamatuje. Kvůli flekům v srsti se dokonce zakládají nová pseudoplemena, např. barok pinto (strakatý kůň barokního typu), nebo NASH (APH x hafling). Jezdcům přestává stačit jednobarevný koník s PP nebo strakáč bez původu, chtějí strakáče s PP. Poptávka stoupá, cena stoupá. Strakatost je ale nevyzpytatelná, jako to aprílové počasí.

PHTakže jací ti strakáči vlastně jsou?

Ze svého skromného průzkumu musím říct, že jim nelze upřít jistou větší dávku hravosti. Jestli totiž ve stádě uměl nějaký koník rozvázat ohradu, utéct z boxu, případně sundat kámošovi masku z hlavy, tak to byl přednostně strakáč. Až by člověk řekl, že mají na lumpárny vyloženě geny. Krom toho mají na takové kousky i mimořádně výbornou paměť, což je v dnešní době pro někoho spíš nevýhoda. Ne každý dokáže jejich cirkusácké přednosti ocenit. Kdo si ale se strakáčem dokáže najít stejnou vlnovou délku, určitě se nudit nebude.

Pokud máte doma strakáče, podělte se níže v diskuzi o své zážitky. Určitě společně najdeme další vlastnosti, které tyto koníky charakterizují.

P.S.: Kdo si správně vzpomněl, že puntíkatý koník Pipi se jmenoval Pan Alfréd, ten má pro dnešek plusový bod za výbornou paměť :)

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Hnída

  super

  12:53 - 24. 04. 2015

  Kamarádka si před nedávnem pořídila mladou stračenu, tak jsem zvědavá, co se z ní vyklube :-) A nechci být hnidopich, jen nám ve škole vtloukali, že strakáč je králík, koně že jsou strakoši, ale to je jen detail ;-)

 • 2. terunice

  :D :D

  13:22 - 24. 04. 2015

  Přesně jak Hnída - hned mi vytanulo na mysli, co nám pořád dokola vnucoval pan Ing. Navrátil - "strakáč je králík" :D

 • 3. ŠárkaD

  Zajímavé :-)

  13:38 - 24. 04. 2015

  Reaguje na 1.

  Tak mně toto ve škole vtloukáno nebylo, tak mě ani nenapadlo to řešit. A tady u nás strakáč používáme pro koně běžně.
  Koukám do slovníku (SSJČ): strakáč, -e m. (živ.) ob. strakatý živočich, zprav. králík, kůň, vůl aj.; strakoš 1: pes, velký s. (Kubín); koupil pár koní, hnědku a s-e; zeměd. český s. plemeno králíka. Takže těžko říct :-)
  A když se řekne stračena, tak mně se zas vybaví kráva :-)

 • 4. IndigoValley

  Něco na tom bude...

  13:50 - 24. 04. 2015

  Měli jsme čtyři hříbátka-kluky, ale jen jeden si vysloužil přízvisko ke jménu. Dantes-dareba, hádejte, jakou měl barvu?

 • 5. Hnída

  stračena = kráva

  13:58 - 24. 04. 2015

  Reaguje na 3.

  Na tom možná bude kousek pravdy, nejen v případě téhle konkrétní klisny :-D

 • 6. šeredka

  Krásné téma

  15:35 - 24. 04. 2015

  Strakatý kůň byl můj sen, ve všech westernech jsem vyhlížela strakoše a kvalitu filmu hodnotila počtem těchto koní :-D Moje první kobča byla samozřejmě strakatá , v r. 1999 nemaje peněz na koně z USA , volba padla na welkopolskou , jak vtipně tyto koně definovala kamarádka , tzv. Polak pinto ;) , poté co kvůli pohybovým problémům pokračuje ve své kariéře v chovu, koupila jsem strakatého koně ještě jednou . Ale jak jsem zjistila , v našich podmínkách horských pastvin s vysokým množstvím třezalky se strakatým a odznakovým koním nevede dobře a tak jsem se vrátila zpět na zem a k jednobarevným koním . Ale stejně ty pinto koně miluji :-)

 • 7. Jánošík

  :-)

  20:49 - 24. 04. 2015

  Až vymyslí koně strakatého bez bílé barvy budu o něm uvažovat :-D do té doby ani za nic. "U nás" máme 2 tinkery, Černobílí jsou jen, ,když je sníh. Jindy to jsou opravdu strakáči ve všech barvách. Standardně černo-bílo-zeleno-khaki-hnědé. V období pampelišek se k tomu přidá jasně žlutá, slimáci dodávají oranžovou a pak samozřejmě poch.caná sláma na ocase. Prostě strakoš, to ani bělouš není nikdy tak barevný :-D

 • 8. ponka

  Ano mám :-D

  13:59 - 26. 04. 2015

  Můj sen od 1ě let byl strakatě zbarvený koník, s nostalgií si prohlížím své deníky, kde strakatec byl na prvním místě. Ale co nejvíc chcete nemáte. Pokud jsem měla v průběhu let zpátky finance na koně, nebyli strakatí na skladě, pokud byli, už jsem měla doma jednobarevného :-) . Před deseti lety se mi to splnilo.
  A přátelé mě tvrdí ,že mě bude bavit ještě dlouho. Hodně lekavý, někdy jankovitý, jindy spolehlivý, vytrvalý, i líbivý na oko. Prostě ,, Flek " :-)) .Původově po matce čt, po otci poník z Německa. Nikdy jsem o tom takto neuvažovala , ale přirovnání k aprílovému počasí je víc jak trefné. Prostě komediant. A shodou okolností ma kamarádka taky rezavobílého strakatce a povahově velmi podobný. Tak že , za mně, něco na tom bude ;-) .

 • 9. ponka

  čistota

  14:01 - 26. 04. 2015

  Reaguje na 7.

  No budeš se divit, muj Flek je cíťa na špínu, tak že vcelku celý rok je bílej ...nikde žlutá, jsem spokojená :-)

 • 10. kamikadze

  Strakatej

  05:56 - 23. 02. 2016

  Tak já nevím. Jsem parkurák tělem i duší, vždycky jsem snila minimálně o trakénovi. A co mám? Křížence appaloosy a velkopolského koně. Samozřejmě, že je to strakaté. A taky je to životní láska :) ale nemůžu si stěžovat. Krom výše popisované krize identity, kdy můj kůň prostě nechce být jediný strakatý na maštali, kdy chce jednolitou barvu stejně, jako jeho kolegové, nejčastěji samozřejmě tu bahnitou, si nemůžu na jiné "strakaté manýry" stěžovat. Není plašan, není čumivec, dokonce není jako to aprílové počasí :D za to je zvědavý, až hrůza, při strouhání kouká kováři pod ruce, jestli to dělá správně, při krmení si sám kontroluje obsah kbelíku ještě než ho dostane do žlabu. Asi mi nevěří, že bych mu nic špatného nedala :D Taky je neskutečně učenlivý, což považuju za obrovské plus. A co víc, má parkurová duše plesá :D strakatej skáče a baví ho to víc, než mě :D

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: