Postavíme koním přístřešek?

21. 06. 2016 05:00, Aktualizováno 24. 06. 2016 23:16

Obrázky: 7

Autor: Katka Lipinská Foto: Iveta Jebáčková-Lažanská, Katka Lipinská, Michaela Procházková, kamir.cz Rubrika: Ustájení a péče o koně Počet přečtení: 18403 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Začíná léto a s ním se spousta koní přesunulo ven, ať již dočasně, nebo nastálo. A spousta majitelů řeší, jak jim pobyt venku zpříjemnit. Pojďme se podívat na věčné téma přístřešků, které jsou kvůli hmyzu a slunečním paprskům možná v létě využívanější než v zimě.

 Zvažujete, zda svým koním vybudovat přístřešek? Nejprve se zamyslete nad důvody, které vás k tomu vedou. Pokud máte představu, že jej pěkně nastelete a vaši koně pak nebudou odpočívat v blátě nebo na tvrdé zemi, velmi pravděpodobně budete zklamaní. Koně na rozdíl od většiny lidí nejsou „jeskynní tvorové" a raději i odpočívají na otevřeném prostranství než v malém uzavřeném prostoru. Evolučně to dává smysl, jako lovná zvěř museli být vždy připraveni dát se na útěk před nebezpečím a čím dříve predátora viděli, tím větší šance na přežití měli. Malý prostor jen zvyšoval riziko polapení. Takže představa nastlaného domečku, kam si vaši koně chodí odpočinout, je zcela mylná. Ovšem pokud přístřešek nastelete, rozhodně je potěšíte a zvýšíte jeho využívanost... jako záchod. K tomuto účelu na rozdíl od ležení koně měkký podklad jednoznačně preferují.

Skutečným důvodem, proč venkovní koně potřebují přístřešek, je ochrana. Především před nepřízní počasí. Déšť nebo sníh jako takový koním zpravidla až tolik nevadí, mnohem nepříjemnější je v zimě studený vítr nebo naopak v létě ostré slunce. A hmyz. Zákon nařizuje zbudování přístřešku pro všechny koně, kteří jsou chovaní 24 hodin denně venku. Pokud chodí do výběhu na celý den a na noc do boxu, tato povinnost odpadá. Nicméně i koně, kteří chodí do výběhu „pouze" na den, by ve výběhu měli mít možnost stínu a úkrytu, což rovná „placka" bez kousku stínu příliš neposkytuje.

Pokud jste vyhodnotili, že vaši koně přístřešek potřebují, další otázkou je, kde ho postavit. Při volbě místa se oprostěte od toho, že jste lidé, a zkuste uvažovat, kde se dobře cítí koně. Ano, správně, tam, kde mají rozhled. Je-li výběh ve svahu, pak určitě spíš výš než níž. V dolíku se koně dobře cítit nebudou. Bude to mít i tu nezanedbatelnou výhodu, že při dešti bude ze svahu voda stékat a bude se nahoře tvořit méně bahna (nicméně ani tak se zřejmě nevyhnete nutnosti zpevnit podklad). Doporučuji nestavět přístřešek hned u hrazení, protože pokud se tam koně skutečně budou zdržovat, čas od času dojde k výměně názorů a je lepší, když podřízený kůň má kudy odejít do bezpečné vzdálenosti, než když je dominantním „zastrčen" mezi ohradu a přístřešek. Je-li výběh rovný, umístěte přístřešek „v prostoru".

vws

Velikost, materiál a uspořádání přístřešku

Hledisko bezpečnosti je nejdůležitější i při volbě materiálu a členění přístřešku. Nejčastějším (zřejmě i nejdostupnějším) materiálem je dřevo (ovšem dřevo, nikoli OSB desky, které koně snadno prokopnou), nicméně existují i zděné přístřešky. Mají tu nespornou výhodu, že je v nich v létě chladněji. Občas je k vidění přístřešek plechový, nicméně nemyslím, že by to byl vhodný materiál. Jednak z hlediska bezpečnosti (pokud plech začne někde odstávat, je velmi ostrý), tak z hlediska praktického - v horku se rozpálí a naopak dopadající déšť dělá takový rachot, že to většinu koní odradí. To už je vhodnější konstrukce s plachtou, která koním vcelku vyhovuje, nemusí ale dobře snášet extrémní počasí.

vsCo se týče velikosti přístřešku, ten závisí především na vašich možnostech a financích a samozřejmě i na počtu koní. V zásadě platí, že čím může být přístřešek větší, tím lepší a bezpečnější pro koně je. Nejde o to, aby se tam koně vešli, ale spíš o to, aby si různě postavení koně mezi sebou mohli nechat potřebný prostor. A aby v případě konfliktu měli možnost se dobře otočit a utéci.

Nicméně zpět k velikosti. Minimum je 9 metrů čtverečních na průměrně velkého koně s tím, že nejkratší stěna musí být minimálně 2,5 metru dlouhá. Protože přístřešek zpravidla slouží více koním, ke konečnému minimálnímu rozměru se dostanete vynásobením tohoto rozměru počtem koní, aby na každého koně bylo nejméně uvedených 9 metrů. Ale jak jsem již zmínila, větší přístřešek bude bezpečnější. V každém případě by přístřešek by měl být dostatečně vysoký, alespoň 2 metry pro menší koně (prakoně), pro vzrostlého teplokrevníka 2,5 metru nebo více.

bdPro bezpečnost je důležitý i dostatečně široký vchod. A ještě lepší jsou vchody dva, v případě zimního přístřešku by ale neměly být proti sobě kvůli průvanu. Asi nejvíce se osvědčuje otevřená jedna boční stěna a otevřená protilehlá polovina stěny přední. Přístřešek situujte tak, ať otevřená strana je za větrem, nikoli na návětrné straně. Zvažujete-li přístřešek na léto, pak svou službu udělá i přístřešek zcela otevřený, s jednou stěnou, případně se stěnami ze síťoviny. Tam naopak platí, že čím více bude vzduch proudit, tím lépe.

Lze říci, že požadavky na zimní a letní přístřešek jdou trochu proti sobě. Zatímco u zimního se snažíme eliminovat průvan a poskytnout co nejlepší závětří, u letního se cirkulace vzduchu hodí a výhled koně mají také rádi. Tento problém lze vyřešit buďto odnímatelnou stěnou, nebo vysazovacími okny. Možná vás to překvapí, ale podle zkušeností Ivety Jebáčkové-Lažanské okna přístřešek pro koně velmi zatraktivní, protože opět zlepší možnost rozhledu koní. Materiálem může být bezpečnostní sklo nebo plexisklo.

Občas jsou k vidění jako přístřešky běžné venkovní boxy, což ale nepovažuji za optimální především z hlediska bezpečnosti, ale v létě ani pohodlí pro koně. To už je vhodnější zbudovat přístřešek a k němu zboku „přilepit" venkovní box, protože samozřejmě mít karanténní box se hodí.

Pevno pod nohama

Poměrně zásadní otázkou je, jak vyřešit podlahu. Beton není nejvhodnější zejména pro okované koně, protože klouže. Dřevo také ne, protože bez nastlání nasaje moč a od země bude hnít. Pokud je přístřešek ve svahu a nedrží se v něm voda, možná vystačíte s udusanou hlínou, zkušenější chovatelé doporučují jako nejvhodnější gumové rohože na zpevněný základ (štěrk nebo beton). Nabídka je poměrně velká, vhodnější jsou ty se vzorem, protože nekloužou. Jednoznačně nejoblíbenější jsou rohože Tosiplast, které podle mého malého průzkumu vycházejí nejlépe v poměru cena/"výkon". Výrobna je v Příbrami (a vyplatí se nakupovat přímo tam) a můžete si vybrat mezi rohožemi propustnými, které lze využít ve výběhu pro vstupy a nejfrekventovanější bahnitá místa a také jako podklad na jízdárnu, a rohožemi nepropustnými, které výrobce doporučuje především dovnitř.

vsVýstavbu podlahy „od podlahy" popisuje Míša Procházková: „Mám na podlaze kombinaci štěrk a gumové desky. Nejdřív se vybagrovala cca 35 cm hluboká vana. Jako vymezovací prvek se použily betonové obrubníky. Úplně dolů jsme položili separační geotextilii (jsme na těžkém jílu), na ni cca 20 cm štěrku frakce 32/63, a naposled cca 10 cm štěrku frakce 0/32. Na štěrk jsme použili desky vnitřní se zámkem výše zmíněné značky Tosiplast. Před přístřeškem jsou sespádované. V zimě, když jsou rohože čisté a namrzlé, kloužou. Proto je lepší na nich na zimu nechat trochu přirozené špíny. :-)"

Existují i ekonomické alternativy, ale nejsem si jistá, nakolik vhodné a bezpečné jsou. Jednou z nich jsou třeba staré koberce. Mají jednu obrovskou výhodu - jsou levné. Přesto pokud koně přístřešek znečišťují (jsou koně, kteří to dělají a takoví, kteří to nedělají), při pravidelné výměně by vám brzy došly. A pokud už koberce, volte prosím zátěžové a velmi bedlivě kontrolujte, zda se z nich neuvolňují provázky. Tyhle umělohmotné provázky jsou velmi pevné a pokud se dostanou na nohu koně, bez problému ji rozříznou až na kost.

Za poměrně dobré řešení považuji využít koberce pouze jako dělicí vrstvu. Pokud totiž na bahno pouze navezete písek, písek se postupně do bahna zašlape, vše se promíchá a ve finále koně budou stejně stát v bahně. Pak dává smysl na srovnanou zem položit koberec a zasypat jej pískem, aby ke smíchání nedošlo. Vrstva písku musí být taková, aby se koně ke koberci pokud možno nedostali. Předpokládá to tedy také, že ho nebudou vyhrabávat.

Potřebujete stavební povolení? To je otázka do pranice, která zajímá prakticky každého, kdo se do stavby přístřešku chystá. Bohužel se zdá, že nemá jednoznačnou odpověď. Pokud nebude mít betonové základy a bude se jednat skutečně jen o jednoduchý přístřešek, kam se koně mohou schovat, tedy o mobilní stavbu o rozměrech několika metrů čtverečních, neměli byste potřebovat nic. Pokud se ale chystáte na bytelnější stavbu nebo máte víc koní a tudíž bude přístřešek větší, dojděte na obecní úřad, kde získáte přesné informace.

Nejlepším přístřeškem je stodola?

vssPokud nemáte výběh na otevřené louce a máte možnost koním umožnit vstup do zděné nebo kamenné stodoly nebo její části, koně ji uvítají. Chládek, který v létě poskytuje, se s přístřešky nedá srovnat a poskytuje i lepší ochranu před hmyzem. Otázkou je, zda potom ještě budete moci říkat, že máte koně 24/7 venku, protože za horka a při náletech much tam budou pravděpodobně trávit mnoho hodin. Jakmile ale zavládnou příjemnější podmínky, rádi využijí možnosti odebrat se ven. Abyste je k tomu namotivovali, určitě jim tam nedávejte vodu, seno ani jiné krmení.

Vůbec, ať již přístřešek nebo stodola, nejlepším povrchem je holá zpevněná zem, žádné seno ani nastýlání. Jen byste tak podpořili tendenci koní v přístřešku „bydlet" a znečišťovat ho, což by se v létě odrazilo i v přilákání otravného hmyzu. A pokud opravdu chcete koním přilepšit měkkou podestýlkou, udělejte to na otevřeném prostranství.

 

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: