Porovnejte své síly s koňmi!

18. 03. 2012 10:00

Autor: Lada Tydrychová, Dan Hála Rubrika: Počet přečtení: 4233 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

24. 3. 2012 pořádá stáj Britano a Osada Ježkův Mlýn v Hoštce první letošní závody v jezdecké vytrvalosti. Pořadatelé si však připravili i velice zajímavý doprovodný program - běžeckou exhibiční soutěž Hoštka 2012.

Poběží se již druhý ročník oficiálních vytrvalostních - jezdeckých dostihů "Hoštka 2012". Otevřeny jsou soutěže 20 km, 40 km hobby a 40 km, 60 km, 80 km a 100 km oficiální soutěže. Soutěž L je zároveň otevřená jako oblastní Mistrovství Junorů a mladých jezdců a začíná zde i Severočeský Vytrvalostní pohár, jehož jsme vyhlašovateli. Jako doprovodný program pořádáme soutěž běžců-vytrvalců na vzdálenostech 20 km, 40 km a 80 km.

Myšlenka uspořádat "závod" mezi koněm a běžcem vznikla na popud kamaráda Dana Hály, který je nejenom běžec, ale jeho vášní je i putování v sedle. P. Hála přišel s touto myšlenkou na základě knihy BORN TO RUN (Zrozeni k běhu) od Christopera McDougalla.

Dan Hála:

Rád bych vás pozval si zaběhat. Jde o běžeckou exhibici u příležitosti jezdeckých (koně) vytrvalostních závodů.
Byl jsem si jednou zaběhat s kamarádem běžcem a on mi během mého lapání po dechu vyprávěl o knize "Zrozeni k běhu". Prý jestli bych dal k dispozici svého koně, že by se jej pokusil uhnat.
Šupák, dobře věděl, že mu v té chvíli nejsem schopen odpovědět. :-)

Jako vytrvalostní jezdec i rekreační běžec jsem nad tematikou přemýšlel a došel jsem k názoru, že schopný běžec je schopen za využití své inteligence a suchých přírodních podmínek koně uštvat.
Ale ne v ČR, protože tady se nedají napodobit podmínky Mexických hor. Je tu rozsáhlá silniční a železniční síť, není tu vedro. Je tu spousta řek. A v neposlední řadě je tady v Evropě morálně neúnosné uštvat koně.

Ale přesto zůstala myšlenka uspořádat "sranda" závod (pro mnohé spíš zajímavý trénink) mezi koňmi a běžci. Jediné porovnání pak bude doba, za kterou se fyziologické znaky zátěže dostanou do normálu.

24. 3. 2012 se konají v Hošťce distanční závody na koních. Při té příležitosti jsme tedy uspořádali běžecký závod. Trať je okruh o délce 20 km v rovinatém terénu po polních a lesních cestách, na pískovém uježděném podloží. Vyhlášen je závod na 20, 40 a 80 kilometrů.
Veškeré zázemí je zajištěno, včetně stravování a ubytování. Trasa je dobře vyznačena. Bezpečnosti na trase bude dosaženo tím, že běžci poběží proti koním. Tedy všichni se včas uvidí a pravidla pro míjení se a předbíhání (mezi běžci) budou obdobná jako na silnici.

"Ultraběžectví je jen soutěž v pití a jídle, u které se lidé trochu proběhnou a doplňuje ji krásná scenérie!"

Měl by to být hlavně bezva den, u kterého si zaběháme, zafandíme, popijeme (nealko) pojíme a budeme si to užívat. PŘIHLASTE SE A PŘIJEĎTE!!! (kapacita závodu je z bezpečnostních důvodů omezena tak neváhejte :)

Distanční dostih koní je speciální disciplína na 20 - 160 km, kdy po každém kole je kontrolován koni tep, chody a celkový stav. Kůň se musí srovnat do normálu (+40 %) do 20 minut jinak je diskvalifikován. Čas srovnávání je mu započítáván do celkového času běhu. V distančním dostihu je průměrná rychlost na 12-16 km/h dle typu soutěže. Během závodu se smí napájet a chladit.

Jak si poběží závod běžci, je na nich. Mají stejná práva jako jezdci, ale ne stejné povinnosti (nebudou muset procházet veterinárními kontrolami:-)). Mohou chladit, odpočívat i běžet několik kol bez zastávky nebo i kulhat. To, jestli se uženou, necháme na nich. Jsou to lidé se zkušeností a vlastní hlavou:-)

V Hošťce budeme srovnávat výsledky koní mezi koňmi. Běžců mezi běžci. Také porovnáme časové výsledky mezi koňmi a běžci. Ale samozřejmě to nemá vypovídací hodnotu - účelem závodu není, důkaz kdo je lepší, ale užít si to (Carpe diem).

V tuto chvíli máme 3 soutěžící běžce v 80 km, 2 ve 40 km a 2 ve 20 km. Myslím, že číslo to není konečné. Max. počet běžců je 45 ve všech soutěžích.
V jezdeckých soutěžích je v tuto chvíli téměř 60 dvojic.

Dalším doprovodným programem by měla být ukázka ovladatelnosti chladnokrevných koní v kládě a soutěže pro děti. Občerstvení a hezké počasí je zajištěné.

Další podrobnosti k jezdeckým i běžeckým závodům hledejte na stránkách pořadatele.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: