Poradna Madam Bílé

27. 05. 2016 10:00

Obrázky: 3

Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Foto: Autorka Rubrika: Fejetony Počet přečtení: 6985 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnešní poradna není určena nám, Člověkům, ale těm hlavním, okolo kterých se všechno naše snažení točí. Tedy konkrétně chovným klisnám, které se svou roli teprve učí a nevědí, jak vychovávat nejen svého potomka, ale především svého Člověka. V době březosti a po porodu je na to totiž ideální doba, což tahle inteligentní a zkušená arabská klisna dobře ví. Tak to nezapomeňte doma vyřídit!

Poradna Madam Bílé

Milé kolegyně!
Když tak kolem sebe vidím tu naivitu většiny koňských soudružek při výchově potomstva, nevzdělanost v zacházení se Svým Člověkem, neschopnost natvarovat si Svět podle svých požadavků v místo, kde se mi příjemně žije... a vůbec celou řadu nešvarů dnešních mladých, musím se podělit o své letité zkušenosti. Přece vás, přítelkyně, nemohu nechat plácat se životem jako arábka "S" parkurem, případně jako svoji nepoučitelnou dceru rodičovstvím... Tu při horlivém plnění mateřských povinností pozorovat - jen vidět to vás sedře! Jako by ani moje nebyla...

Ale začněme pěkně popořádku:

nhBod 1 - březost

Dámy, toto období si prostě UŽÍVEJTE!
Váš Člověk okolo vás v tyto skvělé měsíce nadšeně tančí, juchá a vznáší se, připomíná sice zfetlého Strážného Anděla napaseného v konopí, ale je to MILÉ! A vůůůbec se nemusíte stydět využít těchto podivných lidských stavů ve svůj prospěch, kolegyně, NENÍ to nebezpečné!! Naopak - takto zjihlý Človíček se přímo nabízí k nejrůznějším nadstandardním službičkám, jako je drbáníčko kořene ocasu, podsouvání supermňamek a nejlepšího sena, později vás dokonce ochotně osvobodí od jezdeckých povinností a místo toho vás bude NADŠENĚ, pokud mu to umožníte, brát do okolí na tu nejchutnější travičku (mnohem zelenější než kdekoli jinde v pastvinách!), kam byste jindy byly bez šance zavítat! Navíc v případě, že vám bude rvát hnusně smrduté COSI, o čem se vám snaží namluvit, že bez TOHO bídně zahynete na nedostatek minerálů, máte v tomto období nadprůměrně VYSOKOU šanci, téměř se rovnající jistotě, trvat na svém moudrém NE! Jindy vás TO nakonec přinutí sežrat, klidně použije tak nízké donucovací metody jako hladovku, ale v tyto měsíce si na vás, kolegyně, fakt NEDOVOLÍ! A přesně těchto situací se MUSÍ využívat, tyto šance přírody, dámy, NEMOHOU zůstat ladem bez povšimnutí, jak to často vidím u svých méně zkušených soudružek. Neváhejte si tvarovat Své Člověky, jsou opravdu dobře cvičitelní, zdůrazňuji to již poněkolikáté.

Pamatujte: VÝCHOVA je základ!

Bod 2 - porod

Kolegyňky, celé období těsně před porodem, při něm a po něm se dá tak moudře zužitkovat pro budoucí vztah se Svým Člověkem, že ani nemohu dostatečně zdůraznit jeho význam! Zde beze zbytku platí: chyť příležitost za hřívu!

Váš Člověk kolem vás bude i nadále poskakovat jako můj současný potomek při seznamce s elektrickou hranicí domoviny (přitom jsem mu první dny stále říkala: "Nechoď k tomu!", a kdykoli chtěl čumáčkem prozkoumat ty podle něj zajímavé pásky, nasunula jsem se hbitě mezi něj a hrazení, vždy samozřejmě natolik inteligentně a včas, aby nebyl kopnut nejen on, ale ani já, na rozdíl od mé prostoduché mladé dcery, která sice ochránila svého potomka, ale schytala nakonec bombu sama).

Dvounožec vás bude před porodem klidně (a rád!) na rukou nosit, tak toho, kolegyně, naprosto bezostyšně VYUŽÍVEJTE!

Všímejte si, co Váš Člověk od vás vlastně chce a POTŘEBUJE. Má rád, když se mu motáte pod rukama při jeho procházkách po výbězích s tou velkou VĚCÍ, kterou tak rád vozí všude s sebou a nakládá si do ní vaše exkrementy? Tak to dělejte co nejusilovněji! Lísejte se, tulte se. Klidně mu co nejblíž VĚCI pohoďte další hromádku, nejlépe přímo dovnitř - nevím sice proč, ale bude nadšený, což je přesně to rozpoložení, ve kterém ho potřebujete udržovat. Pokud vás při své fakt podivné zálibě pod rukama nechce, zjistěte si jednoduše jeho komfortní zónu - a tam postávejte s výrazem "chci tě!" tak dlouho, dokud nepochopí... Přísahám, že i nejnatvrdlejší Dvounožec se po čase dovtípí a nejoddanějšímu koníčku ze stáda podlehne! :-)

Pokud již máte Svého Člověka podchyceného, nevzdávejte úsilí, dámy, na vztahu se totiž musí pracovat STÁLE! Za prohloubení člověčích dovedností sice platíte nějakou tou námahou a kvantem času, ale výsledky stojí za to (vám!).

vsKdyž už víte, že se váš potomek hrne na svět, neoddělujte Člověky od těchto (pro ně) zajímavých a (pro vás) těžkých okamžiků. Naopak! Dejte jednoznačně najevo, že UŽ! Vyplatí se umět ta natvrdlá dvounohá stvoření, tak hluchá, slepá a nevnímavá k naší řeči, popostrčit a dotlačit přesně tam, kde je potřebujeme mít. A vy, dámy, Svého Člověka potřebujete mít kdykoli k ruce (když se VÁM to hodí) - což, při jejich provozní hluchoslepotě, není tak snadné zařídit, mezi námi... Ale DÁ SE na tom zapracovat! Když už máte nacvičen začátek, totiž jejich RADOST, kdykoli jim dojdete naproti (vyplatí se využít své obrovské břicho a patřičně zdůraznit tíhu života a těžkost každého březího kroku, na to oni kupodivu slyší dost dobře), začněte postupně učit Dvounožce patřičným reakcím na polehoučku vámi stupňované požadavky (časem se již nemusíte omezovat, klidně si DOPŘÁVEJTE!). Ovšem nemůžete si říkat "chci svůj kyblíček s mňamkou!" šprajclá v nejvzdálenějším rohu pastviny. Nemá cenu snít o důkladné masáži schovaná ve stínu pod střechou, když Človíček běhá v dáli po ohradách (jistěže s VĚCÍ, opět jen tak, pro svou zábavu, aniž by myslel na vás). Netuší totiž ještě, co se sluší a patří - a je to jen a jen vaše vizitka, kolegyně! Kyblíček i masáže se dají přece zařídit úplně jednoduše! Stačí vyhlížet a vítat Svého Člověka, samozřejmě nepřehánět elán, ukázat trochu zvadlosti... - a šup! Kyblíček s masáží navíc je v tomto krásném období zaručen! :-)

Takže i k porodu si dozor přivolejte, ukažte trochu bolesti, Člověci nezneužijí vaši slabost, jak je jinak běžné v normálním světě, neohrozíte stádo, pokud jim bolest ukážete - tak se nezdráhejte! Umějí (to se zase musí nechat!) občas docela pomoci od bolení (v tomto jim věřím - a vy věřte zkušené!). Ve stádě si celý porod odmakáte samy, dámy, kdežto v ústraní, se svým zkušeným Človíčkem (POZOR! - pokud nemáte zkušeného, nezbývá, než si ho vychovat!) se nemusíte tak dřít, on většinou ví, jestli a kdy přiložit ruku k dílu. Moje mladá dcera, letos poprvé březí, se stále snažila být za hrdinku, do poslední chvíle dělala jakoby nic, což sice uznale vítal náš vedoucí stáda, nabručený starý Ryzák, ale ta trdluše mladá neukázala boleníčko ani Dvounožci, takže ten musel hodinku H vyčmuchat sám - což samozřejmě bylo až hluboko po té, co bych si na jejím místě dosyta užívala výhod V.I.P. koně já.

Ovšem mladá (mezi námi - taky už ne zas TAK mladá, jak si občas myslí), namísto aby se přehrabovala v hromadě nejvoňavějšího sena v příjemném ústraní, bez protivných závistivých mladých (a JALOVÝCH!) kačen ze stáda v zádech, snažila se hrdinně cválat po pastvinách s dorostem a ukazovat Ryzákovi, že je hodna sebemenší jeho pozornosti (přitom dědek jí před svou Favoritkou přednost stejně nedá, na to si děvenka nejprve potřebuje dovést zdravé hříbě, hezky se s ním naparovat před všemi drbnami ze stáda a HLAVNĚ mít své dny - což je tedy po porodu natošup). Ale vysvětlujte to někomu, kdo vlastní hříbě odmítá pustit metr od sebe, i když se mu nabízí hned několik poctivě a nadšeně hlídajících vlezdozadnic.

Když už máte porod zdárně za sebou, je tu další, velmi DŮLEŽITÁ fáze, dámy - NAPOJIT SI Dvounožce na potomka. (Podezřelých poporodních změn u Dvounožce se nebojte, sice se bude v těchto chvílích chovat náměsíčně a fakt DIVNĚ rozměkle, ale s trochou diplomacie bude i tak užitečný.) Napojení fakt nedosáhnete tím, že si budete jak důlní poníci všechno odmakávat samy! Jen ať hezky Človíček také přiloží ruku k dílu, ať pomůže těm slabším kouskům na nohy, ať se hezky posnaží, když, nedejbože!, máte z počátku málo mléka nebo bolavé vemínko. Nemusíte se bát, že by vám chtěl Váš Člověk potomstvo likvidovat, to u nich opravdu po porodu nehrozí - dělají naopak první poslední, abyste se měla jako královna (a protože jsou, mezi námi, i pěkně líní, stejně vám chtějí co nejdřív hodit mimino na krk, ať se staráte sama, takže bez obav, soukromí budete mít ještě dost a dost!).

Nejlepší na napojení potomka a dvounožce je jít mrněti příkladem. Takže stále platí: vítat své lidi! Zařehtat, chodit jim naproti i v porodním boxu/výběhu, NESCHOVÁVAT před nimi nový Poklad (DŮLEŽITÉ!!!), roztomile žebrat o drbání, o dobrůtky, nabízet důvěrnosti, neprotestovat, když se baví těmi svými oblíbenými a zbytečnými kratochvílemi, jako je umývání určitých partií, rozčesávání hřívy, natřásání ležicího místa, dostýlání dalších a dalších vrstev té divně chutnající, žluté, suché trávy. My zkušené už dávno víme, že čím dřív bude potomek spolupracovat s lidmi, tím víc si ušetří nedorozumění s naším a jejich propojeným světem, ve kterém se bude chtě nechtě pohybovat celý život. A čím dřív mu, kolegyně, vysvětlíte podstatu soužití s Dvounohými, tím lépe ho na džungli připravíte! ;)

Bod 3 - s potomkem ve stádě

Dámy, zde stále a stále vídám hromadu zbytečných nedorozumění!
Jakmile přijde čas opustit královské soukromí (nechápu, jak o něj některé můžete nestát!), je to sice smutné, ale na druhou stranu vám v té době již mládě poleze trochu na nervy (vám rozumným, ne mé potrhlé dceři, která by klidně žila již navždy jen a jen pro své pidigeny, bez Stáda a HLAVNĚ bez HLÍDACÍCH TETIČEK, trouba mladá!) a vy budete velmi pravděpodobně již syta všech nadstandardních lahůdek (jako je třeba můj nejoblíbenější nápoj ze lněného semínka, který jedině v době poporodní dostáváte fakt pravidelně, často a megahojně, obzvláště když, jako já, míváte po porodech trošku problémek s defekací). Přesně tehdy si řeknete, že nastal čas představit kolegům svého Cucáčka.

vsPokud jste svoji práci dělaly dobře, Váš Člověk na vás bezpečně pozná, že ČAS SVOBODY je tu. A půjdete na věc. Tady zdůrazním: dávejte najevo všemi prostředky, že Človíčku důvěřujete - bude mu potom věřit i váš potomek. A ano, přesně to potřebujete, protože občas je prostě pohodlné, nechat si věci zařídit lidmi... Proč se namáhat vykazovat do patřičných mezí puberťáky ve Stádě, když je Člověk postaví do latě za vás a vy si v naprostém klidu můžete provést Cucáčka hranicemi domoviny, ukázat mu bez dotěrné blízkosti tet a strýců všechny nástrahy v podobě kopance rozdávajících pásek, zrádných nádob na vodu a krmelců na seno. A teprve až se vrátíte z této veledůležité pochůzky, povolíte Dvounohému polevit v dozorování a Stádu v odstupu. A slavnostně předvedete svůj Poklad zblízka... :-)

Další věc - dobře ukazujte Člověku, na koho si dát ve stádě pozor!
Příklad: tušíte předobře, že nezkušený v těchto věcech puberťák Hnědý, ještě donedávna obhospodařující vaše vemeno, by mohl po Pokladu vystartovat při první vhodné příležitosti? Jistě. Vy to víte - Člověk ví houby! Takže ukažte zuby Hnědému natolik důrazně, že i Dvounožec pochopí. Dáváte si pozor před starou, drobotiny chtivou důchodkyní, protože víte setsakra dobře, že sprostě krade hříbátka? Můžete po ní sice dnes a denně startovat, ale to přece jednoho tolik obírá o energii a poklid života... - není pohodlnější, ač se normálně zrovna dvakrát nemusíte, jít jí představit Cucáčka jako první, skamarádit se s babou pro počátek dost na to, aby vám ochotně pomáhala s výchovou, ale zároveň i VÁS zahrnula do své přízně, nejen Poklad? I zde je lépe postupovat přehnaně čitelně, srozumitelně i pro Dvounohého, aby zbytečnými zásahy nenarušil váš záměr.

A když jste již zdárně zpět Doma i s Pokladem a máte situaci již opět pevně pod kopyty, nezapomínejte NIKDY (má dcera zapomíná, jak jinak): NENÍ důležité být Máma roku!
Chtějí spolehlivé tetičky hlídat? Jen ať si užijí! Chtějí si strýčkové pohrát? Jen ať šplhá Poklad po nich, jen ať si první zoubky zkouší na jejich hřívách a ohonech - ty svoje si udržujte nepoškozené, v létě je budete POTŘEBOVAT (navíc být krásná se VYPLATÍ - Člověci pro nás líbezné mají úplnou úchylku!).

A ještě rada na závěr - není nad to, vytipovat si ze všech Chův tu nejtvárnější, jedno jakého rodu. Rychle zjistíte, která nána to je (většinou to bývá některá prostoduchá moc mladá nebo moc stará JALOVICE) - a tu si VYCEPUJTE! Já na to mám letos kupříkladu již mnohokrát zde zmiňovanou natvrdlou dceru - mohu jí svěřit Cucáčka a jít si po svém, poslechne bez odmlouvání, i když se jí to zrovna dvakrát nehodí. Když zamakám i na Člověku, klidně dostanu desetiminutovku několikrát denně úplně mimo výběh, s kyblíčkem navíc a masáží k tomu, které si užiju bez věčného popotahování i tak dost devastovaných struků.

Milé dámy tam v éteru (těm svým doma bych takto NIKDY neradila!), s rodinou, kamž patří v našich propojených světech i Dvounohý, se to prostě musí UMĚT! ;)

Vaše PhDr. Madam Bílá, t.č. výchovná poradkyně

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Soya

  Super :D

  12:23 - 27. 05. 2016

  Dokonalé! Neuvažuje paní PhDr. Madam Bílá o pořádání nějakých kurzů nebo školení?

 • 2. marika

  mooc povedené!

  18:46 - 01. 06. 2016

  úžasný článek a jestli chce PhDr. spát další články sem s nimi. Madam Bílá je úžasná! :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 4 čtenářů. Celkový počet bodů: 20.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: