Pomozme si rostlinami... domácí repelenty

3. 07. 2020 06:00

Obrázky: 9

Autor: Gabriela Rotová Foto: pixabay, Gabriela Rotová Rubrika: Ustájení a péče o koně Počet přečtení: 787 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V článcích "Nepřítel hmyz? Pomozte si rostlinami!" jsme si v uplynulých týdnech představili některé z rostlin, které mají schopnost odpuzovat nežádoucí druhy hmyzu. Dnes se pokusíme sesumírovat, jak si z těchto rostlin po domácku vyrobit svůj vlastní přírodní repelent. Takže - pozor, pozor - extra široká cesta sáhodlouhého experimentování se právě otevírá!

Každá rostlina a každá její část obsahuje jiné látky a jejich koncetrace se v průběhu vegetačního období mění. Obsah účinných látek tedy rozhodně není jasně daná konstanta. Obecně lze říci, že obsah látek v nadzemních částech rostlin je nejvyšší v období od počátku kvetení až do doby tvorby plodů. Podzemní části rostliny mají naopak obsah účinných látek maximální v době vegetačního klidu. Najít vhodné složení a formu účinného repelentu tedy není – už z těchto výše uvedených důvodů – snadné. A co platí pro obsah látek v rostlině, platí i pro hmyz v dané lokalitě. V průběhu roku se mění jak jeho koncetrace, tak i jeho druhové zastoupení.

Výroba účinného repeletnu je tedy od podstaty věci opravdu alchymie! Je více než jisté, že budete muset delší dobu experimentovat, než odhalíte takový výrobní postup a takové složení repelentu, které bude vašemu koni v daném čase a prostoru vyhovovat. Kdo tedy chce s obtížným hmyzem zatočit rychle, efektivně a bez ztrát na svém cenném volném čase, neměl by se o výrobu přírodních domácích repelentů raději pokoušet. Koho ale sama práce s přírodními zdroji těší a při manipulaci s rostlinami relaxuje, jistě nebude litovat. Mnohé z přírodních repelentů jsou totiž účinné, i když nemáme dispozici laboratoř, ale jen pár hrnců v kuchyni a starou vařečku.

Přesto ale nelze nezmínit, že i u jednoduchých výrobních postupů se pohledy na věc často i zásadně liší. Jeden bylinkář vám doporučí slunce, jiný tmu, jeden mast a druhý zase výluh. Proto není možné nabídnout takový recepis, který by se zavděčil všude a všem. Opravdu to všechno budete muset sami vyzkoušet... babské rady nemají nic společného s vědou a žádné záruky proto nabídnout nemůžeme. Zdůrazňuji tedy – co jednomu funguje, jinému fungovat nebude, ale na mě se proto hněvat nemůžete! :)

Jedna zásada ale přece jen existuje. Rostliny, z nichž chceme vyrobit účinné repelenty, musíme sbírat za suchého a slunečného počasí a v době, kdy je obsah účinných látek nejvyšší, v době květu a před květem. Nespoléháme se tedy jen na rostliny čerstvé, ale sušíme si do zásoby. Toto je asi jediné pravidlo, které nelze obejít a na kterém se shodnou asi úplně všichni.

Vždy také myslete na možnost alergických reakcí. Většina rostlinných silic s repelentním účinkem je považována za bezpečné, netoxické sloučeniny. Přesto může být kontaktní dermatitida právě pro vašeho koně problém! Nový druh repelentu tedy vždy nejprve vyzkoušejte.

Výroba domácích repelentů

Většina z nás není studovanými farmaceuty a ani chemiky. Nemá tedy asi smysl marnit čas rozpravami o technologii parní destilace či extrakci absolue. Čas proto dnes budeme věnovat jen těm výrobním postupům, které hravě zvládneme i doma a bez titulu. K výrobě repelentů můžete využít některé z rostlin, o nichž jsme již psali (Nepřítel hmyz? Pomozte si rostlinami!, Nepřítel hmyz? Pomozte si rostlinami! II.). Nebo zkrátka a dobře sáhněte po tom, k čemu vás právě váš nos táhne. Třeba i to bude trefa do černého! :)

Jak tedy získat z rostlin to, co od nich potřebujeme? Jednoduché metody – odvar, nálev, maceraci a výrobu tinktur a mastí – zvládneme bez výjimky opravdu úplně všichni. Dnes tedy právě o nich...

Macerace... snadná a efektivní

Jedná se o proces, který je ve výrobě domácích repelentů nejoblíbenější, o proces, kdy se z bylinného materiálu získá výluh čili macerát. Proces macerace ovlivňuje, zda rostlinu macerujeme ve vodě, v alkoholu nebo v oleji. Všechny varianty jsou možné. Přestože mnoho domácích repelentů je založených na macerování rostlin ve vodě a v alkoholu, z hlediska účinnosti se u koní více osvědčuje macerování v oleji. 

1. Macerace v oleji

Olej dobře ulpívá na pokožce a chlupech, neodpařuje se a koně ho méně snadno, než vodu a alkohol, vypotí. Pokud chceme snížit možnost výskytu alergické reakce, používáme při výrobě oleje v bio kvalitě, kde je nižší pravděpodobnost kontaminace cizorodými látkami. Organismus totiž může přehnaně reagovat nejen na konkrétní rostlinu, ale i složky obsažené v základu macerátu. Velmi vhodný je olej slunečnicový, avokádový, olivový nebo konopný.

Postup

Vybranou bylinu či jejich směs necháme minimálně jeden den zavadnout tak, aby rostlinná hmota ztratila část vlhkosti, která by se mohla podílet na vzniku plísní či kalů.

Pokud máme k dispozici čestvé rostliny, nahrubo je posekáme a naplníme jimi zavařovací láhev, stlačíme a drogu zalijeme vybraným druhem (lehce zahřátého nebo studeného) oleje tak, aby všechny části rostlin byly zcela pod hladinou. Máme-li k dispozici pouze sušené rostliny, naplníme jimi nádobu zhruba do poloviny. Jestliže pracujeme se sušenými bylinami, musíme si uvědomit, že výsledný macerát sice méně intenzivně voní, přesto ale je účinný.

Další postup je o tom, co je vašemu srdci bližší...:) Takto připravený macerát totiž můžeme zahřívat ve vodní lázni, čímž uvolňování účinných látek podpoříme, anebo zahřívat nemusíme. Obvykle se uvádí, že ideální je zahřívat po dobu třiceti minut až jedné hodiny při teplotě do 50 °C. Ne všechny látky jsou ale odolné vůči vyšším teplotám, tudíž se zahřívání v domácích podmínkách často nedoporučuje. Proč to ale nevyzkoušet?

Ať již ale zahříváme či nezahříváme, je důležité výsledný produkt umístit na tři až šest týdnů do tmy a udržovat pokojovou teplotu – tedy žádný mráz, žádné vedro. Po třech (a více) týdnech obsah lahve scedíme přes plátno a vzniklý čistý macerát přelejeme do tmavé lahve. Macerát pak můžeme dle potřeby dále rozředit či ho aplikovat koncentrovaný. Vždy ale nejprve aplikujte lokálně na malý kousek kůže a sledujte, jak kůň na kontakt s macerátem reaguje. Jakýkoliv náznak kontaktní dermatitidy nás poučí o tom, že tudy cesta k vhodnému typu repelentu nevede. Výhodou macerování bylin v oleji je, že výsledný produkt neplesniví, a proto i dlouho vydrží.

2. Macerace v alkoholu

Postup při macerování rostlin v alkoholu je prakticky totožný jako při macerování v oleji, jen s tím rozdílem, že macerace v alkoholu musí probíhat výhradně ve tmě, to platí vždy a všude – bába nebába a obsah lahve je nutné každý den protřepat – kvalita mísení. Nejčastěji se k maceraci používá farmaceutický 95% líh, lze ale s úspěchem využít každý 40% alkohol. Líh s rostlinnou drogou uložíme do tmy a macerujeme po dobu tří až šesti týdnů. Následně se výluh scedí a nechá se 24 hodin vyčeřit. Výsledný macerát je vhodné před aplikací ředit vodou, aby nebyl příliš koncentrovaný a tak i agresivní. Doporučuje se ředění na 60 %, někdo ale s úspěchem využívá i 100% alkoholový macerát.

Hlavní nevýhodou alkoholových macerátů je skutečnost, že přípravky na bázi alkoholu vysušují pokožku. Jejich dlouhodobější využívání tedy není příliš vhodné. Alkoholový macerát také nikdy nesmí přijít do kontaktu s narušenou pokožkou. Jestliže si váš kůň pokousaná místa již vydrbal, má na pokožce stroupky a otevřené rány, pak repelenty na alkoholové bázi nepoužívejte.

Takto postižená místa musíme ošetřit desinfekcí a hojivými přípravky (lanolin, měsíčková mast, konopná mast či další dle doporučení veterinárního lékaře). Důležité je ztlumit zánět a podpořit hojení. Na mokvavý ekzém se doporučují bylinné obklady a koupele s vysokým obsahem tříslovin, které zmírňují svědění a stimulují hojení. Rostlinami vhodnými k této léčbě je nálev z dubové kůry, violky trojbarevné, řepíku a jitrocelu (nať), účinný je i měsíček nebo heřmánek (květ). Jak vyrobit z těchto rostlin účinný nálev, je uvedeno níže. K potření ran způsobených hmyzem lze využít i vylisovanou šťávu z listu jitrocele kopinatého, máty peprné nebo česneku medvědího. Účinná je i šťáva z cibule. Pokud je kůň v tomto stavu, využití repelentů nelze doporučit, vhodná je mechanická obrana před hmyzem (deky, masky). K repelentům, které aplikujeme na kůži, se vždy vracíme až po úplném zhojení ran. Na poranění způsobená hmyzem tedy nikdy neaplikujte repelent a už vůbec ne repelent na bázi alkoholu nebo octa. Kůň by se mohl začít drbat ještě více a jeho stav by se mohl rychle vymknout kontrole.

3. Macerování v glycerolu

Jestliže trváte na macerování v alkoholu a váš kůň je citlivější, je vhodné vyzkoušet macerování rostlinné drogy v glycerolu. Glycerol je bezbarvá viskózní kapalina, jedná se o trojsytný alkohol. Glycerol se neomezeně mísí s vodou a jednoduchými alkoholy (např. methanolem a ethanolem). Při pokojové teplotě je to kapalina, a proto se i s ním velmi dobře pracuje. Glycerolové maceráty se vyrábí i používají obdobným způsobem jako maceráty alkoholové, jsou ale skvělou alternativou, pokud se chceme vyhnout lihovým základům. Glycerolové maceráty lze dále ředit destilovanou vodou a jejich výhodou je, že jsou obvykle velmi dobře snášeny i citlivými koňmi. Takto získaný repelent totiž nejen chrání před hmyzem, ale i vyživuje pokožku.

4. Macerace ve vodě

Macerování drogy ve vodě je nejsnazší a nejjednodušší, ale výsledný macerát nemusí mít očekávané účinky a nevydrží nám příliš dlouho. V případě macerace ve vodě se jedná o metodu, kdy se bylinný materiál namáčí po dobu 12 až 24 hodin ve studené vodě a následně se zcedí. I tento postup můžete vyzkoušet. Problém je, že vodní macerát velmi rychle podléhá zkáze (plísně) a je tedy vždy nezbytné k výslednému macerátu přilít ocet nebo alkohol. Jak alkohol, tak ocet mají konzervační účinky, nevýhodou ale je, že některé koně právě tyto konzervanty dráždí. Na jeden litr macerátu potřebujeme asi jednu až dvě lžíce octa. Repelenty, které vznikají tímto postupem, neúčinkují dlouho a nebývají příliš účinné. Vyzkoušet je ale rozhodně můžete. Třeba právě vám budou fungovat výborně.

Jiné možnosti...

Účinné látky můžeme z rostlin ale získat i jinak. Všechny níže uvedené postupy můžete s úspěchem využít při výrobě svého vlastního domácího repelentu. Jde o to najít vhodnou formu a koncentraci.

Nálev

Jedná se v podstatě o klasickou přípravu čaje. Byliny jsou spařeny horkou nebo vroucí vodou a z rostlin se tak uvolní látky, které jsou ve vodě jinak hůře rozpustné. Podle druhu rostliny se používá květ, list nebo nať rostliny, případně směs několika bylin. Po 5 až 15 minutách se výluh scedí. Po vychladnutí se získaná tekutina může ihned použít. Trvanlivost takových nálevů ale očekávejte v řádu dní, účinnost repelentu obvykle maximálně do jedné až dvou hodin. Nálevy lze s úspěchem použít i ve vnitřních prostorech stájí k eliminaci nežádoucího hmyzu. Pokud budeme nálev v prostorách rozstřikovat několikrát za den, výskyt hmyzu se omezí.

Odvar

Odvary se používají zejména k extrakci tvrdších částí rostlin, jako jsou kořeny, plody nebo kůry. Příkladem je ale třeba i vratič obecný. Rostlinu zalejeme vodou, kterou postupně přivedeme k varu. Následně teplotu snížíme a za nižších teplot dále zahříváme asi 10 až 15 minut. Po vychladnutí můžeme používat.

Tinktury

Tinktury se nejčastěji připravují macerací drogy lihem. U běžných drog se používá na jeden váhový díl drogy na pět váhových dílů lihu. Jemně řezaná či mletá droga se nasype do nádoby, zalije lihem a následně se denně protřepává. Po jedno- až dvoutýdenní maceraci se výluh scedí a nechá 24 hodin v chladu vyčeřit. Čirý roztok se slije, zbytek se zfiltruje, oba výluhy se smísí a doplní lihem na původní množství. Výhodou tinktur je jejich stálost a vyšší obsah účinných látek.

Extrakty

Extrakty jsou zahuštěné výtažky rostlin získané extrakcí drogy za pomoci různých druhů rozpouštědel (voda, líh, glycerol). Tekuté výtažky se získávají dlouhodobým vyluhováním rostliny za normální teploty.

Pro výrobu suchých extraktů je potřeba vyluhované rostliny (macerované nebo perkolované) odpařit tak, abychom se úplně zbavili daného rozpouštědla. Proto je příprava suchých extraktů v domácích podmínkách příliš náročná a proto ne příliš vhodná pro začínající babky kořenářky. :) Pokud tedy chceme extrakt nebo konkrétní silice (ty se získávají destilací) volíme spíše nákup než výrobu. Zkusit to ale samozřejmě můžete!

Bylinné masti

Vyrobit si doma můžeme masti všeho druhu, tedy i masti s repelentními účinky. Repelentní masti můžeme s úspěchem aplikovat na vemínko/penis a šourek, na vnitřní stranu stehen, mezi přední nohy, za uši i pod oči. Mast chrání, dobře ulpívá na pokožce a působí dlouhodobě.

Masti jsou extrakty léčivých bylin smísené s tukovým základem, kterým může být sádlo, včelí vosk, kokosový tuk, či masťový základ – ten lze zakoupit v lékárnách. Postup je náročnější, ale rozhodně ne příliš náročný. Vyzkoušejte a uvidíte, že výrobě domácích mastí přízeň zachováte.

Postup je následující. V hrnci rozpustíme tukový základ, přidáme nasekané byliny – i tady záleží na vašich preferencích/možnostech – osvědčená je kombinace měsíček, levandule, vratič, šanta a rozmarýn – v takovém množství, aby rostliny byly zcela ponořené v masťovém základu. Ideální je zachovávat poměr 1:1 (hmotnost bylin/základu). Směs následně vaříme na mírném ohni asi jednu hodinu, pak odstavíme a necháme vychladnout.

Další den celý postup opakujeme. Znovu zahříváme – opět asi jednu hodinu – když mast trochu zchladne, scedíme ji přes plátno. Než mast začne tuhnout, přelejeme do kelímků. Přestože nepoužijeme žádné konzervanty, vydrží masti až jeden rok. Ta trocha práce tedy rozhodně stojí za to. Vyrobit si totiž můžeme nejen masti repelentní, ale i masti hojivé a těch ve stáji nikdy není dost! :)

Odvážnému štěstí přeje?

To vše jsou tedy postupy, které můžete při výrobě domácích repelentů s úspěchem využívat. Vyzkoušejte různé varianty, různá složení bylinných základů. Experimentům se v této souvislosti skutečně meze nekladou. Třeba budete úspěšným alchymistou a narazíte na extra účinnou pecku, díky níž nakonec pohádkově zbohatnete. I komerční výrobci totiž tápou a nikdo ještě nemá v ruce recept na 100% účinný a 100% bezpečný repelent. Tak třeba ho ve své kuchyni najdete právě vy! :)

Pokud se vám nechce nic moc dělat, čekat a čekat a chcete šupem něco vyzkoušet, můžeme nabídnout recept na repelent, který je raz dva hotový. Zázraky ale od něj čekat nemůžete... komplikovanější postupy přináší lepší výsledky. Rychlou první pomoc ale i tato "rychlokvaška" určitě nabízí.

 

Extra rychlý recept na repelent

Asi 10 až 20 gramů sušené rostlinné drogy (pelargonie, dobromysl, rozmarýn, šalvěj, řebříček, vratič... či jejich směs – seznam vhodných rostlin naleznete zde a zde) nebo 20 až 40 gramů rostlinné drogy čerstvé zalijeme litrem vody. Přivedeme k varu a následně zahříváme na mírném ohni asi patnáct až dvacet minut. Odstavíme a necháme několik hodin louhovat. Po vychladnutí scedíme a přidáme jednu až tři lžíce vinného nebo jablečného octa. Skladujeme v chladu, aplikujeme rozprašovačem. Hodně štěstí! :)

Připojené obrázky

Připojené články

03.06. 2020 07:00 Nepřítel hmyz? Pomozte si rostlinami!
19.06. 2020 06:00 Nepřítel hmyz? Pomozte si rostlinami! (II)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: