Pokračujeme v zesvětlování

10. 08. 2016 05:00

Obrázky: 14

Autor: Ing. Pavla Chalupová, Ph.D. Foto: Martina Váchová, Pavla Chalupová, Edita Mečířová Tobi Seriál: Genetika zbarvení koní Počet přečtení: 7963 Počet komentářů: 4 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V dnešním díle se podíváme na další geny, které barvu srsti zesvětlují - jsou to Flaxen, Silver Dapple a poměrně vzácně se vyskytující Champagne a Pearl.

Flaxen

Flaxen zesvětluje hřívu a ocas u ryzáků do lněného (flaxen), krémového nebo i bílého odstínu. Mohou být zesvětleny i končetiny. Výsledkem je tedy světlohřívý ryzák - flaxen sorrel resp. flaxen chestnut. Černý pigment ovlivněn není, nebo jen nepatrně. Asi nejznámějším příkladem tohoto typu zesvětlení je plemeno hafling, přestože bývá velmi často zaměňováno za palomino. Hlavně u velmi světlých koní je velmi obtížné rozlišit palomino od světlohřívého ryzáka.

Dědičnost tohoto modifikátoru není zcela objasněna. Některé zdroje uvádějí monogenní recesivní dědičnost - flaxen kůň by měl tedy genotyp ff. Jsou však známy případy, kdy připáření dvou flaxen koní nevyústilo v hříbě flaxen. Nelze vyloučit působení více genů, jejichž společný účinek by byl nutný k zesvětlení. Jednou z dalších možností je pouze částečná penetrance genotypu (zesvětlení se neprojeví u všech jedinců, nesoucích daný genotyp).

Flaxen sorrel

Flaxen sorrel

Flaxen sorrel
Flaxen sorrel

Flaxen sorrel
Flaxen sorrel

Silver Dapple

Tento gen je tak trochu kolegou předcházejícího Flaxen. Gen S - Silver (označovaný také Z) vykazuje dominantní dědičnost a rovněž zesvětluje hřívu a ocas do bílého, stříbřitého či slámově žlutého odstínu - ale ředí eumelanin, nikoli pheomelanin. Na ryzácích se tedy neprojeví vůbec nebo minimálně. Mírně může zesvětlit i odstín trupu, může se vyskytnout i grošování. Během prvního roku života jsou hříbata silver velmi často světlá, s bílou hřívou a ocasem a často se u nich objevují pruhovaná kopyta a bílé oční řasy. Zdá se, že homozygotní jedinci bývají zesvětleni více než heterozygotní.

Zbarvení najedeme např. u plemen: Rocky Mountain horse, shetlandský pony a islandský pony. Někdy je upřednostňován termín taffy (karamelový - označující obvyklý odstín trupu). U plemene Rocky Mountain horse jsou koně nazýváni chocolate (čokoládový). Black silver (taffy) je projevem tohoto zesvětlení na vraníkovi; bay silver (taffy) na hnědákovi.

ASD (anterior segment dysgenesis)

Jedná se o oční abnormalitu spojovanou nejčastěji s koňmi Silver, a to především u plemene Rocky Mountain horse. ASD se ale příležitostně vyskytuje i u koní ostatních barev, což naznačuje, že příčinou je jiný gen než Silver (avšak nacházející se v jeho blízkosti).

Má dva rozdílné projevy v závislosti na genotypu:

 • velké cysty vystupující z řasnatého tělesa a periferní části sítnice (heterozygoti)
 • mnohočetné anomálie přední oční komory - ASD (homozygoti)

Dobrou zprávou je, že obvykle je tato anomálie nebolestivá, nezhoršující se a jen ve výjimečných případech výrazně ovlivňuje vidění.

Champagne

Šampaňské víno jistě znáte, ale co šampaňského koně? :-)

Champagne vykazuje dominantní dědičnost.

Alela Ch ředí phaeomelanin i eumelanin, zesvětluje srst, kůži i oči. Červený pigment je ředěn na zlatou, černý na světle čokoládovou. Stupeň zesvětlení je různý. Homozygotní koně mají obvykle nepatrně světlejší srst než heterozygoti.

Hříbata se rodí většinou tmavá a přelínají na světlejší. Kůže hříbat je růžová, u dospělých koní pak mírně ztmavne, získá růžovo-hnědý až nachový odstín, typické jsou malé tmavé skvrny v krajině očí, huby a genitálií. Oči jsou u hříbat modré, postupně se mění od světle jantarové, případně zelenavé, či oříškově hnědé. Mnoho koní má kovový odlesk srsti. Champagne se objevuje například u plemen: Tennessee walking horse, american saddlebred a quarter horse. Opět podle základní barvy rozlišujeme jednotlivé champagne:

 • Amber champagneClassic champagne je projevem alely Ch na vraníkovi. Srst je ředěna na atraktivní snědě-šeříkovou nebo světle kouřově hnědou, okraje těla mají tmavší odstín téže barvy.
 • Sable champagne je projevem champagne na tmavém hnědákovi. Odstín sable (sobol) champagne se pohybuje mezi classic a amber, přičemž může být obtížné je rozlišit.
 • Amber champagne - hnědák s alespoň jednou alelou Ch. Trup je nejčastěji zlatavý, okraje těla tmavě hnědé.
 • Gold champagne - v tomto případě je základní barvou ryzák. Gold champagne je podobný palominu - se zlatým trupem, bílou hřívou a ocasem (někteří však mohou mít hřívu a ocas zlatavého odstínu). Palomino však bude mít tmavou kůži (s výjimkou míst s případnými bílými odznaky).

Případné kombinace s dalšími „ředícími" alelami - nejčastěji Cream, opět znesnadňují identifikaci barvy. Např. zbarvení gold cream velmi připomíná cremello.

Na následující fotografii je hřebec classic champagne, který však nese i jednu alelu Cream (potvrzeno genetickým testem).

Classic cream champagne
Classic cream champagne (hřebec Wins Shine; Miloš Vyhlídal, Quarter Ranch Rybárna; foto: Martina Váchová)

Skvrnitá kůže huby

Skvrnitá kůže huby (foto: Martina Váchová)

Skvrnitá kůže kolem oka
Skvrnitá kůže kolem oka (foto: Martina Váchová)

Fotografie ročních hříbat dokládá obtížnost identifikace jednotlivých variant champagne. Otcem všech hříbat je hřebec classic cream champagne. Zleva je s vysokou pravděpodobností gold cream champagne (tedy ryzák nesoucí jednu alelu Champagne a jednu Cream). U zbývajících dvou champagne hříbat můžeme prozatím říci, že „podkladovou" barvou bude vraník či hnědák, mohou nést i jednu alelu Cream. Genetický test nebyl zatím u těchto hříbat proveden.

Hříbata champagne

Hříbata champagne (foto: Martina Váchová)

Perlino champagne

Tato klisnička je dalším zajímavým příkladem kombinace zesvětlujících alel. Nese dvě alely Cream a jednu Champagne, základní barvou je hnědák - bay. Genotypy byly ověřeny genetickým testem.
Její zbarvení tedy můžeme nazvat amber double cream (champagne) resp. perlino champagne.

Pearl

Vzácné zbarvení pearl (perlový) se objevilo v souvislosti s paint horse hřebcem Barlink Macho Man (odtud také dřívější název „Barlink faktor") a se dvěma andaluskými koňmi: tmavou ryzkou Chica a hnědým hřebcem Bravio. Společným jmenovatelem je španělský původ koní.

Vzhled koní pearl se velmi podobá champagne. Gen však vykazuje recesivní dědičnost - tedy jedna alela neovlivňuje vraníka, hnědáka, ani ryzáka (nebo jen velmi málo), zato dvě alely barvu srsti zesvětlují podobně jako Champagne. Může tak snadno dojít k překvapení, kdy se chovatel dočká hříběte Pearl například po spojení ryzky s ryzákem (oba musí nést jednu alelu Pearl). Ryzák je zesvětlen na jednolitě meruňkovou, či krémovou barvu těla, hřívy a ocasu. Vraník a hnědák pak budou vypadat obdobně jako classic a amber champagne, trup bude obvykle krémový či zlatavý, hříva, ocas a končetiny budou tmavší.

V případě kombinace alely Pearl s alelou Cream se rovněž účinek zesvětlení zesiluje - výsledkem je pseudo-cremello, pseudo-perlino a pseudo-smoky cream.


Zdroje:
 • BOWLING, A. Horse Genetics. Cambridge: CABI Publishing, 1996. 224 p. ISBN 0851991017.
 • BOWLING, A. Genetics of Colour Variation. IN BOWLING, A., RUVINSKY, A. The Genetics of the Horse. Cambridge: CABI Publishing, 2000, p. 53-70. ISBN 0 85199 429 6.
 • BRUNBERG, E., ANDERSSON, L., COTHRAN, G., SANDBERG, K., MIKKO, S., LINGREN, G. A missense mutation in PMEL17 is associated with the Silver coat color in the horse, BioMed Central Genetics, 2006, Vol. 7, No. 46, p. 1-10.
 • COOK, D., BROOKS, S., BELLONE R., BAILEY, E. Missense Mutation in Exon 2 of SLC36A1 Responsible for Champagne Dilution in Horses. PLoS Genetics, 2008, Vol. 4, No 9.
 • EWART, S.L., RAMSEY, D.T., XU, J., MEYERS, D. The Horse Homolog of Congenital Aniridia Conforms to Codominant Inheritance. The American Genetic Association, 2000, Vol. 91, p. 93-98.
 • GOWER, J. Horse Colour Explained: A Breeder´s Perspective, The Crowood Press, Ramsbury - Marlborough, 2000. 144 p. ISBN 1 86126 384 8.
 • International Champagne Horse Registry [online]. [cit. 2016]. Dostupné z: <http://www.ichregistry.com/>.
 • KOSTELNIK, B.A. Pearl. [online]. [cit. 2016]. Dostupné z: < http://www.new-dilutions.com/pearl/index.htm>.
 • Pearl Dilution [online]. [cit. 2016]. Dostupné z: < http://www.animalgenetics.us/Equine/Coat_Color/Pearl.asp#_>.
 • SCOTT, G. The Horse Genetics Web Site. [online]. Dostupné z: <http://www.horse-genetics.com/>.
 • SHEPARD, C. The „Barlink Factor": Possible New Dilution Gene in Paint Horses. [online]. [cit. 2016]. Dostupné z: <www.ichregistry.com/articles/Barlink%20article.doc>.
 • SPONENBERG, D. P. Equine Color Genetics. 2nd ed. Iowa State University Press, Blackwell Publishing, 2003. 215 p. ISBN 0-8138-0759-X.
 • TRUMBLE, N.C. Equine Anterior Segment Dysgenesis. University of Minnesota College of Veterinary Medicine, 2013.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. chuesco

  pro autorku

  15:01 - 14. 08. 2016

  Dobrý den, mohla bych Vás poprosit o vaši e-mailovou adresu? Chtěla bych se zeptat na dědičnost barvy u jedné konkrétní klisničky. Matka hnědák, otec brown leopard. Klisnička sama hnědý ryzák (tam je to těžké určit, modrý průkaz uvádí hnědák, am. papíry chestnut).Na první pohled se jeví jako hnědka, ale při bližším ohledání jeví znaky ryzáka. Zajímala by mě tedy skutečná barva této klisničky, fotky bych zaslala. Předem moc děkuji.

 • 2. pája

  určení barvy

  07:58 - 15. 08. 2016

  Reaguje na 1.

  Zasláno do mailu:)

 • 3. sandimura

  Vraník s bílou hřívou

  14:51 - 18. 10. 2016

  Už jednou mě v diskuzi strašně zajímalo, co je klisna vlastně zač. Už mi to někdo poví??
  http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1306305 - odkaz na diskuzi :)

 • 4. pája

  vraník s bílou hřívou

  18:11 - 02. 12. 2016

  Reaguje na 3.

  Pošlete prosím mail na: pavla.chalupova@gmail.com

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: