Pojďte jezdit jako Dámy :)

21. 07. 2008 09:42

Autor: Karolína Fränkelová Foto: archiv autorky Rubrika: Dámská sedla Počet přečtení: 10174 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Takto by se dala v několika slovech vystihnout náplň semináře, který pro vás chystá občanské sdružení Dámy v sedle o víkendu 2.- 3. 8. 2008 v jihomoravských Uhřicích. Uzávěrka přihlášek je 24.7. a vy se v článku podívejte, co můžete očekávat, o čem to vlastně celé je a přijměte tak trochu netradiční pozvání na hodně vyjímečnou akci.

K rozhodnutí uspořádat po dlouhé době dvoudenní seminář jen a pouze o dámských sedlech, jízdě v nich a o všem, co s dámskými sedly souvisí, nás dovedly nesčetné maily děvčat z Moravy a Slovenska. Druhým podnětem byla skutečnost, že na Moravě máme velmi málo kontaktů a podle informací ze slovenské strany hranic je na Slovensku dámské sedlo vidět velmi sporadicky. Seminář by měl posloužit k předání zkušeností, navázání nových kontaktů a měl by pomoci těm, které s jízdou bokem teprve začínají.

Seminář proběhne v obci Uhřice nedaleko Slavkova. S JK Uhřice v čele s panem Josefem Išem spolupracuje občanské sdružení Dámy v sedle již čtvrtým rokem. Je zde příjemné prostředí, vychovaní koně atraktivních plemen, a díky vstřícnosti pana starosty Knesla je pro teoretickou část k dispozici místní kulturní dům.

Seminářem vás provede "Dáma roku 2008" a dvojnásobná mistryně ČR v DS Karolína Fränkelová, "Dáma roku 2007" a vicemistryně Polska ve skocích 2006, sedlářka Jana Vedralová, a také Hanka Soukalová, jedna z nejaktivnějších členek a kostýmová poradkyně sdružení.

Náplň programu bude rozdělena na teoretickou a praktickou část. Během teoreticky zaměřené soboty se účastnice prostřednictvím Karolíny Fränkelové seznámí s vývojem dámského sedla od starověku po současnost. Přednáška je doplněná mnoha fotografiemi a video ukázkami. Pro ilustraci rozmanitosti DS budou k dispozici sedla dobová i současná, bude možné porovnat česká dámská sedla se zahraničními. K vidění bude i rarita, pravostranné dámské sedlo.

dvourohé dámské sedlo z konce 19 stol.
Dvourohé dámské sedlo z konce 19 stol.

detail třírohého dámského sedla
Detail třírohého dámského sedla.

Na historický blok bude navazovat svou přednáškou Jana Vedralová, vyučená sedlářka, na jejíchž sedlech jezdí mnoho českých amazonek. Cílem tohoto bloku je seznámit začínající jezdkyně s hlavními rozdíly mezi klasickým a dámským sedlem, s případnými problémy, které mohou nastat jak při koupi DS, tak při následném používání. Poradí, jak vybrat správné sedlo vzhledem k tělesné stavbě koně i dámy, na co si dát pozor při měření potřebných rozměrů a čeho s vyvarovat. Účastnice s sebou mohou vzít své DS.

kostra dámského sedla  - detail rohů
Kostra dámského sedla - detail rohů.

kostra dámského sedla - pohled shora
Kostra dámského sedla - pohled shora.

Po obědě se téma semináře opět vrátí do historie. Tentokrát s Hankou Soukalovou. Ta dámy seznámí s jednotlivými oděvními styly od gotiky po současnost, včetně praktických ukázek kostýmů z jednotlivých období. Ucelený přehled by měl posluchačkám ulehčit výběr vhodného kostýmu a poradit čeho se při tvoření dámského jezdeckého šatníku vyvarovat.

uhřické pas-de-deux
Uhřické pas-de-deux.

v zámecké zahradě
V zámecké zahradě.

Poslední část sobotního odpoledne bude patřit jezdeckému sportu, tedy soutěžím určeným pro dámská sedla. Blok bude zaměřen na rozdíly v pravidlech jezdeckého sportu pro DS. Témata jako jezdecký úbor či ústroj koně do soutěží je jen špička ledovce. Během celého dne bude samozřejmě možné k jednotlivým tématům diskutovat.

barevné sladění
Barevné sladění.

skákat v DS? No problem.
Skákat v dámském sedle? No problem :-)

Neděle bude věnována praktickým ukázkám jízdy v dámském sedle na proškolených koních. Každá dáma by s sebou měla mít dlouhé kalhoty (legíny nebo rajtky), vhodnou obuv a bezpečnostní přilbu. Bez přilby nebude možné absolvovat jízdu v DS. Opět zde bude prostor pro řešení problémů, s kterými se začínající jezdkyně mohou setkat.

Pojďte jezdit jako dámy a udělejte si pěkný výlet na Moravu.

Účastnický poplatek činí 2300,- Kč a je v něm zahrnuto školné, ubytování ze soboty na neděli vč. snídaně a školící materiály.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. JiS

    Máte můj obdiv

    10:08 - 21. 07. 2008

    Vy, které jste "daly duši" odvětví, které bylo mrtvé a nyní žije a má daleko víc amazonek, než odvětví, které by mohlo mít daleko víc "vládců světa" - chladnokrevné odvětví, vy, které hmotně omezíte radši samy sebe než by jste "pustily do světa" polotovar v nevzhledném koni, neupravené dámě, nedokonalém kostýmu. DS potichu sleduji a vidím, že má image a vím, že to není samo sebou. Je to krásné, co provozujete a už teď se vám daří a bude dařit.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: