Podivuhodné školení rozhodčích chladnokrevných soutěží

13. 5. 2008 Martina Kosová Autor fotek: Helena Görnerová

Dne 15.3. jsem měla tu čest zúčastnit se školení rozhodčích pro soutěže chladnokrevných koní v Lanškrouně. Adeptů se zde sešlo nad očekávání mnoho, téměř třicítka. Nevím jak ostatní, ale já jela na místo s představou, že se budeme školit ve stávajících pravidlech a probírat situace, které mohou nastat, ale pravidly je nelze ošetřit. Tedy situace, ve kterých je řádně proškolený rozhodčí nejdůležitějším faktorem a kde nejčastěji selhává komunikace. Má očekávání se však nesplnila.


Téměř čtyřhodinová hádka ohledně zcela nových pravidel není tím, v čem bych se chtěla školit. Nehledě na to, že daná pravidla již byla snad 2x projednávána při jiných setkáních a zcela odlišnými lidmi. My jsme měli být třetí, poslední. A tak jsme místo vzdělávání rokovali. O bodování, ohrazení kolbiště, zvonění, vozících pro formanskou jízdu (skutečně bouřlivá diskuze mezi zastánci „pevňáků“ a „péráků“) a neposlední perličkou bylo povolené „skákání“ v těžkém tahu. Myslím, že téměř každého, kdo s chladnokrevnými koňmi v lese či na poli pracoval, musí při čtení nových (novodobých) pravidel přecházet zrak. Ochota koně k práci (mimochodem, to hlavní co diváci vždy na soutěžích obdivovali) již není to nejdůležitější, prvotní je nyní vůle kočího, vymáčknout ze svého koně maximum. A jsem si jistá, že žádný ze stálých či nových „proškolených“ rozhodčích tomu nezabrání.

Stále zastávám názor, že důležitější než mnohastránkový elaborát, jsou výborní rozhodčí - odborníci, schopní posoudit a správně vyhodnotit situaci. Důležité je, že budou za své rozhodování zodpovědní a v případě protestů je budou muset obhájit. Pak stačí maximálně 10-15 bodů ke každé soutěži.

Jediné, co bylo na školení jasně řečeno, byly zásady pro udělení nových licencí pro rozhodčí. Ty by měli získat všichni absolventi tohoto školení a ti, kteří se již jako rozhodčí některých soutěží účastnili, by pak měli být rozhodčími hlavními. Po přečtení dubnového čísla časopisu Koně, kde vyšel i zcela nový seznam rozhodčích (pozor - odlišný od originálního, vytvořeného během školení!), však vyplynulo, že ani tyto zásady nejsou a zřejmě ani nebudou dodrženy. Pokud budu hovořit pouze za sebe, přesto, že jsem školení rozhodčích již absolvovala v předchozích letech a tudíž jsem oficiálně hlavním rozhodčím, možnost vykonávat tuto činnost díky "tiskové chybě" mít nebudu a domluvené akce jsem musela zrušit.

Rozpaky pak vyvolává i seznam proškolených se zkomolenými jmény, dle kterého by si pořadatelé měli vybírat rozhodčí pro své soutěže.

Z nepochopitelného důvodu (myslím, že by stačil opravný článek - nebo možná omluva) byl tedy chybný seznam – dle telefonické informace ing. Radko Novotného - projednán na Rozšířeném předsednictvu svazu chovatelů chladnokrevných koní. Bylo na něm tady odhlasováno, že chybný seznam zůstane tak, jak je. Není tedy důležité, kde se stala chyba, nebo dokonce kdo je za ní odpovědný (nicméně, to je každému jasné, autor se pod článek podepsal), důležité je, že Předsednictvo toto odhlasovalo a přes to vlak nejede.

Je zbytečné hledat příčiny, otázek je mnoho a odpovědí na ně se nelze dovolat. Ti, kteří jsou zodpovědní za chod chladnokrevných soutěží, jsou ukryti za hlavičkou „Svazu“, „Předsednictva“ nebo jiného orgánu a v celém tomto společenství již roky chybí odpovědnost jednotlivce a schopnost postavit se za svůj názor. Nejde o to, zda byl či nebyl poškozen konkrétní člověk, ale o celkový šlendrián v chladnokrevném odvětví a o fakt, že se za žádných okolností nemůžete spolehnout na to, že A, řečené první den, nebude již odpoledne písmenkem B, a to navíc za hlasitého pochvalného mručení zodpovědných. Obávám se, že i díky tomuto přístupu opadá zájem o chladnokrevné soutěže jak ze strany skutečných profesionálních kočích, kteří budou nahrazeni „závodníky“, potažmo pak i ze strany diváků, které na tyto soutěže lákala především ukázka práce a souhry kočího a koně, nikoli lámání rekordů. Uvidíme, jak v horizontu dalších let současný trend obstojí právě před zraky diváků, kterými se chladnokrevný sport tak rád zaštiťuje.

Pokud i vy máte postřehy k tématu a zkušenosti z praxe, nebojte se o nich diskutovat pod článkem.

Zároveň pod článek přikládáme zmíněná nová pravidla chldr soutěží.

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.