Plnokrevníci na olympijské všestrannosti

7. 08. 2012 16:00

Obrázky: 36

Autor: Eva Holubcová Foto: archiv, sporthorse-data.com, print screen čas. Der Hannoveraner, http://www.horseracinghistory.co.uk, http://www.horsejunkiesunited.com, tbheritae Rubrika: Olympijské hry Počet přečtení: 7573 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Tentokrát pro vás Eva Holubcová nachystala jedinečný materiál - přehled krve jednotlivých plnokrevníků na OH! 75 účastníků všestrannosti je rozděleno podle liniové příslušnosti jak na straně otce, tak i matky. Podrobněji se věnuje jen několika vybraným jedincům, ale pro mnohé bude překvapení, že kromě Heraldika měl na olympiádě zástupce i Behistoun.

Je hořkou ironií osudu, že zatímco Češi i Slováci neměli na OH jediného zástupce, vítězný německý zlatý tým ve všestrannosti může za svůj úspěch poděkovat čs. odchovanci a sportovci Heraldik, který do týmu dodal OH vítěze, Heraldikova vnuka, Sama a zdatnou podporu Butts Abraxxase, který je Heraldikovým synem. A to prosím další Heraldikův syn, Butts Leon, od minulé olympiády, kde též byl součástí zlatého OH týmu, změnil po prodeji „barvy země" a na současných OH reprezentoval s nejmladší jezdkyní Ninou Ligon Thajsko (41. m.), dále za Austrálii neúspěšně startoval i další výborný Heraldikův syn, Happy Times.

Ale to nebyla poslední „česká" stopa na OH, mnozí spíše přehlédli ruského účastníka Fabiy, který je pravnukem nikoho menšího než legendárního Behistouna! Behistoun v Rusku založil životaschopnou hřebčí sportovní linii, u nás výborné potomky dávali Century Chief a především Hugben, v současné době Behistouna prezentuje Belfast Vasury.

Ve všestrannosti je plnokrevná krev zpravidla nejvíce zastoupena, protože vyžaduje vlastnosti, kterými disponují především plnokrevníci: tvrdost, bojovnost a odvahu.

Z hlediska rozsáhlosti jsem přistoupila ke zjednodušení a rozdělení koní dle příslušnosti k liniím (většinou založené A 1/1), protože nejsou kapacity pro detailní rozbor 75 původů a toto je docela dobrá pomůcka sloužící k základnímu přehledu.

Napřed se však podíváme na plemeníky, kteří byli na OH zastoupeni nejvyšším počtem potomstva.

Top plemeníci na OH

CruisingCruising

Plemeno Irish Sport Horse, po Sea Crest z vynikající skokanky z výborné rodiny a z krosu linií Nasrullah x Phalaris x Son-In-Law
Potomci:
Electric Cruise, jeho původ je neobvyklý prochováním na Nearca skrze 4 syny a dceru a to: Arctic Star, Dante, Nasrullah, Nimbus; a Noble Lassie), 14. místo.
Mr Medicott, jehož mateřský otec vnáší do původu koncentraci kvalitních linií (kombinace Prince Rose x Tourbillon x Nasrullah x Djebel) s fantastickou rodinou Rough Shod. Zajímavé je, že od jeho báby po Slievenamon je původ neznámý. Na OH byl na 9. místě.

A také byl mateřským otcem
Master Crusoe, otec Master Imp z linie Djebel, z matky po Cruising z báby prochované na Prince Rose. Na OH 7. místo.

Heraldik xx

Je z linie Nearco, více o něm viz článek
Potomci:
Butts AbraxxasButts Abraxxas, nad 90 % plnokrevníka, matka je z kombinace Krönenkranich (linie Nasrullah použitá na tradiční německý původ) s Wiesenbaum (po Birkhahn z linie Dark Ronald), který je ½ bratr plemeníka Wiesenklee (děd Heraldika) a z silné rodiny s výraznými napajedelskými kořeny, otcem báby Abraxxase je plnokr. Julius Caesar po německé legendě Ticino a tak dále. Na OH byl po drezuře na 4. místě, po excelentním cross country na 1. místě (o které se dělil s Wegou), bohužel se mu nevyvedl parkur a k finále nenastoupil; v celkovém hodnocení je vlastně na 25. místě.
Butts Leon, nad 90 % plnokrevníka, je z matky po Star Regent (linie vede přes Right Royal V k Hyperionovi, více viz profil Tiznit) a bába je po Papi´s Boy (z krosu linií Prince Rose x Wild Risk x Nearco) a prabába je prochována na fundamentálního Ticino. Více o chovatelské metodě obou Buttsů zde.
Happy Times, je po westfálském mat. otci Maraschino, který prezentuje linii Teddy ve sportu, bohužel se mu nevedlo a v krosu byl vyloučen po pádu.

Heraldik je také mat. otcem letošního olympijského vítěze Sam, který je díky tomu, že jeho otec je plnokrevný Stan the Man, vlastně z 75 % plnokrevník ... Původ Stan the Man je plný osvědčených kombinací, sám je z linie Phalarisova syna Pharos. Pharos je také otcem Nearca, na něhož je Stan the Man prochován skrze jeho ve sportovním chovu úspěšné syny Royal Charger a Dante. Samozřejmě figuruje opět významné zastoupení stěžejních linií Prince Rose, Blandford, Hyperion a Djebel. Stan the Man má v Německu několik plemeníků a již předtím jeho slávu šířil světový šampion ve všestrannosti Shear l'Eau.

Master Imp xx

Patřil k nejlepším plemeníkům ve všestrannosti a jeho původ je na delší rozbor, ve stručnosti je po velmi úspěšném otci Imperius z krosu linií Djebel x Hyperion (více viz profil Tiznita) a matka je z kombinace Native Dancer s Hyperionem, z této rodiny pochází v teplokrevném chovu známý Jolly Jinks.
Potomci:
High Kingdom, slavný kůň vynikající jezdyně s královskou krví Zary Phillips, je z matky z kombinace linií Hyperion x Hurry On. Jeho původ rozebrán na stránkách chovatele. Na OH umístěn na 8. místě.
Master Crusoe, matka po Cruising. Na OH sedmý.
Master Rose, matka po plnokrevném Sky Boy z dnes exotické linie The Boss a prochovaného na Owen Tudor (Hyperion). Tudíž tento reprezentant Ekvádoru je z 75 % plnokrevník. Na OH byl na 43. místě.
Ringwood Magister, bába je z nevšedního krosu linií Princely Gift (více viz profil Dara Monarch) a The Boss. Kůň sympatické T. Coudray přezdívkou „Finn" byl letos na 40. místě.

A nyní se podíváme na ostatní olympijské koně.

OH koně ve všestrannosti dle linií


Argentinus

→ Twizzel

Behistoun xx, slavný napajedelský plemeník z linie Man O´War (Fair Play)
→ Fabiy

BlandfordBlandford xx, nejlepší syn famózního Swynforda, jeho linie byla velmi populární ve 30. letech, než ji do pozadí a na mateřskou stranu původů zatlačil nástup Phalarise a jeho potomstva, v současné době zažívá „zmrtvýchvstání". Blandford vyprodukoval v rozmezí několika let 4 vítěze anglického Derby + famózního Brantome. Velmi úspěšní byli zástupci krve v teplokrevném chovu na obou stranách původů. Dva příklady zástupců této linie hovoří za vše: Laudanum a Le Tot de Semilly ...
→ Hildago de l'Ile
→ Marquis de Plescop
→ Noonday de Conde
→ Pasians
→ Ocarina du Chanois
→ O-Feltiz, pokud jeho otec Fire je „ten" KWPN plemeník

V mat. linii u:
→ Carraig Dubh
→ Latina 43
→ Passat
→ Portersize Just A Jiff
→ Otis Barbotiere

BrimstonBrimston xx, z linie Bend Or, kardinální plemeník v Rusku, otec trojkorunovaného Budynok (ruskou trojkorunu získali jen 3 koně za celé století), z jehož linie vycházející vítěz Velké pardubické Erot byl výborným v chovu trakéna. Klíčový pro tepl. chov byl hlavně Brimstonův syn Beskarnyj (Běskarný).
V mat. linii u:
→ Fabiy

Cor de la Bryére, vysoko v krvi, otec plnokrevný Rantzau z linie Son-In-Law, nejl. syna Dark Ronald z matky z linie Furioso (vnuk Hurry On), pro ilustraci významu viz schéma
→ Bendigo
→ Borough Pennyz
→ Campino
→ Coolroy Pitel
→ Chippieh
→ Imperial Cavalier
→ Tom Bombadill Too

V mat. linii u:
→ Barny
→ Chippieh

Cottage Son xx, vnuk slavného Son-In-Law (Dark Ronald), více zde
→ Flying Finish

Dark RonaldDark Ronald xx, neodmyslitelný prvek německého teplokrevného i plnokr. chovu, za všechny stačí jmenovat syna Son-In-Law (a z jeho linie vycházejícího např. Cor de la Bryere) a vnuka Cottage Son
V mat. linii u:
→ Eleda All Black
→ Rutherglen

Der Löwe xx, po Wahnfried (z linie Sainfoin/Rock Sand, a jehož matka má napajedelské kořeny) z matky po Herold (Dark Ronald). V Československu působil jeho pravý bratr Lotos. Der Löwe sehrál důležitou roli v evropském chovu, ze zástupců linie zmíníme aspoň Lugano van la Roche.
V mat. linii u:
→ Cyrano Z

Detektiv, z linie směřující k Devil´s Own xx (Robert the Devil) z matky z linie slavného Kingdom; zakladatel D-linie, u nás ji proslavili zástupci hřebců Diktant a Duellant + v současné době třeba Dantes.
V mat. linii u:
→ Shamwari

DjebelDjebel xx, po Tourbillon, z matky po Gay Crusader (linie Bay Ronald, který je otec Dark Ronald) z báby po Teddy. Djebel podobně jako Blandford patří mezi největší plemeníky plnokrevné historie a bližší rozbor je nemožný, částečně aspoň v profilu Tiznita.
→ High Kingdom
→ Master Crusoe
→ Master Rose
→ Ringwood Magister

V mat. linii u:
→ Campino
→ Imperial Cavalier
→ Marquis de Plescop

FairwayFairway xx, po Phalaris z matky po St. Simonově synu Chaucer. Jedná se o pravého bratra Pharose, otce to Nearca ... Opět fundamentální význam v chovu, pro sportovce stačí zmínit jediné jméno a to zástupce linie Ladykiller ...
→ Barny
→ Nereo
→ Eleda All Black
→ LionheartT
→ HP Leilani
→ Latina 43

V mat. linii u:
→ Coolroy Piter
→ La Fair

Farn/Nimmerdor
→ Asih
→ Oncarlos

V mat. linii u:
→ Vira

Ferdinand, Hannoverán
V mat. linii u:
→ Pretty Darling

FuriosoFurioso xx, původově se jedná o vnuka Hurry On z dcery Son-In-Law. Nevyhrál ani jeden dostih z 21 startů, ale přímo ve sportovním chovu zazářil, pokračovatelem byl hlavně Furioso II.
→ Ballylynch Adventure
→ Vira

V mat. linii u:
→ Millthyme Corolla
→ Opgun Louvo

Gotthard, Hannoverán vycházející z linie Goldschaum xx
V mat. linii u:
→ Nereo

Hermit xx, derby-vítěz doprovázený obrovskými společenskými skandály lidí kolem něj, zakladatel významné dynastie
→ Kenny

HyperionHyperion xx, syn trojkorunovaného Gainsborough (z linie Bay Ronald) ze vynikající Chaucerovy dcery Selene. Velice populární vítěz angl. Derby a jeden z nejlepších plemeníků století, ve sportovním chovu taktéž extrémně úspěšný. Vyskytuje se hlavně na mateřské straně původů, něco trochu málo v Tiznitově profilu ...
→ Flintstar
→ Shamwari

V mat. linii u :
→ Butts Leon
→ Gin & Juice
→ High Kingdom
→ Mister Pooh

Hurry OnHurry On xx, dostihovou kariéru ovlivnila 1. sv. válka, vítěz nahrážky St. Leger. Dosáhl obrovských úspěchů i v podmínkách tvrdé konkurence a la Phalaris či Swynford. Z jeho linie vycházejí Furioso či Niccolo dell´Arca.
V mat. linii u:
→ O-Feltiz

Inschallah, Anglo-Arab z krosu linií St. Simon a Teddy
V mat. linii u:
→ Oncarlos

ISH (Irish Sport Horse; v USA a jinde Irish Draught Sports Horse) linie
→ Electric Cruise
→ Lenamore
→ Mr Medicott

V mat. linii u:
→ Coolio
→ Flintstar
→ Master Crusoe
→ Ringwood Magister

LadykillerLadykiller xx, otec z linie Fairway (Phalaris) z Hyperionovy dcery, matka z krosu linií Phalaris a Son-In-Law (Dark Ronald). Z pokračovatelů za všechny Landgraf a Lord.
V mat. linii u:
→ Bendigo
→ Cadiz
→ Flying Finish
→ King Artus
→ Wag

Le SancyLe Sancy xx, zakladatel slavné francouzské skokové linie, je zaprvé otec Ex Voto (od kterého se v linii odvozuje v řadě PK dosti úspěšný Zeus, také známý jako m.o. Tinka´s Boy), za druhé děd Rittersporna, otce výborných sportovních koní a především důležitého Anglo-araba Ramzese, a za třetí se od něj odvozují Roi Herode a jeho synové a la The Tetrarch
→ Riddle Master
→ Rutherglen

V mat. linii u:
→ Asih
→ Borough Pennyz
→ Gazelle de la Brasserie
→ Mystery Whisper

NasrullahNasrullah xx, mimořádně talentovaný, ale velmi svéhlavý syn Nearca z Mumtaz Begum, dcery derby-vítěze Blenheim (Blandford) a fenomenální sprinterky, létající Mumtaz Mahal (The Tetrarch), více viz profily Egerton a Moonjaz
→ Cadiz
→ Carraigh Dub
→ Dunkas A
→ King Artus
→ Wag

V mat. linii u:
→ Apollo VD Wendi Kurt Hoeve
→ Ballylynch Adventure
→ Butts Abraxxas
→ Lenamore
→ Riddle Master
→ Tom Bombadill Too

Native DancerNative Dancer xx, jeden z nejlepších dostihových koní v historii 20. století v USA po Polynesian z linie Phalaris (!) z matky po Discovery z linie Fair Play (otec Man O´War)
→ Clifton Promise

V mateřské linii u:
→ Hildago de l'Ile
→ Twizzel
→ Opposition Buzz

NearcoNearco xx, patří k legendám jak na dráze, tak v chovu. Hraje výraznou roli v původech sportovních koní. Pro jistotu upozorňuji, že pro přehlednost koně po jeho synu Nasrullah a vnuku Northern Dancer uvádím zvlášť
→ Butts Abraxxas
→ Butts Leon
→ Happy Times
→ Kilrodan Abbott
→ Miners Frolic

V mat. linii u:
→ Electric Cruise
→ Kenny
→ Kilrodan Abbott
→ Sam

Niccolo dell´ArcaNiccolo dell´Arca xx, po Coronach (Hurry On), a podobně jako Nearco odchovanec italského chovatele Federica Tesia. Jedná se o Nearcova polobratra, neboť matka Nogara (po Havresac ze St. Simonovy linie) byla doslova sériovou producentkou velkých koní. Vítěz italského derby, a dalších top dostihů, Niccolo dell´Arca založil linii vedoucí nejen ku celosvětově proslulému westfálskému Pilot. Také je mat. otcem Uppercut, jehož dcera je bábou slavného Heartbreak
→ Apollo VD Wendi Kurt Hoeve
→ Pretty Darling

Northern DancerNorthern Dancer xx, vnuk Nearca a z matky po Native Dancer, mimořádný dostihový kůň a famózní plemeník
→ Amistad
→ Coolino
→ Gin & Juice
→ Exponential
→ Mister Pooh

V mat. linii u:
→ Clifton Promise
→ HP Leilani
→ Miners Frolic

Orange PeelOrange Peel xx, mimořádně úspěšný ve francouzském tepl. chovu, zástupce linie St. Simon a z matky po Ajax (dal např. Teddy)
→ Bárbara
→ Lully des Aulnes
→ Nepal du Sudre
→ Oregon de la Vigne
→ Otis Barbotiere

V mat. linii u:
→ Dunkas A
→ Ocarina du Chanois

PharosPharos xx, po Phalaris, pravý bratr výše zmíněného Fairway, dal nejen Nearco
→ Sam

V mat. linii u:
→ Amistad

PharamondPharamond xx, po Phalaris, polobratr Hyperion
V mat. linii u:
→ Exponential

Poet xx, po Janitor a z matky po Herold (Dark Ronald)
→ Wega

Prince Rose xx, třetí z Prix de l´Arc de Triomphe, vynikající plemeník, který předčasně uhynul ve válečné vřavě r. 1944, otec např. Princequillo. Jedná se o linii vyhlášených mateřských otců. Pro tepl. chov stačí říci jediné jméno: Sacramento Song
V mat. linii u:
→ Mr Medicott
→ Nepal du Sudre

Pythagoras, po Dampfroß z matky po Tempelhüter (Perfectionist), velmi významný v chovu Trakéna
→ Opposition Buzz
→ Nemetis de Lalou
→ Passat

V mat. linii u:
→ Pasians

Royal ChargerRoyal Charger xx, po Nearco z matky po Solario (Gainsborough) z Mumtaz Begum (matka výše zmiňovaného Nasrullaha)
→ Sofarsogood

Sacramento Song xx, po Sicambre z linie Prince Rose z matky z krosu linií Nearco x Dark Ronald x Teddy x Sunstar
V mat. linii u:
→ Lionheart

SainfoinSainfoin xx, Derby-vítěz, otec vítěze Trojkoruny Rock Sanda (důležitého v tepl. chovu, z jeho linie vychází Der Löwe, dále je mat. otcem Man O´War; dědem Cottage, což je mat. otec Cottage Son).
Sainfoin sám vešel do historie jako mateřský otec Phalarise a Hurry On.
→ La Fair

V mat. linii u:
→ Wega

SunstarSunstar xx, po Sundridge z matky pocházející z linie nejlepšího středoevropského plemeníka všech dob Buccaneer, vítěz 2000 Guineas a poté vyhrál Derby, ale v dostihu úplně ochroml, po odchodu do chovu klíčový hráč v historii plnokrevníka
→ Mystery Whipper

Teddy xx, po Ajax z matky po Bay Ronald, dostih. kariéra byla poznamenána probíhající 1. sv. válkou a tak vyhrál náhražku franc. derby; z jeho hřebčí linie vycházejí: Fra Diavolo, Nithard či Night and Day
→ Gazelle de la Brasserie
→ Opgun Louvo

V mat. linii u:
→ Happy Times
→ Lully des Aulnes
→ Noonday de Conde

The Boss xx, po derby-vítězi Orby, význační synové Sir Cosmo a Gold Bridge, jediná A 1/1 linie, která nezměnila své chování po celou dobu existence, naprosto jistý zdroj rychlosti (sprinterů)
V mat. linii u:
→ Master Rose

TicinoTicino xx, vítěz rakouského a německého derby (kde porazil Gradivo), mimořádný na dráze, v chovu výjimečné důležitosti pro německý chov, za všechny potomky stačí zmínit Neckar či Orsini.
V mat. linii u:
→ Sofarsogood

TourbillonTourbillon xx, franc. derby-vítěz nebyl jenom otcem Djebel, ale dal Tornado, Micipsa (1/2 bratr našeho Astyanax), Ambiorix ...
V mat. linii u:
→ Nemetis de Lalou
→ Oregon de la Vigne

Ostatní nezařazení: Cyrano Z (nejde mi dohledat původ otce Carentano Z), Josephine (u té bych uvítala, kdyby mi někdo byl schopný dát odkaz na plný původ, jinak je po Potassium xx z mámy po El Bacancito), Portersize Just A Siff (otec je Connemara pony!) a Millthyme Corolla (otec je z plemene clevelandský hnědák). Zároveň brazilská Bárbara pocházející z mimořádné matky Equi TW, která je po arabském plemeníku Nihar.

Na závěr se hodí trochu odlehčení.

A kdo byli ti A 1/1 na OH ?

Nejvýše se umístil zmrtvýchvstavší Miners Frolic, který své jezdkyni Kristině Cook alespoň trochu prozářil smutný rok. Jedná se o vnuka vyhlášeného High Top, který je mateřský otec fenomenálního sportovního plemeníka Lauries Crusador a matka pochází z rodiny steeplerů.

Clifton PromiseNa desátém místě se umístil Clifton Promise, který je vnukem slavného bojovníka Alydara, otce u nás působícího zapomenutého Enjoy Plan, otce velkých steeplerů a v Německu licentovaného Cyrkon.

ExponentialMožná nejvíce mnozí fandili jezdkyni Jessice Phoenix, která se se svým plnokrevným Exponentialem umístila na 22. místě. Exponential je krásným dokladem univerzality plnokrevníka, neboť se jedná o bývalého dostihového koně War Buckaroo, který odběhal 44 startů s dosti ubohou bilancí. Na pohled obyčejný hnědák začal se všestranností ve svých osmi letech a mezinárodní proslulost si získal teprve před dvěma lety. Jeho jezdkyně spolupracuje s adopčním programem ex-dostihových koní a nyní má v péči dalšího plnokrevníka ... Recept vsadit na poctivou práci s obyčejným plnokrevníkem vedl až na olympiádu. A to jen dodám, že ze stejné rodiny jako Exponential pochází plemeník v teplokrevném chovu Tiznit.

Nebyly by to novodobé OH, kdyby jezdecky obskurní stát, v tomto případě Jamaiku, nereprezentoval koupený hotový špičkový kůň, tentokrát plnokrevník Carraig Dubh (51. místo) z rodiny slavného steeplera a vítěze Cheltenham Gold Cup Mr. Mulligan. Carraig Dubha dříve jezdila Kristina Cooková, která na OH byla s Miners Frolic. Současná jezdkyně S. Albert je po matce napůl Jamajčanka, která se narodila v Kanadě.

A posledním plnokrevníkem je Gin & Juice, která se na OH sice neumístila, ale je to mimořádná klisna. Hnědka pochází ze slavné rodiny Mannie Gray, která se stala nesmrtelnou jako matka hřebce Domino (z linie jím založené pochází např. olympijská A 1/1 vítězka v parkuru Touch of Class). Není však registrovaný plnokrevník, je po otci Audio, který je z velmi silné německé rodiny, kterážto v současné době dominuje na mezinárodní scéně a u nás z ní působil Anno. Ironií osudu je, že úspěšné dcery vyprodukovala zakladatelka s pozdějším napajedelským plemeníkem Wallenstein (Dark Ronald), jehož dcera Valencia založila jednu z nejlepších a největších rodin plnokrevníka u nás. Gin & Juice, Klisna roku 2010 ve všestrannosti a reprezentantka Kanady, je z matky z krosu linií Hyperion x Nasrullah x Blandford. Její pravý bratr Five O'Clock Somewhere zatím dosáhl na CCI3*.

AmistadA na závěr zmíníme jen takovou perličku, kanadský Amistad je z 75 % plnokrevník, který se narodil na slavné Windfields Farm stejně jako nesmrtelný plemeník Northern Dancer. Je po Ascot Knight, vítězi skotského derby a z belgické matky, u níž byl znám jen otec, plnokrevný Snow Knight, anglický derby-vítěz. To hlavní ovšem je, že jeho matka sloužila jako „nurse mare" pro plnokrevná hříbata, která přišla o matku, nebo o které se nemohla jejich matka postarat. A tak milý Amistad byl „odstaven" už v pouhém týdnu a půl (někde uvádí 2 týdny) a zařazen mezi ostatní hříbata, která byla krmena ručně. Po prodeji z farmy to dotáhl až na OH, kde se bohužel zranil a byl oznámen jeho odchod do důchodu.

Podobných příběhů nabízí olympiáda a další velké sportovní události hodně. V průběhu srpna budou ještě dva velké články, které se zaměří na drezurní a parkurové účastníky OH Londýn.

Výsledky ve všestrannosti na OH Londýn jsou dle jednotlivců tady a dle týmů zde, přehlednější je to však tu.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: