Plnokrevníci na českých kolbištích v sezóně 2016

21. 3. 2017 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Šedá, Jan Kameník, Kateřina Mrázová

S trochou trpělivosti a štěstí i z plnokrevníka můžete mít výborné sportovní koně, jako například T drezúrní koně Grend a Danos, špičkové militaristy a dobré skokany. Jak to vypadalo loni na kolbištích?

Rok se s rokem sešel a přinášíme další přehled plnokrevníků ve sportu. Jak už jsme mnohokrát psali, plnokrevník je univerzální zvíře, které při troše šikovnosti a štěstí můžete nachystat na jakoukoliv disciplínu, kterou si zamanete. Předsudky vůči plnokrevníkům jsou v podstatě neoprávněné a v zemi, která má dlouhou a kladnou tradici využívání A 1/1 ve sportu, i dosti překvapivé.

Každopádně, i v dnešní době specializovaných teplokrevných plemen může plnokrevník - obvykle vyřazený z dráhy a přeučený na druhou kariéru - směle konkurovat na disciplínu prochovaným specialistům. Letos začneme sportovním odvětvím, kde by člověk opravdu nečekal plnokrevníka, natož na nejvyšším stupni - drezúrou.

 Drezúra

Z historie jenom připomenu, že dva plnokrevníci vyhráli OH v drezúře, Taine v roce 1932 a Juli v roce 1956, a mnoho přímo plnokrevných nebo vysoko v krvi se olympijských zúčastnilo. Přeci jen se píše už rok 2017, drezúra se od té doby posunula do fáze exaltovaných kroků, kde obrovskou výhodu mají koně, kteří se takto již rodí a jako hříbata tyto chody předvádějí. Plnokrevníci však mají obvykle ploché chody a je to tedy jejich nevýhodou.

Loni na stupeň T dosáhli dva plnokrevníci. Prvním z nich je Danos (Sapano x Amyndas), který pochází z rodiny Donadola, kterou sem importoval dr. ing. Fr. Lerche a jejímž nejznámějším příslušníkem je Donald, pozdější plemeník a otec Silvanera, čímž zanechal stopu i v teplokrevném chovu. V nedávné době rodinu nejlépe připomněl druhý z VP 1998, Devil. Druhým je letos šestnáctiletý Grend (Noble Patriarch x Falkensee) z rodiny odchovankyně věhlasného ruského hřebčína Voschod Galantnaja (Anilin), ze které také vychází i například Gard (Great Pleasure) s dosaženou výkonností D: S, S: S*, dále Crazy Love (Carismo x Taran xx) s výkonností D: S, S: L**, C: ST. Grend je bývalý exdostihový kůň, který absolvoval deset startů bez vítězství a nedosáhl lépe než na páté místo.

Na stupni S závodí i plnokrevný třináctiletý Landadan (Beccari x Najoom), který nevyběhl. Pochází z rodiny Lyndora, ta bude pro čtenáře EQCH zajímavá produkcí vítěze Velké pardubické Limita (Cejlon) nebo derby-vítěze Lykeiona, který byl poté úspěšný i v parkúrovém skákání.

I Majálesův syn Cara May dosáhl na stupeň S. Pochází z rodiny Caléche, kterou sem importoval taktéž ing. František Lerche.

 Na stupeň S je také připravován Alanbrooke (IRE) (Hernando), který loni závodil na stupni L. Alanbrooke vlastní krásné papíry, neboť jeho otcem je francouzský derby-vítěz Hernando a mateřským otcem věhlasný Darshaan a k tomu pochází z rodiny létající Mumtaz Mahal, která byla nesmrtelná na dráze i v chovu. Alanbrooke odběhal celkem 14 dostihů a tento mimořádně líbivý kůň získal jediné vítězství na proutkách v Trevisu a tamní umístění v Listed překážkovém dostihu. Z dostihového provozu byl vyřazen teprve v létě 2015 a prakticky během dvou sezón se přetransformoval z vyřazeného exdostihového koně na koně do drezúry, který má rozpracované S.

Z koní na úrovni L zmiňme Devero (Najoom x Alma Tadema), rovněž z rodiny Donadola jako výše zmíněný Danos, dále koně Devil (Noble Patriarch), Duňczyk (POL) (Saphir), Hecer (POL) (Enjoy Plan), Imposant Rules (House Rules x Patcher) z rodiny Istomy, Magnet (Magnus x Sectori) s bývalou kariérou čítající 16 dostihů, Quisan (Santalino), Teddy Ready, o kterém bude řeč níže; Tornadica (Stormy Jail x Rainbows for Life) a nakonec Zylo (POL).

Skoky

Nejvýše na stupeň S** dosáhl Darssio (FR), který byl odchován pro vyšší mety na dostihové dráze, ale těch se mu během sedmi startů nepovedlo dosáhnout a svoji disciplínu našel až ve sportu. Jiní skáčou na stupni L**. Mezi ně patří ještě v sezóně 2015 skákající S* Bambino (POL), který se může pyšnit slavným polobratrem Balamutem (Juror), vítězem Velké mostecké steeplechase a dále tří jedničkových cross-country a steeplechase v Pardubicích. Bambino je ze stejné rodiny jako excelentní polský plemeník Barnaul, jehož potomci sportují mezinárodně a nejlepší syn Barny reprezentoval Německo na WEG 2014 ve všestrannosti (7. místo). Bambino na českém území odběhal čtrnáct dostihů a je dalším úspěšným příkladem přechodu mezi disciplínami.

 Diamantixa (Eternity´s Breath) zvládla rolí rovnou několik. Pochází z pravé sestry legendární Nory Jeane Dhaulaghiri, z toho důvodu by byla cenná i v plnokrevném chovu. Na dráze však byla nejlépe vítězná v IV. kat. a poté přešla do sportu, kde na skocích dosáhla stupně L**, v military už ST a také si stihla odskočit do chovu, kde zplodila Diskita (Aristo Z), který kráčí ve šlépejích matky a už dosáhl na L*.

Po Eternity´s Breath je i na stejné výkonnostní úrovni More than Breath ze slavné plnokrevné rodiny Spring Morning, která proslula skokovými vlohami (např. vítězové VP Mocná a Mor).

Ve skocích (L**) i drezúře (L) šikovný Hecer (Enjoy Plan) reprezentuje výbornou rodinu, ze které pochází i maďarský Kůň století Imperiál. Sám nadějím na dráze nedostál, ačkoliv startoval i v Derby, o to bohatěji je vynahradil v dalších disciplínách.

Charmant Lilly (Solarstern) v předcházející sezóně podobně jako Bambino skákala na stupni S*, nyní na st. L** a chlubí se z hlediska teplokrevného chovu výbornou rodinou. Pochází z ní totiž Dakota xx, který je fundamentálním plemeníkem polské historie dostihových i sportovních koní.

La Fanela (Fair Fabulous) pochází z rodiny La Lézarde, která se u nás proslavila skvělým duem matka - syn. Řeč je o poslední Masisově dceři Latině a jejím synu Latén. Je to také jedna z mála rodin, které vydržely více než životaschopné do současnosti a mimo jiné z ní vychází nedávný slovenský derby-vítěz Love Me. Na dráze La Fanela zaznamenala jen dva neúspěšné starty a našla se až na parkurech.

Do stejné rodiny patří i Lindsay (Rainbows for Life), která sportuje i v military, kde má stupeň S.
Již zesnulý Rainbows for Life je zodpovědný i za L** skokovou klisnu Play the Game, která je z výborné plnokrevné rodiny a za normálních okolností by po absolvování dostihové kariéry zamířila do chovu, i přesto, že ze sedmnácti startů na dráze nedokázala získat ani jedno vítězství a jen několik umístění.

Někdejší slušný steepler Grizli (Magnus) při přesunu na techničtější skoky zatím skáče na stupni L* a můžeme se těšit na věci příští.

Dále lze zmínit z L** koní: Rush (POL), Solimon, Tasznik (Enjoy Plan), slovenského derby-vítěz Teddy Ready, Tropical Life či Vacara (Arcane).

 Všestrannost

Přestože military je přirozenou doménou plnokrevníků či koní vysoko v krvi, nechali jsme si ji netradičně jako poslední. „Novým" plemeníkem v této disciplíně se ukázal předčasně uhynulý Look Honey, producent spolehlivých poctivých koní. Po něm je klisnička Bailey, polosestra plemeníka Brooklyn (Latén). Bailey se postavila na dráze proti soupeřům 12x a z toho jednou vyhrála IV. kategorii, čili byla sotva průměrným koněm. Ve sportu však dosáhla zatím stupně ST v sezóně 2015 (loni „jen" S) v military a ve skocích stupně L*. Druhým potomkem Look Honey je Over Look, který závodí na stejném stupni S. Over Look vyběhl pouze 8x, z toho jednou zvítězil. I on se našel až mimo dostihové dráhy a určitě přináší své stáji jen radost.

Loni zmíněný nováček A Cruyff již dosáhl na stupeň S, na které se pohybuje i Action Boy (Hankalo), naopak stupeň si vylepšila Damila, která postoupila na úroveň ST a určitě od ní lze čekat i více, neboť jejím polobratrem je slavný T militarista Damon.

Zajímavou postavou je Molenburk (Victory Piper x Neman) pocházející z xaverovské rodiny založené klisnou Mondou. Na dráze vyběhl jen jednou a neúspěšně, v military však skáče S a na skocích má již L*.

Opakovaně jsme psali o Tasznikovi (Enjoy Plan), ten pokračuje ve svém vzestupu vzhůru a již se chlubí dosaženou výkonností stupně ST! Jenom stručně připomeneme, že je ze stejné rodiny jako Stravinsky, což je drezurní Grand Prix (!) hřebec s bývalou dostihovou kariérou, který působí v rámci PK SWB, DWB, TRAK, OLD, MECK a KWPN; a k tomu je Tasznik po výborném plemeníku - producentu steeplerů Enjoy Planovi. V tomto světle je škoda, že je valach.

Ve všestrannosti se pohybují spíše neúspěšní dostihoví koně, ale výjimkou je derby-vítěz Teddy Ready s výhrami přes milión korun, který se dokázal dostat na špičku nejen na dostihové dráze, ale i v military (zatím stupeň S) a na skocích má rozpracované L**.

 Z relativních nováčků lze upozornit na Dangerous Ivana (POL), který je produktem jednoho z mála nesmělých polských pokusů připouštět i mimo Polsko v západní Evropě. Jeho otcem je Ivan Denisovich, což byl typický „obchodní produkt" jednoho z největších hřebčínů světa Coolmore, ovšem jako celá řada těchto produktů v chovu nesplnil úplně očekávání a nyní působí v Jižní Americe. Matkou je Doreen po Jape, kterého čtenáři EQCH budou znát alespoň z článku o Age of Jape a četných zmínek v tematických článcích. Dangerous Ivan na dráze ani zdaleka nesplnil očekávání, ale jako letos osmiletý má dost času na to, aby se vypracoval ze stupně L v military a stupně L* na skocích dále.

Polským rodákem je i Disco Zen (Zagon), syn jednoho z nejlepších vytrvalců ve střední Evropě Zagona, který jako zástupce linie Dakoty přirozeně zakotvil v polském chovu a jako typický Dakota (nebo vlastně i Polák) vykazuje přirozenou tendenci produkovat šikovné sportovní koně. Disco Zen absolvoval několik neúspěšných startů, v military však už je na stupni S.

 Dále lze zmínit např.: Faraday, Ether, Imbir, Keelc Peak...

Závěrem

I v současné specializované době se může z vyřazeného plnokrevníka stát velmi dobrý sportovní kůň, pokud si s ním dáte tu práci a máte také i trochu toho štěstí na vhodné zvíře. Plnokrevník je takříkajíc univerzální a maximální výkonnosti je schopný dosáhnout ve všech jezdeckých disciplínách FEI.
V podstatě na rodokmenu A 1/1 do sportu až tak nezáleží, plnokrevník je přes tři sta let tvrdě selektován jediným objektivním měřítkem, kterým je cílový sloupec. Přesto je zde samozřejmě jako v každé jiné oblasti osvědčená krev, která ve sportu opakovaně fungovala, a naopak jiné původy, kterým to ve sportu nejde, ačkoliv mají například na překážkách více než kladné výsledky. Nakonec ale vše závisí na konkrétním zvířeti, jeho srdci a hlavě. A o tom to celé je.

Níže je přiložen seznam koní s dosaženou výkonností od stupně L výše za loňskou sezónu.

Podobné články

S blížícím se začátkem jezdecké sezony zajistila ČJF pro pořadatele mezinárodních závodů a národních šampionátů mediální servis, který má za cíl…

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu veterinárního zákona, kterou reaguje na nová nařízení Evropské komise v oblasti veterinární péče. Součástí…