Plnokrevníci na českých kolbištích v sezóně 2012

20. 08. 2013 10:00

Obrázky: 9

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Šedá, Šárka Votavová, Eva Holubcová Rubrika: Všeobecná sdělení Počet přečtení: 8762 Počet komentářů: 13 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Jak vypadala česká sportovní sezóna 2012 z plnokrevného hlediska? Obvykle není A 1/1 v ČR považován za vhodného koně do sportu. To však není úplně pravda a následující příklady snad trochu zmírní nekompromisní stanovisko jezdecké veřejnosti.

Po skončení dostihové kariéry nastává obligátní otázka „kam s ním"? Česká jezdecká veřejnost na ni odpovídá zpravidla tím, že plnokrevník je kůň „k ničemu". Ať už to jsou přímé negativní zkušenosti s horkou hlavou u A 1/1, příliš rychlými reakcemi až zbrklostí nebo jen tradičně předávaná lidová poučka ve formě rovnice: plnokrevník=magor.

Imposant RulesJedno je jisté, plnokrevníci nejsou obvykle koně pro každého, přesto u nás i ve světě bývá zvykem, že vyřazený dostihový kůň má další kariéru, ať už ve sportu či v rekreačním ježděním, v „horším" případě jako provozní kůň na jízdárně.

V našem malém rybníčku končí ve sportu mnozí zajímaví koně, majitelé superhvězdných a superdrahých papírů světové extratřídy jako Mikhail Fokine, ale i koně, kteří nikdy nevyběhli nebo zaběhli sotva pětkovou kategorii, o které by si nikdo doslova ani ty vidle neopřel. Jak si který kůň ve sportu povede, už pak závisí na talentu koně a souhře dvou jedinců, ale také mnoha dalších faktorech, které zde nebudeme jmenovat. Přesto přívlastek A 1/1 za jménem automaticky neznamená, že pro sport je nevhodný.

V této části se podíváme na naši domácí scénu a v pokračování někdy jindy pak na tu světovou.

Sportovní sezóna 2012 v ČR

V tomto roce startovalo více než 3x celkem 5 448 koní v klasických disciplínách skoky, všestrannost a drezura. Z toho bylo 147 startujících koní plemene A 1/1.

Královská disciplína

Tradičně nejúspěšnější bývají v military, královské to disciplíně A 1/1. Loňský žebříček nejlepších koní v soutěžích všestrannosti z plnokrevného hlediska byl následující: 3. Damon (Dara Monarch), 6. Biba Classy (Secret`n Classy), 17. Amonar (Dara Monarch) a Porlana (Orlan), 23. Action Boy (Hankalo) atd. Polokrevnými jsou Hatlův Kůň roku ve všestrannosti 2012 Westwinds El Divo (Rich Rebel) či Master Ben (Sovereign Water), oba dva z linie Hyperion prezentované mnohokrát v článcích. A ½ de facto jsou i další top koně jako Captain Hero (Cult Hero), Tiksi, Dallas 1 (Patcher) či Kaila (Varadero).

DamonDamon (Dara Monarch x Sharp End) je příkladem plnokrevníka, který by byl v teplokrevném chovu přínosem, ale zatím je upřednostňována sportovní kariéra, ve které patří k nejlepším koním ve všestrannosti.

Musím povinně zmínit výborného Alnaki (všestrannost TT, skoky S* a drezura S), který byl se svým jezdcem J. Machovcem za JK Mikulov v loňském roce v CIC*** v Rakousku třetí. Letos vyhrál CNC* v Pardubicích. Koně jako Alnaki prezentují to nejlepší, co v plnokrevníkovi je. Zajímavé je, že se podle slov jezdce jedná o senzitivního a plachého koně, ale jakmile odstartuje - je to jiný kůň.

Stejně jako Alnaki, i Biba Classy či Derazino ve skocích dosáhli S*, byli tedy úspěšní ve více disciplínách. Stupně S v military ze zatím nezmíněných dosáhli: Cirda (Sharp End x Vagraj), Damila (Mill Pond x Sharp End), Derazino (Laroche), Devero (Najoom), Dobrzyň (Enjoy Plan), Domin (Sorbie Tower), Eskamotér (Secret`n Classy x Dara Monarch), Flaming Heart (Dara Monarch), Flarégie (Beccari), Indian Wind (House Rules x Lincoln), Oster (Rookery Hill), Vacidara (Dara Monarch) a Větřík (Harlow).

Secret`n ClassyJak vidíte, v původech se vyskytují známá jména. Přesto je tu jedno zvláštní jméno - Secret`n Classy, které je takříkajíc „nové". V přehledu za rok 2012 má (kromě Biba Classy a Eskamotéra) koně Bajkar Secret (skoky S*), Cannys (skoky L*) a Secret`n Sesi (drezura L). Přibližme si ho tedy trochu. Hřebec měl všechno: rodokmen, silnou rodinu, kariéru. Jeho zdejší působení v plnokrevném chovu bylo obrovským zklamáním, možná jedním z největších v historii 20.-21. století u nás - ale jeho otec slavný Secretariat nikdy nebyl „otec plemeníků". Očividně se však ukazuje, že z něj budou mít užitek aspoň sportovci, protože velmi mohutný, svalnatý a líbivý hřebec dostal několik sezón velké množství klisen díky masivní propagaci, a tak je v oběhu mnoho hříbat. Příznačné je, že ani jeden z výše jmenovaných potomků v dostizích neznamenal vůbec nic... tolik k Secret`n Classy.

Jak jim to skáče?

Na parkurových kolbištích kromě výše zmíněných koní (Alnaki, Biba Classy, Derazino a Bajkar Secret) dosáhlo vyšších stupňů už jenom několik jedinců. Nejvýraznějším je Heathrow (Harlow x Big Walt) s výkonností S** reprezentující Maksa Stud. Ostudu rodině dělat přeci nemůže, vždyť je ze stejné rodiny jako famózní Heraldik, který je sám „T" skokanem a celosvětově proslulým otcem a mateřským otcem nejen olympijských koní. Dále jimi jsou Sterol (Arcane z matky Stelie, která se letos dožívá 29 let), který dosáhl S*, a Vist (Chiavari x Sharp End) s ST*. Ostatní plnokrevníci se pohybují zatím (!) v rozmezí od Z do L**.

V drezurním obdélníku

Dneska si představit plnokrevníka v drezuře, to může být velký problém, ale v historii A 1/1 ve sportu vyhráli dva dokonce OH, absolutní metu. V mezičase posunuté hodnocení pohybu koní upřednostňuje výrazně jiný typ koně z hlediska mechaniky pohybu, než jakými jsou plnokrevníci.

Úspěch v takové disciplíně je pak o to složitější, někdy vlastně i nemožný, i proto si vysoké ohodnocení zaslouží každý plnokrevník, který dosáhne v drezuře stupně S. Jimi jsou Alnaki, Choper (Taran po Norbert), Imposant Rules (House Rules x Patcher) a Pavián (Beldale Ball x Patcher).

Nejvýše dosáhl Grend 1, a to na stupeň ST. Jeho otec je z Lyphardovy větve linie Northern Dancer, kterou jsme reprezentovali u Rainbows for Life i Ray of Light, otcem báby je Norbert. Norbert je i dědem v hřebčí linii u Chopera, který v sobě tak nese zpoloviny příchuť starých časů, jež je dnes již vidět hlavně ve sportu, nikoliv v dostizích. A Patcher je mateřským otcem dvou A 1/1 „S" drezurních koní a není to dílem náhody. V přehledu ho můžeme vidět i skrze teplokrevné potomstvo: je otcem „T" militaristy Dallas 1 a mateřským otcem „S" drezurních koní Francesco Dino a Johanka. Je z linie Hyperion a jeho potomstvo dosáhlo ve sportu D: L, S: ST, C: TT.

To OnA co budoucí sportovní naděje?

Kůň To On na dráze vyběhl třikrát bez umístění, ale v military jeho perspektivy vypadají jinak - ve všestrannosti teprve začíná, je zatím na stupni ZL. Je synem Enjoy Plana, otce mnoha skvělých steeplerů (jako Kolorado či nešťastný Cieszymir) a jeho mateřským otcem je vyhlášený Dakota. Jeho polobratr Terebesz běhá překážky. Je jedním ze dvou reprezentantů Enjoy Plana ve sportu u nás, třetí Dobrzyň (všestrannost S, skoky L*) je po smrti.

Velkou pozornost bychom ale všichni měli upřít na druhého žijícího syna Enjoy Plan jménem Tasznik (Enjoy Plan x Behistoun x Dakota x Aquino), který je ze stejné rodiny jako Stravinsky. Plnokrevný Stravinsky (Revlon Boy) je drezurní Grand Prix (!) hřebec s bývalou dostihovou kariérou, který působí v rámci PK SWB, DWB, TRAK, OLD, MECK a KWPN. Letos devítiletý Tasznik loni sportoval na úrovni ZL, letos již ve všestrannosti na stupni L.

Znáte někoho, o kom si myslíte, že oplývá talentem a že bude budoucí hvězdou?

Závěrem příběh o tom, jak někdy může být cesta na sportovní kolbiště zvláštně klikatá

Mikhail FokineV úvodu zmíněný Mikhail Fokine je velmi zajímavým koněm, kdyby to byla klisna, tak se v životě do střední Evropy ani nepodívá, ostatně je otázkou, zda by se vůbec do střední Evropy prodal v současné době i on sám, výsledky rodiny byly vždy impozantní, ale nyní obzvláště.

Jeho polosestra Sumora byla předloni prodána za 2.4 miliónu guinejí (guinea=1 libra a 1 šilink, kurz libry ku koruně je cca 30:1) a letos bude největším dražebním hitem v Evropě dvojnásobná vítězka Oaks Dancing Rain, která je také polosestrou Mikhaila Fokine...

Hvězdné papíry předurčovaly Mikhaila Fokine (Sadler´s Wells) k neméně hvězdné kariéře, takže ho trénoval nejlepší trenér v Evropě a vlastnil ho jeden z největších majitelů dostihových koní na světě... Hřebec však své papíry zapřel a tak byl jako tříletý na podzim prodán po dvou neúspěšných startech v Gr.1. dostizích A. Armikulovi za 62 tisíc guinejí, ten ho dal do tréninku v ČR. Zde také nesplnil očekávání - byl tam ovšem jiný problém než kvalita koně. Hřebci by slušel box v hřebčíně - bez ohledu na výsledky. Kdyby však neplatí, to by jinak stál v největším evropském hřebčíně jako plemeník nebo u nás v Napajedlích. Takhle však jako valach po vyřazení z dostihů prezentoval v roce 2012 JK Flamenco Sloupno ve všestrannosti, zatím na stupni ZL.

Až ho uvidíte na kolbištích, uvidíte jenom obyčejného nevýrazného hnědáka, ale on vlastní takové papíry, jaké má v ČR skutečně málokdo, a to myslím z hlediska celkové populace koní.

Příště si budete moci přečíst o plnokrevných koních ve světovém sportu loňské sezóny.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Átek

  ještě jeden

  10:45 - 20. 08. 2013

  Ještě bych chtěla připomenout T drezurního plnokrevníka - http://www.cjf.cz/CJF/Kalendar/2004/Vysledky.aspx?license=KH0956&race_type=D&is_rider=false
  Vloni ve svých tuším 21 letech byl k vidění ještě na parkurových závodech s mladičkou jezdkyní, stále ve výborné kondici.

 • 2. janda

  A co Rock´n Roll?

  10:50 - 20. 08. 2013

  Nedá mi to nevzpomenout koníka Mileny Sedlářové Rock´n Rolla, kterého jsem měla jednou možnost osobně vidět na soustředění a který dosáhl v drezuře stupně T. Nechci kecat, ale mám pocit, že se jedná o plnokrevníka a vzhledem k jeho dosažené výkonnosti by si asi zasloužil být v tom uzším výběru jmenován? :-)
  http://dressage-index.cz/?page_id=18775
  http://www.dostihyjc.cz/kun.php?ID=23647

 • 3. janda

  A co Rock´n Roll?

  10:50 - 20. 08. 2013

  Nedá mi to nevzpomenout koníka Mileny Sedlářové Rock´n Rolla, kterého jsem měla jednou možnost osobně vidět na soustředění a který dosáhl v drezuře stupně T. Nechci kecat, ale mám pocit, že se jedná o plnokrevníka a vzhledem k jeho dosažené výkonnosti by si asi zasloužil být v tom uzším výběru jmenován? :-)
  http://dressage-index.cz/?page_id=18775
  http://www.dostihyjc.cz/kun.php?ID=23647

 • 4. janda

  Rozlet

  10:53 - 20. 08. 2013

  A v návaznosti na poslední výborný článek o starých plnokrevnících mi to nedá nevzpomenou ještě dědouše černouše Rozleta, který S výkonnosti v parkuru dosáhl v poměrně pozdním věku, neboť zhruba do 10 let působil coby dostihový vysloužilec v chovu a teprve poté začal jeho "revýcvik" ve skokového koně :-)

 • 5. atik

  Secret`n Classy

  10:53 - 20. 08. 2013

  Krásný hřebec, viděla jsem ho u p. Vandy. Radost pohledět. Ale dával velmi pozdní koně, proto byl z německého chovu vyřazen a tady se konalo to samé. Každý chce mít výsledky ve dvou, třech letech a ne čekat do pěti. Byl ze vynikající rodiny, sestra Dance Smartly vydělala víc jak 3 mil $, byl bratrem úspěšných plemeníků. Pravda je, ze Secretariat mezi otce plemeníků nepatřil. Co vím, tak potomci po něm byli spolehliví, komunikativní, pracovití a klidní. Ale pozdní. Bylo by skvělé, kdyby pár jeho dcer dostalo v plnokrevném chovu šanci.

 • 6. Kašpar

  Plnokrevníci všech zemí, spojte se!

  11:21 - 20. 08. 2013

  Nedá mi to, a musím se přidat :-) Všem ne-fandům A1/1: nevíte o co přicházíte! Je ovšem třeba se prokopat různě silným nánosem hysterií a stres-reakcí v souvislosti s absolvováním dostihového provozu (někdy i prokopávání je moc a musí se jen tak zlehka oškrabovat :-) Ale ve výsledku máte jedinečný zvíře s bonusem, což je funkční mozek.

 • 7. Eva Holubcová

  plnokrevníci - pouze rok 2012 od stupně S!

  11:53 - 20. 08. 2013

  Moc děkuji za ohlasy. Prosím Vás, nezapomínejte, že článek je věnován výsledkům za jeden rok a to rok 2012, proto žádný není opomenut. Jsou tam jmenováni koně od stupně S v dané konkrétní sezóně. Ráda bych časem nějaký retrospektivní článek, třeba léta 1993-2013, dvacetiletá bilance plnokrevníků ve sportu u nás, od stupně S - T, nebo jen T... ale to závisí na EQCH :)

 • 8. janda

  pod to se podepisuju :-)

  12:08 - 20. 08. 2013

  Reaguje na 6.

  Já jako jejich absolutní fanda jen přitakávám. Třeba teď mám ve výcviku pod dámským sedlem vyřazenou dostihovou kobču. Já teda nejsem člověk zcela fundovaný toto posuzovat, páč moje působení v této jezdecké disciplíně je sotva v plenkách, ale měla jsem už pod prdelí fríse, polokrevníka, čétéčko s převahou trakénské krve nebo luční křížuli. Všichni byli povahově a jezditelností super, ale ta folblutka je prostě bezkonkurenční, to je svezeníčko... Člověk se s tím netrápí, jede to samo a přitom jemňoučká na ovladatelnost, funguje na myšlenku a skáče to samo, já se jenom snažím v tom srovnat a nevadit :-). Jako bonus ještě chodí s maličkými dětmi hiporehabilitace, mouše neublíží, bagru se nelekne. A pořizovací cena nula nula houby.....jděte mi k šípku s předraženými americkými kříženci nebo lacinými bezpapírovými sprsklotinami, není multifunkčnějšího koně než je plňas ;-) (a to já jsem pověstná tím, že nesnáším kobyly, ale plnokrevným tuto vadu na kráse většinou odpustím - teda ještě jsem nenarazila na takovou která by mě dožrala tak jak to ty teplokrevné a podmírečné vždycky spolehlivě dovedou :-))

 • 9. mika251

  funkční mozek

  12:11 - 20. 08. 2013

  Reaguje na 6.

  Pretože som v podstate vždy jazdila len na plnokrvníkoch, tak som toto nikdy nebola schopná úplne oceniť, pretože som to brala ako samozrejmosť... V posledných mesiacoch prichádzam do kontaktu aj s inými plemenami a už to chápem... Samozrejme neplatí to paušálne, ale osobne som presvedčená, že plnokrvník (ideálne bez dostihovej kariéry), je klenot medzi koňmi a veľmi dúfam, že sa zas vráti doba, kedy bude v športe vítaný a nie odsudzovaný (hlavne v drezure).

 • 10. janda

  To mi uniklo

  12:12 - 20. 08. 2013

  Reaguje na 7.

  Aha, tak to se omlouvám, to jsem při chtivém hltání článku přehlédla :-)
  Ale určitě lobbuju za tu retrospektivu toho TOP plnokrevného v kolbištním sportu za posledních 20 let. Myslím že by to bylo velmi velmi zajímavé čtení ;-)

 • 11. ŠárkaD

  Nadpis - rok 2012

  13:33 - 20. 08. 2013

  Tak jsme ten nadpis ještě poupravily, aby to bylo srozumitelnější ;-)

 • 12. Eva Hálová

  Cirda

  14:58 - 20. 08. 2013

  Bohužel,tenhle kůň bojovník už dobojoval.

 • 13. Bára

  Leader

  15:47 - 20. 08. 2013

  Chtěla by jsem připomenout A1/1 Leader (Ledík) :-) o: Mirrage m:Letuška po Falun. Kariéra dostihová od roku 1998 do roku 2000 22 startů 3 vítězství. Od roku 2002 účastník MČR-S ve všetrannosti a 2* soutěžích v ČR i v zahraničí. V roce 2005 2. místo na MRČ-S ve všetrannosti s jezdcem Martin Sokolem. :-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: