Plnokrevníci na českých kolbištích v sezóně 2012

19. 8. 2013 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Šedá, Šárka Votavová, Eva Holubcová

Jak vypadala česká sportovní sezóna 2012 z plnokrevného hlediska? Obvykle není A 1/1 v ČR považován za vhodného koně do sportu. To však není úplně pravda a následující příklady snad trochu zmírní nekompromisní stanovisko jezdecké veřejnosti.

Po skončení dostihové kariéry nastává obligátní otázka „kam s ním"? Česká jezdecká veřejnost na ni odpovídá zpravidla tím, že plnokrevník je kůň „k ničemu". Ať už to jsou přímé negativní zkušenosti s horkou hlavou u A 1/1, příliš rychlými reakcemi až zbrklostí nebo jen tradičně předávaná lidová poučka ve formě rovnice: plnokrevník=magor.

Imposant RulesJedno je jisté, plnokrevníci nejsou obvykle koně pro každého, přesto u nás i ve světě bývá zvykem, že vyřazený dostihový kůň má další kariéru, ať už ve sportu či v rekreačním ježděním, v „horším" případě jako provozní kůň na jízdárně.

V našem malém rybníčku končí ve sportu mnozí zajímaví koně, majitelé superhvězdných a superdrahých papírů světové extratřídy jako Mikhail Fokine, ale i koně, kteří nikdy nevyběhli nebo zaběhli sotva pětkovou kategorii, o které by si nikdo doslova ani ty vidle neopřel. Jak si který kůň ve sportu povede, už pak závisí na talentu koně a souhře dvou jedinců, ale také mnoha dalších faktorech, které zde nebudeme jmenovat. Přesto přívlastek A 1/1 za jménem automaticky neznamená, že pro sport je nevhodný.

V této části se podíváme na naši domácí scénu a v pokračování někdy jindy pak na tu světovou.

Sportovní sezóna 2012 v ČR

V tomto roce startovalo více než 3x celkem 5 448 koní v klasických disciplínách skoky, všestrannost a drezura. Z toho bylo 147 startujících koní plemene A 1/1.

Královská disciplína

Tradičně nejúspěšnější bývají v military, královské to disciplíně A 1/1. Loňský žebříček nejlepších koní v soutěžích všestrannosti z plnokrevného hlediska byl následující: 3. Damon (Dara Monarch), 6. Biba Classy (Secret`n Classy), 17. Amonar (Dara Monarch) a Porlana (Orlan), 23. Action Boy (Hankalo) atd. Polokrevnými jsou Hatlův Kůň roku ve všestrannosti 2012 Westwinds El Divo (Rich Rebel) či Master Ben (Sovereign Water), oba dva z linie Hyperion prezentované mnohokrát v článcích. A ½ de facto jsou i další top koně jako Captain Hero (Cult Hero), Tiksi, Dallas 1 (Patcher) či Kaila (Varadero).

DamonDamon (Dara Monarch x Sharp End) je příkladem plnokrevníka, který by byl v teplokrevném chovu přínosem, ale zatím je upřednostňována sportovní kariéra, ve které patří k nejlepším koním ve všestrannosti.

Musím povinně zmínit výborného Alnaki (všestrannost TT, skoky S* a drezura S), který byl se svým jezdcem J. Machovcem za JK Mikulov v loňském roce v CIC*** v Rakousku třetí. Letos vyhrál CNC* v Pardubicích. Koně jako Alnaki prezentují to nejlepší, co v plnokrevníkovi je. Zajímavé je, že se podle slov jezdce jedná o senzitivního a plachého koně, ale jakmile odstartuje - je to jiný kůň.

Stejně jako Alnaki, i Biba Classy či Derazino ve skocích dosáhli S*, byli tedy úspěšní ve více disciplínách. Stupně S v military ze zatím nezmíněných dosáhli: Cirda (Sharp End x Vagraj), Damila (Mill Pond x Sharp End), Derazino (Laroche), Devero (Najoom), Dobrzyň (Enjoy Plan), Domin (Sorbie Tower), Eskamotér (Secret`n Classy x Dara Monarch), Flaming Heart (Dara Monarch), Flarégie (Beccari), Indian Wind (House Rules x Lincoln), Oster (Rookery Hill), Vacidara (Dara Monarch) a Větřík (Harlow).

Secret`n ClassyJak vidíte, v původech se vyskytují známá jména. Přesto je tu jedno zvláštní jméno - Secret`n Classy, které je takříkajíc „nové". V přehledu za rok 2012 má (kromě Biba Classy a Eskamotéra) koně Bajkar Secret (skoky S*), Cannys (skoky L*) a Secret`n Sesi (drezura L). Přibližme si ho tedy trochu. Hřebec měl všechno: rodokmen, silnou rodinu, kariéru. Jeho zdejší působení v plnokrevném chovu bylo obrovským zklamáním, možná jedním z největších v historii 20.-21. století u nás - ale jeho otec slavný Secretariat nikdy nebyl „otec plemeníků". Očividně se však ukazuje, že z něj budou mít užitek aspoň sportovci, protože velmi mohutný, svalnatý a líbivý hřebec dostal několik sezón velké množství klisen díky masivní propagaci, a tak je v oběhu mnoho hříbat. Příznačné je, že ani jeden z výše jmenovaných potomků v dostizích neznamenal vůbec nic... tolik k Secret`n Classy.

Jak jim to skáče?

Na parkurových kolbištích kromě výše zmíněných koní (Alnaki, Biba Classy, Derazino a Bajkar Secret) dosáhlo vyšších stupňů už jenom několik jedinců. Nejvýraznějším je Heathrow (Harlow x Big Walt) s výkonností S** reprezentující Maksa Stud. Ostudu rodině dělat přeci nemůže, vždyť je ze stejné rodiny jako famózní Heraldik, který je sám „T" skokanem a celosvětově proslulým otcem a mateřským otcem nejen olympijských koní. Dále jimi jsou Sterol (Arcane z matky Stelie, která se letos dožívá 29 let), který dosáhl S*, a Vist (Chiavari x Sharp End) s ST*. Ostatní plnokrevníci se pohybují zatím (!) v rozmezí od Z do L**.

V drezurním obdélníku

Dneska si představit plnokrevníka v drezuře, to může být velký problém, ale v historii A 1/1 ve sportu vyhráli dva dokonce OH, absolutní metu. V mezičase posunuté hodnocení pohybu koní upřednostňuje výrazně jiný typ koně z hlediska mechaniky pohybu, než jakými jsou plnokrevníci.

Úspěch v takové disciplíně je pak o to složitější, někdy vlastně i nemožný, i proto si vysoké ohodnocení zaslouží každý plnokrevník, který dosáhne v drezuře stupně S. Jimi jsou Alnaki, Choper (Taran po Norbert), Imposant Rules (House Rules x Patcher) a Pavián (Beldale Ball x Patcher).

Nejvýše dosáhl Grend 1, a to na stupeň ST. Jeho otec je z Lyphardovy větve linie Northern Dancer, kterou jsme reprezentovali u Rainbows for Life i Ray of Light, otcem báby je Norbert. Norbert je i dědem v hřebčí linii u Chopera, který v sobě tak nese zpoloviny příchuť starých časů, jež je dnes již vidět hlavně ve sportu, nikoliv v dostizích. A Patcher je mateřským otcem dvou A 1/1 „S" drezurních koní a není to dílem náhody. V přehledu ho můžeme vidět i skrze teplokrevné potomstvo: je otcem „T" militaristy Dallas 1 a mateřským otcem „S" drezurních koní Francesco Dino a Johanka. Je z linie Hyperion a jeho potomstvo dosáhlo ve sportu D: L, S: ST, C: TT.

To OnA co budoucí sportovní naděje?

Kůň To On na dráze vyběhl třikrát bez umístění, ale v military jeho perspektivy vypadají jinak - ve všestrannosti teprve začíná, je zatím na stupni ZL. Je synem Enjoy Plana, otce mnoha skvělých steeplerů (jako Kolorado či nešťastný Cieszymir) a jeho mateřským otcem je vyhlášený Dakota. Jeho polobratr Terebesz běhá překážky. Je jedním ze dvou reprezentantů Enjoy Plana ve sportu u nás, třetí Dobrzyň (všestrannost S, skoky L*) je po smrti.

Velkou pozornost bychom ale všichni měli upřít na druhého žijícího syna Enjoy Plan jménem Tasznik (Enjoy Plan x Behistoun x Dakota x Aquino), který je ze stejné rodiny jako Stravinsky. Plnokrevný Stravinsky (Revlon Boy) je drezurní Grand Prix (!) hřebec s bývalou dostihovou kariérou, který působí v rámci PK SWB, DWB, TRAK, OLD, MECK a KWPN. Letos devítiletý Tasznik loni sportoval na úrovni ZL, letos již ve všestrannosti na stupni L.

Znáte někoho, o kom si myslíte, že oplývá talentem a že bude budoucí hvězdou?

Závěrem příběh o tom, jak někdy může být cesta na sportovní kolbiště zvláštně klikatá

Mikhail FokineV úvodu zmíněný Mikhail Fokine je velmi zajímavým koněm, kdyby to byla klisna, tak se v životě do střední Evropy ani nepodívá, ostatně je otázkou, zda by se vůbec do střední Evropy prodal v současné době i on sám, výsledky rodiny byly vždy impozantní, ale nyní obzvláště.

Jeho polosestra Sumora byla předloni prodána za 2.4 miliónu guinejí (guinea=1 libra a 1 šilink, kurz libry ku koruně je cca 30:1) a letos bude největším dražebním hitem v Evropě dvojnásobná vítězka Oaks Dancing Rain, která je také polosestrou Mikhaila Fokine...

Hvězdné papíry předurčovaly Mikhaila Fokine (Sadler´s Wells) k neméně hvězdné kariéře, takže ho trénoval nejlepší trenér v Evropě a vlastnil ho jeden z největších majitelů dostihových koní na světě... Hřebec však své papíry zapřel a tak byl jako tříletý na podzim prodán po dvou neúspěšných startech v Gr.1. dostizích A. Armikulovi za 62 tisíc guinejí, ten ho dal do tréninku v ČR. Zde také nesplnil očekávání - byl tam ovšem jiný problém než kvalita koně. Hřebci by slušel box v hřebčíně - bez ohledu na výsledky. Kdyby však neplatí, to by jinak stál v největším evropském hřebčíně jako plemeník nebo u nás v Napajedlích. Takhle však jako valach po vyřazení z dostihů prezentoval v roce 2012 JK Flamenco Sloupno ve všestrannosti, zatím na stupni ZL.

Až ho uvidíte na kolbištích, uvidíte jenom obyčejného nevýrazného hnědáka, ale on vlastní takové papíry, jaké má v ČR skutečně málokdo, a to myslím z hlediska celkové populace koní.

Příště si budete moci přečíst o plnokrevných koních ve světovém sportu loňské sezóny.

Podobné články

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu veterinárního zákona, kterou reaguje na nová nařízení Evropské komise v oblasti veterinární péče. Součástí…

Equichannel.cz vám děkuje za přízeň v uplynulém roce a do nového roku přeje mnoho štěstí, osobních i jezdeckých nebo vozatajských úspěchů!