Plnokrevní plemeníci ve sportovním chovu 2020

11. 03. 2020 09:00, Aktualizováno 27. 03. 2020 14:16

Obrázky: 12

Autor: Eva Holubcová Foto: © Eva Holubcová, Eva Kopečná, Romana Nevěřilová, Zuzana Zvěřinová, Míša Hubáčková, Jana Filipská, archiv Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 3985 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

I v dnešním světě stále potřebuje chov sportovních koní plnokrevné zušlechťovatele, kteří přináší i nezbytný drive k práci. Pro letošní rok je nabídka pestrá, od někdejšího šampión-dvouletka, po derby-vítěze až po plnokrevníky, kteří na dráze nevynikli, ale zato sportovali, a to více než úspěšně.

Článek si klade za cíl tyto plnokrevné hřebce představit v krátkém komentáři k výkonnosti na dráze a rodokmenu a na závěr nabídnout jednoduchý přehled, kde který stojí a v rámci jaké PK aktuálně působí. Nevynecháme ani hřebce s plnokrevnými předky v prvních dvou generacích původu, byť je zmíníme pouze jmenovitě.

I v této fázi připouštěcí sezóny bohužel není stále jasné, kdo všechno v chovu působí pro rok 2020, byť ASCHK už zveřejnila prozatímní přehled plemeníků v rámci PK ČT a PK CS před několika dny zveřejnila i svůj seznam plemeníků. Pracujeme tedy s údaji platnými k 9. 3. 2020, prosíme milé čtenáře, aby toto vzali v úvahu. 

Plemeníci ve sportovním chovu 2020

Jako abecedně prvního si dovoluji představit hřebce Addison, kterého představíme podrobněji, neboť je prezentován vůbec prvně.

Addison (Tannenkönig – Adora, Danehill) zůstane vždy v paměti jako český šampión dvouletých hřebců sezóny 2007, kdy především vyhrál Gerschův memoriál a Cenu zimního favorita; na Slovensku ho v Ceně Muscatita porazil pouze fenomenální Overdose v rekordu dostihu, který se poté stal celosvětově známým sprinterem. V tomtéž dostihu byl např. čtvrtý Teddy Ready, který je též zařazen do teplokrevného chovu. Celkově Addison mezi léty 2007 až 2015 odběhal 39 dostihů, z nichž 9 vyhrál a vydělal 993 290 Kč. A to navzdory dvěma velkým pauzám, kdy ho zastavily problémy s dýcháním a pohybovým aparátem. Vždy se dokázal na dráhu vrátit a znovu bodovat, jak dokázal vítězstvím v Severočeské ceně (I., 1200m) roku 2011. Pochází z německé rodiny založené klisnou Alex (Louqor), ze které pochází např. náš někdejší plemeník Arcaro (Birkhahn) a v německém teplokrevném chovu využití Afrikaner (licentovaný pro KWPN) či Alarich. Nejslavnějším a nejúspěšnějším zástupcem rodiny však byl určitě Alpenkönig, německý derby-vítěz a dvojnásobný šampión plemeník.

Matka Adora (Danehill x Acatenango) na dráze jednou vyhrála a v chovu dala celkem k roku 2018 (poslední akt. informace) 13 hříbat a z nich 9 vítězů. Její poslední evidované hříbě Acturus je teprve tříleté a v německém tréninku. Pravá sestra Addisona klisna Adela dala Gr.3. vítěze Abendwind (Wiesenpfad) a black type umístěnou klisnu Alpha (Electric Beat). Určitě musíme zmínit prabábu Auenliebe (Pentathlon), která dala skvělou chovnou klisnu Asticu. Ta je matkou plemeníka Acambaro a také bábou šampióna starších sprinterů Abbadjinn a též grupového sprintera, nešťastného Abbashiva, který u nás bohužel skončil v Křenku, nechvalně proslulém kauzami týrání koní.

Addison pochází z dobré rodiny, sám prokázal rychlost a ranost, která zcela odpovídá profilu jeho bezprostřední rodiny. Stojí v Janovicích u Trutnova.

Age of Jape (Jape – Age of Gold, Belmez) si na dráze vedl skvěle, nejoslnivější sezónou zůstane rok 2009, kdy získal Trojkorunu a na závěr sezóny i zasloužené tituly Kůň roku a Nejlepší tříletý hřebec. V chovu debutoval ve Vlachovicích, odkud po smrti jeho majitele Ševčíka přešel na jednu sezónu 2019 do Tlumačova. Nyní se vrátil do Vlachovic, kde bude dále k dispozici klisnám jak plnokrevným, tak i teplokrevným. Pro teplokrevné je jeho připouštěcí poplatek 5000 Kč. Z potomstva se dobře z úvodního ročníku loňských tříletých ukázali v Polsku King Age of Jape či Be My Winner, zatímco u nás to byl Mike of Jape, který už je přesměrovaný na překážky. Zatím je na jakékoliv hodnocení ještě dosti brzo, ale hřebec má navzdory situaci v českém chovu plnokrevníka početné kolekce potomků, takže alespoň v plnokrevném chovu bude prověřen brzy.

Damon (Dara Monarch ‒ Duella, Sharp End) neběhal, rovnou začal sportovat. Úspěšně se prezentoval už jako pětiletý, kdy vyhrál finále KMK ve všestrannosti, jako šestiletý vyhrál KMK a byl na Mistrovství světa v Lion d´Angers, kde se klasifikoval na 35. místě ve finále. Roku 2010 se stal Mistrem republiky ve všestrannosti a také se stal „Zlatým koněm“ na Zlaté podkově 2010 a dlouhá léta úspěšně startoval v soutěžích všestrannosti s jezdkyní Radkou Dvořákovou. Bohužel v chovu nebyl prakticky využit, nyní ho nabízí hřebčín Kubišta, kde snad dostane větší příležitost. Je zařazen v Akceleračním programu PK ČT.

Durante Alighieri (Galileo ‒ Puce, Darshaan) byl typickým produktem Galilea, naprosto klíčového plemeníka ve světě plnokrevníků, který prakticky nemá potomka se „špatnými papíry“. I papíry Durante Alighieri stály celkem 475 000 gns na elitní dražbě, ale hřebec na dráze byl velkým zklamáním, nejlepším výsledkem bylo vítězství v Class 5. Poté by prodán do chovu k nám, zahájil v Napajedlích roku 2013, ale další sezóny již působil u svých majitelů v Pičíně a Chotouni. O hřebce zájem v chovu kontinuálně klesá. Jednak se v ČR objevili další Galileové, s lepšími výsledky na dráze, a jednak potomstvo Durante Alighieri na dráze bylo spíše zklamáním. Jak si povede v teplokrevném chovu, je ale zase jinou otázkou. 

Egerton (Groom Dancer ‒ Enrica, Niniski) v plnokrevném chovu pozitivně překvapil, dal slovenského derby-vítěze Love Me, slovenského St. Leger vítěze Taggertona a steeplery Talent, Poinsettia, Diplomata či Segona. Egerton dává často odznakové koně (široké lysiny, vysoké odznaky na nohách), ale také často předává ne zrovna korektní nohy, což je třeba mít na paměti při vybírání partnerky pro něj v teplokrevném chovu. Stojí v napajedelském hřebčíně, kde působí od počátku své chovné kariéry. Po Egertonovi se již ukazují první potomci ve sportu.

Glorioso (Areion – Globuli, Surako) běhal především ve Francii a chodil distance kolem míle. Celkem si odvezl z 19 startů zisk 1 788 120 Kč, ačkoliv vyhrál pouze 1x. Škoda zranění, které ho na dlouhou dobu vyřadilo z tréninku a nakonec i z kariéry dostihového koně. Přešel do režimu hobby koně, ale z dlouhodobého hlediska se u tohoto charakterního hřebce usilovalo o zařazení do chovu, nakonec byl licentován pro trakénskou PK. Otec Areion, sprinter z linie Nasrullah je v Německu šampión plemeníkem a velice oblíbeným synem Big Shuffle, který do německého chovu přinesl rychlost. Matka Globuli již dala jiného plemeníka, pravého bratra Gloriosa, jménem Globus, který působil v maďarském plnokrevném chovu. Globus na dráze vyhrál v německém Zimním favoritu a byl spolušampiónem německých dvouletých. Další syn Areiona a Globuli jménem Go Go Gadget zase vyhrál derby v Norsku a také tam byl zařazen do tamního plnokrevného chovu.  Další potomek Globuli jménem Glorious Eagle (Auenadler) si v českém tréninku vydělal přes půl miliónu Kč. Z blízké rodiny pak můžeme jmenovat ještě šampióna dvouletých 2003 v ČR Monolita (Rainbows for Life). Glorioso v sobě má rychlost z obou stran rodokmenu, na dráze vydělal skoro 1,8 miliónu Kč a je rozhodně zajímavým plemeníkem pro teplokrevný chov.

Chardonney Tcheque (One Cool Cat – Genevale, Unfuwain) bude podrobně představen v dalším článku, zde tedy pouze stručně. Jedná se o šampióna mílařů z let 2014 až 2015 a Nejlepšího dvouletého hřebce 2010. Běhal v letech 2010 až 2016 v celkem 35 dostizích, z nichž 17 vyhrál a vydělal celkem 3 967 690 Kč. Jeho otec One Cool Cat sice dal v rámci služeb Coolmore několik slušných koní, ale byl brzy prodán do Jižní Koreje. Matka Genevale kromě něj dala ještě skvělého Shamalgana, který na dráze exceloval, a nyní působí ve francouzském chovu, kde je populární. Chardonney Tcheque po odchodu z dostihového provozu působil v hřebčíně Napajedla, odkud byl pro letos přeřazen do teplokrevného chovu v Tlumačově. Hřebec bude působit inseminačně čerstvým spermatem, má licenci pro ČT a MT.

Lysyan (Byron – Boadicea, Celtic Swing) byl zařazen do chovu Českého sportovního pony. I on na dráze běhal v letech 2010 až 2016 a patřil mezi špičku zdejších koní. Z 38 startů pětkrát zvítězil a celkem si vydělal přes milión Kč výher. Z dráhy odcházel jako vítěz jedničkových dostihů Velké dubnové ceny (1800 m), Velké letní ceny (1800 m) či Ceny Města Karlovy Vary (2000 m). K dispozici pony partnerkám je v Mimoni.

Pop Rock (Helissio – Pops, Sunday Silence) byl velmi podrobně představen před lety, tudíž jen stručně. V plnokrevném chovu dal několik dobrých dostihových koní jako Montjeu Third, Golden Devil, Alegoria či Kalyps of Gracie. Po dvou sezónách v Napajedlích byl zakoupen do Němčic panem Vocáskem, kde stojí doposud. 

Teddy Ready (Orpen) z linie Northern Dancer byl do PK ČT zařazen na základě své vlastní sportovní výkonnosti ve všestrannosti. Je příkladem plnokrevníka, který dosáhl nejvyšší výkonnosti jak ve své původní disciplíně, v dostizích (na dráze vydělal přes 1,2 milionu a vyhrál Cenu trojročných žrebcov, Starohájské kritérium, slovenské derby), tak i ve všestrannosti, kde dosáhl prozatím výkonnosti „ST“. Bohužel k dnešnímu datu nejsou jasné podrobnosti o místě působení ani další informace, je tedy nejasné, zda bude připouštět už letos. Teddy Ready si zaslouží samostatný profil, kterého se dočká, jakmile začne působit v plemenitbě.

Tullamore (Theatrical – Bungalow, Lord Avie) na dráze patřil ke špičce svého ročníku, zejména však zvítězil v Derby, slovenské Velké jarní ceně nebo Velké dubnové ceně.

Otec Theatrical byl Šampión starších koní v Irsku, Šampión hřebců na trávě v USA 1987 a v chovu úspěšný plemeník, otec mj. Zagreba či Marchand de Sable. Matka Bungalow byla Gr.3. vítězka a polosestra vítěze Gr.1. a plemeníka Western Playboy.

Tullamore samotný v plnokrevném chovu využit příliš nebyl a z několika mála potomků vyběhla zatím pouze jedna kobylka. Působí v Radkově Lhotě, okres Přerov.

Seznam plnokrevných hřebců ve sportovním chovu

 

Hřebec

Místo působení

Způsob připouštění

 

Zařazen do PK

Addison

Janovice u Trutnova, zemědělská farma, 542 34 Malé Svatoňovice. Tel.: 777 053 080

 

přirozená plemenitba

Moravský teplokrevník

 

Age of Jape

 

Hřebčín Vlachovice, Vlachovice, PSČ 763 24, okr. Zlín. Tel.: 604 444 578

 

přirozená plemenitba

PK CS

 

 

 

Damon

ŠCHK Kubišta, Měník, okres Hradec Králové. Tel.: 603228475

 

přirozená plemenitba

PK ČT, v akceleračním programu

 

 

Durante Alighieri

Chotouň Ing. Václav Luka, Chotouň 25, 282 01 Český Brod. Tel.: 606 910 977

 

přirozená plemenitba

PK CS

 

Egerton

Hřebčín Napajedla, SYGNUM, s.r.o. Zámecká 582, 763 61 Napajedla, okr. Zlín. Tel.: 602 419 995

přirozená plemenitba

PK ČT
PK CS

 

Glorioso

Stanice: Lužice, Tomáš Zetocha, Velkomoravská 579 / 102, 696 18 Lužice, okr. Hodonín, Tel.: 775 669 683

 

přirozená plemenitba

Trakénský teplokrevník

 

Chardonney Tcheque

Hřebčinec Tlumačov, okres Zlín

inseminace čerstvým spermatem

PK ČT, PK MT

Lysyan

Mimoň, tel. 775 665 593

přirozená plemenitba

 

Český sportovní pony

Pop Rock

Němčice František Vocásek, Němčice 16, 533 52 Staré Hradiště, okr. Pardubice. Tel.: 777 271 753

přirozená plemenitba

PK CS

Teddy Ready

 ?

 

 

?

Přijat loni pro PK ČT, není jasné, zda bude připouštět letos

 

Tullamore

JK Radkova Lhota z.s., Radkova Lhota 3, 751 14, okr. Přerov. Tel.: 606 572 126

přirozená plemenitba

Moravský teplokrevník
PK CS

 

Teplokrevní hřebci s vlivem plnokrevníka v prvních dvou generacích

V rámci PK ČT: Canturino z matky po Mytens xx, Canoso z matky po Sir Shostakovich xx, Caro ZH (z matky po Mirrage xx), Cyril z matky po Cent xx, Dubel z matky po Belendek xx, Gentleman IV (Laudanum xx), Mistrál (Mys xx), Lasing (z plnokrevné báby Nonea po Anno z rodiny Nicosia), Przedswit Richter (z plnokrevné báby Cisny po Filippy cs z rodiny Céda) a Sir Bento (Sir Shostakovich xx).

V rámci PK CS: Caluca Z z plnokrevné báby Toluca po Los Santos, která je polosestrou dvou plnokrevných hřebců zařazených v teplokrevném chovu (Tocuyo v PK oldenburské a Tombos v PK hannoverána), Canturino z matky po Mytens xx, Cyril z matky po Cent xx, Catero z plnokrevné báby Duplikace po Lincoln z rodiny Danaide, Laidal z matky po Marobud xx, Leonidas z plnokrevné báby Duplikace po Lincoln z rodiny Danaide a Sir Bento (Sir Shostakovich xx).

V rámci PK Moravského teplokrevníka: Regulus I MT / 2086 Romulus uhřičický (Regulus xx), Gidran VIII MT / 2650 Gidran II MT – 1 / Grigorij (81/151) z matky po Mill Pond xx, Przedswit XX MT / 2472 Ler z plnokrevné matky Lerry (rodina Lerche), Przedswit XXI MT/2596 Hetik 53/392 z plnokrevné báby Hrakora (tj. rodina Heimwehr, stejná jako u nejúspěšnější čs. odchovance – plemeníka celosvětového významu Heraldika), Przedswit XXII MT / 2597 Przedswit IV MT-26 / Ceris z plnokrevné báby Cisny (rodina Cédy, ze které pocházejí např. Cent a Cejlon).

V rámci trakénské PK: Aktiv z matky po Singapur xx, Aktien z matky po Königspark, Erste po Esteban xx, Sargoni Son LH z matky po Zakon xx a Poview z matky po Gluosnis xx.

Závěrem

Současná nabídka krve pro sportovní chov vypadá zajímavě, dokonce i disponuje několika přímo sportovně prověřenými plnokrevníky, což je velice příjemný luxus. Na dostihových oválech i mimo ně se také pohybují další jedinci, kteří by mohli být do teplokrevného chovu potenciálně zajímaví. Mezi nimi určitě vynikne Dashing Home (Dashing Blade), který by byl případně k dispozici pro nájem do chovu (na FB lze kontaktovat Michaela Šavujeva). Dashing Home je totiž synem Dashing Blade (linie Nasrullah), který je v německém teplokrevném chovu velice populární, neboť Němci po něm zařadili v rámci různých teplokrevných PK rovnou 17 synů. V plnokrevném chovu po něm působí úspěšný Lord of England. Rodina Dashing Home směřuje k italské Delleaně, matce Donatello II, z bezprostřední rodiny pak vynikne rakouský derby-vítěz Damiano. Dashing Home na dráze u nás vyhrál Cenu Jezdectví (1400 m) nebo EJC Leram Million (1400 m). Tedy sprinter po plemeníkovi, jehož Němci intenzivně využívají v teplokrevném chovu.

Tak který vás zaujal?

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: