Plemeník Guidam Sohn znovu v Čechách!

21. 04. 2017 10:00

Obrázky: 10

Autor: Václav Štěrba Foto: Šárka Votavová, sporthorse-databaze.com Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 6875 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Přinášíme dobrou zprávu pro chovatele sportovních koní v Čechách a na Moravě. Z celkové nabídky teplokrevných plemeníků je skutečně pouze málo takových, o kterých můžeme prohlásit, že jsou prověření jak ve sportu, tak v chovu, a že jsou skutečným přínosem pro náš chov. Takové prověřené plemeníky bychom napočítali na prstech jedné ruky.

Z toho důvodu je dobrá zpráva, že se k nám opět vrací hřebec, který zde již dvakrát působil, a o kterém víme, že dobře navázal na české klisny a dává s nimi výborné potomstvo požadovaného moderního typu a sportovní výkonnosti.

Mnozí jistě již tuší a nebo slyšeli, že se opět vrátil plemenný hřebec 1053 Guidam Sohn, plemeník, který náleží k plemenné knize KWPN. Jeho rodné jméno v Holandsku je UT Liekt Goed. Je to na první pohled velký impozantní ryzák, s výraznými odznaky, velkého delšího rámce, s vysoko nasazeným klenutým hřebčím krkem. Má velice dobrou, rovnou a pevnou horní linii a silnou kostru. Jeho pohyb v základních chodech upoutá zrak každého pozorovatele, ne jenom ohromným prostorem, ale hlavně neobyčejnou dynamikou. To samé se dá napsat i o jeho předvedení ve skoku. Nejen, že předvádí výbornou techniku skoku, ale ta je doplněna obdivuhodnou razancí a silou odrazu.

 Hřebec UT Liekt Goed se narodil 27. 6. 2001 u chovatele pana j. Halfmana v Holandsku. Otcem je světově známý a proslulý plemeník Guidam, plemene Selle Francois (SF), který ve sportu působil na nejvyšší úrovni, pod jménem Vink. Kariéra tohoto hřebce je zkušeným chovatelům všeobecně známá, a proto se tím nebudeme zabývat. Dědem z otcovy strany je další velikán ve světovém chovu sportovních koní, Quidam de Revel, a samozřejmě Almé Z.

 Již méně známý, ale pro chovatele velice důležitý, je původ ze strany matky. Matka Fanakta, preferovaná klisna KWPN, po vynikajícím hřebci SF Zeus, dala mimo Guidam Sohna ještě sedm potomků. Nejznámější a sportovně nejúspěšnější je hřebec Sunny II po Heartbreaker, kterého dosavadní výkonnost je parkur 160 cm. Klisna Naktibro po Libero H byla na st. parkuru 150 cm. Další tři sourozenci dosáhli na 140-145 cm na parkuru. Sama Fanakta sportovala na stejné úrovni v USA.

Mnozí si jistě pamatují, jakým přesvědčivým způsobem absolvoval 100denní test v Písku, s celkovou známkou 8,5 bodu. Dále pokračoval v soutěžích mladých koní. Jako pětiletý vyhrál finále KMK a zároveň působil jako plemeník. Z toho jednoročního působení se narodilo celkem 30 hříbat, 12 klisniček a 18 hřebečků. V roce 2015, kdy byl tento ročník osmiletý, startovalo 21 jeho potomků v parkurových soutěžích a z toho 5 dosáhlo výkonnost "T".

 Nejprve klisny, ta nejlepší je písecká Chaluha (po Centgraf), která skáče 160cm parkury na mezinárodních mítincích pod jménem Cheril a sedlá ji arabský jezdec Ali Al Khorafi. A nesmíme zapomenout na Linet (150 cm), ta bohužel uhynula, ale má dceru 15/34 Lady Ann po 1359 Colato R. Dále z tohoto ročníku byli zařazeni čtyři plemeníci: 2050 Gulden (po 900 Landini, výk. 120 cm), 1558 Galandro ZH (po 5436 Lopez 17, výk. 145 cm), 1961 Qentino Donth (po 410 Carol, výk. 145 cm) a 1991 Quimero - M (po 2666 Porter, výk. 160 cm). Potomci Guidam Sohna se kromě výborné sportovní výkonnosti vyznačují tím, že jim otec zvětšil rámec, oproti matkám, v průměru o 7 cm, a přidal na holeni - kostře 10-15 mm.

 Další ročník hříbat se narodil v roce 2014, po jednoročním působení Guidam Sohna v Mněticích. Tentokrát se narodilo 34 hříbat, tudíž ti jsou letos tříletí a z toho důvodu je v současné době nemůžeme ještě hodnotit. Přesto již nám je známo, že na 2. předvýběru hřebců ČT v listopadu 2016 v Herouticích byli tři potomci vybráni. Ti, pokud projdou ještě 3. předvýběrem, budou v červenci tohoto roku zařazeni do 70denního testu hřebců. Jde o koně: 45/649 Gaboo M (po 412 Ermitáž), 16/948 Galen (po Le Patron) a 18/440 Guiro (po Kojak).

Letos je to, s přestávkami, potřetí, co se Guidam Sohn vrací do Čech. Tentokrát bude stát opět ve stáji Zemského hřebčince v Písku. Po skončení karantény (konec dubna) si mohou chovatelé objednávat inseminační dávky čerstvého sperma. Dle mého názoru se do Čech vrací jeden z nejlepších plemeníků, kteří u nás působili coby prověření producenti sportovních koní. A věřte, moc jich nebylo. Většina původu Guidam Sohna je v plemenné knize SF a právě k této plemenné knize se moderní, progresivní chovatelské svazy uchylují a hledají zde plemeníky, aby posílili genetickou výbavu chovaných koní. Proč by tuto možnost neměli využít také čeští chovatelé sportovních koní. Zvlášť, když se Guidam Sohn u nás tak výborně osvědčil. Významnou skutečností je naprosto kompaktní původ tohoto hřebce, bez jakéhokoli vlivu příbuzenské plemenitby. Díky této skutečnosti nabízí ohromnou škálu využití v našem chovu sportovních koní.

Více informace a další fotografie najdete na webu ZH Písek.

Václav Štěrba
Rada plemenné knihy ČT
Česká společnost hipologická

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: