Parkurové závody - děti, ZL jun., ZL a L

18. 06. 2000 00:00

Autor: Věra Mannaertsová Rubrika: Skokové ježdění Počet přečtení: 2144 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Když se občas začtu do drezurních stránek své kolegyně Simony Bečvaříkové, konkrétně pak do dojmů z drezurních závodů, přijde mi celkem líto, jak se mnoho našich mladých drezurních jezdců potýká s přístupem našich rozhodčích a jak může být samotné hodnocení výsledků v drezurní soutěži věcí tak ošemetnou, mnohdy nejasnou a nespravedlivou, poškozující skutečné výkony jezdců a koní.

Zdá se tedy, že nám, aktivním nebo pasivním návštěvníkům parkurových závodů je přece jen tato problematika poněkud vzdálenější, neboť je zřejmé, že u "parkuru" jako takového je jasnější a zřetelnější kdo, kdy a jak udělá chybu, a tak se stává málokdy, že by se jezdci dohadovali o nějakém rozporuplném výnosu rozhodčího.

Na druhou stranu se mi zdá , že se pořadatelé v poslední době značně potýkají s tím, aby vůbec zvládli počet startujících jezdců jak jsme měli možnost se přesvědčit na včerejších závodech ve Staré Boleslavi. Zdejší areál asi většina příznivců parkurového skákání zná; tato sobota byla ve znamení dětských soutěží, soutěží juniorů ZL , dále pak skákání ZL, L. Závody probíhaly pod záštitou ČJF, která platila všem účastněným startovné. Tím byl snad i dán celkový průběh závodů.

Není to první ani poslední příklad, kdy se začíná se skákáním až okolo jedenácté hodiny dopolední a vzhledem k vysokému počtu startujících dětí, se pak tato soutěž protáhne až do půl páté odpoledne. Nikdo nemáme určitě nic proti dětským soutěžím, naopak možnost se prezentovat již od dětského věku je důležitou součástí výchovy mladých jezdců, ale chybu vidím spíše v organizaci celého závodu, ve snaze nabrat co nejvíce startujících , coz je pro pořadatele asi ziskovější a to vše na úkor kvality celého závodu.

Jak pak může vypadat taková soutěž dál ? V půl páté začne soutěž ZL juniorů, v půl šesté soutěž družstev, pak skákání ZL jednotlivců a zhruba ve 20.45 hodin, kdy se už i na tribuně musí na zapisování výsledků svítit, soutěž stupně L. Když připočtu závěrečné rozeskakování, které samozřejmě probíhá na již vydatně zaprášeném kolbišti (není čas jej upravit) a za mírného šera, tak celá soutěž skončí ve třičtvrtě na deset, za účasti posledních několika vytrvalých diváků (mobilní telefony žhavících - málokdo věří, že jsou tak dlouho na závodech). Pak všichni úprkem naskakují do aut a sláva - konečně můžeme jet domů.

Pokud má někdo obzvláště smůlu a přihlásí se neprozíravě jenom do soutěže stupně "L", musí se včas dostavit na prezentaci a pak čeká půl dne na to aby si konečně skočil, tak se mi to celé zdá vůdči těmto jezdcům více než nefér. To pak samozřejmě přispívá nejen k celkovému rozhořčení většiny zúčastněných, ale i k celkové nervozitě a plašení koní, množství pádů na kolbišti i mimo ně.

A ještě jedna maličkost na okraj - když se Vám podaří v soutěži juniorů ZL, oblast Praha náhodou vyskákat první, druhé i třetí místo a dostanete za to "fialovou a fialovou a zase fialovou stužku", tak si pomyslíte - tak tady už opravdu nezáleží na ničem.

Naštěstí další v dalších soutěžích to už byly pěkné medaile.

Co dodat na závěr ? Určitě přejeme všem parkurovým jezdcům lepší pořadatele závodů a všem pořadatelům více rozumu a organizačních schopností pro organizování podobných soutěžích. Možná , že i tady platí " méně je někdy více".

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: