Paddock paradise - zdravé ustájení pro koně

24. 03. 2010 14:00

Obrázky: 4

Autor: alena vostatkova Rubrika: Zdraví a veterinární péče Počet přečtení: 26671 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Tento systém chovu vymyslel Jaime Jackson na základě pozorování divokých mustangů ve Velké Kotlině. Pozoroval skupiny koní několik let. Mají svoje cesty-tracky, po kterých se instinktivně přemísťují na určitá místa, kde se nachází např. napajedla, skály obsahující minerály, místa k odpočinku, různá místa s odlišnými druhy vegetace apod. V podstatě se stále pohybují na jednom rozsáhlém území, které je jejich domovem a nabízí jim všechno potřebné.

Když se podíváme na naše pastviny, tak je to pravý opak toho, co mají k dispozici svobodní koně ve volné přírodě. Malé ohraničené prostory, několik hektarů. Koberec zelené vydatné trávy určené ke krmení krav. Nemusejí toho za den ani tolik nachodit, aby se nakrmili (= přežrali), takže pohyb je velmi omezen. Nemají dostatečnou motivaci k tomu, aby se pohybovali za potravou, vodou a jinými aktivitami. Toto se výrazně podepisuje na jejich kondici a zdraví.

PP je tedy systém, který zajistí pohyb pomocí motivace, tak jak koni velí jeho instinkt. Lepší pohyb zajistí celkové zdraví a výbornou kondici, zlepší kopyta, chrání koně náchylné k laminitidě, před vyjížďkou jsou koně již zahřátí a v neposlední řadě zajistí našim koním psychickou pohodu. PP je použitelný kdekoliv; v chovné stáji, hříbárně, u sportovních koní, rekreačních a všech ostatních.

paddock paradiseKe stavbě tohoto systému využijeme již stávající ohrady a vytvoříme cestu. Podle počtu koní se bude odvíjet její šíře. Tam, kde chceme, aby se koně příliš nezdržovali a více se pohybovali, bude cesta úzká. Naopak tam, kde budeme chtít, aby se zdržovali, cestu rozšíříme a vysypeme štěrkem, abychom navykali a utužovali jejich kopyta. Použijeme takový materiál, na kterém chceme, aby si koně zvykali a později neměli na takovém povrchu problém.

Zase ale musíme brát ohled na momentální stav kopyt, hlavně u těch plochých, která se rehabilitují. Taková kopyta by se na ostrých velkých kamenech mohla velmi otlačit. Naopak drobný kačírek (0,5 cm) je při rehabilitaci perfektní.

V některých částech můžou mít koně k dispozici písek na válení. Někde stromy jako ochranu před sluncem. O kousek dál zase napajedlo, minerální lizy a tak dále, zde se ve fantazii meze nekladou. Čím rozmanitější, tím lepší :)

Cituji majitele koní z knihy Jaimeho Jacksona "Paddock Paradise":

 • „S Paddock Paradise nemůžu být šťastnější. Koně se hýbou celý den."
 • „Drží si svou váhu pěkně dole, daleko lépe nežli předtím. A hřbetní svaly mojí 20leté se výrazně zlepšily."
 • „Jejich kopyta jsou také lepší díky tvrdšímu povrchu. Všimla jsem si zlepšení v konkávnosti u obou."
 • „Koně vypadají, že to milují - jsou pořád na pochodu!"
Jaime Jackson: Paddock paradise: můj pohled na psychickou a fyzickou rehabilitaci

"Ideální přirozený chov znamená, že koně jsou venku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, s koňmi různého věkového složení, pohlaví, plemene a bez narušování jejich vlastního termoregulačního systému dekami. Také je nutné, aby měli možnost se schovat ve stínu v extrémně horkých, slunných dnech a možnost přístřešku jako ochrany před silným deštěm a sněžením.

Někteří lidé vytvořili opravdu moc pěkné paddock paradise, ale zároveň popisovali některé velmi „nepřirozené" praktiky, jako oddělování klisen a valachů kvůli obavám nebo ignoraci. Například nezáleží, jak úžasné máte prostředí, jak perfektně krmíte, když je kůň osamocen - totálně sám a nebo jen oddělen plotem od ostatních bez možnosti dotknout se, opečovávat se navzájem - potom je toto nepřirozený život a vy způsobujete koni stresující, nešťastnou situaci.

paddock paradiseJednou jsem mluvil se ženou, která vede koňskou záchranku. Říkala mi, že poník, kterému chtěla nechat upravit kopyta, ,nebyl sám´, protože měl možnost vidět své kamarády v okýnku ve svém přístřešku. Poník nebyl se svými koňskými přáteli a ona nemohla pochopit, proč je neustále schvácený, když ani nebyl krmen bohatým krmivem. Zarazilo mě, že někdo řídící záchranné operace má tak málo pochopení pro fyzické a emocionální potřeby tohoto tvora a drží tato zvířata buď v úplné izolaci nebo v malých, uzavřených prostorách, kde se nemohou dostatečně volně pohybovat.

Moji koně měli štěstí. Následoval jsem svoji intuici a snažil jsem se vytvořit jim přirozené podmínky, i když jsem neměl žádný model, který bych následoval. Ale protože teď už takový model je, tak nemůžu jen mlčet; a doufám, že ani vy nebudete. Jestli znáte někoho, kdo drží svou milovanou klisnu nebo valacha samotného na své zahradě, promluvte k nim. Nabídněte pomoc při hledání společníka. Vzdělávejte toho majitele. Domluvte se s ostatními v sousedství a udělejte společně paddock paradise.

Potkávám mnoho koní, kteří by se díky PP mohli perfektně rehabilitovat. Jak nemocní koně, tak i ti co mají psychické problémy - nešťastní koně držení ve stresujícím nepřirozeném prostředí. Je na nás změnit jejich životy..."

Pěkné odkazy a videa pro inspiraci naleznete na: www.paddockparadise.com nebo www.paddockparadise.webpaint.com.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Raketka

  dotaz na schéma 2

  17:00 - 24. 03. 2010

  ... ta zelená plocha uprostřed zůstává tedy koním nepřístupná a nevyužitá? :)

 • 2. lala54

  ke schématu 2

  17:53 - 24. 03. 2010

  Reaguje na 1.

  dovnitř můžeme 1-2x koně pouštět, aby se tam vyřádili, ale ne pást se...já tam mam např.kruhovku a budu to využivat na seno...popřípadě posekám brzy ráno trošku travičky ( - když to ma nejnižší hladinu cukru) a roznesu po malých kouskách po trase :)

 • 3. lizbeth

  rozloha

  14:39 - 27. 03. 2010

  zajímalo by mne,kolik metrů čtverečních či hektarů je ideální nebo spíše dostatečné pro vystavění takovéhoto schématu i s přístřeškem pro cca 4 koně.děkuji

 • 4. šindy

  povrch

  13:05 - 29. 03. 2010

  Velice mě tento článek zaujal, jen mi v něm ještě chybí tip jak upravit podklad pro povrchovou vrstvu písku či štěrku aby se zamezilo zašlapání do bahna. Děkuji:)

 • 5. gapa

  Novinka

  17:56 - 15. 08. 2010

  Ve své odstatě má autorka pravdu. Koně by se měli pohybovat co nejvíc. My jsme dlouho hledali nemovitost vhodnou k chovu koní než jsme našli statek se dvěma údolíčky na kokořínsku. Koně mají ve výběhu kousek rovinky, jinak musí do strání kde nahoře je pastva. Vypohybují se tak sami.
  Samozřejmně mustangové v USA si tyto cesty udělali přirozeně po trasách, které jim vyhovují a my zase násilím vytváříme umělé cesty, kde naopak některé koně toto může stresovat. S mnoha názory, jako že kůň nemá být sám a zavřený, nelze než plně souhlasit, ale vyrábět koňské enduro se mi zdá poněkud nevhodné.

 • 6. l_hornickova

  názor

  12:10 - 03. 10. 2012

  Právě taky přemýšlím nad zbudováním PP. Ale zaráží mě, že pro koně je nejlepší tráva a taky to vyjde levněji než celoročně krmit senem... máme koně v létě na pastvě a sena se ani nedotknou. a tím, že tady nemůžou do toho středu a cesta tu je vysypaná štěrkem proti blátu, tak to nežerou trávu vůbec? Viděla jsem na videích, že ne všude mají štěrk, že cestou mívají i trávu, ale pořád mi to přijde málo, pokud to teda nebude na 3ha dokola... Co si o tom myslíte?

 • 7. Katka K.

  Co si myslím :)

  22:19 - 03. 10. 2012

  Reaguje na 6.

  Autorka má naprostou pravdu, že 1. kůň by se měl hodně pohybovat, 2. vydatná pastina je průšvih. PP považuji za skvělé řešení pro koně, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou být jezdecky využíváni.
  Osobně ale považuji za mnohem příjemnější pro koně, pokud pravidelně (nejlépe denně) chodí pod sedlo (s přiměřenou zátěží) a ve zbytku doby jsou v prostorném, omezeně travnatém výběhu. Tím je zajištěno, že pastva jim neublíží a že se prakticky neustále pohybují ve snaze někde něco uštípnout. Určitě je super, pokud je ve výběhu i část vysypaná kameny, přes kterou msejí přejít, ale hysterie ohledně něčeho, co je pro koně nejpřirozenější a nejoblíbenější činností, tj. štípání chudé pastvy, mi připadá trochu mimo mísu.

 • 8. Katka K.

  A nedá mi...

  22:23 - 03. 10. 2012

  „Koně vypadají, že to milují - jsou pořád na pochodu!"

  Pokud je můj kůň pořád na pochodu, je to neklamnou známkou toho, že je nespokojen. Je-li spokojen, popochází se skloněnou hlavou a štípáním zbytků trávy, občas dříme vstole. Zatímco pokud mu něco chybí (třeba má hlad) nebo je nervozní, chodí.

 • 9. jaja

  nejlepší ustájení

  12:44 - 04. 10. 2012

  Reaguje na 8.

  Souhlasím s Katkou - PP považuji za vynikající řešení u koní trpících sklony k obezitě, postižených metabolickým syndromem či s proběhlou laminitidou. Čili pro koně, kteří potřebují více pohybu a méně žrádla, aby si udrželi kondici a hmotnost a/nebo pro koně kteří skutečně na trávu nesmí pro ohrožení zdraví. Je to řešení pro chov primitivních severských/horských plemen, kteří od přírody musí více chodit,a by našli v domovině potravu, a přitom žerou méně a dokážou si vystačit s málem. Jsou zvyklí na nerovný a tvrdší terén. Ale považovat to za obecně nejlepší ustájení pro jakékoli koně, s tím nesouhlasím. Většina koní podle mě nejlépe prosperuje na správně menežované pastvině, popocházení s hlavou u země, krok sun krok za trsy trav je pro koně to nejzdravější, nepřirozenější. Pokud budete trávu na pastvině udržovat nízkou, například pouštět koně až na posečenou pastvinu, necháte koně na trávě celou zimu, aby zjara byli na trávu zvyklí, dáte jim dostatečný prostor pro popocházení, zajistíte jim jinou pracovní náplň a třeba i jiné povrchy (pro období mokra hlavně) - zvládnou to v pohodě i bez laminitidy.

 • 10. Josef Vágner

  Naše zkušenost s PP

  12:58 - 30. 09. 2014

  Naše několikaleté zkušenosti s PP jsou vesměs pozitivní. Stojí to sice více času a peněz, ale koně jsou spokojení a zdraví - a o to nám zejména jde. Více na http://statekpohoda.webnode.cz/paddock-paradise/

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 6 čtenářů. Celkový počet bodů: 27.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: