Otevřený dopis prezidentovi ASCHK ČR MVDr. Dražanovi - ČMB

21. 10. 2003 00:00

Autor: SCHČMBK ČR Foto: Helena Görnerová Rubrika: Chov koní Počet přečtení: 4812 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 0 krát

Obracíme se touto cestou na prezidenta ASCHK ČR MVDr. Dražana ve snaze dočkat se odpovědi na náš protest podaný dne 7.9.2003 v Pardubicích. Náš svaz, resp. jeho chovatelé, se cítí poškozeni postojem ASCHK ČR k našemu svazu a v něm sdružených chovatelů.

Dne 5. - 7.9. se konala v Pardubicích výstava KONĚ V AKCI, jejímž programem bylo mimo jiné i celostátní finále tříletých klisen plemene N,SN a ČMB. Výkonný tajemník požadoval, abychom vyslali do celostátního finále nejlepší klisny z oblastních přehlídek, které jsou zařazené do HPK. Klisny z PK se tohoto finále zúčastnit nesměly. Toto je zcela logické, neboť dle dosud platného ŘPK, který je všem k dispozici na stránkách našeho svazu www.belgicky-kun.wz.cz, je vítězka celostátního finále zařazena do akceleračního programu, což klisny z PK být nemohou. Tento požadavek jsme respektovali, neboť ani žádný chovatel by nechtěl být na výstavě jen do počtu s vědomím,že jeho účast ve finále je pouze fraška pro doplnění potřebného počtu.

Naši chovatelé respektovali i to, že pořadatel dva dny před výstavou zrušil účast našich koní - koní zařazených do GZ - z kapacitních důvodů. To, aby pořadatel chovatelům zaplatil nezbytně nutné náklady spojené s výstavou, už ale nikoho nezajímá.

O to větší bylo naše rozhořčení, když jsme na samotné akci zjistili, že se finále tříletých klisen ČMB účastní klisna 44/684 Lysa, maj. p. Černík, která je zařazena do PK, nikoliv do HPK. Stejně tak, jako že před rodinnou kolekcí koní, zařazených do genových zdrojů, dostali přednost různí kříženci a koně s původem neznámým. Proti účasti klisny 44/684 Lysa podalo na výstavišti předsednictvo našeho svazu písemnou formou dne 7.9.2003 v 10.00 hodin oficielní protest, který obsahoval všechny důležité náležitosti. Nechtěli jsme přistupovat k tak razantnímu řešení, jako je zrušení finále klisen ČMB a anulování výsledků, jenom jsme požadovali oficielní vyřazení výše uvedené klisny z účasti ve finále. Do dnešního dne, tj. do 16.10.2003 nám nikdo na náš protest neodpověděl.

Telefonicky jsme urgovali Ing. Petrtýla, p. Políčka ml. i písemně, ale vše marně. Jediné co nám bylo sděleno je, že se přehlídka konala pod patronací Svazu chovatelů chladnokrevných koní - plemene N,SN a ČMB.

Dále nemůžeme souhlasit s tím, jakým způsobem bylo prezentováno plemeno ČMB jak v katalogu, či ústně při jednotlivém předvádění. Zde tolik potřebná osvětová činnost zcela selhala a naší povinností je toto napravit, neboť zpracování katalogu je úplně žalostné:

Standard plemene českomoravský belgický kůň

Hlava je menší, ušlechtilá s živým okem, kratší vysoko nasazený krk, dobře utvářená lopatka, hluboký a prostorný hrudník, kratší středotrupí, s dobrou horní linií (nikoliv volnou horní linií), kratší pevná bedra, mohutná, dlouhá, široká, skloněná a štěpená záď. Fundament suchý, kostnatý, klouby výrazné (nikoliv méně výrazné a s náznakem lymfatičnosti), spěnka kratší a pružná. Pracovitý a dobře ovladatelný kůň přiměřeného temperamentu, bez charakterových vad, dobře živitelný, pohyblivý a s výraznými chody (nikoliv středně prostornými).

Dále v katalogu uvedený hřebec 42/436 Amant není plemeno ČMB, neboť má norického otce.

Valach 506 64 Filip (jinak vzorně předvedený) není opět ČMB, neboť má původ neznámý. Koně s neznámým původem jsou zařazováni jako ostatní pracovní kůň, nikoliv ČMB.

Letos to byl již druhý ročník celostátního finále a přehlídky ČMBK pod patronací SCHCHK - N, SN a ČMB. A výsledek je alarmující. Takováto prezentace koní zcela kazí velice pěkný záměr pořadatele, který jako první za celou dobu výstavnictví dal skutečný prostor předvedení chladnokrevných koní. Záměr pořadatele vynikající, ale způsob provedení velice špatný. Nyní čekáme, zda už konečně někdo převezme zodpovědnost za finále tříletých klisen plemene ČMB, abychom se mohli rozhodnout, zda za takovéto situace má pro nás význam dále setrvávat v ASCHK ČR, nebo pod jejím současným vedením.


Předsednictvo SCHČMBK ČR: p.Vančura, MVDr.Beroun, J.Anderle, V.Švanda, A.Mitáček a J.Čerešňák.
Svaz chovatelů českomoravského belgického koně České Republiky
Žižkova 505, 674 01 Třebíč; IČO 709 762 95
http://www.belgicky-kun.wz.cz
e-mail: svaz-cmbk@seznam.cz

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  22:01 - 21. 10. 2003

  Já tomu s těma belgikama nějak nerozumim, to je dopis pod kterým je podepsáno předesednictvo schčmbk, ale výstavu pořádá schchk pro čmb? To znamená, že existují dva kluby sdružující chovatele čmb? Nebo si schčmb nechá pořádat zkoušky chovateli jiných plemen a pak čeká jak to dopadne? Jo a proč chovatelé respektovali zrušení účasti jejich koní, když je vítěz zařazen do akcelračního programu (předpokládám, že i pro letošek je tam nějaká dotace), tedy byli v podstatě vyřazeni bez posouzení? Nějak mi to jako laikovi příjde trochu zamotané....

 • 2.

  Re:

  22:17 - 21. 10. 2003

  Reaguje na 1.

  Jo, jsou tu dva svazy. Jeden "lepší" než druhej... Spolupráce žádná, akorát se drbou navzájem. Přemejšlel bych spíš o vyřizování účtů...

 • 3.

  nechápu

  10:47 - 23. 10. 2003

  Nechápu, jak to, že se nakonec ta Lysa ještě i umístila, když už se přímo na výstavě přišlo na to, že tam nepatří. Komise podala protest, a kdo ji teda posuzoval?

 • 4.

  Re:

  08:36 - 26. 10. 2003

  Reaguje na 2.

  Já spíš nechápu, proč jsou 2 svazy. Pochopím svaz chovatelů ČMB, dále bych pochopila svaz chovatelů N a SN (kdyby nějaké byly); ale vůbec nechápu svaz chovatelů chladnokrevníků. To je stejný nesmysl; jako kdyby existoval svaz chovatelů teplokrevníků - tam by se vlezlo plemen! Od kladrubáků přes A1/1 až po huculy, to by teda byl chaos! Mnohem logičtější je, když má každé plemeno svůj svaz chovatelů, který se stará o jeho propagaci a taky o výstavy a zkoušky. Pak by určitě nedocházelo k těmto "uměle vyrobeným" problémům.

 • 5.

  Trocha světla z druhé strany

  22:56 - 30. 10. 2003

  Reaguje na 3.

  Některým věcem též nerozumím. Ono to v článku není uvedeno, ale časově to probíhalo přesně takto:

  Již v pátek proběhlo hodnocení všech klisen "nanečisto", pro návštěvníky výstavy, s podrobnějším komentářem, aby diváci měli možnost vidět a slyšet, JAK vlastně takové hodnocení vypadá. Komisaři tedy měli možnost si v průběhu výstavy na oválu v kroku a klusu klisny prohlédnout ne jednou a ve zkráceném čase, ale hned dvakrát.
  Samotný šampionát proběhl v sobotu, 6.9. Na místě byli i zástupci svazu ČMB, oficiální protest na místě nepodali.
  Dne 7.9. v cca 10 hodin doputoval tento na závodiště e-mailem, ihned jsem ho předala Slávku Políčkovi z ASCHK i p. Petrtýlovi a dalším. Jejich odpověď jsem si nyní znovu vyžádala.

  Osobně vidím dva okruhy problémů, první k věci, druhý lehce OT:
  1) Byla-li klisna vyzvána svazem k účasti, měl by někdo veřejně sdělit důvod. (malá úvaha: tento rok slýchám až příliš často, že není z čeho vybírat jak u chl. klisen, tak hřebců. Je to pravda?)
  2) Hodnocení klisen by mělo probíhat NAHLAS a veřejně, k hodnocení každé klisny by měly u každého komisaře existovat písemné poznámky, aby bylo možné zpětně dohledat kvůli čemu dostala plusové body či byla sesunuta dolů.

  Promiňte mi všichni zúčastnění, ale dokud nebude mezi chladnokrevníky konečně čisto na stole, a to jak v jednáních, tak v konání, budou podobné situace vznikat i nadále a jen blázen by se mohl domnívat, že přesunem z ASCHK toto vyřešíte. Je to přeci o lidech...

 • 6.

  Re: Trocha světla z druhé strany

  19:27 - 01. 11. 2003

  Reaguje na 5.

  Pod bod 1 a hlavně 2 bych se tedy podepsala. Důležité je to NAHLAS a veřejně (hodnocení). Že není z čeho vybírat - to je trochu sporné. Ne každý si může vystavování dovolit, ať už z finančních nebo časových důvodů. Kolem chlaďasů se většinou nepotlouká tolik "koňomilů", ochotných pracovat jen za svezení, jak je to běžné u teplokrevníků nebo pony. Když k tomu nemáte ani vlastní aspoň trochu odrostlejší děti, které to zajímá - ale máte mrňousy ; nebo nemáte na práci jen koně; nebo s koňmi pracujete v lese - a zrovna je dost práce (tak se pracuje, v zimě to třeba vůbec nepůjde). Zrovna tohle je dost častý názor, který slyším - Nepůjdu přece utrácet peníze za výstavu, když je můžu vydělat... Těch důvodů je tolik... A pokud je to ještě omezeno (těch pár papírových chlaďasů, kteří u nás jsou) tím, že musíte být členem svazu (nebo to tak není?), tak se není čemu divit. Zajímalo by mne, kdo tvrdí, že není z čeho vybírat. Kdo má o tom takový přehled, aby toto mohl tvrdit? Kdo viděl ty chlaďasy, kteří nikdy nebyli vystavováni? Jediní, kteří mají nebo by měli mít trochu přehled, jsou inspektoři ASCHK, kteří jsou přítomni u pálení hříbat a u svodů. Ale tím to končí, kobyly starší než 3 roky už nikdo nesleduje. A hřebci (plemenní)na výstavách? Jsou k vidění pořád ti stejní. Ono to držitele asi moc nemotivuje, když nejsou jejich, ale hřebčinců. Proč taky? Anebo takto: Jaká je vůbec motivace vystavovat? Dalo by se říct, že když úspěšně vystavím kobylu, bude se o ní vědět, bude zájem o ni nebo její potomstvo. To si můžu myslet. Ale: třeba Sympatie od Svobodů v inzerci (já ji neznám, na obrázku se mi moc líbí a nepochybuju o ovladatelnosti) - myslela bych, že zájemci o ni budou stát v řadě- a asi to tak není, když už tam byla několikrát. Potom už mne napadá jen to, že na výstavách tohoto typu jde o to, dostat se do AP. Takže zase jen dotace. Jsem velmi zvědavá na příští rok, když to zatím vypadá tak, že dotace na koně nebudou žádné. O co se pak budem dohadovat a co si budem závidět? :-)))

 • 7.

  Pozor, šampionát není výstava!

  21:48 - 01. 11. 2003

  Reaguje na 6.

  Lído, začnu tím, že není výstava jako výstava. Nad normální účastí na výstavě bych také jako chovatel přemýšlela, na výstavě regionálního významu lze nakonec vystavovat i koně bezpůvodové, jsou-li v jakési, shrňme to, "normě" (=souhrn estetických požadavků dle ŘPK, např.). Jde o prezentaci veřejnosti, povětšinou laické, cílem je ukázat pěkné koně, v kondici, v rysech daného plemene.

  Něco úplně jiného je ale celostátní šampionát. Šampionát není výstava. Měl by být výběrem toho nejlepšího v republice. Musí mít pravidla, daná nějakou autoritou. A pokud vím, berou chovatelé výběr své klisny do šampionátu (= účast na něm) jako čest. Nebo by alespoň měli mít šanci to tak brát (proplacené cesťáky, ustájení a seno zdarma jsou potom minimum, které jim pořadatel má vždy poskytnout).

  K samotné účasti na šampionátu: schéma je svod klisny -> úspěšné výkonnostní zkoušky -> doporučení inspektora + dané podmínky. Není pravdou, že musíš být někde organizována, např. pan Kuttich, jehož Stuha (mimochodem SN od Svobodů) se v letošním šampionátu umístila jako 4. , není organizován nikde. Výhodu členství vidím pouze v tom, že mám-li chuť něco dělat a mám-li pusu, abych se ptala, mohu být dobře informovaná. Toto prokazatelně regionální svazy dělají (a nemusím mluvit pouze o náchodsku).

  K šampionátu se potom váže i má poznámka, že není poslední dobou z čeho vybírat. Kdo to říká? Sami chovatelé, kteří např. viděli letošní předvýběry hřebců do testu. A řeknou ti to i někteří inspektoři . Nebo letošní Náchod - žádná roční belgička do přehlídky, a to nebyla účast omezena krajem. V příštím roce se z mého okruhu chystá zapouštět méně chovatelů, než dříve. A dalo by se pokračovat.
  A kde s tím vším bude chov chlaďáků za rok? Souvisí to, že? ;)

  P.S. Prodej Sympatie by měl okomentovat Josef, problém je samozřejmě ale i v zájemcích, kteří si koně zamluví, natuty a pak nepřijedou, že... Znáte to všichni. A hřebci na výstavách? To už se ale bavíme o opravdové motivaci předvést svého koně, i za cenu finančí ztráty (teď, ona ta účast přivede třeba zájemce o připouštění). Já třeba tohle velmi dobře znám na EQCH - je to láska, která mě měsíčně vyjde přes 2.000 jenom na připojení. Celou mateřskou vysolím na něj :) Ale těší mě, že to k něčemu je. Mám motivaci. Zatím. A tak by to mělo být i v tom chovu.

 • 8.

  Sdružování svazů

  21:58 - 01. 11. 2003

  Reaguje na 4.

  Bohužel neznám bližší okolnosti vzniku Svazu chovatelů chl. koní (ofišl název mají ukrutně dlouhý), měl se ale, pokud mám dobré informace, především starat o propagaci chladnokrevného plemene. Jak tomu dostál by měli posuzovat chovatelé, jeho členové sami. Možná, že jde o článek v hierarchii navíc, netuším. Napíšou ostatní, kteří tuto diskuzi čtou a mlčí??
  Jinak co se týče sdružování svazů obecně - zatím nemám důvod měnit svůj letitý názor, že ASCHK tu má jakýsi slučující smysl. To je totéž, jako ČJF, byť se svými známými letitými chybami, v jezdeckém sportu. Pro jednání o dotacích vyžaduje ministerstvo vždy jednoho zástupce. Pro jednání o mezinár. sport. akcích je to totéž. ASCHK má tedy dle mého své opodstatnění a jakým způsobem ho plní nebo neplní, je věc druhá, věc lidí.

 • 9.

  Re: Pozor, šampionát není výstava!

  21:14 - 02. 11. 2003

  Reaguje na 7.

  Dík za vysvětlení. Tak jsem zase chytřejší, dík tomu schématu :-) Ikdyž to třeba u nás moc šťastně řešené není; u nás byly letos zkoušky tříletých 13.9. ,tedy až týden po šampionátu.Jedině cestovat po republice a hledat nějaké v dřívějším termínu... Když už píšeš o těch předvýběrech (že není z čeho vybírat) - a jak se to vůbec vybírá? Kdybych to vzala co nejjednoduššeji a logicky, viděla bych to takto: Je vedena HPK. Kobyly v ní jsou připouštěny lic. hřebci, hlášení o výsledku se zasílají, inspektoři přijdou pálit hříbata. Je takový problém v dnešní době počítačů vyjet na podzim po vypálení ročníku hříbat seznam, kde stojí hřebečci s odpovídajícím původem , ty posoudit (inspektoři je viděli) - třeba i na svodu, a z toho vybírat do odchoven? Aspoň já mám občas pocit, že dost perspektivních hřebečků mizí v lesích jako valaši, a do chovu jdou ti s protekcí nebo s kontakty. Já vím, že namítneš, že to si musí chovatelé vydobýt sami, do jisté míry máš pravdu; ale je to trochu jako s politikou - schvalované zákony obyčejný člověk může ovlivnit jen velmi mizivě...
  Dál, proč se asi bude zapouštět méně - postrašili, že nebudou dotace, a tohle je podle mne výsledek. Myslím, že poptávka je stejná, nebo ne?
  Ještě se vrátím k tomu schématu. Mně se to zdá jasné a srozumitelné, tak jak to píšeš. Potom ale vůbec nerozumím tomu, v čem byl problém. Takže buď ta kobyla podmínky splnila, nebo ne. Podle toho, co je psáno, zřejmě ne, pokud byla jen v PK a ne v HPK. Jestli to byla podmínka, neměla tam co dělat a měli ji vyřadit (to tam nikdo nekontroloval?), ať už někdo protestoval, nebo ne. Akorát by se posunulo pořadí. Podmínky (obecně) jsou snad od toho, aby se dodržovaly, anebo ne? A za tím by si měli stát především pořadatelé těchto akcí. Ten protest by v tom neměl hrát žádnou roli.

 • 10.

  Prodám shetl. poníka

  09:04 - 29. 02. 2004

  Prodám hřebečka shetlandského pony bez PP, krásně stavěný, líbivý vraník, 86cm v kohoutku, čipovaný, 12let, hodný, polský původ, cena 5.000,-Kč. Zájemcům rádi zašleme meilem foto. Tel.: 604976797

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: