OH Rio: všestrannost

16. 8. 2016 Martina Cerhová Autor fotek: FEI, THM (Rebecca Ashton)

Úvodní jezdeckou disciplínou olympijských her v Riu byla všestrannost. A jaký to byl úvod! Každý soutěžní den přinášel nové úspěchy, nezdary, změny pořadí a o medaile se bojovalo skutečně až do poslední chvíle. Pojďme se tedy společně ohlédnout za olympijskou všestranností, a to z pohledu sportovního i chovatelského (a českého).

Olympijská všestrannost den za dnem

Všestrannost známe většinou v klasické 3denní podobě. OH v Riu nám ji nabídly v ještě napínavější podobě, tedy 4denní. Úvodní 2 dny patřily drezurnímu obdélníku a ačkoliv se na stadionu nenaplnilo hlediště a místy působily tribuny více než opuštěně, fanoušci po celém světě napjatě sledovali dění v on-line vysíláních.

Thibaut Valette, drezuraDrezurní zkoušku nejlépe zvládl britský jezdec William Fox-Pitt v sedle plemenného hřebce Chilli Morning (Phantomic xx - Kolibri), kteří na své konto připsali 37 trestných bodů. O pouhopouhých 0,60 tr. b. hůře na tom byla dvojice Christopher Burton a Santano II (Sandro Hit - Brentano II) reprezentující Austrálii. Ano, čtete správně: v původu Sandro Hit a Brentano II, drezurní hřebci... Ale původům se budeme věnovat až za chvilku. Třetí příčku obsadili s 39,2 tr. b. Mathieu Lemoine a KWPN valach Bart L (United - Gribaldi, a zase ty drezurní geny...). Až za nimi se seřadili němečtí favorité: Ingrid Klimke a oldenburský valach Hale-bob OLD (Helikon xx - Noble Champion) a Michael Jung se šestnáctiletým valachem Samem (Stan the Man xx - Heraldik xx). Šesté místo si pěknou jízdou zajistil francouzský jezdec Thibaut Valette v sedle valacha Quing Du Briot (Eolien II - Etalon). A hned bylo jasné, že tahle olympiáda bude skutečně napínavá, v první desítce mělo po drezuře Německo 3 jezdce, následované Francií se 2 jezdci a jak všichni víme, výborný výsledek v drezuře je jedním z pilířů úspěchu v soutěžích všestrannosti - tedy pokud se následně podaří úspěšně a hlavně bezchybně překonat cross (kde se chyby trestají vysokým počtem trestných bodů) a nakonec také parkur.

Chris Burton a Santano IIA byla to právě crossová zkouška, která skutečně zamávala pořadím a medailovými nadějemi. Náročná trať byla opravdu hodna přízviska „olympijská" a nedokončilo ji téměř 20 dvojic. Vedoucí pozici opustil William Fox-Pitt, který s Chilli Morning obdržel 20 trestných bodů za vyhnutý skok a další body obdržel také za překročení času. Vynikající jízdu předvedli australští reprezentanti Christopher Burton a hannoverský valach Santano II, kteří se zaslouženě ujali vedení. Teprve devítiletý Santano II nemá příliš zkušeností s tak náročnými soutěžemi, přesto předvedl vynikající schopnosti a na jeho cval crossovou tratí byla skutečně radost pohledět. Christopher Burton se také po dojetí do cíle nechal slyšet, že teď už snad Santanovi konečně lidé přestanou říkat „drezurní kůň". Na třetí příčku průběžného pořadí se vyšvihl Nicolas Astier v sedle francouzského valacha Piaf de B'Neville (Cap de B'Neville - Reve d'Elle). Nejlepší pětici pak uzavírali novozélandský jezdec Mark Todd s holštýnským valachem Leonidas II (Landos - Parco xx) a americký reprezentant Phillip Dutton s irským valachem Mighty Nice (po Ohio). Jedna z nejoblíbenějších jezdkyň všestrannosti na světě, Němka Ingrid Klimke bohužel kvůli 20 tr. b. spadla až na 19. průběžné místo a rázem bylo jasné, že na individuální medaili už to s vysokou pravděpodobností nebude. Také jindy suverénní Sandra Auffarth si s Opgunem Louvo připsala 20 tr. bodů a zařadili se hned za I. Klimke. S týmovými medailemi to tedy po dalším soutěžním dni najednou vypadalo zcela jinak. Austrálie vedla o pouhých 4,5 trestného bodu před Novým Zélandem, Francie ztrácela 11,3 bodů a na dalších místech se tlačilo Německo, Nizozemí atd. V první desítce měly po dvou zástupcích hned 4 země: Francie, Austrálie, Nový Zéland a USA.

Jenomže všechny čekal závěrečný den, který se v olympijském formátu opět výrazně lišil od podoby, v jaké všestrannost běžně známe. Parkur totiž nebyl jeden, ale dva - první pro finále týmové soutěže a druhý pro finále soutěže jednotlivců. Nakolik to byla rozumná volba vzhledem k tomu, co již měli koně v tu chvíli za sebou, to musí zvážit kompetentní osoby, avšak na mnohých bylo vidět, že toho mají skutečně již plné zuby (kopyta?).
První kolo parkurové soutěže, tedy finále soutěže týmů, hodně zamíchalo pořadím a vedoucí příčky opustil jak tým Austrálie, tak i Nový Zéland. Zlatou medaili nakonec vybojovala francouzská reprezentace se 169 tr. body, stříbro získalo Německo (172,8 b.) a bronz patří Australskému týmu (175,3 b.).

  • 1. místo - Francie: Astier Nicolas a Piaf de B'Neville, Thibaut Vallette a Qing du Briot, Mathieu Lemoine a Bart L, Karim Laghouag a Entebbe
  • 2. místo - Německo: Michael Jung a Sam, Sandra Auffarth a Opgun Louvo, Ingrid Klimke a Hale-Bob OLD, Julia Krajewski a Samourai Du Thot
  • 3. místo - Austrálie: Sam Griffiths a Paulank Brockagh, Christopher Burton a Santano II, Stuart Tinney a Pluto Mio, Shane Rose a CP Qualified

Vítězné týmy

Do druhého kola, které bylo finálovou soutěží pro jednotlivce, nastoupilo 25 nejlepších dvojic. Bohužel tady už bylo opravdu na mnohých koních skutečně vidět, že toho mají za sebou hodně a síly už skutečně nebylo kde brát. Chyběly hlavně do té doby vedoucímu Santanovi II (po Sandro Hit), kterého Christopher Burton opravdu přes překážky téměř dotlačil. Santano II sice statečně parkur dokončil, ale dvojice se díky 2 shozením posunula až na páté místo. Čtvrtou příčku si čistou jízdou zajistila taktéž australská dvojice, Sam Griffiths a Paulank Brockagh. Jedna chyba na parkuru a byla z toho bronzová medaile pro Phillipa Duttona a Mighty Nice. Jednou chyboval také Astier Nicolas s Piaf de B'Neville, ale přidali k tomu 2 tr. body za čas a to pro ně nakonec znamenalo stříbrnou medaili. To Michael Jung s již šestnáctiletým Samem předvedli nejen čistý výkon, který jim nakonec zajistil zlatou medaili v soutěži jednotlivců, ale hlavně na pohled nejkrásnější jízdu. Byla to opravdu nádherná a pohodová finálová jízda, Michael Jung opět prokázal, že je nejlepším jezdcem ve všestrannosti na světě a Sam dokázal, že ač byl původně náhradníkem, rozhodně má stále na to být jedničkou! A především - Michael Jung se Samem obhájili zlatou medaili z minulých olympijských her v Londýně! Zaslouženě, ačkoliv na crossu zpočátku nepůsobili tak suverénně, jak jsme u nich zvyklí.

Olympijští koně, jejich původy a vazby na český chov

Všichni víme, že už jen kvalifikace na olympijské hry je mimořádným úspěchem, ale nakonec se počítá až účast a medaile je prostě medaile. Tou olympijskou za všestrannost si domů hrdě veze celkem 13 koní, 2 si z Ria odváží medaile 2. Mezi těmito 13 medailovými koňmi je jen jediná klisna - Paulant Brockagh - a jediný hřebec, Entebbe působící rovněž v chovu, jinak samí valaši.

SamŠestnáctiletý Sam, přesněji La Biosthetique-Sam, je, jak již bylo zmíněno, dvojnásobným zlatým olympijským medailistou. Je synem významného plnokrevného plemeníka Stan The Man, který působil v ZH Marbach od roku 1993 až do své smrti v roce 2000, a zanechal po sobě syny, jako je trakénský hřebec Laurel (om: Pregel) nebo Stan the Boy (om: Mephisto). Mateřským otcem Sama je nám všem velmi dobře známý a především u nás neoceněný plnokrevný Heraldik, který se v zahraničí vyprofiloval ve špičkového plemeníka (více o něm v článku Evy Holubcové). Bábou je šimla Grey Girl hannoverského původu: Godehard - Eger II - Guntram. Pokud si říkáte, že je škoda, že Sam není plemeníkem, pak byste měli vědět, že jako 2,5letý körung absolvoval, ale vybrán nebyl coby „nezajímavý kůň s hrubou hlavou" a následně byl zakoupen za 9 000 německých marek. No a protože jej coby plemeníka nikdo nechtěl, byl Sam ve 4,5 letech vykastrován...

Stříbrný (a zlatý ze soutěže týmů) Piaf de B'Neville je třináctiletý valach plemene Selle Français. Otcem tohoto hnědáka je SF hřebec Cap de B'Neville, úspěšný parkurový kůň, jehož otcem není nikdo jiný než Starter (po plnokrevném Rantzau xx). Starter je znám především coby mateřský otec významného skokového plemeníka Baloubeta du Rouet a jeho plnokrevný otec Rantzau pak dal chovu sportovních koní výjimečného Cor de la Bryѐre. Mateřským otcem Piafa je Selle Français hnědák Reve d'Elle po Jalisco, z jehož rodiny pochází řada úspěšných sportovních koní a plemenných hřebců. Mimo jiné také významný SF hřebec Double Espoir (po Ibrahim), jenž je synem sestry Piafovy matky - a Double Espoir je otcem ryzáka Dormane de Puy, jenž působil v Mněticích. Po Baloubetovi pak u nás loni působil Balcamor.

Mighty NiceMighty Nice je dvanáctiletý irský valach po Ohio a z matky Sarazen. A to je bohužel vše, co o jeho původu víme. Podle Phillipa Duttona to byla s Mighty Nice láska na první pohled. Prvně se viděli v Irsku v roce 2010 a Phillipa zaujal výborným skokovým projevem a cvalem, jen ten klus nebyl prý až tak dobrý. Ale už tehdy s ním měl Phillip Dutton olympijské plány, které o šest let později proměnili v bronzovou medaili v soutěži jednotlivců.

Třináctiletá Paulank Brockagh je jedinou klisnou mezi koňmi, kteří získali medaili. V soutěži jednotlivců byla sice čtvrtá, ale s australským týmem vybojovala bronz. Je plemene irský sportovní kůň a jejím otcem je irský hřebec Touchdown, účastník OH v Barceloně a otec úspěšných skokových koní i koní pro všestrannost. Touchdown je synem SF hřebce Galoubet A (mj. otec výše zmiňovaného Baloubeta du Rouet) a irské klisny po plnokrevném Cheyene. Také matka Paulank je dcerou plnokrevného hřebce, Triggera xx, stejně tak jako bába, která je po plnokrevném French Wood xx.

Devítiletý hannoverský valach Santano II na sebe od počátku poutal mimořádnou pozornost. Nejen, že se jedná o koně mladého, ale byly to především jeho původ a kvalitní výkon, které donutily diváky se na něj zaměřit. Jeho otcem je totiž drezurní hřebec Sandro Hit, otec téměř bez výjimek drezurních koní, velmi oblíbený drezurní plemeník, ačkoliv výkonnostně jeho potomstvo dlouhou dobu zaostávalo za jeho stejně starými konkurenty z řad drezurních plemenných hřebců (co se mezinárodního drezurního sportu týče). V roce 2015 mu ovšem patřilo 4. místo mezi nejúspěšnějšími drezurními hřebci světa. V původu Sandro Hita sice figurují Sandro Song, úspěšní skokoví plemeníci Sandro a Ramiro, i tak je ale Santanův start na OH ve všestrannosti pro mnohé chovatele šokující (znáte to - drezurní původ je holt drezurní původ). Vše navíc umocňuje původ matky, kdy mateřským otcem je hannoverský ryzák Brentano II (po Bolero) a otcem báby pak ryzák Weltmeyer - ani od nich by většina lidí nečekala koně do vrcholné všestrannosti. Pokud by vás zajímalo, zda v sobě Santano nese nějakou tu plnokrevnou krev (když už tedy startuje ve všestrannosti, že?), pak vás mohu uklidnit - ve čtvrté generaci se objevují plnokrevní Sacramento Song xx (otec Sandra), Black Sky xx (otec Bolera) a Gernegross xx. Santano je sice valachem, ale körován byl jeho polobratr Rhondeo (po Rotspon, který bohužel uhynul v roce 2015) a matčina pravá sestra je matkou körovaných hřebců Londonjack a Limerick (oba po Londonderry) a Rotano (po Rotspon, již vykastrován), který je úspěšným drezurním koněm s Barbarou Davis. I stopy Sandro Hita nalezneme v českém chovu, neboť je otcem plemenných hřebců Sandro Classic (jeho otcem matky je Sir Chamberlain, který je po Sir Shostakovich - což je mateřský otec dalšího olympionika ve všestrannosti - Toma Bombadill Too a také otec Sira Benta, který působí v chovu v ČR), Swarovski (om: Don Gregory), dědem plem. hřebců, jako jsou Simonetti (po Stedinger), Sagitta (po Sandreo) nebo Dylano-R (po San Antonio) a mateřským otcem hřebce Fürst Wilhelm (po Fürst Heinrich). Sandro Hitovým polobratrem je také Diamond Hit (po Don Schufro). S Brentanem II je to už v českém chovu horší - coby mateřský otec ale figuruje např. u plemenného hřebce Destano (po Desperados FRH) a tedy i u jeho syna Dark Diamonda, který u nás rovněž působil. Mimochodem, i výjimečná Poetin byla z kombinace Sandro Hit x Brentano II, ovšem ona byla drezurní hvězdou...

Sandra Auffarth a Opgun LouvoČtrnáctiletý valach Opgun Louvo získal se Sandrou Auffahrt stříbrnou týmovou medaili a v jednotlivcích byli jedenáctí. Je plemene Selle Français a synem francouzského skokového hřebce Shogoun II (po plnokrevném Night and Day), který kromě jiného startoval na Světových jezdeckých hrách v roce 1994. Shogounova matka je dcerou angloarabského hřebce Garitchou (a klisny Jasminy po Almé) a dala také známého skokového belgického hřebce Jus de Pomme (po Primo des Bruyeres), jenž získal 2 zlaté medaile na OH v Atlantě - v soutěži týmů i jednotlivců, a další v mezinárodním parkurovém sportu úspěšné hřebce jako Quintus nebo Tresor d'Opaline (oba účastníci OH v Hongkongu). Matka Opguna Louvo, francouzská klisna Vanille du Tertre, je dcerou SF hřebce J'T'Adore (po Brilloso, jenž je synem plnokrevného Furiosa xx - od nějž se dostaneme k legendárním skokovým hřebcům Furioso II, For Pleasure, Voltaire, ale i drezurním hřebcům, jako je Florestan a Fidermark) a angloarabské klisny po Pancho II.

Protože není prostor podívat se zde detailněji na všech 13 medailistů, stihneme už krátce jen 3 zlaté francouzské reprezentanty, kteří ale v jednotlivcích nezasáhli do nejlepší desítky:
Quing du Briot je dvanáctiletý francouzský valach po SF hřebci Eolien II, což je vnuk SF hřebce Grand Veneur, v českém chovu působícího přes vnuka Thurina a jeho syna Thurina Frýberta či přes již zmiňovaného Dormane du Puy, v jehož původu figuruje jako mateřský otec. A objevuje se také do PK ČT letos zapsaného I'm Special de Muze (po Emerald van't Ruytershof) nebo v Mněticích působícího Dařbujána (po Diamant de Semily).

Jedenáctiletý Bart L je KWPN valach, u kterého byste stejně jako u Santana II při pohledu na původ rozhodně netipovali všestrannost. Jeho otcem je KWPN hnědák United (Krack C - Partout), který se úspěšně představoval na drezurních soutěžích s Edwardem Galem v sedle. Mezi jeho potomky patří především drezurní koně a plemenní hřebci, jako je GP hřebec Bordeaux (om: Gribaldi - tedy stejně jako u Barta). Mateřským otcem Barta L je zmiňovaný Gribaldi, legendární trakénský hřebec, který sice uhynul již v roce 2010, ale loni byl vyhlášen druhým nejúspěšnějším drezurním plemeníkem světa a v paměti mnohých zůstává ale (bohužel jen) spíše coby otec Totilase. Do českého chovu zasáhl z hřebců v Bartově původu Krack C coby děd báby Jericha (po Johnson) - svého času vítěze CS körungu, který byl poměrně rychle vykastrován. V původech hřebců působících v ČR se objevuje ale také Gribaldi - u Millennia je dědem a objevuje se tak i u jeho syna Monaca působícího v ZH Tlumačov. Gribaldiho otec Kostolany je pak mateřským otcem dalšího tlumačovského hřebce, trakénského Symonta (po Monteverdi), a Kostolanyho otec Enrico Caruso byl mateřským otcem Reverenda (po Reflektor).

Posledním členem zlatého francouzského týmu je hannoverský plemenný hřebec Entebbe de Hus po hannoverském skokovém hřebci Embassy I (po Escudo I), jehož pravý bratr a taktéž plemenný hřebec Embassy II patří ke špičkovým německým skokovým koním. Embassy I je otcem mj. také FRH Escady, zlaté ze Světových jezdeckých her ve Francii s I. Klimke (soutěž týmů). Díky Embassyho otci Escudovi I (taktéž vynikajícímu skokovému plemeníkovi) u nás máme poměrně bohaté zastoupení této hannoverské hřebčí linie -chovatelé mohli využít jeho syny: El Paso II (om: Werther), Eibisch II (om: Calypso II) a Euripides (om: Neuquen xx). Entebbova matka Cita je dcerou hannoverského Carbida (po Calypso II) - což jsou opět jména, která u nás známe. Působili u nás Carbidovi synové Carducci a Cartouche a pokud řekneme jméno Calypso II, vzpomenou si jistě čeští chovatelé na Carisma (om: Akzent II).

Karim Laghuag a Entebbe

Jak je vidět, český chov má vazby na koně, kteří na OH v Riu získali medaile ve všestrannosti, ačkoliv jsou spíše vzdálenější. Co je ale velmi důležité, jsou užší příbuzenské vztahy koní, kteří na OH ve všestrannosti startovali, a plemeníků, kteří v ČR působí/působili. A naštěstí pro nás tu takové vazby jsou. Asi nejzajímavějším koněm bude proto pro české chovatele třináctiletá holštýnská hnědka Kurfurstin, ačkoliv sama žádnou medaili nezískala. Jedná se totiž o pravou sestru plemenného hřebce Carpala (Carpaccio - Roderik), který působil v Mněticích. Holštýnský hřebec Landos (po Lord, linie Ladykiller xx), který v ČR také v minulosti působil, je otcem holštýnského valacha Leonidas II, který s Markem Toddem v sedle obsadil sedmé místo v soutěži jednotlivců - Leonidas II je synem holštýnské klisny Nairobi III po plnokrevném Parco xx a otcem báby je holštýnský Raimondo. Landos u nás zanechal početné potomstvo a je mj. otcem plemenných hřebců Lordanos, Lyjanero, Lantino, Lotar atd. Také další holštýnský hřebec Landino (po Landgraf I, linie Ladykiller xx) má svého olympionika - je jím hřebec Iberon Jmen (po Indoctro), jehož mateřským otcem Landino je. Působil u nás ale také Indoctrův pravý bratr C-Indoctro II (po Capitol I), který ale v Mněticích pobyl pouze krátkou dobu a několik potomků zde zanechal také syn Indoctra, Montreal. Také polský Simon Porloe, se kterým v Riu startoval irský jezdec Padraig McCarthy, má vazby na Českou republiku. Jeho mateřským otcem je totiž plnokrevný hřebec Czubaryk xx (po Erotyk xx), který u nás působil v roce 1987, avšak žádnou silnější stopu v českém chovu nezanechal. Ale protože u nás v chovu působí polský rodák Scater (po Dixieland), jehož otcem báby plnokrevný Erotyk je, přetrvává i vzdálenější vazba dál.

Olympiádo, olympiádo, pověz mi, jakým směrem se ubírá chov koní pro všestrannost?

V jezdeckém sportu nejde jen o medaile individuální a týmové, ale také o medaile pro plemenné knihy. Zlato patří bádensko-württemberské PK, tedy nepříliš silné a významné PK, ale s pouhým 1 startujícím koněm, což je vynikající výsledek. Nejvíce zástupců měla irská PK - celkem 10, ale byla z toho jen jedna týmová bronzová medaile. O jednoho koně méně měla PK Selle Français, ale její zástupci získali 5 medailí. Po šesti koních měla holštýnská PK (1 týmový bronz) a KWPN (1 týmové zlato). Hannoverská PK se třemi zástupci si odnesla 2 medaile (týmové zlato a bronz) a oldenburská s pouhými 2 koňmi medaili 1 (týmové stříbro). Žádný z anglických plnokrevníků, trakénských (2 zástupci), vestfálských (2 koně), britských (2 koně), švédských (2 koně), belgických (2 koně), angloevropských (2 koně) zástupců na medaile nedosáhl.

Sam Griffiths a Paulank BrockaghPokud bychom se zaměřili na plemeníky, pak jediným, který měl více než jednoho potomka, byl holštýnský Courage - ovšem žádný z nich nebyl na medailových pozicích (Couley Rorkes Drift byl 9. v jednotlivcích). Courage II je synem holštýnského hřebce Capitol I (Capitano - Maximus - Ramzes AA) a holštýnské klisny Vamary (Cor de la Bryѐre - Liguster - Colombo). Mezi otci bylo nejvíce anglických plnokrevníků a holštýnských hřebců, následovali hřebci Selle Français, hannoverští a shodně s nimi bylo i KWPN hřebců.

Matkám vévodily irské klisny (11x), následovaly klisny SF (9x), a shodně potomků měly klisny plnokrevné a KWPN (7x). Holštýnských matek bylo 6, hannoverské a trakénské 4.

A otcové matek? I zde najdeme jednoho plemeníka, který má hned 2 potomky. Ale pro mnohé nečekaně je to hannoverský drezurní ryzák Brentano II. Tedy potomek hannoverského ryzáka Bolera (po plnokrevném Black Sky xx a z hannoverské klisny Baronesse po plnokrevném Bleep xx) a hannoverské klisny Glocke (Grande - Ferdinand - Marcio xx). Mezi mateřskými otci ale jinak s 26 potomky jednoznačně vévodí plnokrevní hřebci! 7 mateřských otců je plemene Selle Français, 6 holštýnských, 4 hannoverští a KWPN.

Bohuže ne všichni koně, kteří ve všestrannosti v Riu startovali, mají plný původ a ne u všech jej lze ověřit. Proto uvedená čísla týkající se plemenných příslušností nemusí být přesná, ač se člověk snaží dohledat i chybějící „políčka" v původech. Na plnokrevné účastníky se podíváme ještě později v samostatném článku.

Podobné články

Je jí teprve sedmnáct let. Vůbec poprvé postoupila do finále velkého seniorského závodu. A díky tomu také moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková…

Moderní pětiboj už nikdy nebude jako dřív. Jízda na koni bude nahrazena překážkovou disciplínou. Čeští zástupci na víkendovém kongresu mezinárodní…