OH Rio očima chovatele - drezura

26. 07. 2016 06:00

Obrázky: 5

Autor: The Horse Magazine Foto: archiv THM Rubrika: Olympijské hry Překladatel: Kateřina Lipinská, Martina Cerhová Počet přečtení: 6838 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Minule Chris Hector rozebral původy skokových koní, dnes se podrobněji podíváme na drezurní, kteří poměří síly na nadcházejících olympijských hrách. Která linie vládne drezurnímu světu - D, R, nebo W?

Není těžké uhodnout, že dominantním drezurním plemeníkem na olympijských hrách je opět Donnerhall (Donnerwetter - Markus) a jen maličko překvapující je, že takto silně dominuje především díky svému synovi De Nirovi (om: Akzent II), jelikož sám Donnerhall má jen dva kvalifikované potomky. De Niro jich má 10, o dva více než druhý nejvíce zastoupený plemeník Gribaldi (Kostolany - Ibikus). Nejen, že má Gribaldi osm kvalifikovaných potomků, ale jeho syn Painted Black (om: Ferro) je otcem dvou dalších.

Donnerhall

Donnerhalla v seznamu koní kvalifikovaných na OH v Riu reprezentuje sedm synů, kromě De Nira jsou to ještě Diamond Hit (om: Ramino, polobratr Sandro Hita) se čtyřmi potomky, Don Cardinale (om: Feinbrand) a Don Schufro (om: Pik Bube I) se dvěma potomky, dále Don Primero (om: Pik Bube I), Dr. Doolittle (om: Lauries Crusador xx) a Dressage Royal (om: Rubinstein) s jedním potomkem každý. Má zde také devět vnuků, z nichž dva reprezentují dva potomci. Jsou to Don Ruto (Don Gregory - Rubinstein) a Dimaggio (Don Primero - World Cup I). Ostatní mají v seznamu po jednom potomkovi každý: D-Day (Donnerschwee - Welt As), Danone (De Niro - Weltmeyer), Di Versace (Davignon - Matcho AA), Don Davidoff (Don Gregory - Rubinstein), Don Larino (Don Primero - Larinero), Du Moulin (Davignon - Weltmeyer) a Son de Niro (De Niro - Balzflug).

De Niro

Vedoucí nizozemský plemeník Jazz (Coctail - Ulster) má šest kvalifikovaných potomků. Jeho vnuk UB40 (Olivi - Michelangelo) jednoho.

Sandro Hit (Sandro Song - Ramino) má pět kvalifikovaných potomků. Jeho syn Sir Donnerhall (om: Donnerhall) má dva a další dva synové, Sandreo (om: Flemmingh) a Stedinger (om: Landadel) mají po jednom.

V minulosti byla mezi fanoušky Donnerhalla, Rubinsteina a Weltmeyera skutečně výrazná rivalita o to, který z plemeníků je nadřazený ostatním. Fanoušci „D" linie v tomto boji zdá se triumfují, následováni fanoušky „R", a to především zásluhou Rubinsteinova vnuka Rubin Royala (Rohdiamant - Grundstein II) se čtyřmi kvalifikovanými potomky. Šest Rubinsteinových (Rosenkavalier - Angelo) synů má po jednom potomkovi: River Dance (om: Atatürk), Rosentau (om: Noble Roi xx), Rotspon (om: Argentan I), Rubinstern Noir (om: Marvin), OO Seven (om: Doruto) a Rohdiamant (om: Inschallah). Ještě dva další kvalifikovaní koně jsou potomky Rubinsteinových vnuků: Riccione (Regazzoni - Arogno) a Romanov (Rohdiamant - Grundstein II - pravý bratr Rubin Royale) a jeden po pravnukovi Royal Hitovi (Rohdiamant - Ramino - ano, je to další polobratr Sandro Hita).

Showtime

Zatímco podíl zástupců „R" linie je nižší, nadvláda „W" skončila. Jeden kvalifikovaný kůň je po Weltmeyer (World Cup I - Absatz), po jednom mají jeho synové Welt Hit II (om: Hill Hawk xx) a Wolkenstein II (om: Wendekreis) a do Ria se kvalifikoval také potomek Wolkensteinova syna Waterforda (om: Matcho AA).

Otcové matek

Opět vede Donnerhall se čtyřmi matkami kvalifikovaných olympioniků. Pro mne je to záhada. Donerhallův původ není nijak zvláštní. Donnerwetter byl ošklivý kůň, který šel do USA, otcem matky byl polokrevný Markus, který zdá se zmizel beze stopy a až vzadu najdeme angloarabského hřebce Condora, který se objevuje v původech zajímavých koní. Papírově mají jak Weltmeyer, tak Rubinstein mnohem více co nabídnout.

Paní Rehbeinová, která Donnerhalla během jeho sportovní kariéry jezdila, mi řekla, že žádný z jeho pravých bratrů nebyl dost dobrý: „Podívejte se na Donnerhallovy pravé bratry. Nemohou se s ním srovnávat. Ve vzhledu, ve všem - ani jeden z nich mu nesahá po kotníky. Dva bratři sice sportovali na Grand Prix úrovni, ale proti Donnerhallovi nebyli nic. Nevypadali stejně a o tom, že by se stejně hýbali, už vůbec nemůže být řeč." Ale dobří koně přece pochází z dobrých rodin... Fascinující, ale nepopiratelný fakt je, že Donnerhall olympijským hrám v Riu dominuje stejně tak, jako tomu bylo doposud na minimálně půl tuctu takovýchto významných mezinárodních šampionátech.

Tři plemeníky reprezentují tři klisny. Kromě Donnerhallova syna Dona Schufra jsou to Rubinstein a Contango (Contender - Kronprinz xx), další úžasný hřebec. Contango ale nezískal uznání v Evropě, nýbrž se z něj stal důležitý plemeník v USA.

Johan Hamminga Contanga sedlal během testu: „Když Contango přišel do Nizozemska, jezdil jsem ho v testu. Byl to velmi dobře stavěný kůň s výbornou rovnováhou, výborných proporcí .... Na ježdění byl citlivý. Když jste se na něj podívali, řekli byste, že je to velký kůň, ale jakmile jste si na něj sedli, reagoval citlivě na pomůcky a dával jezdci velmi dobrý pocit. Contango byl v Nizozemsku předtím, než se prosadil. V současnosti máme v původech klisen více plnokrevné krve a máme tu v Nizozemsku mnoho Contangových potomků. Teď chce každý Contanga v původu matky, protože to jsou koně s vynikající jezditelností, s výbornou schopností shromáždění a velkým potenciálem pro Grand Prix. A to je důvod, proč jej máme rádi. Teď každý říká Contango, Contango, ale my ho tu přece před 20 lety měli..."

Plemenné knihy

Graf

Holanďané byli jedni z prvních, kdo rozdělil zaměření chovu koní na chov drezurních a skokových koní a jak je vidět, funguje jim to. Se 46 zástupci na seznamu koní kvalifikovaných pro Rio jsou opravdu nejvlivnější plemennou knihou.

Oldenburská PK si vždy zakládala na tom, že umí rychle reagovat na nové trendy a do Ria se kvalifikovalo 18 jejích reprezentantů, a to s velkým přispěním Sandro Hita - ale jsou tací (i v Oldenbursku), kteří se obávají, že to bude mít vliv na genetickou základnu z dlouhodobého hlediska.

Hannoverský svaz, po mnoho let udávající směr drezurního chovu, je na třetím místě s 15 koňmi, ačkoliv je nutné poznamenat, že mnoho koní na seznamu kvalifikovaných se do Ria vůbec nepodívá a mnohem zajímavější bude pohled na výsledky 20 nejlepších po Grand Prix.

Dánové vstoupili na drezurní scénu ve velkém a s 12 koňmi tak zastínili svého „velkého bratra a mentora", tedy Švédsko.

K chovatelům není moc co říci, neboť mají všichni po jednom kvalifikovaném koni, kromě všudypřítomného Paula Schockemöhle se dvěma kvalifikovanými koňmi.

A za týden se podíváme na koně všestranné.

Připojené obrázky

Připojené články

19.07. 2016 10:00 OH Rio očima chovatele - skoky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: