OH Londýn: potomstvo československého odchovance Heraldika

27. 07. 2012 12:00

Obrázky: 1

Autor: Eva Holubcová Foto: http://www.sporthorse-data.com Rubrika: Olympijské hry Počet přečtení: 6534 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nejedno srdce patriota zaplesá nad touto zprávou. Čs. odchovanec, celosvětově známý a úspěšný plemeník Heraldik, má mezi startujícími na OH Londýn několik velkých nadějí.

Jedná se o následující koně ve všestrannosti:

HeraldikButts Leon (Heraldik x Star Regent)

Hannoverský valach Leon je koněm vysoko v krvi, který ještě na minulých olympijských hrách v Pekingu startoval pod jezdcem Dibowskim za Německo, kde získal v družstvech zlato a v jednotlivcích krásné páté místo. Leon byl v roce 2011 koupen thajskou jezdkyní Ninou Ligon, která se s ním kvalifikovala jako jediný zástupce thajského jezdectví na letošní olympiádu. Jeho jezdkyně drží na letošních OH několik unikátních prvenství:

 • a) je nejmladším jezdcem ve všestrannosti (20letá),
 • b) první žena asijské národnosti ve všestrannosti.

Butts Abraxxas (Heraldik x Krönenkranich)

Abraxxas je od stejného chovatele jako Leon a stejně jako on byl součástí zlatého OH týmu za Německo v posledních hrách. Se svojí jezdkyní Ingrid Klimke se budou pokoušet o zisk dalšího zlata.

Happy Times (Heraldik x Maraschino)

13letý Happy Times byl původně jenom náhradník, ale poté, co krátce za sebou vypadly kvůli zdravotním indispozicím dvě hlavní opory australského týmu na OH, byl pouhé dva dny před začátkem všestrannosti zařazen se svým jezdcem Samem Griffithsem do reprezentace.

La Biosthetique Sam FBW (Stan the Man x Heraldik)

Sam není jediným mimořádným vnukem Heraldika ve všestrannosti, ale adorovaný Mighty Magic je teprve devítiletý a ještě zářivější budoucnost ho čeká. Sam startuje pod Michaelem Jungem za Německo a jako dvojice, která spolu získala tituly Mistr světa z roku 2010 a Mistr Evropy 2011, budou patřit k favorizovaným.

O Heraldikovi vyšel podrobný článek Heraldik, kůň čs. chovu a otec olympijských koní.

V drezuře Heraldika zastupují dva potomci, a to:

Ekwador (Heraldik x Corofino I)

Životní kůň polské jezdkyně Katarzyny Milczarek sice nepatří na OH kfavoritům, ale tento reprezentant Polska jistě sehraje velmi důstojnou roli. Stojí za zmínku, že Poláci předtím 32 let olympijský drezurní tým neměli ...

Harun 16 (Heraldik x Argument)

Tento valach jezdkyně Aliny Rosenberg je zařazen jako rezervní kůň německé paralympijské prezentace v drezuře. Harun krásně dokládá univerzálnost Heraldikových hříbat.

Není to krásné? Na další olympiádě již snad budou startovat ve větším množství Heraldikovi vnukové a mezitím pro olympiádu dozrají další slibní koně po něm.

Znáte jiného plemeníka československého chovu nebo alespoň zde působícího, který dosáhl takových úspěchů?

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. tinace

  :-)

  12:07 - 27. 07. 2012

  Zase můžeme být jednou hrdí a navíc máme komu fandit :-) Díky Evi

 • 2. bkocovsky

  Jára

  09:55 - 28. 07. 2012

  A se slovy Járy Cimermana můžeme říci: "A tak zase český národ pomohl svou šikovností k vítězství jiným národům" :-)

 • 3. leprechaunek

  Nemám slov...

  18:25 - 28. 07. 2012

  Reaguje na 1.

  Přála bych si, aby u nás bylo víc lidí hrdých na sebe a SVOU práci, než na koně narozeného v době, kterou spousta z nás ani nepamatuje; a na jehož úspěších v chovu nemají Češi ani sebemenší podíl!
  Heraldikovým potomkům úspěch samozřejmě přeju, ale toto mi přijde jako hrdost poněkud zvrácená.

 • 4. tinace

  Hrdost

  21:40 - 28. 07. 2012

  Reaguje na 3.

  No nevím jak Vy/ty, ale já jsem např. hrdá na spoustu věcí. Na své přátele a jejich sportovní úspěchy (nemám na tom ani sebemenší podíl), na jiné své přátele a jejich chovatelské úspěchy (nemám na tom ani sebemenší podíl). Jsem hrdá i na některé události v dějinách českého národa (opět na nich nemám ani sebemenší podíl), proč ne?
  A mít radost z toho, že kůň československého chovu celosvětově ovlivnil chov teplokrevných koní, přestože tomu člověk sám nepomohl přeci není nic špatného. Nebiji se v prsa a neskáču a nekřičím, ten je od nás, ten je od nás. Jen když jeho jméno zahlédnu v původu nebo po něm vidím koně, pomyslím si, že tento hřebec se opravdu povedl :-)
  A až někdy v budoucnu opět uspěje kůň z českého chovu v zahraničí, opět pocítím hrdost, protože jsem prostě taková. Mám radost z úspěchů jiných a pokud se něco podaří i mé maličkosti, pak i z těch svých. Asi jsem holt zvrácená :-)

 • 5. zam

  Nemám slov...

  21:21 - 29. 07. 2012

  Reaguje na 3.

  Tvou reakci opravdu nechápu a nebudu nejspíš jediná. Každý z nás by měl být hrdý na práci svých předků, a to i když si ty doby nepamatuje. A pokud jseš hrdá jen sama na sebe, lituji tě.

 • 6. zam

  Hrdost

  21:24 - 29. 07. 2012

  Jinak je mi líto toho, že se nejde v těch šlépějích, ze kterých vyšel právě Heraldik a spouta dalších našich výborných koní.

 • 7. leprechaunek

  :))

  11:04 - 30. 07. 2012

  Reaguje na 5.

  Nemáš slov? :) No já nikomu jeho názor neberu.
  Už jsem celkem zvyklá, že moje postoje málokdo chápe, a taky že moje výroky jsou v jednom kuse překrucovány - nikde jsem nepsala, že \"jsem hrdá jen sama na sebe.\"
  Jako vždy, prosím citaci, kde jsem to řekla... asi nebude, že? :))

  Jediné, co říkám, je to, že potomci Heraldika jsou narození, odchovaní a vytrénovaní v cizí zemi, a že zůstat Heraldik u nás, NIKDY by se takto neprosadil, nejspíš by tu šanci ani nedostal.
  Odpusťte, na to hrdá nejsem a přijde mi trošku pokrytecké opožděně tleskat, když někdo jiný ten talent objevil a využil, zatímco my jen přihlíželi a Heraldika objevili vlastně až s úspěchy jeho potomků...

  Dovoluju si taky připomenout \"drobnost\", že ač byl Heraldik kůň českého chovu, jeho otec Caramel byl odchovaný z importovaných rodičů, mateřský otec Calé byl odchovaný z importovaných rodičů, druhý mateřský otec Marsel byl import.
  A buďme realisti, tohle je jinak krev, po které by se tady dneska nikdo neohlédnul... :)

  Obdivuju Heraldika, obdivuju chovatele jeho potomků, ale nemůžu si pomoci, za nás Čechy tak jako stydlivě točím prstíkem do stolu, protože je mi přesně jasné, co bychom s Heraldikem \"udělali\" my.
  Zůstat u nás, nikdy by jeho potomci nedosáhli takové úrovně, a to je věc, na kterou by měli být hrdí němečtí chovatelé, nikoliv my.

  Takový je můj názor, a nestydím se za něj, bez ohledu na to, kolik lidí na něj \"nemá slov\". :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: