Odyssea mého koně: starokladrubská bělka Alcala

27. 05. 2010 05:00

Obrázky: 9

Autor: Jitka Černá Foto: archiv autorky Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 11564 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

"Alcala se během uplynulého půl roku změnila z kostlivce na jakž takž normálního starého koně, i když už to není, co to bývalo..." Všechny příběhy přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...

Antibiotika nepomáhají  Alcala má problémy s dýcháním a rapidně hubnePříběh Alcaly, kterou mám od prosince roku 2004, je na internetu volně přístupný na adrese www.ponycentrum.cz/koně-alcala.htm, proto povídání o ní začnu až rokem 2009. Do té doby byla jejím jediným zdravotním handicapem flegmona na PZ noze. Pro Alcalino využití u nás (tedy kariera vyjížďkového koníka, učitelky začínajících jezdců a parťáka při zkouškové drezuře) flegmona nevadila, pravidelným nenáročným pohybem jsme těch 5 let udrželi nohu v celkem dobrém stavu a vypadalo to, že si s „babčou" užijeme ještě spoustu bezproblémových let.

Pak ale přišlo léto 2009. V květnu šlápnutí vedle rampy při vykládání z avie a stržený kus kůže na přední noze. Rána se zahojila bez problémů, byla ale předzvěstí horších událostí.

Na přelomu července a srpna přišla pohroma - akutní zánět v plicích. Když nepomohla 10 dní aplikovaná antibiotika a Alcala měla stále problém udýchat svou vlastní existenci, ačkoli potravu přijímala dobře, ztrácela se před očima, odvezli jsme ji do Heřmanova Městce na kliniku. Zde dostala kortikoidy a další léky s tím, že jediná záchrana je radikální krok: zvládnout zánět + rozředit hlen + rozšířit cesty, aby hlen mohl ven + změnit režim na venkovní ustájení + podle možností rozumný pohyb. Vše najednou... vynechat jedno znamená zbytečně vyhazovat peníze za druhé, pomůže jen vše společně. Měsíc jsme fungovali jako lékárna, ale opravdu to pomohlo.

Vše je však do třetice. Jednoho zářijového rána stála Alcala v ohradě s utrženým kusem své „flegmonní" nohy po kopnutí jiným koněm. Tahle rána naštěstí také neznamenala vážnější postižení pro její život, i když bylo potřeba odtržený kus odříznout a ztráta kůže tak byla obrovská. Dorůstání kůže se ukončuje teprve v nynější době, a tak byla zrovna tato problematická noha dlouhé měsíce otevřená pro infekci. I když žádný problém v podobě zánětu naštěstí nepřišel, znamená každá taková příhoda další antibiotika a další zátěž pro organismus.

Alcala ještě než přišla nemoc, se kterou bojujemeA dál? Alcala se během uplynulého půl roku změnila z kostlivce na jakž takž normálního starého koně, i když už to není, co to bývalo. Koncem roku jsme celou stáj přestěhovali do nedalekého jezdeckého střediska, teprve vše upravujeme, takže info o jejím krmení a pohybu se dá rozdělit na „předtím, nyní a potom", jedině dodavatel sena se nezměnil.

V lednu Alcala oslavila 20. narozeniny, její obvod hrudníku je nyní 205 cm, nekašle, sporadické ježdění (protože na pravidelné pohybování bohužel nenacházíme čas) udýchá bez problémů, zuby kontrolované nemá, odčervení na podzim těsně před stěhováním, další odčervení brzy (čekáme na příchod nového koně do stáje, takže až s ním).

S krmením i pohybem se snažím používat zdravý (snad) selský rozum v souvislostech s mými možnostmi.

Takže „předtím" (tedy na podzim 2009) byla Alcala s ostatními koňmi v ohradě bez přístřešku, ten jsme začali stavět na zimu až těsně před naším původně neplánovaným odstěhováním. Jedna z ohrad byla v kopci, takže při trápení koníčků formou voda a východ z ohrady nahoře, seno skulené až dolů byl zajištěn aspoň nějaký pohyb koní. Nedekovaná. Pod sedlem sporadicky na hodinu formou vyjížďky, občas zacválání do kopce. Seno ad libitum (balíky v ohradě), tráva jen jako vypásání různých zbytků, celý suchý oves (obvykle ráno) a ječmen vždy půl dne namočený (obvykle večer) v množství do kila od každého, sojový nebo slunečnicový olej cca decka denně, červená minerální kostka.

Na klinice v srpnu 2009 „Nyní" - tedy v zimě, která teď končí, ustájení v neustále otevřeném boxu s malým padockem, v extrémních mrazech nebo větru deka, do ohrady občas přes den (dokud nenasněžilo a bylo tam co ukousnout, jinak se postávání v ohradě nelišilo od padocku), pouštěná s ostatními do haly, kde ostatní lítají a ona čučí, pod sedlem jen několikrát na hale, občas procházka na ruce - chci tím říct, že intenzivnější pohyb veškerý žádný. Bez ovsa, předmáčený ječmen do půl kila denně s deckou oleje, červená minerální kostka, seno 2x denně celkem 15-20 kg, přes zimu zbytky nenechávala, teď k jaru už nedožírá, podestlaná slámou.

Plánované „potom" by mělo situaci změnit v tom smyslu, že jakmile trochu vyschne budoucí ohrada (bohužel od předcházejících ohrad v kopci tentokrát rovná), bude Alcala přes den venku opět s balíkem sena, na noc v boxu s padockem a samozřejmě senem a slámou. Začala jsem opět pomalu přidávat celý oves, chci jádro zvyšovat, ovšem u starého koně nevím, kam až si to můžu dovolit. Připadá mi, že celý oves zatím zvládá v pohodě. Každopádně nemám kde čerstvě mačkat, leda tak na týden do zásoby, což mi připadá jako horší zlo než oves celý. A doufám, že se mi s nadcházejícím teplem podaří zajistit jí pravidelný pohyb, protože bez něj zase nevím, kam až můžu zajít s jádrem.

To je asi vše. Pokud výživáře příběh Alcaly zaujme, budu moc ráda za rady. Nejde jen o samotné vylepšení jejího stávajícího stavu. V létě se plicní problémy mohou opakovat a proto je třeba mít ji v dobrém výživovém stavu už před případnou další léčbou. Poradíte, jak na to u staršího koně, abych nenadělala víc škody než užitku?

Pohublá Alcala bojuje s infekcí

Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady.

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společněse společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

POZOR! Nejen koně nemocní mají šanci!

Ze všech došlých případů totiž zároveň redakce Equichannelu.cz vylosuje jednoho výherce, který získá poukaz na odběr výrobků značky Fitmin (pro koně, psy nebo kočky) v hodnotě 3.000 Kč.

Odyssea aoutěž Equichannel Dibaq

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. horsana

    flegmona

    14:39 - 27. 05. 2010

    prečo ľudia neustále označujú sloniu nohu ako flegmona, to mi nie je celkom jasné...

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: