Odyssea mého koně: Příběh sportovce Peruna

13. 05. 2010 11:00

Obrázky: 4

Autor: Lucie Hradecká Foto: archiv autorky Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 11652 Počet komentářů: 23 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnes se, netradičně ve čtvrtek, vydáme po stopách zdravotních potíží sportovce Peruna. Všechny příběhy přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...

Peruna jsem koupila 11. ledna 2007 od jedné paní z Olomouce. Ta jej koupila od chovatelů 8. října 2005 a prodávala jej, jelikož šla na mateřskou a neměla na koníka čas. Byl takové „ošklivé káčátko" - vysoký, úzký, kostnatý, trochu rozmazlený, každé kopyto jiné (pravé přední a levé zadní špalkové, levé přední ploché a noha vytočená ve spěnkovém kloubu směrem dovnitř). Začali jsme lonžováním, lehkou prací na jízdárně, vycházkami do terénu. Od října 2007 jsme začali Béďu připravovat do skokových soutěží. Sportovat začal na jaro roku 2008 (závody, kterých se účastnil, včetně výsledků celé sezóny 2008 i 2009 najdete na www.perun.estranky.cz). Perun na závodech v květnu 2009

Jelikož jeho jezdec Pavel Niščák pracuje v ERC Mnětice jako pracovní jezdec, přestěhovali jsme Béďu do Mnětic, kde se mu denně věnoval, zpravidla hodinu pod sedlem, která byla zaměřena na přiježdění, skákali 1-2x týdně, kdy se jednalo především o skokovou gymnastiku, skoky do výšky cca 110 cm. Doma většinou neskáčou moc vysoko, koník nemá problém s vyššími překážkami, ale spíše s technikou, proto se více věnují přiježdění.

Na letní (červenec - srpen) a zimní (prosinec - únor) „prázdniny" si koníka beru do Brna, kde střídáme jízdárenskou práci, vyjížďky do terénu, přes zimu 1x týdně skok ve volnosti, 1x týdně skok pod sedlem (do cca 90 cm, gymnastika na kavaletách), lonžování na chambonu cca 2x týdně. V letošní sezóně bychom se chtěli i nadále účastnit skokových závodů stupně L a S. Závody zpravidla vybíráme podle povrchu, raději jedeme dál, ale vyhýbáme se hlubokým, tvrdým nebo klouzajícím povrchům. Nyní je koník ustájen ve Vestci (u Chrudimi), pracovní vytížení je stejné, jako výše popsané.

Perun v srpnu 2009 Popis problému:
V květnu 2009 začaly koníkovi otékat nohy, hůř žral, občas se objevily průjmy, více se potil, poměrně dost v krátké době zhubnul. Také jsme si všimli svalové ztuhlosti, především v oblasti zad, a snížené ochoty k práci. Otoky nohou se zlepšily poté, co jsme začali stlát pilinami místo slámy. Nechali jsme zkontrolovat a přebrousit zuby, ale jelikož se stav nijak zásadně nezlepšoval, rozhodli jsme se odebrat krev na rozbor, při kterém byly zjištěny vyšší hodnoty kreatininu, jaterní a svalové parametry (přesné výsledky bohužel nemám k dispozici).

Proto jsme se domluvili, že si koníka odvezu na léto do Brna, kde bude mít jen lehčí práci a dietu, která spočívala v krmení Cavalor Strucomix (0,5 kg denně), mrkve (3 kg denně), vitamínového doplňku Premin Sport (cca 50 g denně), lžíce jedlé sody (doporučeno v souvislosti s vyššími hodnotami jaterních parametrů) a samozřejmě dostatku sena. Dopoledne byl koník 3-5 hodin ve výběhu spolu s kamarádčinou klisnou ČT, odpoledne pak lehce pracoval hodinu pod sedlem (tak, aby se moc nezpotil, bylo nám doporučeno pracovat raději 2x denně v kratších intervalech) na jízdárně nebo pískové dostihové dráze nebo asi půl hodiny na lonži s chambonem nebo v kruhovce. 1-2x týdně jsme šli na procházku do terénu.

Na konci srpna jsem koníka převezla zpátky do Mnětic, kde jsme v září opět odebrali krev na biochemický rozbor. Ve výsledcích však i nadále zůstávaly zvýšené hodnoty některých jaterních (AST, ALP) a ledvinových (kreatinin) parametrů, parametry svaloviny (LDH, laktát) a nízká hladina minerálních látek (fosforu a hořčíku).

V listopadu jsem tedy převezla opět Béďu do Brna a objednala jej na vyšetření na Klinice chorob koní VFU v Brně. 10. listopadu kolem 9. hodiny ráno jsme tedy dorazili na kliniku, kde se nám hned věnovala doktorka Ludvíková a několik studentek. Béďa si jejich pozornost náramně užíval a tvářil se jako slušně vychovaný pacient. Při odběrech krve trpělivě stál a jen koutkem oka sledoval, co se děje. Paní doktorka si ještě nechala předvést koně v kroku a klusu, zakroutila hlavou nad jeho „extravagantními" kopýtky a pak už jsme čekali na první výsledky laboratorních rozborů. Hned první výsledky rozboru krve paní doktorku vyděsily a jelikož se jí tomu nechtělo věřit, volala do laboratoře a ptala se, jestli nemohlo dojít k nějaké chybě a zda by jí mohli udělat rozbor ještě jednou. Nové výsledky se ale od těch prvních téměř nelišily - kreatinin 246,4, celkový bilirubin 52,7.

Druhý den tedy odebrali koníkovi krev znovu a poslali ji na rozbor do jiné laboratoře, nicméně výsledky zůstávaly pořád stejné. Zároveň byl proveden zátěžový test, který však nepotvrdil naše obavy z nějakého zdravotního problému souvisejícího se svaly. Dále byl proveden rozbor moči a koník byl napájen ze kbelíku pro stanovení spotřeby vody, která byla cca 80 litrů/den. Při rozboru moči byla zjištěna nízká hmotnost (hustota). Po čtyřech dnech jsem si koníka odvážela s tím, že nemá úplně v pořádku ledviny, ale pokud nemá jiný problém, tak jej mám nechat pracovat běžným způsobem, a bylo mi doporučeno nekrmit krmiva s vyšším obsahem bílkovin (např. vojtěškové seno).

V polovině ledna jsme odebrali vzorek krve na kontrolní rozbor, ve kterém byly všechny parametry v normě, pouze hodnota hořčíku byl na spodní hranici. Koníkovi občas natekly nohy, stále se nám jej však nedaří „vykrmit", přestože „sežere za dva", tak nijak nepřibírá, stále se nepravidelně objevují průjmy.

Ve výběhu loni v létě

Souhrn k březnu 2010:

V únoru 2009Jméno: Perun (Béďa)
Plemeno: český teplokrevník
Datum narození: 26. 6. 2002
Pohlaví: valach
Kkohoutková výška hůlková: 186 cm
Hmotnost: 680 kg (při odjezdu z KCHK VFU Brno dne 13. listopadu 2009, od té doby mírně přibral)
Obvod hrudníku: 212 cm (měřeno 9. 2. 2010)

Krmení: seno 2x denně (hóóódně sena :-)) odhadem tak 18-20 kg, jelikož nekrmím sama, tak množství záleží také na tom, kdo ze stájníků má zrovna službu, jeden dá víc, druhý míň..., 3 hrsti Speedi-Beet + cca 120 g extrudovaného lněného semínka zalité vroucí vodou v poměru 1:5 + cca 1,5 kg musli Cavalor Pianissimo - rozděleno v poměru ¼ (ráno) - ¼ (poledne) - ½ (večer), lžíce jablečného octu do každého krmení, v poledne 15 ml Equistro Kerabol, večer cca 30 g Equistro MegaBase
Od 28. února 2010 (samozřejmě s postupným přechodem na nové krmivo): 6 hrstí Speedi-Beet zalité vodou v poměru 1:5 + cca 120 g extrudovaného lněného semínka + cca 3 kg Energys Standard + 60 g Equistro MegaBase rozděleno do dvou denních dávek, večer + 15 ml Equistro Kerabol, krmení senem 3x denně
Ustájení: Brno - Panská lícha (přes zimu z důvodu možnosti každodenního využití haly - prosinec - únor) - box 4,20 x 3,50 m, výška stropu 3 m, výběh cca 2x týdně na 2 hodiny s dalšíma dvěma valachama; Brno - Dvorska (přes léto 2009 - červenec - srpen) - box cca 3 x 3 m, výška stropu cca 3,50 m, výběh denně dopoledne na cca 4 hodiny spolu s dalšími koníky; ERC Mnětice (přes sezónu 2009 březen - červen, září - listopad) - box cca 3 x 3 m, výška stropu odhadem 4 m, výběh cca 2x týdně na 2 hodiny samostatně, Vestec (od března 2010) - box cca 3 x 3 m, výška stropu odhadem 3,5 m, výběh jen občas, 1x týdně možnost pastvy (0,5-1 h)
Využití koně: v loňské sezóně skokové soutěže stupně L, S, v období „prázdnin" rekreační ježdění (terén, přiježdění, lehčí skoková práce).
Denní režim: 7:00 ranní krmení, místování, 12:00 polední krmení, 17:00 místování, 18:00 večerní krmení,
pracovní využití nyní většinou 2x denně - např. dopoledne lonžování nebo vycházka do terénu, odpoledne jízdárenská práce nebo skoky.


Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady.

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

POZOR! Nejen koně nemocní mají šanci!

Ze všech došlých případů totiž zároveň redakce Equichannelu.cz vylosuje jednoho výherce, který získá poukaz na odběr výrobků značky Fitmin (pro koně, psy nebo kočky) v hodnotě 3.000 Kč.

Odyssea aoutěž Equichannel Dibaq

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Átek

  ustájení

  12:16 - 13. 05. 2010

  Chápu, že ne každý kůň, natož sportovní má zajištěn celodenní výběh, ale ustájení koně s KVH 186cm v boxe 3x3 m a s tím, že výběh má 1x týdně na max. hodinu, to mi přijde vysloveně týrání. A ani předchozí o něco lepší varianty ustájení mi nepřijdou zrovna šťastné.

 • 2. Átek

  přepočet

  12:23 - 13. 05. 2010

  Pokud spočítám ten box, co má kůň k dispozici, tak je to 3x3x3,5 m, což je pro koně vážícího 680kg 31,5m3 životního prostoru s tím, že do výšky jej ani nevyužije celý. Pokud to mohu přepočítat na člověka, je to v případě člověka vážícího 68kg (tedy 1/10 toho koně) prostor o objemu 3,15 m3, což se rovná posteli 80x200cm a kolem něj ohrádka strop ve výšce asi 2m. Príma život!!!:-((

 • 3. Arpuska

  Sytém a ustájení

  12:31 - 13. 05. 2010

  Také mě překvapilo, jak málo má koník takového toho aktivního relaxu ve výběhu :-). Asi bych uvažovala o změně ustájení, aby mohl můj kůň venku víc šmatlat na vzduchu a ideálně i na nějaké pastvině. Třeba by i přibral.

 • 4. luciste

  ustájení

  12:46 - 13. 05. 2010

  Ustájení ve Vestci bylo pouze přechodné, v současné době je již koník opět v Mněticích, kde kromě výše uvedeného chodí denně do kolotoče nebo lonžovacího oválu. Samozřejmě bych také byla ráda, aby koník trávil ve výběhu více času, ale ve stáji, kde je kolem 50 koní je to trochu problém. Snad to koníkovi trochu vynahradíme o prázdninách, kdy bude ve výběhu denně cca 5 hodin.

 • 5. petra06

  pastva

  13:00 - 13. 05. 2010

  Bylo by dobré asi vyměnit ustájení, každý koník potřebuje alespoň pár hodin denně pobýt ve výběhu, aby byl spokojený. Spokojenost koníka se také určitě projeví na tom, jestli přibere či ne. Pastvu 1x týdně bych vynechala, protože z toho bude mít v zažívacím traktu akorát problém. Buď pást pravidelně - denně , nebo vůbec ne.
  Jinak držím palce ať se Vám koník zlepší a přináší Vám dále spoustu radosti a ne starostí :-))

 • 6. janka107

  kopyta

  17:17 - 13. 05. 2010

  Zajímalo by mne, jakým způsobem se snažíte řešit problém kopyt. I na fotkách je to vidět, jak jsou kopyta odlišná. Bála bych se, zvlášť v případě sportovní zátěže, že u koně se to později projeví ve formě nějakého pohybového problému.
  Jinak se mi koník líbí, ale stejně jako ostatní si myslím, že by mu více pobytu ve výběhu jen prospělo.
  Stran krmení senem, kůň žere 20 kg sena denně? Jste si opravdu jistá, zda je mu opravdu toto množství nabídnuto?

 • 7. goldiex

  stěhování

  18:57 - 13. 05. 2010

  No myslim že ani to stěhovaní co dva měsíce jinde koníkovi neprospívá,hubnutí a nepřibírání může mít i psychyckou příčinu...

 • 8. Katka K.

  Stehovani

  07:19 - 14. 05. 2010

  Take si to myslim. Kazde stehovani znamena pro kone zatez a stres. Zejmena strida-li se pohodovy rezim a vybeh, pak sport a bez vybehu... dost vyrazna zmena podminek. Nepremysleli jste o zaludecnich vredech, nedelali jste vysetreni? Nenakrmitelny kun s rozhazenymi paramentry podle meho nazoru do aktivniho sportu nepatri. Nemyslim tim, ze by nemohl pracovat, ale jeho zivotni podminky by mely byt takove, aby se dal po fyzicke i psychicke strance do kupy. Tedy celodenni vybeh se spolecnosti, naprosto klidne a pohodove prostredi beze stresu - tedy i bez zavodu a stehovani. Klidna a nestresujici prace i pristup. A urcite bych nasadila probiotika.

 • 9. ivuš

  Výběh

  09:44 - 14. 05. 2010

  Taky se mi nelíbí to s tím výběhem. Výběh jen občas nebo 2x týdně, achjo :-( Chápu, že sportovní koně, kteří chodí výš, to už tak prostě asi mají :-( Ale nešlo by v tom udělat nějakou změnu, aby chodil ven víc a nějak sjednotit jeho režim? Pouštět denně do kolotoče mi přijde dost smutný. Plus teda jeho psychika asi taky nic moc, jak už píšou nade mnou...

 • 10. danny.nero

  režim

  13:28 - 14. 05. 2010

  musím se připojit k ostatním, že podle mého názoru kůň s takovýmhle denním režimem, který navíc evidentně fyzicky nesnáší dobře, nemůže přibrat. Celodenní stres a frustrace. Nechápu tenhle omyl, který lidé páchají na koních s tím, že si je pletou se strojem. Myslím, že léto strávené na pastvině i s prací, ale mezi koňma, přidá koníkovi mnohem více kil, než to nejlepší krmivo

 • 11. lavera

  režim sportovního koně

  15:22 - 14. 05. 2010

  Reaguje na 9.

  Znám spoustu koní , kteří chodí "výš" a tráví celé dny na pastvině.
  Viz foto (můj kůň v době intenzivní tréninkové zátěže, uprostřed závodní sezony) - její celodenní volnočasová aktivita - hubu zabořenou v trávě.

  http://www.mojee.estranky.cz/fotoalbum/sorry/sorry/original/140

  Je mi líto všech koní, jejichž majitelé jim tohle (z jakéhokoli důvodu) nedopřejí. Je mi jasné, že to asi není možné všude...ale "kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody" :-(

 • 12. goldiex

  pekny

  19:10 - 14. 05. 2010

  Reaguje na 11.

  Moooc pěknej ten Váš koník.je na nem videt spokojenost.Opravdu tak jak jsem psala víše,jak není psychická pohoda nepomuže nic.

 • 13. megera

  pohoda jako základ

  22:20 - 14. 05. 2010

  Samozřejmě, že duševní pohoda je základním požadavkem - ono platí nejen, že ve zdravém těle zdravý duch, jak nás nabádal bolševik v 6,30 při ranním cvičení z rádia opiče se po soudruhu Tyršovi, ale taky platí, že bez zdravého ducha těžko bude zdravé tělo....
  JInak by mne zajímalo, zcela mimo téma, co způsobuje tak zvláštbí tvarování zádě - u koníka na fotce.

 • 14. luciste

  kopyta

  10:30 - 15. 05. 2010

  Reaguje na 6.

  Koník má opravdu kopyta \"co kus to originál\" - pravé přední špalkové, levé přední ploché, sehnat dobrého kováře, který si s tímto poradí není také jednoduché, ale ty naše musí pochválit, že dělají co mohou a hlavně u práce přemýšlí. V současné době má koník podkovy na míru, pod podkovy dáváme podložky, abychom alespoň trochu snížili zatížení kloubů. Rohovinu má naštěstí kvalitní. Bohužel, dohánět teď něco, co bylo 4 roky zanedbáváno jiným kovářem, není zrovna snadné.

 • 15. luciste

  tvarování zádě

  10:38 - 15. 05. 2010

  Reaguje na 13.

  Myslím, že koník zdědil kostru docela dost po matce, nějaké její foto najdete zde http://www.horse.ic.cz/perla.html.

 • 16. jaja

  kopyta a záď

  15:28 - 15. 05. 2010

  Záď sper čert, s tím se nic moc udělat nedá, předpokládám, že ovlivňuje prostornost a kmih zadních nohou, na druhou stranu kůň je poměrně čtvercový, dlouhé nohy to částečně vykompenzovat mohou.
  Ale u těch kopyt z první fotky mě přijde, že má levou přední nohu výrazně níž (srovněj spěnkový kloub a karpus. Nezdá se mi, že by to bylo fotkou. Ten kůň musí hodně asymetricky zatěžovat plece a to se musí hodně projevit na celé jeho rovnováze a víceméně na všech jeho svalech. Podle mě musí trpět silnými blokádami a jednostranným přetěžováním. Věřím, že i to může být dost velká příčina jeho výživného stavu a kdo ví, z hlediska celostního, jak to ovlivní i činnost jeho orgánů. Co se zkusit pobavit s kováři a třeba i s dalšími odborníky, jak ještě lépe kopyta udržovat (levé kopyto více zvednout, pravé snížit), aby měl nohy "stejně dlouhé" a následně koně odblokovat a provést celkovou rehabilitaci?

 • 17. luciste

  kopyta

  16:25 - 15. 05. 2010

  Reaguje na 16.

  Díky za radu, posílám mailem foto kopyt někdy z poloviny prosince 2009. Problém kopyt řešíme neustále, co kovář, to názor, těžko si pak z pozice "laika" vybrat ten správný. Jinak jsme plánovali prohlídku u dr. Žežulkové, zatím jsme ale čekali, jestli přiložíme do vozíku ještě jednoho koně, ať se nám trochu sníží finanční náklady na přepravu, a také jsme chtěli, aby se koník dal nejdříve trochu dohromady, což se pomalu začíná dařit.

 • 18. janka107

  využití koně

  17:59 - 15. 05. 2010

  Reaguje na 16.

  Já to na té první fotce vidím také :-(
  Neberte mě zle, ale ve stavu, jaký byl popsán výše, by neměl být využíván ve sportu. Vyhublý kůň, problémy s otokem nohou, naprosto nekorentní kopyta, občasné průjmy. Koník je osmiletý a už takové obtíže...v jakém stavu bude ten kůň za pět let. Není teď spíš na čase zamyslet se nad využitím koně?

 • 19. horsana

  hm..:(

  12:45 - 16. 05. 2010

  Majiteľke koňa by som odporúčala,aby sa nechala zavrieť na záchode , z ktorého by išla na hoďku si zamakať ,(pričom by mala na každej nohe inú topánku a s iným opätkom) potom trošku pochodiť dokolečka v kolotoči a sem tam sa ešte možno trošku prebehnúť do pieskového výbehu , pochopiteľne ,sama,celý čas..záchod by mohol mať okienko,z ktorého by videla na ostatných ľudí . Doporučujem tento režim dlhodobejšie, potom nám z psychiatrie môže napísať, ako jej chutilo jesť a v akej úžasnej fyzickej a psychickej pohode to zvládala ...

 • 20. liena

  režim

  13:08 - 16. 05. 2010

  Reaguje na 19.

  Nevedela by som to takto napísať , ale bohužiaľ je to úplne výstižné. Vždy som bola znechutená keď som videla takto chované kone, navonok v luxuse - piesková hala či kolotoč, to si totiž každý kôň dovoliť nemôže. Potešil ma komentár aj s fotkou tiež športového koňa - ukážka, že niektorí majitelia aj napriek tomu že chcú závodiť vedia svojim koňom zabezpečiť slušný život. Na záver ešte jedno prirovnanie : vo väzniciach je samotka najvyšší trest, a to pre stádové zviera akým je kôň platí dvojnásob.

 • 21. ivuš

  pro Laveru :-)

  16:26 - 16. 05. 2010

  Reaguje na 11.

  Lído já vím, to byla taky trochu ironie... Bohužel zrovna koně na Panské Líše to tak mají a to ironie už není :-( A jsem ráda, že existujou ještě lidi jako Ty, kteří se svoje sporťáky nebojí pustit, tak by to mělo být, koně jsou pak úplně jiní, vyrovnaní a celkově super :-)

 • 22. Gabča

  Určitě to "jde i jinak"...

  11:31 - 17. 05. 2010

  Přesně jak psali některé z Vás výše... I mí svěřenci jsou 24/7/365 venku, někteří "čersvý" valach a stará kobyla 12/7. Ale všem se snažím vyjít vstříc. Zatím jsou všichni bosí a pokud nám to situace umožní, ani kovat nechci - ovšem nebráním se tomu. Tři z koní jsou "sporťáci" zatím na úrovni "ZL", ale s o dost vyšším potenciálem. Jsou mladí. Nicméně ani do budoucna neuvažuji o tom, že bych koně převedla do režimu, kdy budou zavřeni na boxe. Myslím, že i těch 12 hodin, v zimě více, na boxu je moc nebaví, na druhou stranu, někdy to tak být prostě musí. Ale aspon těd v létě, až se udělá lépe, si i dva zmínění "boxáci" budou užívat 24cítku :)
  Osattní koně, tak jak jsou ted, jsou absolutně spokojení, vyrovnaní - př. včera jsme vyjeli na trenink, prvně ve vozíku - zatím dojeli všude po kopytě. Půl hodiny na vozíku, pak přeskákaný parkur v cizím prostředí, půl hodinu zpět. Přijeli jsme, vyčistili, dostali baštu a hurá se vyválet do výběhu a "pokecat" s kamarády... Myslím že tenhle pohled stojí za to a rozhodně nestojí za to, kvůli max. dosažené výkonnsoti "S" ,"ST" omezovat své kamarády... Aspon tak to vidím já a snažím se pro ně udělat maximum... O to víc mě pak mrzí pohled na sportovní koně, kteří nemají ze života naprosto nic...

 • 23. šindy

  super:)

  21:07 - 17. 05. 2010

  Reaguje na 22.

  I já to tak vidím, určitě nejsem jediná, vypozorovala jsem si ten markantní rozdíl v povaze boxáků a koníků venku, koně v boxe mi často příjdou být více stroj, než živý tvor. Nemají kde vzít podněty pro rozvoj svých povahových rysů.

  Toto je moje zlato na podzim po výkonostkách, box viděla pouze při soustředěních:http://www.jkddmledec.estranky.cz/fotoalbum/nezarazene/ruzne/53
  fotka není focená ve volnosti, ale pod sedlem, má drahá sestra usoudila, že beze mne bude hezčí:) Oprávněně:) Také ocas není zkrácen úmyslně, byl to atak "přejícího" člověka, 3 roky trvalo, než jí vyrostl do původní délky. Zase druhá stránka venkovního ustájení:(

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: