Odyssea mého koně: Příběh naší Mili

25. 03. 2010 05:00, Aktualizováno 29. 03. 2010 11:20

Obrázky: 4

Autor: Alena Kyryanová Foto: archiv autorky Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 16441 Počet komentářů: 55 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

"... ještě teď, když s dcerami vybíráme fotky a píšeme tento příběh, tak vedle mě pláčou." Čtvrtý z vašich příběhů je o Mili. Všechny přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...


Mili jsme přivezli před pěti lety jako dar k narozeninám pro mé dcery. Byla ustájená ve stáji se čtyřmi masnými býky, které jsme chovali. Za tři měsíce jsme Mili přivezli i její sestru Mery, protože jí samota nedělala dobře. Býci šli na porážku a kobyly měly stáj pouze pro sebe.

Mili, hafling x arabMili si ze soužití s býky ovšem odnesla problém, kterého se patrně nikdy nezbaví. Začala kašlat, dostala horečku, vykašlávala hleny. Přivolaný veterinář diagnostikoval zpočátku zánět průdušek. Byly jí podány léky. Horečka naštěstí slezla na normální hodnotu, ale kašel neustoupil. Nemohli jsme přijít na příčinu tohoto problému. Přijela nová veterinářka. Následně diagnostikovala rozedmu plic, způsobenou čpavkem z býčích výkalů. I přesto, že trus ve stáji byl denně vyvážen. Mili byla rozhodně náchylnější než Mery.

Už čtyři roky ve stáji nemáme býky, ale Mili stále kašle. Je to již chronické. Pomáháme jí tím, že se obě klisny snažíme udržet v bezprašném prostředí. To znamená: máčet seno, nezametat, když je ve stáji atd. Také jí podáváme odvar z jitrocele. Dáváme jí ho již druhý rok a kašel se výrazně zmírnil. Dostávala Phytovet Bronchial Herb-mix a od Leovetu Průduškový elixír, ale nic jí nepomohlo tolik, jako jitrocel. Nemůže dostávat sypké směsi, které by jí mohly škodit. Je složité najít vyhovující krmivo. Krmivo, jež bude pokrývat její potřebu energie, vitamínů a minerálu a dalších potřebných látek a zároveň nebude škodit jejím problémům s dušností a dostatečně zabezpečí výživu plodu. Více se její kašel projevuje v době kvetení trav. V této době ji musíme omezit pohyb na pastvě a i vyjížďky. Pomáhá jí i pohyb. Jezdí na vyjížďky a byla i na jezdeckých hrách, kde se v parkuru do 50 cm umístila první.

Jako každý majitel koně i já toužím po hříběti. Protože je nejstarší, rozhodli jsme se ji připustit. Vybrali jsme hřebce plemene hafling. Dovezli jsme klisnu 28. května 2009 do jednoho nejmenovaného hřebčince.

Tam, jak jsme si mysleli, si užívá a domů si přivezeme dva v jednom. Měli jsme další dvě kobylky, ale po Mili se nám strašně stýskalo. Volali jsme do hřebčince zjistit, jak se našemu miláčkovi daří. Zpočátku jí nepřicházela říje. Po třech dnech od přivezení říji dostala a začala se zapouštět. Strávila tam deset dní.

ránaPoté říje skončila a my si pro ni 7. 6. dojeli. Bylo krásné se s ní zase vidět. Mili doslova brečela, když nás uviděla. Mazlila se a byla strašně ráda, že nás vidí. Ihned jsme si ale všimli rozedřené boule na pravé žuchvě. Jelikož to údajně bylo od ohlávky, tak jsme to neřešili, protože se o to postarali tam - tvrdili.
Stále je nám divné, jak se mohla odřít od ohlávky. Doma zvyklá na přivázání, jelikož jí patřilo stání, a v hřebčinci obývala box.

Při příjezdu jsme jí ohlávku sundali a dali obojek. Ránu vydezinfikovali a naivně jsme věřili, že se o to postarali v podniku, a že to bude v pořádku. Pustili jsme jí ven k ostatním kobylám. Večer jsme šli koně zavírat. Každý tam měl seno a šrot. Mili nechtěla žrát. Naměřili jsme jí zvýšenou teplotu. A tak jsme znovu ránu vymyli a vydezinfikovali. Počítali jsme s tím, že ráno, pokud se to nezlepší, zavoláme veterináře. Do rána však celá huba otekla a Mili doslova hořela. Veterinářka na zavolání okamžitě přijela.

Byla to hra o čas. Mili měla zvětšenou podčelistní mízní uzlinu, teplotu a ránu o velikosti 30 cm2, ze které vytékal hnis. Ten se dostal do krve. Nebýt tak včasného ošetření, tak by Mili patrně nepřežila, kvůli otravě krve.

Podávali jsme jí antibiotickou pastu Norodine čtyři dny. Teplota jí klesala. Antibiotika zabrala.
Několikrát denně jsme jí ránu vymývali odvarem z řepíku. Musela být celý den zavřená ve stáji kvůli mouchám, které ji lezly do rány. Počáteční radost z příjezdu březí kobyly se změnila v doslova noční můru. V noci jsme jí chodili kontrolovat, zdali se její stav nezhoršuje. Celodenní péče se vyplatila. Mili přežila.

Pak jsme se začali starat o spor s hřebčincem. Dojeli jsme tam a doufali, že budou chtít s námi něco řešit. Zaplatili jsme za ustájení, připuštění a léčbu klisny, jejíž příčinu zavinili oni, a nebylo to zrovna málo. Vždyť malou ránu, jakou měla, stačilo pouze vydezinfikovat a bylo by po problému. Řekli nám, že jsme ji tam měli nechat a oni by se o to postarali.... Jen blázen by tam tu kobylu nechal a doufal, že jim tam nechcípne (!). Skončilo to na tom, že bychom jim neprokázali úmyslné zavinění nebo nedbalost.

Rozhodli jsme se, že než jít do soudního sporu, tak se raději poučíme z chyb a koně na připuštění k nim určitě nedáme. Nechtěli se ani omluvit! Nejsme ale jediní, co si stěžovali na práci zaměstnanců hřebčince.

A co plod? Doufali jsme, že Mili zůstala březí. Za tři měsíce nám veterinářka diagnostikovala březost. Teď nezbývá než doufat, že Mili její rostoucí bříško nebude způsobovat dýchací problémy. Začátkem května se má narodit naše první hříbě. Jsme rádi, že vše dobře dopadlo. Tady máte Mili a její břicho.

Mili, hafling x arab

Věřte mi, že ještě teď, když s dcerami vybíráme fotky a píšeme tento příběh, tak vedle mě pláčou.


Shrnutí (únor 2010):

Jméno: Mili
Plemeno: haflingský typ - kříženec haflinga a araba
Věk: 10 let
Pohlaví koně: klisna
OH: 183 cm
Krmení:

 • seno 8 kg/den
 • Sladovnický květ: 0,25 kg/den
 • Šrot-kukuřice, ječmen, oves 0,25 kg/den
 • Nutrihorse Repro 28 g/den

Potravu přijímá bez problémů.
Využití: k rekreačnímu ježdění, nyní čeká hříbě, tak chodí pouze na procházky.
Ustájení: vazné stání. Celý den ve výběhu se třemi koňmi. Ve stádě jedna dvouletá a dvě dospělé kobyly. Je nejstarší. Byla vůdcem stáda, nyní je spíše samotářská, psychická vazba pouze ke své sestře. Na ostatní je přísnější.
Proběhlá vyšetření, ošetření: test AIE, CEM negativní, rektální vyšetření-potvrzena březost, odčervení 11. 10. 2009, očkování proti chřipce, tetanu a herpes virům.
Zdravotní problémy: dušnost, problém po přivezení z hřebčince (viz výše).
Stav koně dobrý s dýchacími potížemi.


Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady. 

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

POZOR! Nejen koně nemocní mají šanci!

Ze všech došlých případů totiž zároveň redakce Equichannelu.cz vylosuje jednoho výherce, který získá poukaz na odběr výrobků značky Fitmin (pro koně, psy nebo kočky) v hodnotě 3.000 Kč.

společný projekt

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Eva Hálová

  vazné ustájení

  07:20 - 25. 03. 2010

  Taky bych skoro brečela...Jo a pokud se nemýlím,vazné ustájení nejen koní je ze zákona zakázáno.

 • 2. žofré

  získat poučení je dobré

  08:29 - 25. 03. 2010

  Pro autorku a mé poučení:proč toto zvíře 4 roky dušné není 24/7 venku/EvaH má asi navíc pravdu/ a má v KD to jádro a sladový květ?Rozedma byla určena na základě čeho?Děkuji.

 • 3. lala54

  to autor

  08:39 - 25. 03. 2010

  dobrý den paní kyryanová, moc krásná kobylka..držím palce ať kobylka i miminko jsou plní zdravi.. ovšem obávám se, že uzavřená stáj je opravdu pro takovou kobylku špatné..ono je tedy špatné pro jakéhokoliv koně z pohledu tělesného a psychického zdraví...určitě by jí velmi pomohlo být nonstop venku...on ten čpavek je hodně agresivní...je vidět, že ji máte moc rádi a udělali by jste pro ni cokoliv...napsala jsem článek o Paddock paradise, tak myslím, že je to pro lidi, co s tím zatím neměli zkušenost a nikdy o tom neslyšeli velmi inspirativní...když by jste se chtěla na cokoliv zeptat ohledně tohoto systému a nebo přirozeného chovu obecně..neváhejte mě kontaktovat...ráda Vás nasměruji lepším směrem :)

 • 4. vrána

  vazné ustájení

  08:51 - 25. 03. 2010

  Reaguje na 1.

  Jo a pokud se nemýlím,vazné ustájení nejen koní je ze zákona zakázáno

  Evo, tak to by jste měla ze zákona zažalovat také Národní hřebčín v Kladrubech a jiné další hřebčíny , kde jsou koně na vazném ustájení. A to rozhodně nejsou celý den venku jak píše autorka. Pokud má kůň přes noc pohodlí, že má dost místa, může si pohodlně lehnout, tak v tom zase takový problém nevidím, i když souhlasím, že box je jistě pohodlnější.Jinak obecně bych dušnou klisnu k chovu nepoužívala.

 • 5. Eva Hálová

  vazné ustájení

  10:10 - 25. 03. 2010

  Reaguje na 4.

  NH má výjimku.Já nechci být protivná a hnusná,ale dušný kůň má být podle mého názoru 24/7 venku nebo na noc ve venkovním boxe,ne uvázaný ve stáji,kde k dušnosti přišel.Jinak samozřejmě přeju kobylce i majitelce hodně štěstí a hlavně zdraví.

 • 6. Míshah

  Vazné ustájení....

  10:10 - 25. 03. 2010

  Všechno je moc smutné a je dobře už se kobylce daří dobře a všichni se těší na miminko, ale to vazné ustájení se mě taky nelíbí, a myslim že i v hřebčincký by s tím měli něco dělat neni to pro koně vůbec příjemné u když maji dost místa furt sou přivázaní. Myslím že dušnost a kašel může být způsoben i stájí dost často mívají koně dýchací problémy když jsou v menších špatně větratelných stájích zvlášť když je tam třeba vlhko ...Majitelka by se měla zamyslet jestli je vázání opravdu nutné a jestli by se nedala stáj předělat aby koníci nemuseli být uvázáni stále třeba jen na krmení určitě by byli šťastnější stáj bych nechávala přes noc aspoň otevřenou aby to co zadýchají větralo...No aspoň nejsou hubení a je jim poskytována peče a ošetření...

 • 7. cariad

  Kondice

  10:16 - 25. 03. 2010

  ... nechci tu působit jako nějaký znalec, ale není kobča naopak trochu moc při těle? Bříško je jasné, ale i celkově se mi zdá poněkud hodně oplácaná, i když vezmu v potaz že je to zpola hafling.. nevím, možná je to jen můj dojem z fotek.

 • 8. palomka

  hřebčince...

  10:22 - 25. 03. 2010

  Reaguje na 6.

  K tomu vaznému ustájení ve velkých chovatelských zařízeních. Samozřejmě pro ně platí stejná pravidla jako pro všechny. Předělávat stáje pro tolik koní je časově, finančně i prostorově náročné. Děje se tak většinou postupně a bohužel pomalu. Jinak tuším, že u tažných koní je stání na štontu povoleno (nebo je doba prodloužená, nebo nějaká vyjímka, nevím),ale nejsem si jistá. Teda aspoň v Písku zůstali begani na štontech i když ostatní jsou už v nových boxech.

 • 9. řetězka

  hříbě

  10:54 - 25. 03. 2010

  Ponechme stranou ustájení, majitelé mají kobylku jistě moc rádi, ale jsem rozhodně proti jedné věci.
  Jak někdo může připouštět kříženku a mít z ní hříbě, to zaprvé, a za druhé ještě trvale zdravotně "závadnou"? Počínání lidí v tomto směru nechápu, přijde mi to silně sobecké a nezákonné, takhle se jen množí nepříliš kvalitní koně :( Pokud bych chtěla mít hříbě, pořídím si na to prostě kobylu vhodnou k chovu, anebo se toho snu vzdám. "Tahat hříbata" z jinak nevyužitelných, nemocných a nekvalitních kobyl je v Česku bohužel velký trend :(

  Jinak mě osobně se kobylka moc líbí, je překrásná, a přeju jí aby jí bylo co nejlépe, snad se bude mít dobře celý život i její budoucí miminko.

 • 10. blanka

  Obezita..

  11:41 - 25. 03. 2010

  ..je možná ještě složitější krmivářský problém, než krmit koně hubeného. Dodat dostatek toho, co kůň potřebuje a přitom ho udržet v slušné kondici.

 • 11. MichaelaR

  k tomu vaznému ustajneniu

  14:24 - 25. 03. 2010

  český zákon priamo nezakazuje vazné ustajnenie, trochu sa o tom pojednáva v zájkone na ochranu zvierat proti týraniu (246/1992):
  § 4
  (1) Za týrání se považuje: c) z jiných než zdravotních důvodů 3. omezovat bez nutnosti svobodu pohybu nutnou pro zvíře určitého druhu, pokud by omezování způsobilo utrpení zvířete -----ale to je veľmi sporné
  § 12a
  (1) Volnost pohybu hospodářského zvířete nesmí být omezována způsobem, který by mu působil
  utrpení. Ustájení musí umožnit hospodářským zvířatům bez obtíží uléhat, odpočívat, vstávat a pečovat o povrch
  svého těla a vidět na ostatní zvířata. Prostor pro ležení musí být pohodlný, čistý a s řádným odtokem tekutých
  odpadů a nesmí působit nepříznivě na hospodářská zvířata.
  (2) Pomůcky na přivazování hospodářských zvířat musí být pravidelně kontrolovány a upravovány, aby
  maximálně omezily riziko udušení nebo jiného poranění hospodářského zvířete.
  ----toto sú podmienky, ktoré upravujú podmienky ustajnenia

  Zákon 191/2002o technických požadavcích na stavby pro zemědělství presne stanovuje požiadavky na rozmery vazného stání (presnejšie Příloha č. 5 k vyhlášce č. 191/2002 Sb.), čiže určite nie je zakázané

  Marí sa mi niečo o povolení vazného ustajnenia pre kone vo výcviku, ťažné kone..ale nie som si istá ako je to presne.

  Takže myslím si, že pokiaľ sú dodoržané tieto podmienky tak nie je čo riešiť...Inak autorka uvádza že koníky sú vonku, vyrozumela som to tak, že na noc chodia dnu a sú priviazané...I tak jednoznačne odporúčam dať kobylku celročne von-robí to zázraky ;)
  Držím palce!

 • 12. neugo

  Vazné stání

  14:36 - 25. 03. 2010

  Reaguje na 11.

  Zákon 191/2002 není platný, zmíněné parametry jsou snad popsány v 208/2004 Sb. O minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, 268/2009 Sb. O technických požadavcích na stavby. Zkuste to zde.

 • 13. kacatecko

  Zákon nezákon

  17:05 - 25. 03. 2010

  Reaguje na 12.

  Zákon je jedna věc, úcta ke koni věc druhá. Mému kamarádovi se kůň musel oběsit, aby zjistil, že vazné stání není pro koně to pravé.

 • 14. allissi

  Pochopení

  18:09 - 25. 03. 2010

  Jsem autorka článku. Vazné ustájení je pro ni přirozené-od malinka, je tam pouze přes noc. Moč odtéká do kanálu a s tím je ze stáje odváděn i čpavek ! protože je spádované stání, ale v boxe se leda moč vsákne do slámy. Zákonem zakázané není. Pobyt 24/7 bohužel je nemožný, protože bydlíme u lesa a nechci v noci honit koně po lese, kdyby se vyskytl problém, je kobylka na očích.
  Chtěla jsem spíše upozornit na problém týkající se péče o klisny v hřebčincích=nulová.

 • 15. monci

  NEpochopení...:-(

  20:33 - 25. 03. 2010

  Reaguje na 14.

  Ač se nemám ve zvyku míchat do podobně vášnivých diskuzí, tohle mi nedá...Autorko - majitelko kobči - kdo kdy slyšel že vazné ustájení je pro koně !!!přirozené!!! ?? i kdyby "jen" přes noc, i ta noc je polovina z celého dne, takže kobyla stojí půl dne bez možnosti většího a volného pohybu?! No k jejímu momentálnímu zdravotnímu stavu - březí - i k jejímu dlouhodobému zdravotnímu stavu - dušnost - nic moc. a to nemusím být ani v nejmenším extra odborník na koně, aby mi někdo dokázal vysvětlit opak...A vysvětlení že moč je odváděna do kanálu, tím pádem tam koně čpavek nedýchají?? oni si umí přesně načůrat do toho odvodového kanálu? a jo, když to ujede vedle do slámy, do ní se to přece v sákne, a tak to tam přece taky nevadí! Proč proboha není nonstop pobyt tvých koní venku možný? když píšeš, že jinak jsou venku celý den, máš tedy určitě ohrady a ohradníky, proč tedy není možné v noci? pokud mají koně co pást nebo dostatek sena, a ohrady jednou za čas projdou důkladnou kontrolou, nemusíš se přece obávat nějakého jejich úprku z ohrad každý druhý den, i když samozřejmě něříkám, že je to nemožné, ale svádět nemožnost bytí nonstop venku na problém obav z útěku mi přijde spíše jako jednoduchá výmluva :-( bohužel právě tohle koním a hlavně dušním koním příliš nepomůže. Mám svojí zkušenost s koněm chronicky kašlajícím, ne přímo dušným, ale pravidelně kašlajícím, a změna na bytí nonstop venku s tímto problémem udělala doslova zázraky, a to během pár dní - proč to nemáš snahu alespon ani zkusit? ted z jara nejvhodnější doba pro jakéhokoliv koně, před ohřebením pro tvojí kobylu tuplem!! Přeju tedy kobylce hlavně hodně sil a zdraví do dalších měsíců a let, i když nechci dělat závěry z něčeho o čem jsem si jen přečetla pár řádků, ale bojím se, aby kvůli jejímu způsobu ustájení se těch spousty let vůbec dočkala. A poslední věc - když čpavek tvým ostatním koním nevadí, neznamená to, že to není špatné obecně pro koně, bohužel se to na nich může projevit za pár let, píšeš, že jsou mladí, ale pak už taky může být pozdě, stejně jako u jmenované kobči....Apropo - ráda bych znala názor někoho kdo "tomu rozumí" - je možné, aby se dle popisu u koně objevila a nepodařila vyléčit dušnost za tři měsíce soužití s býky? nějak mi to přijde příliš krátká doba, ale sama nevím.
  A nakonec, po přečtení článku jsem vlastně vůbec nepochopila, proč dcery pláčou, při psaní a vybírání fotek kobči - když celkový její stav si kobča "přivezla" od vás (když tedy pominu zranění na hlavě), a hlavně proč??? kobyla přece žije, ne? čeká hříbě, i když taky nechápu moc pointu proč hříbě? (zdůvodnění že: "Jako každý majitel koně i já toužím po hříběti..." mě tedy opravdu nestačí - jsem taky majitelka koně a po hříběti tedy rozhodně netoužím!)

 • 16. Raketka

  smutné

  21:18 - 25. 03. 2010

  taky pláču, když to čtu ...
  Jak někdo může koupit koně a nechat ho samotného (býci ani jiná zvířata nejsou plnohodnotná společnost)?

  Jak někdo může tvrdit, že blízkost lesa je kontraindikací pro ustájení 24/7 - notabene, když kůň takové ustájení vyloženě potřebuje?

  Jak někdo může obhajovat vazné ustájení tím, že je na něj kůň zvyklý (to když budu své dítě od malička nechávat spávat na holé zemi, tak to bude taky OK - když na to bude zvyklé a zákon to nezakazuje?).

  Jak někdo může nechat zabřeznout nemocnou klisnu?

  :/ moc smutné. Nevědomost a neinformovanost dokáží napáchat velké škody :(

 • 17. MiŠinda

  NEpochopení

  21:46 - 25. 03. 2010

  Taky mi to nedá abych nereagovala. Připadá mi, že ač majitelka kritizuje péči o klisnu během pobytu na hřebčinci, celý článek v podstatě poukazuje na nevhodné podmínky chovu u nich doma. A taky pominu-li fakt, že chce chovat na kobyle křížence, přijde mi krajně nezodpovědné zapouštět kobylu, která evidentně není fit. Jste si jistí, že zvládne "udýchat" porod? Jinak kobylka vypadá pěkná a jistě je to domácí miláček, takže jí přeju aby vše v pořádku přežila a dělala své majitelce ještě dlouho radost.

 • 18. martym

  ustájení

  10:50 - 26. 03. 2010

  Reaguje na 14.

  Myslím že byste měla ještě jednou přehodnotit možnosti ustájení kobylky. Pokud by šel udělat alespoň malý paddock/výběh navazující na stáj a ta by mohla zůstávat otevřená, a kobylky by ve stáji byly na volno a ne na vazáku, mohly by se samy rozhodnout jestli budou vevnitř nebo venku a nakombinovaly by si to podle aktuálního stavu a počasí. Dušnost koně opravdu obtěžuje, to nejspíš víte, (jeden krásný valášek ve stáji u nás se takhle jednou nevrátil z vycházky - už se nenadechl). Tvrdíte že pro svou kobylku děláte "všechno", ale protože máte zažitý a zaběhaný postup, brání Vám to udělat víc pro Vaši kobylku i když by to třeba šlo. Nejste ale přece vázaná žádnou nájemní stájí apod., dle popisu máte koníky doma, tak to opravdu je jen na Vás jak se ktomu postavíte.

 • 19. řetězka

  přesně!

  11:56 - 26. 03. 2010

  Reaguje na 16.

  přesně tohle jsem Raketko měla na mysli, jen tys ty otázky vypsala lépe.

 • 20. Janiss

  Odsuzuji!!!

  12:07 - 26. 03. 2010

  Chování v hřebčíně sice je špatné, ale i tak, se tam možná klisna měla lépe než u vás!! Vázané ustájení odmalinka, dušná klisna čeká hříbě a její hříbě bude - dle toho, co píšete určitě také už odmalinka stát na štontu. Navíc koupě koně a nechat ho čtyři!!! měsíce v samotě jenom s krávama... Je mi z toho špatně. Tyrani zvířat jsou v tomto článku popsáni velmi dobře, ale jsou dva - kromně hřebčince i vy sama.

 • 21. horsana

  pôrod

  14:50 - 26. 03. 2010

  Reaguje na 20.

  Mňa by zaujímalo, ako sa bude kobylka na stojisku žrebiť a ako to bude s popôrodnou starostlivosťou a kde vlastne to žriebä bude , ked bude kobylka priviazaná ?

  Rozum človeku ostáva stáť, ked číta tieto príbehy....

 • 22. Eva Hálová

  porod

  17:49 - 26. 03. 2010

  Reaguje na 21.

  Horsano,uváže se vedle ní,aby neuteklo do lesa.Alespoń si zvykne.Se furt divíš...
  +++

 • 23. horsana

  njn

  21:31 - 26. 03. 2010

  Reaguje na 22.

  Furt,furt...ale,zase sa človek aj veľa nového dozvie,ja som si napríklad stále myslela,že čpavok je plyn a on, človeče,odteká do kanála !

 • 24. Granada

  nechápu

  00:34 - 27. 03. 2010

  Moc se mi tento příspěvek nelíbí, takové divné celé:(. A nechápu co je to za hřebčinec, který zapouští křížené klisny....?? Taky mi nejde do hlavy ted porod na štontu. A moc se nedivím takhle obézní kobyle, že se špatně dýchá. A koukám, že majitelka pro oči nevidí a pro uši neslyší, takže to asi nemá moc cenu řešit:(

 • 25. blanka

  Asi tak

  11:23 - 27. 03. 2010

  Reaguje na 21.

  Některé tyhle "příběhy" jsou spíš parodie. Hlavně se pořádně politovat a poplácat po ramenou.

 • 26. Átek

  ke křížencům

  11:46 - 27. 03. 2010

  Reaguje na 24.

  Ale v zákoně se připouštění kříženky pokud vím, vůbec neřeší. 5eší se jen to, že k plemenitbě musejí být používaní jen licentovaní hřebci, což bych si tipla, že v tomto případě splněno bylo. Klisna může být v podstatě jakákoliv. A i kříženec může být pro určitou plemennou knihu uznán - donedávna se uznávaly i zcela bezpůvodové klisny například pro chov ČSP, dnes je sice vyžadován původ, ale neznamená to čistý. I tato klisna může mít původ, autorka píše, že se jedná o křížence araba a haflinga, což nemusí nutně zanmenat ani klisnu bez původu. pokdu budu mít třeba klisnu haflinga a rozhodnu se jí zapustit například arabem, enporuším tím nic, jedinec bude mít zapsán původ (pokud jej budou mít i rodiče a hřebec bude licentován), jen nebude příslušet k žádné plemenné knize. proti takovým křížencům já například vůbec nic nemám.
  Jinak taky nechápu, co by chtěla majitelka pomocí výživářské firmy řešit v tomto případě. Ten bolák? Ví se vůbec, co jej způsobilo? Mohla si na něj zadělat už v domácícm prostředí a mohlo se skutečně jednat i o odření od ohlávky, jen se prostě později zanítilo. A ještě by mě zajímalo jak vypadá když kůň doslova brečí radostí.

 • 27. Ustulina

  bojim bojim

  14:20 - 27. 03. 2010

  Reaguje na 25.

  uf, tak se začínám bát až vyleze na světlo náš příběh :D

 • 28. tecost

  ?

  19:15 - 27. 03. 2010

  Opomenu tento příběh - komentovat vše by bylo jistě na dlouho a již to tu víceméně udělali jiní.
  Mě spíš zaráží význam celé této akce - na počátku byla jistě faj myšlenka pomoci, ale to co se z toho vyvynulo nevidím já osobně ze moc šťastné - tento příběh a příběh kobylky ,,bez nohy´´ jest tomu důkazem. Proč jste zrovna třeba tyhle dva příběhy nevyřadili hned na začátku? Co to majitelkám přinese že se toto zveřejní? Jaká zpětná vazba? Myslíte že se nějak ,,poučí´´. Nebo že se poučí jiní? Osobně si myslím že ne. Kobyla bez nohy je na prodej, dušná šimla očividně potřebuje něco jiného než poradit s krmením....
  Nevím, moje pocity jsou rozporuplné.

 • 29. blanka

  re:

  21:44 - 27. 03. 2010

  Reaguje na 28.

  Přesně tohle jsem měla na jazyku, dobře jsi to vystihla. Na jednu stranu je dobře, že je tu možnost diskuze, na druhou stranu - třeba majitel o žádnou kritiku vůbec nestojí..

 • 30. řetězka

  význam příběhu

  22:38 - 27. 03. 2010

  Reaguje na 28.

  já čtu v prvním odstavci:
  Všechny přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...

  Takže myslím že přinášejí hlavně poučení (problém je, že ti, kterým by nejvíc prospělo, o něj obvykle nestojí). Možná že tato bouřlivá diskuze přinese poučení majitelce kobylky a přiměje ji se alespoň zamyslet, nebo dokonce něco změnit (třeba udělat pořádnou ohradu a nechávat koně venku přes noc).

 • 31. řetězka

  respektive zde je to ještě lépe popsáno

  22:39 - 27. 03. 2010

  odstavec pod článkem myslím říká vše:

  Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady.

 • 32. jaja

  zveřejňování příběhů

  10:01 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 28.

  Tecost, já nevěřím vlastním očím! Pravidla soutěže i to, co se bude zvřejňovat, co bude vyhrávat apod - to vše je v patřičném článku o soutěži!

  Napíšu to ještě jinak asi :-( VŠECHNY došlé soutěžní příběhy se zveřejní. To, o čem majitelé píší, je skutečně jen na nich. Stejně tak nebylo podmínkou psát příběhy krásné či dojemné či o hubených koních či prostě takové, které čtenářům "sednou". Každý, kdo si myslí, že měl se svým koněm nějaký problém, má právo se soutěže účastnit. Není psáno JAKÝ PROBLÉM TO MUSÍ BÝT. Viz třeba Century od Karolíny. Je to "jen" starý kůň... No a co? O jeho příběh může soutěžit!

  Dlaší fakta k soutěži: Fitmin některé z došlých příběhů vybírá a o ty se bude "starat". Jsou zatím vybraní 4 koně. Fitmin je vybírá podle více kritérií a já nechám na nich, aby je vysvětlil, pokud bude chtít. To, že jsou zde zveřejněné příběhy, ještě neznamená, že o všechny tyto koně se Fitmin bude starat - nebude. První "vybraný" kůň vyjde v pondělí.

  Nicméně VŠECHNY příběhy, i ty nevybrané, se však mohou ucházet o další "cenu", kterou je krmení od Fitminu za 3000,- Tedy i příběh Mili. A věřím, že v rámci této ceny jistě Fitmin majitelům poradí nejen co krmit, ale i jak... A samozřejmě pokud bude mít majitel koně, lze radit se vším všudy, nejen výživářsky. Mimochodem to, kdo dostane onu "cenu", budete rozhodovat vy, čtenáři!

  Takže příběhy zveřejňujeme všechny proto, že se z nich rozhodne o "oceněném" , ale také proto, že pro čtenáře to sakra znamená mnohdy materiál k přemýšlení! Je dobré vědět, jaké osudy mohu mít koně v "našich podmínkách", jak je lidi řešili, řeší, poradit jim, zkritizovat je atd atd. Koho vyloženě pohoršue číst příběhy, které nejsou podle jeho gusta, tak ať je nečte, i když tento postoj naprosto nechápu. To chcete zavírat oči před realitou a žít v domnění, že vše je jen "správné" a má happy end?

  Já osobně zrovna příběh Mili vidím jako vělmi zářný příklad toho, jak může způsob ustájení a přístupu lidí vést k vážným zdravotním problémům u koní. Mimochodem i obézní koně, dušní koně, březí klisny apod. přece jsou výborní adepti na odborné sestavení krmné dávky, ne jen koně hubení! Mimochodem jeden "tlustý" kůň už je Fitminem vybrán, taky se brzo dočkáte jeho příběhu.

  Takže prosím, než se budete zase pouštět do "organizátorů" soutěže, zkuste si projít nejen pravidla, ale zamyslet se i nad významem té soutěže - je totiž hned na několika úrovních, ne jen v tom, zda Fitmin nějakého koně vykrmí nebo ne.

 • 33. jaja

  ještě k výběru koní

  10:11 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 32.

  Ještě sem vkládám úryvek, v němž se zmiňujeme, jak a podle čeho se koně vybírají....

  "Opak je pravdou. První desítka příběhů je v redakční poště a věřte, jejich čtení často není jednoduché. U některých je třeba dokonce zvažovat, zda je ještě koni pomoci (natož "pouze" vybalancovanou a pečlivě hlídanou výživou...), u některých kolik by stála související zvýšená veterinární péče, kterou do určité míry uhradí EQUICHANNEL.cz, u všech pak zda půjde o akci smysluplnou i do budoucna. "

 • 34. blanka

  re: jaja

  13:17 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 32.

  Jajo, pravidla si může přečíst každý, přesto mě konkrétně smysl uniká. To není boj proti organizátorům, to je svobodné vyjádření názoru.

 • 35. MiK.

  Přirozené

  13:38 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 14.

  Přirozené je to na co je kůň zvyklý? Zajímavý názor.

 • 36. MiK.

  Soutěž

  13:51 - 28. 03. 2010

  Velice zajímavé. Měl jsem chvilku také nutkání napsat o své bábě, ale dobře že jsem to neudělal. Být ve stejném šuplíku to bych opravdu nerad. Nápad dobrý, ale raději si ten fitmin koupím sám tedy.

 • 37. MiK.

  Pochopení

  13:55 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 14.

  Já vás chápu. Prostě jí vyléčíte i když by jí to mělo zabít a basta. Zkuste alespoň jednou, použít hlavu a dojdete k překvapivému faktu, že koni je nejlépe venku. Že tam nebude mít za zadkem kanálek s močí a nebude moc inhalovat čpavek, to si zvykne poměrně rychle.

 • 38. jaja

  smysl

  13:56 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 34.

  OK.
  smysl 1: pro majitele: udělat něco pro to, abych dostal zadarmo výživářské poradenství včetně krmiv a kompletní výživářské péče, částečně i další poradenství a pomoc při vyšetření/léčbě nevýživařské, popřípadě "aspoň" dostal produkty Fitminu v hodnotě 3000,-

  smysl 2: pro majitele: možnost prezentovat své "problémy", svěřit se s trápením u svých koní a v diskusi pod článkem třeba najít i radu či nakopnutí, co a jak, nebo si prostě zasoutěžit pro pocit "soutěžím o něco" (jsou i takoví)

  smysl 3: pro ostatní čtenáře: přečíst si životní příběhy jiných, zapřemýšlet nad nimi a možná najít i paralelu se svým příběhem či koněm, kterého znám, sledovat u vybraných příběhů, jak se budou vyvíjet, možnost prezentovat své názory, zkuzšenosti rady nebo kritiku v komentářích pod článek :-)

  smysl 4: pro Equichannel: nabídnout čtenářům "jiné čtení", podpořit u čtenářů aktivní účast na EQ a rozšiřovat/upevňovat zdejší komunitu rozebírámím velmi konkrétních případů, vybrat "modelové" případy , které mohou sloužit jako příklad (ať už dobrý nebo špatný) i do budoucna, podporovat tímto způsobem povědomí o tom, co je nebo není pro koně dobré (ať už konkrétní péčí o vybrané koně, nebo formou komentářů, diskusí pod články)

  smysl 5: pro Fitmin: pomoct vybraným koním z výživařského hlediska a samozřejmě se tímto prezentovat - nebo strkat hlavu do oprátky :-)

  Opravdu mě mrzí, že vám ty smysly unikají. Kdyby to nebyla soutěž, ale prostě bychom Ljen" zveřejňovali různé příběhy různých lidí a koní, to by pro vás smysl mělo?

  Nebo co konkrátně vám na tom vadí? Opravdu to nechápu. Když už nic jiného, tak ještě smysl 7 :-) Odlehčení mezi tolika nudnými odbornými a poloodbornými články, kterými tu zahlcujeme vlny internetu (jo, i to už nám bylo vyčítáno!).

 • 39. MiK.

  Smysl

  14:05 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 38.

  Smysl to má tak jako tak. Mě osobně vadí spíš přístup majitelů, co se staví do role chudáků a zachránců a zrovna tenhle článek je pro mě neuvěřitelným obrazem bezohlednosti. Spojení se soutěží proto je trochu jako prapor na býka, byť za to ani jeden z vás nemůže. Rozumím co chtěl Equi, ale stejně tak rozumím co píšou ostatní.

 • 40. jaja

  smysl

  14:24 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 39.

  Myslím, že máš pravdu, Miku. Já s některými z těchto příběhů taky nesouhlasím. Ale to byla zase naše hlava v oprátce :-) Člověk neví, co mu do soutěže přijde. Nemůžeme příběhy upravovat (krom gramatiky třeba) a nechceme svými názory nějak ovlivnit názor ostatních čtenářů. Jak už jsem psala, v rámci co nejvetší objektivity jsme začali příběhy zveřejňovat tak, jak nám přišly. Žádný nevyloučíme - všechny mají "právo" nebo "smůlu" být zveřejněné - tak se s tím počítalo a je to jeden ze smyslů soutěže :-)

  Ano, tohle je soutěž, kde už jde o něco, o něco opravdového. Už to není "napiš veselý vánoční fejeton a pošleme ti knihu".

  Mimochodem mám v hlavně ještě jednu soutěž, která podle mě má obrovský smysl, a je velmi možné, že si tím taky strčíme hlavu do oprátky. Ale chceme ji časem spustit - opět totiž bude lidi nutit nejen se bavit a odreagovávat, ale i přemýšlet a možná i nacházet super informace :-)

 • 41. alisch

  Smysl vs. Očekávání

  16:05 - 28. 03. 2010

  Já tady spíš vidím nepochopení. Řekla bych, že spousta lidí od oznámení souteže čekala něco jiného (včetně mě). Já právě čekala ty příběhy, kdy se majitelé rozumně snažili zachránit koně v trablích. Jenže už od prvního příběhu bylo vidět, že lidé jsou lidé a podle toho zatím příběhy vypadaly (až na jednu nebo dvě výjimky). A je super, že tyhle příběhy vidět jsou. Někteří lidé pořádají pseudozáchrany nebo koni způsobí problémy sami a zároveň ukazují na někoho jiného. Fakt je sakra dobře, že si to lidé přečtou a vidí, že není záchrana jako záchrana. Jak je vidět Rolinky jako varovné ukázky nestačí.

 • 42. liena

  zmysel

  16:35 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 38.

  Nezvyknem sa zapájať do podobných diskusií, ale tieto útoky na súťaž ako takú mi skutočne nedajú nekomentovať. Mne osobne sa súťaž páči, hoci niektoré príbehy si rozhodne zasluhujú kritiku, napriek tomu si ich rada prečítam, pretože ma zaujímajú príbehy koní a ich majiteľov. A skutočne z každého si človek niečo môže vziať. A pre jaju - netráp sa tým čo tu niektorí píšu, sú ľudia ktorým človek nevyhovie nech sa aj na hlavu postaví, to ale ani zďaleka nemusí prezentovať názor väčšiny. Pre tých existuje jednoduché riešenie...nepáči sa vám/ nevidíte v tom zmysel? Nečítajte.
  Zároveň sa chcem spýtať, či budú postupne aktualizované príbehy jednotlivých koní, teda či sa dozvieme ako sa im v priebehu času darí.

 • 43. blanka

  (Ne)smysl?

  18:23 - 28. 03. 2010

  Smysl soutěže chápu a zdál se mi to dobrý nápad. Smysl mi uniká ve zveřejňování těchto parodií. Je to jako hoď kamenem, popuzení čtenáři jsou jako vosy a majiteli to určitě příjemné není (nepředpokládám, že někdo psal do soutěže pro to, aby mu ostatní čtenáři nadávali do tyranů). Inspirací jako něco nedělat je myslím dost v diskuzích a že by si z toho majitelé koní brali ponaučení se zrovna říct nedá, zvlášť když jsou jim rady naservírovány dost nevybíravým způsobem. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Tohle budí zbytečné negativní emoce na všech stranách. Můj názor.

 • 44. tecost

  adalin

  18:51 - 28. 03. 2010

  ... jediná pochopila.
  Absolutně jsem nenapadala tuto soutěž nebo snad její význam. Já osbně mám z toho prostě pocit, že význam těchto ,,paridií´´ je naprosto nulový - diskuze o ničem, naštvaní majitelé. Přijde mi to jako předhození obětních beránků - tak, tady je máte a do nich.
  Naprosto jsem nečekala ,,krásné´´ konce, ale prostě pořád nechápu význam toho proč všechno.
  Pravidla jsem si samozřejmně přečetla, význam akce SNAD pochopila a vlastním očím taky nevěřím....
  Nevím proč zrovna Century byl zmíněn - dle mě přesně to o čem to je, což se o některých říct nedá.

 • 45. kacatecko

  očekávání

  22:02 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 43.

  Všichni soutěžící do soutěže šli s tím, že mohou být a budou pranýřováni. Museli se zveřejněním souhlasit, a redaktoři přece nemohou za to, co jim do soutěže přišlo. Toliko za mě.

 • 46. HelenaG

  Je jedno...

  22:22 - 28. 03. 2010

  Reaguje na 44.

  Je úplně jedno, zda někdo "pochopil" nebo "nepochopil" účel soutěže. My jsme ji vyhlásili tak, jak jsme sami cítili jako dobré a potřebné a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí ji dále děláme. Dominika to tu vysvětlila velmi dobře a kdo chce, pochopí, že smyslem není kamenovat (ostatně, všichni jste bez chyb, že? :o), ale UVĚDOMIT SI a případně i slovem POMOCI těm, kteří evidentně ještě tápou.
  I my s některými soutěžícími komunikujeme dále a nevidím fakt ve svém životě smysl (ani chuť či čas) někoho tepat. Sama si uvědomuju spoustu chyb, které jsem v životě udělala a tak prostě beru i druhé.
  V pondělí půjde první příběh koně, kterého jsme si pro další práci vybrali a časem, až nebudete muset SOUDIT kohokoliv jen ze čtyř příběhů, uvidíte i ten další rozměr soutěže. Je to naše a fitmiňácká hlava, která je nastavena a my to tak bereme. Jestli vy potřebujete někoho pranýřovat, je to vaše volba a vaše cesta. My si, s dovolením, necháme tu možnost dělat věci po svém a za případnou chybu nést následky. Věřím, že časem ten smysl uvidíte, až budou nějaké hmatatelné výsledky. Jsme zatím na začátku. A ano, neměla a nebude to soutěž "napiš fejeton, dostaneš knihu". Však oni vám to například lidé od Valmonta nebo Ustuliny potvrdí, jak to všechno probíhá :o)
  Respektuji, že někomu se naše soutěž nelíbí. Nám ano a smysl v ní zatraceně vidíme. A je asi zbytečné to pořád dokola opakovat a komentovat. Dobrou všem.

 • 47. blanka

  Na jednu stranu..

  08:24 - 29. 03. 2010

  Reaguje na 45.

  ..podporujete diskuzi pod příběhy a na druhou stranu odsuzuješ ty, kteří mají čas a chuť někoho tepat? Forma, jakou byl příběh napsán, moc konstruktivní kritiky neumožnila. A mně osobně by přišlo teda hodně divné, kdyby takovýhle článek visel na titulce EQ bez nějakého poukázání, že takhle ne. Ale důležité je, že vaše hlava je spokojená a to, co je špatně, jsou jenom čtenáři. Díky za vzkaz, vysvětluje to asi vše.

 • 48. Hiss

  ...

  09:05 - 29. 03. 2010

  Reaguje na 47.

  Myslím, že si to, co napsala Helena vykládáš nějak pokřiveně :( nebo ještě hůř, máš chutě rýpat do těch, co se Ti starají o zábavu :(
  pokud se Ti nezdá forma téhle aktivity, čti jiné sekce tohoto servru...

 • 49. HelenaG

  Špatně

  10:37 - 29. 03. 2010

  Reaguje na 47.

  Adalin, reaguješ na Kacatecko ale nevím, to patřilo mě? V tom případě sis to opravdu vyložila špatně, zřejmě má špatná formulace vzhledem k pozdní hodině a únavě, omlouvám se, pokud ot vyznělo nějak "arogantně" (já taková nejsem).
  Nicméně ty sama velmi dobře z vlastního života víš, že když něco děláš, musíš tomu věřit a stát si za tím, jinak by neměla tvá námaha smysl. Vy jste někteří začali odsuzovat naše počínání, aniž byste si třeba počkali na první vybrané příběhy, na nějaký komentář k průběhu celé soutěže. A na něj je ještě skutečně brzy, jak jsem už psala, čekáme na výsledky rozborů a zatím není moc co komentovat. Takže tak já to beru - smysl v tom, co děláme, vidím, jsem ale proti vám (bohužel) o pár kroků ve vědomí příběhu napřed. Je mi líto, že někteří z vás se postavili k naší soutěži tak razantně, na druhou stranu hroutit se z toho přeci nebudu (to bych mohla zabalit celý EQCH, kde jeden vyčítá "málo odbornosti", druhý "moc odbornosti"..) a měnit soutěž podle toho, co se líbí nebo nelíbí čtenářům? Není to poslední soutěž, ta další bude zas přijatelná pro jinou skupinu lidí. To, že mi to přijde zbytečné už svůj názor opět komentovat, není arogance, jen úcta k času, kterého je ale doopravdy málo a vše bylo řečeno, stačilo by vnímat méně vyhroceně. Snad jsem vysvětlila doopravdy už celé, díky za trpělivost při čtení :o)

 • 50. blanka

  naposledy

  10:55 - 29. 03. 2010

  Reaguje na 49.

  Už nemá cenu se v tom dále nimrat, já jsem vyjádřila svůj názor, redakce taky.. Jsem holt asi nechutná šťoura atd, ale že by mě tedy první výherní příběh přesvědčil.. Asi si snahu zvířeti pomoct představuju trochu jinak. No, hodně štěstí.

 • 51. tecost

  nevím

  11:30 - 29. 03. 2010

  Můj raní koment se neuložil, nezobrazuje nebo nevím co, každopádně to po druhé psát už nebudu, nemá to význam.
  Tak snad jen - za sebe se k tomu razantně nestavím, jen jsem si dovolila vyjádřit své pocity.
  Po tom co jsem si před časem přečetla toto, jsem očekávala jiný výsledek: Máte doma nebo staráte se o koně vysloužilého? Zachráněného ze špatných podmínek? Nemocného? Máte problém dostat ho do dobrého výživného stavu a kondice? Nebo jste si něčím takovým v nedávné minulosti prošli a stále nejste v požadované výživné kondici?
  Pokud se jedná o akci zachraňme a pomocme, fajn. Já jsem si pouze myslela, že jde o soutěž pro špatně krmitelné koně. Nic víc, nic míň.

 • 52. jaja

  viz citace

  11:49 - 29. 03. 2010

  Reaguje na 51.

  Sama ale cituješ zadání soutěže :-) Vysloužilý kůň nemusí být hubený (třeba "jen" opotřebovaný a majitel jim chce dopřát dobré krmení i pro spravení psychiky), ze špatných podmínek nemusí být právě hubený (by´t může mít kvalitativní nedostatek živin), nemocný může být kůň třeba i schvácený - a obézní :-) nebo třeba se zátěžovými rekurentními myopatiemi, s osteochondrózou apod. (to jsou vše nemoci související s výživou, u nichž koně ani náhodou nemusají a většinou nejsou hubení, naopak)...
  Takže znovu: SOUTĚŽ NENÍ JEN PRO ŠPATNĚ KRMITELNÉ KONĚ, i když docela logicky většinou právě tito budou a jsou do ní přihlášeni.

 • 53. klawdie

  kritika ?

  12:30 - 29. 03. 2010

  Sleduji příběhy od začátku, úmysl redakce považuji za celkem smysluplný, nikdo kdo článek odeslal, nebyl nucen...naopak je velice zajímavé přečíst si názory druhých, obyčejných lidí co mají doma koně a řeší problémy, spíš je považuji za odvážné s některými fakty vyjít na povrch. Případ řešení Mili mi nepřijde zrovna ten nejlepší, ale právě je na nás aby jsme posoudili...něco můžu být poučné, jiné zase odstrašující, ale je třeba nezavírat předtím oči...já si z toho beru poučení. Není třeba soudit redakci, ale co se dá dělat kritici se vždycky najdou...

 • 54. Verunna

  k připouštění kříženek

  18:06 - 12. 04. 2010

  Reaguje na 26.

  nejsem nějaký odborník ,ale vzhledem k tomu že máme 4 hahlingy z toho jedem se narodil ve čtvrtek tak o připouštění něco vím...smí se připouštět pouze klisna ,která je v nějaké(jedno které)plemenné knize předpokládám že tato kobylka v žádné PK není takže by ji žádný hřebec s licencí připustit neměl...u haflingů musí mít kobylka alespoň čtyři generace čisté(tj.že musí mít čtyři generace předků pouze haflingy),aby ji uznali do PK

 • 55. Péša

  MMS

  16:54 - 19. 07. 2010

  Mozna byste si mohla precist neco o leceni kasle u kone pomoci MMS. Musite ale procist vse, nekde to tam najdete: http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=1033 Urcite bych ji nechavala neustale venku, pokud ma problemy, jake popisujete. Ja mam sve kone venku porad, maji ale moznost schovat se pod pristresek. Katka

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 5 čtenářů. Celkový počet bodů: 16.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: