Odyssea mého koně: příběh dostiháka Neptuna

24. 05. 2010 12:00

Obrázky: 7

Autor: Jana L. Spoluautoři: Marcela Klingorová Foto: archiv autorky Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 12495 Počet komentářů: 39 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

"Jeho vzteklý až neurotický charakter s náma mával na všechny strany, ukousnutá kůže na ruce, málem utržený sval na stehně a několik kopanců do zad s našimi nervy dělalo své, ale trpělivost přinášela růže..." Všechny příběhy přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...

V prvních dnech životaNeptun se narodil 17. května 1999 ve Vlachovicích po Muscatite z Natality a ještě v hříběcím věku byl i se svojí maminkou, mimochodem matkou vítězky OAKS Nalie, chovatelem I. Danielem prodán panu Ševčíkovi. Ten chtěl hřebečka pojmenovat Nil, ale protože již v záznamech jeden plnokrevník (vítěz derby) stejného jména figuruje, zůstalo u neméně sympatického jména Neptun.

Jestliže byla Natalita povahově velmi nepříjemná a někdy až zlá, malý Neptunek byl pravým opakem a všichni svorně říkali, že je snad adoptovaný, jak byl hodný. Bohužel po příchodu do tréninku se změnil. Kousal a kopal a na držení nohou byl jedním z nejhorších koní. Byl nejvyšší ze všech, a tak dostal přezdívku slon. Pro barvy stáje Racing Club Salvator ho v Chuchli připravoval Allan Petrlík.

Prvním životním a zároveň jediným startem, který Neptun ve věku dvou let běžel, byl říjnový trojkový dostih na mílové distanci v Lysé n. L. s výsledným 9. místem. Jako tříletý absolvoval 7 dostihů nižších kategorií na tratích od 1600 m do 2400 m. Největších úspěchů dosáhl na závodišti v Karlových Varech, kde nejprve doběhl začátkem července druhý v handicapu na 2200 m a posléze si připsal první vítězství o dva měsíce později v dostihu V. kategorie, kde pod svým trenérem o lehké 3 délky porazil dvě o rok starší soupeřky Sherpu a Cuketku. Pravděpodobně by dobrého výsledku dosáhl také v jiném dostihu západočeského závodiště 21. července, ale v handicapu dlouhém 1600m se přimotal do hromadného pádu, na který kromě něho doplatili ještě další dva koně Hermine a Sorcier.

Úvodní start sezóny 2003 pod Adélou Klepetkovou dokázal v dubnu na lysolabské dráze proměnit v první místo, ale na tento úspěch se mu v následujících sedmi dostizích navázat nepodařilo. Nejblíže k němu měl v dostihu přes proutěné překážky na 2800 m dlouhé trati na chuchelském závodišti první listopadovou neděli, kde pod Jaromírem Štohanzlem finišoval po boji o půl délky jako druhý za Canderelim.

Nejlepších výkonů dosahoval Neptun jako pětiletý. Dvakrát triumfoval na rovině, pod Dušanem Andrésem v Lysé v květnu 2004 v dostihu IV. kategorie dlouhém 2200 m a úplně to samé si zopakoval v červenci, ovšem pod Josefem Bartošem. Třetí a zároveň zadržené prvenství zaznamenal v Kolesech o dva týdny později, tentokrát v proutěnkách, kde byl v jeho sedle J. Štohanzl.

Potvrdila se tak slova M. Ševčíka, který Neptunovi předpovídal překážkovou budoucnost. Vždyť matka byla skvělou skokankou a zejména geny jeho prababičky Niny, která startovala ve Velké pardubické 1972, se nezapřely. Poslední říjnový den zavítal ve Velké Chuchli až do I. kategorie, ale soupeři jako Kolorado, Linbor, Brambusch či Jazz Power byli nad jeho síly a v proutkách na trati dlouhé 3300m skončil jako poslední. V poslední sezóně aktivní dostihové kariéry se na dráze představil pouze třikrát, po dvou nevýrazných umístěních velmi lehce o 9 délek zvítězil v květnu pod ž. Tomášem Hurtem ve steeplechase IV. kategorie na benešovském závodišti. Závodní svět opouštěl se 6 prvními místy a devíti umístěními z celkových 27 startů.

Neptuna jsme s pritelem Markem koupili na podzim roku 2004. Marek tehdy ani netusil, co to kůň je, a o povaze Neptuna neměl ani ponětí. Jeho vzteklý až neurotický charakter s námi mával na všechny strany, ukousnutá kůže na ruce, málem utržený sval na stehně a několik kopanců do zad s našima nervama dělalo své, ale trpělivost přinášela růže... metoda cukru a biče se osvědčila. Zároveň začátek spolupráce a zvykání si na sebe... Neptun vůbec nechtěl spolupracovat, během prvních dvou měsíců razantně zhubnul, nežral a byl na něm vidět smutek a stres. Krmení 3x denně ve složení seno, cukrovarské řízky, mrkev, lněné semínko a ječmen s přídavkem vitamímů, minerálů a stopových prvků (Equimin či Schaumann), hořčík s B 12, Fe včetně vitamínu na ochranu pohybového aparátu (Megabase, žraločí chrupavka, 1 za ½ roku MSM) a elektrolytu se nám marně dařilo koně udržet ve stavu welfare. Dny ubíhaly a za rok jsme měli snad vsechny možné nemoci a úrazy, ale stále jsme to nevzdávali. Rok rychle uplynul a Neptun začal komunikovat.

První společný rok bylo spíše učením základních návyků na jinou práci. Jízdárenská práce mu vůbec nešla, pracovalo se s ním jako s remontou. Chodil pouze po rovných čarách a velkých obloucích, o nějakém ohýbání nemohla být ani řeč. Ale měl vůli učit se - je to přece plnokrevník...

Skok pod sedlemRoky plynuly, Neptun získal zpět osvalení a já se s Neptunem dostala až na úroveň L s tim, že jsme občas pokoušeli i S, zároveň s k tomu i přidali skoky ve volnosti. Občas sme vyrazili trénovat i do militaristických areálů. Skokový trenink byl dvakrát až třikrát týdně, když se neskákalo, tak se jezdila dělat dechová práce do terénu s možností vyzkoušení přírodních skoků, či se dvakrát do týdne dala i lonž a práce v terénu (např. půl hodiny práce v terénu a další půl hodiny na jízdárně).

Krmení bylo složeno: seno, 1 l ječmenu s 1a ½ krmiva Havens + komplex vitamínů a minerálů, elektrolyty, kloubní výživa (Megabase, MSM, Gelapony) ráno a večer, na oběd sladový květ + chleba či mrkev. Jednou za rok jsme taktéž aplikovali Adequan

Osud nám ale nepřál. Při tréninku jsem špatně najela skok a bylo vsechno jinak - mě by aspoň čekala operace, kdežto nad Neptunem se zlomila hůl. Pár dní po skokovém tréninku přestal fungovat hřbetem, nekulhal, ale odmítal jakoukoliv spolupraci. Po konzultaci s veterinářem jsem ho nechala týden odpočívat, ale po týdnu byl průběh horší. Po příjezdu veterinář hned na první pohled řekl, ze kámen úrazu je v nohách, nikoliv ve hřbetu (v podvědomí jsem to věděla, ale nechtěla jsem si to přiznat), nicméně jsme s veterinářem provedli vizuelně vyšetření, jako krční obratle, hřbet s podezřením na kissing spines, ohybové zkoušky, které dopadly tak, že kůň skákal o třech nohách, ztuhlost svalů. Krátce po tom jsme přistoupili k RTG předních nohou včetně vyšetření na podotrochlózu (poznámka: kůň nebyl nikdy ortopedicky kován). Tři dny jsme čekali na vypracování veterinárního posudku a na zahájení léčby: nyní to pro nás znamenalo vyřazení koně z tréninku, pohyb na pastvině celý den, aplikace preparátu na pohybový aparát jsme mohli vyhodit, v tuto chvíli to bylo zbytečné.

Po třech dnech nám volal veterinář, který nám řekl, že v nohách máme úplně vše: LP navikulární syndrom, artróza, čipy, odvápnění kosti... nyní dát na pastvinu, v deseti letech.

Nicméně od dobrého kolektivu a za opory rodiny jsme dostali kontakt, který nás všechny postavil na nohy. Kovář nám koně ortopedicky nakoval, protože vlivem krátké a podsunuté patky by se průběh zhoršil. Změna překlápění kopyta, polstru a ortopedických vložek na oporu střelky udělala doslova zázrak, Neptun už tolik neřešil chůzi, já koupila Adequan a začala ho aplikovat (pozn.: stále se na něm nejezdilo, režim denní pastvina), dále jsme ho naložili do vozejku a odvezli veterináři, kde mu aplikoval cca 14 dní Tildren.

Ve cvaluPo příjezdu domů sme ho nechali ¾ roku odpočívat, osvalení vydatně zratil už jednak nicneděláním, tak náročnou léčbou. Začali jsme mu opět podávat Megabase a žraločí chrupavku a v nástupu účinku Tildrenu se na ¾ roku podávala celá řada Alavisů, ortopedické kování bylo i nadále.

Následně jsem dostala další kontakt na specialistu, který se zabýva problematikou A1/1, ale i ostatních koní, je sice zdaleka, ale výsledek stojí za to.

Po příjezdu veterinářky jsme udělali sono zad, poněvadž bylo podezření na kissing spines, ale čekala nás tak maximálně pochvala, protože žádný náznak či dokonce kissing spines nebyl, zároveň jsme koně předvedli na trvdém a měkkém povrchu a dostali jsem povolení pracovat - lehké vyvázání na lonži, 15 minut krok a poté cval, nároky zvyšovat pomalu vzhledem k dlouhé rekonvalescenci. Krmivo se po dobu rekovalescence podávalo pouze 1½ ječmene ráno a večer doplněni o velkou dávkou sena + zelená píce při denním pobytu venku ve výběhu včetne celé řady Alavisu doplněné o komplex vitaminů a minerálů řady Schaumann. Nasvalování probíhalo velmi opatrně a pomalu za asistence veterináře.

Uběhly tři měsíce a já si poprvé po dlouhé době na Neptuna sedla. Práce byla na dlouhých stěnách, velkých obloucích v režimu dlouho krok, pote krátce cval (dvě dlouhé stěny zaklusat a jednou po jízdarenském obvodě zacválat).

Týdny minuly a šlo se poprvé ven; sice jenom krok, ale už se zkoušel nerovný terén a stabilita nohou :), pak se přidávala jízdárenská práce, ale v terénu s navýšením požadavků o klus a cval (pozn. dodnes). Krmivo se změnilo o: 1½ l ječmene, 2 l sladového květu a sena + komplex vitaminů a minerálů Schaumann, šípky, propolis, Gelapony, Makromin ráno a večer, na oběd 1 l sladového květu. Podkování se změnilo na vejčité podkovy a už nedáváme polstry a vložky s oporou střelu. Přestali jsme skákat a věnujeme se rekreačnímu ježdění s tím, že máme ambice na lehči drezuru pro potěšení.

Nesmim opomenout, že jednou za rok upravujeme chrup, jednou za ½ roku odčervujeme a jednou za rok v období přelínávání stříháme.

odyssea mého koně Neptun

Shrnutí k březnu 2010:

Jméno koně: Neptun
Pohlaví: valach
Narozen: 17.05.1999
Plemeno: A1/1
Míry: KVH 170 cm
Zdrav. stav: dobrý, stále se snažíme nabrat svalovou hmotu a přitom šetřit pohybový aparát, LP podotrochlóza, atróza, LP a PP čip, v mládí v dostihovém tréninku operované vazy na PP
Preventivní péče: pravidelně úpravy zubů, očkování dle schématu výrobce vakcíny, pravidelné odčervování s rotací účinných látek, jednou za rok Adequan (když se poštěstí, i Tildren)
Ustájení: vnitřní box, od dubna box venkovní
Pracovní využití: celodenně venku, k tomu rekreační ježdění cca 5x týdně na hodinu do terénu
Krmení: Rráo a večer - seno, krmná sláma, 1 l ječmene, 2 l sladového květu (pařený), 50 g komplexu vitamínů a minerálů, 5 plodů šípku, 1 lžíce propolisu, 50 g Gelapony Arthro, 50 g Makrominu, oběd 1 l sladového květu (pařený)


Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady.

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

POZOR! Nejen koně nemocní mají šanci!

Ze všech došlých případů totiž zároveň redakce Equichannelu.cz vylosuje jednoho výherce, který získá poukaz na odběr výrobků značky Fitmin (pro koně, psy nebo kočky) v hodnotě 3.000 Kč.

Odyssea aoutěž Equichannel Dibaq

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Kklarka

  Šípek a propolis

  12:58 - 24. 05. 2010

  Propolis vidim v KD poprvé a nikdy jsem o tom neslyšela, ráda bych se zeptala k čemu je dobrý :) stějně tak i šípek :) Moc děkuji za odpověď.

 • 2. Jana L.

  pro Kklarku

  20:53 - 24. 05. 2010

  Ahoj Klarko neco ohledne sipku:
  sbíráme v září, nejpozději začátkem října, jakmile začne dozrávat. Když šípky spálí mráz a změknou, ztrácí až ¾ vitamínu C a také přezrálé šípky obsahují mnohem méně vitamínu C. Sbíráme plody bez stopek, nepřezrálé a ještě tvrdé šípky oranžově až červeně zbarvené. V té době je obsah vitamínu C nejvyšší. Sbíráme za suchého a slunného počasí. Sušíme je celé umělým teplem kolem 60°- 80°C. Pomalu (na vzduchu) sušené plody ztrácejí většinu vitamínu C a mohou i snadno zplesnivět. Skladujeme je dobře uzavřené, v suchu a chladu a ne déle než rok.
  Šípky patří k přírodním léčivům, jež si lze snadno opatřit. Podporují růst kopyt, zlepšují srst a zvyšují obranyschopnost. při schvácení kopyt může prospět posilující účinek na játra. Šípky zabezpečují zdravé trávící ústrojí a pomáhají při průjmu a zácpě.

  Koně milují šípkový čaj. Čerstvé červené plody lze na podzim přimíchat do krmiva. Sušené šípky se musí chránit před vlhkostí. měly by se podávat denně.

  Denně lze přidat do krmení 30-40 sušených plodů. jako jarní kůru (přelínání, nebezpečí schvácení kopyt, náchylnost k infekcím) smícháme šípkový čaj s jinými bylinami, např. kopřivami, zeleným čajem a slézem.

  ....a Propolis :)....Propolis – je známý jako jeden z nejlepších přírodních antibakteriálních produktů, který má jak bakteriostatický účinek (zabraňuje množení bakterií), tak baktericidní účinek (likviduje bakterie).
  Dále má silný antivirový a protiplísňový účinek. Protizánětlivý účinek je nenápadný, ale pomáhá redukovat charakteristické příznaky nemoci dýchacích cest.

  Med – je bohatý na minerály (zinek, hořčík, draslík a vitamíny skupiny C, B1,B2), aminokyseliny a enzimy, tato substance má pozoruhodné antibakteriální, antiseptické, hojivé a uklidňující účinky.
  Je velmi dobrý při zánětech dutiny ústní a jícnu.

 • 3. Kklarka

  Děkuji

  21:47 - 24. 05. 2010

  Reaguje na 2.

  Jani, děkuji za vysvětlení :) Jsem zas o něco chytřejší.. o tom propolisu jsem uvažovala, že by mohl mít i nějakou funkci na dýchání, proto ho zkusím. Mám ráda bylinné přípravky, už jsem jich hodně aplikovala na mým ušákovi, ale ještě jsem vše nevyzkoušela :) písnu mailíka

 • 4. horsana

  množstvo

  12:42 - 25. 05. 2010

  množstvo 5 ks plodov a jedna lyžica propolisu je podľa mňa mizivé

  tiež čo viem, tak sa propolisová tinktúra ( 20-30 % ) liehový roztok u ľudí užíva 3 krát denne, po 20-40 kvapiek , s teplým mliekom ,laebo vodou a 1 hodinu pred jedlom...

  takže 1 lyžička v jadre je akurát tak pre dobrý pocit majiteľa

  a 5 ks šípok...u zvieraťa, čo si dokáže syntetizovať vit. C...

 • 5. MiK.

  Hele,

  10:16 - 26. 05. 2010

  Reaguje na 4.

  Nerej zase jo? Jer to taková homeopatická dávka. Ty u koní taky nefungujou a lidi jim je dávají. Nic se tím nezkazí.

 • 6. Filip Tesař

  Šípky

  13:01 - 26. 05. 2010

  Reaguje na 5.

  Náhodou šípky se koním kdysi dávaly, právě kvůli kopytům (kvůli vitamínu C asi ne, tehdy lidi ani nevěděli, co to je). 5 kousků je ale asi homeopatie, pro dobrý pocit... Svého času jsem koním taky dával, ale víc, nemůžu nijak posoudit efekt, když měli kopyta dobrá předtím i potom, prostě pro svůj dobrý pocit...

 • 7. MiK.

  Šípky

  13:44 - 26. 05. 2010

  Reaguje na 6.

  Já přece šípky nezatracuju. Taky jsem je povařil s jablkama a medem a zalil tím oves. Milovali to. Jen jsem jich dával trochu víc. Ani ten propolis nezatracuji, i když tam nevím nic o tom že by měl efekt. Nemám vůbec nic proti bylinkám. Jen jak píšeš i ty. Pět šípků je jako podle mě stejně účinné, jako při nachlazení olíznout citron.

 • 8. Kklarka

  Množství

  15:43 - 26. 05. 2010

  Je hezké, jak tu všichni napadají množství 5ti plodů, ale zatím se nikdo nevyjádřil, kolik by se tedy mělo dávat??!! Jana psala, ze lze pridat 20-30 plodu jako kura, pravdepodobne mensi mnozstvi se bude podavat pri 'prevenci'. K tomu propolisu to same, par lzicek je jen pro dobry pocit majitele ale nejaky navrh??

 • 9. Jana L.

  Koukam, ze zde vsichni tapete :]

  16:33 - 26. 05. 2010

  Vse, co je na prirodne bez chemickych konzervatnu je homeopatie..bud se uziva preventivne anebo naplno pri obtizich. Zde v CR je bezne vse uzivat ve velke mire v zahranici treba uzivaji MSM 2x denne do zradla v pomeru nabrani na spetku noze {v USA}, v NL uzivaji vitaminu cca 5g denne, ale zde jedeme ve velkym, ale zase zalezi na kazdem z nas podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi. Takze shrnuti ohledne toho SIPKU:

  - denne muzete do krmiva pridat 30 az 40 ks sipku {napr. jako jarni kura pri vymene srsti, nebezpeci schvaceni kopyt, nachylnost na infekce} ty muzete smichat napriklad s koprivou, zelenym cajem a slezem vcetne dalsich zivotabudicu. Ja to konim podavam jak rano, tak i vecer. V pripade, ze vas kun ma problem s kopyty {spatny rust rohoviny}, tak potreba podavat v podstate stale...dlouhodobe, sipek se mi tez osvedcil u kone, co mel problem s jatry. Pokud ale chcete posilit krevni obeh a cinnost srdce {lide si casto mysli, ze sipek jim v tom pomuze}, tak podavejte bile jmeli.

  a ted ten propolis...
  - misto PROPOLISU muzete podavat i med {nekdy podavam i s jablecnym octem} v davce 2 polevkove lzice medu {pri pouziti spolu s jablecnym octem 2 lzice medu a 2 lzice jablecneho octa a zalit cca 2l vody a zamichat do zradla}. PROPOLIS baktericidni ucinek (nici bakterie a zastavuje jejich rust)
  antimykarni ucinek (niic plisne a zastavuje jejich rust)
  antivirovy ucinek (pusobi proti virum); antisepticky a antiflogisticky ucinek (protizanetlivy); lokalne anesteticky ucinek (zpusobuje mistni znecitliveni)
  biostimulacni ucinek (povzbuzuje imunitni a jine systemy organizmu)
  granulacne - epitelizacni ucinek (podporuje hojeni ran a kuze)
  antitoxicky ucinek (rusi ucinek nekterych toxickych pusobeni na organizmus)
  hypotenzivni ucinek (snizuje krevni tlak)
  cholereticky a cholekineticky ucinek (zpusobuje zvysene vylucovani zluce jaternimi bunkami); antiparazitalni ucinek
  antihemoralgicky ucinek (pusobi proti krvacivosti)
  cytostaticky ucinek (zastavuje rust nadorovych bunek)
  ...davkovani PROPOLISU je zase na kazdem z nas jak jsem uvadela na zacatku u SIPKU.. ja davam 2 polevkove lzice rano a vecer, takze celkem 4x lzice, coz si myslim, ze je ok, navod jak udelat tinkturu je v navodu primo u vcelare a vyjde Vas sacek na cca 150 az 200,-, zaroven doporucuji na poranenou kuzi propolisovou mast :]

 • 10. MiK.

  Céčko

  16:44 - 26. 05. 2010

  Reaguje na 8.

  Preventivně je céčko zbytečné dávat a myslím že bez jakéhokoli efektu pro organismus. Chápal bych nárazové zvýšení v situaci kdy bych předpokládal, nebo spíš odhadoval jeho zvýšenou spotřebu. A i v tu chvíli když ho nedám, nestane se vůbec nic. Nikdy jsem šípky nevážil a množství dával podle svého odhadu - nějakého půl litru, na čtyři koně, sušených plodů. Propolis nevím, neslyšel jsem nikdy že by ho někdo dával.

 • 11. Jana L.

  sipek versus propolis

  16:47 - 26. 05. 2010

  zalezi na kazdem z nas..nekdo mysli ze je zbytecne jini mysli opak, ale nechci tady rozpoutat anarchii prirodni mediciny, me sipek s propolisem pomohl

 • 12. MiK.

  Homeopatie

  16:55 - 26. 05. 2010

  Reaguje na 9.

  "Vse, co je na prirodne bez chemickych konzervatnu je homeopatie" - jste si jistá tím co píšete? popřelo by to samotnou podstatu homeopatik. Bylinky podávám podle potřeby, homeopatika nikoli, jsou to vyhozené peníze. U bylinek účinek u koní prokázán byl v mnoha případech. U homeopatik o ničem takovém nevím.

  "tak podavejte bile jmeli" tady bych dost opatrný s radou. Lehce by si někdo mohl přivodit u koně opravdu závažné problémy, které jsou nevratné.

  Co se týká šípků, jen prosím o doplnění čím podporují tvorbu rohoviny, jak podporuje regeneraci jater a jakou látkou, nebo jakými látkami? Podle toho co se dá najít, naopak játra může zatížit.

 • 13. MiK.

  Není to o tom

  16:58 - 26. 05. 2010

  Reaguje na 11.

  Právě že to není o tom co si kdo myslí, ale jaká je skutečnost. A jestli máte nějak nastudováno o šípku víc, proč s tím neosvítit i ostatní?

 • 14. alenam

  Šípek a propolis

  17:14 - 26. 05. 2010

  Reaguje na 9.

  Z podstaty vůbec nejsem proti bylinkám či přírodní medicíně - porpavdu ne, ale můžeš mi vysvětlit, čím konkrétně přispívá šípek v prevenci proti schvácení kopyt? Ohledně krmení propolisu či octu a jejich antibakteriálního účinku - bych byla velmi opatrná, nezapomeňte, že kůň k trávení bakterie nezbytně nutně potřebuje a s kyselým PH v tlustém střevě zápasí! Ocet bych koni určitě nikdy nekrmila.

 • 15. blanka

  šípek na kopyta?

  18:34 - 26. 05. 2010

  Přesně na to jsem se chtěla zeptat, jaký má mít šípek blahodárný účinek na kopyta? Jinak nic proti šípku.

 • 16. Filip Tesař

  Šípky a kopyta

  09:04 - 27. 05. 2010

  Reaguje na 15.

  Abych aspoň ujasnil, co "vím" já: bohužel, bráno z knížky, je to trapné, název si nepamatuju a už se k ní asi nedostanu, starší, německá... tradiční selská medicína, bylo tam o lidech i zvířatech, šípky mne zaujaly, protože u nich byli uvedeni koně. Šípky, volně přeloženo, byly na "tvrdá kopyta", tj. týkalo se asi rohoviny. Podle mého šlo o odpozorovanou zkušenost, nikoli zaručenou, ale bral jsem to tak, že neublíží. Dávkování bylo tuším po hrstech - jedna až dvě hrsti při krmení, odvodil jsem si jako dvě až čtyři denně, teď kdo má jakou ruku - deset patnáct plodů? Také jaký kůň, že - německá selská medicína se asi týká těžších koní, ne drobečků. Je mi líto, že nemohu říci víc, a už vůbec ne z lékařského hlediska. Navíc jak jsem psal, váha vlastní zkušenosti nulová, dával jsem zjara, nevím, co obsahovaly plody, které jsem používal, a i kdybych nakrásně pozoroval zlepšení, těžko říci, jestli to připsat na vrub šípkům nebo tak říkajíc sezónnímu "otužení" kopyt v důsledku toho, že se na procházky chodilo stále po tvrdším podkladu, zatímco v zimě po rozměklém. Tedy tak.

 • 17. kure.napipi

  Vitamín C

  09:27 - 27. 05. 2010

  Reaguje na 10.

  Musím dát Mikovi za pravdu, mimo extrémní psychickou či fyzickou zátěž nebo vypětí, případně u sajících mláďat je podávání vitamínu C byť preventivně zbytečné, neboť kyselina askorbová je vitamínem pouze pro člověka, opici a morče, ostatní zvířata si jej syntetizují sami...

 • 18. Kklarka

  šípek

  09:42 - 27. 05. 2010

  No nedalo mi a v rychlosti jsem vyhledala na netu nějaké spojení koně a šípek. Vyhodilo mi to nějaké odkazy, kde šípek byl přídavek v kloubních výživách. A u jednoho je dokocne popis: Nově s přídavkem šípků jakožto vynikajícím přirozeným zdrojem vitamínů A, C, K a bioflavonoidů. Už se tedy nejedná jen o vit. C.

 • 19. cariad

  šípek a propolis

  10:01 - 27. 05. 2010

  Šípek bych viděla pozitivně sezónně, tj. jak se zde píše krmit čerstvé plody. Oni totiž koně když se k němu v době zralosti dostanou, tak ho zdatně baští sami, a ani jim nepřekáží trnitý keř :) Moji koně ho bohužel nikde v okolí nemají, ale viděla jsem to u známých.
  S propolisem bych však byla opatrná, u lidí se vnitřně doporučuje používat jen v případě průjmových infekcí, nebo na kloktání (v obou případech pár kapek tinktury do vody nebo čaje). Jinak likviduje ve střevech všechno.

 • 20. MiK.

  Obecně vyjmenováno

  10:01 - 27. 05. 2010

  Reaguje na 18.

  Je dobře že jste koukla, ale ty samé látky najdu asi i ve štrůdlu.Jde množství a efekt pro koně. Víte kolik pro koně příznivých věcí by se našlo v jelitu, nebo tlačence? (nemluvím o těch nepříznivých).

 • 21. MiK.

  Příklad

  10:10 - 27. 05. 2010

  Reaguje na 20.

  Například lovecký šunkový, nebo salám obsahuje relativně dost thiaminu, který je nutný pro koně na odbourávání laktátu. Nebudu krmit poličan, nebo šunkový salám.

  A k šípkům, nezatracuji je, ale pokud o něčem řeknu, hele, tohle je super, musím také umět odpovědět na dotaz proč a čím je to tak skvělé.

 • 22. francoise89

  kdo vyhraje?

  16:13 - 28. 05. 2010

  Nevím sice kolik tenhle seriál bude mít dílů, ale jedno vím jistě, žádný nebyl tak dojemný a žádnému koni bych vítězství nepřála víc než Kostíkovi Tomasovi....Tenhle příběh jsem četla se slzami v očích a ostaní jsou proti němu je velmi slabý odvar!!!! Nechápu např. jak trpěl Dostihák Neptun, ten si jistě nezažil to co právě Tomas.

 • 23. MiK.

  Trpění

  20:44 - 28. 05. 2010

  Reaguje na 22.

  a to ještě nevíte jak trpím já, když musím číst blbé komentáře.

 • 24. Kklarka

  co dodat

  13:13 - 29. 05. 2010

  Reaguje na 23.

  No jedine co na to rict - necist je, ne?? Nikdo nikoho preci nenuti :) to jak konik trpel nebo ne, to snad uz neni nutne komentovat, bylo to tu omylano nekolikrat a divim se, ze to jeste nekdo nepostrehl.

 • 25. MiK.

  Rada k ničemu

  18:00 - 29. 05. 2010

  Reaguje na 24.

  A jak jinak bych asi zjistil že se jedná o blbý komentář, pokud bych ho nečetl? Reagoval jsem na toto - Nechápu např. jak trpěl Dostihák Neptun, ten si jistě nezažil to co právě Tomas. Je mraky kioní, kteří trpí a většina je k tomu zde lhostejná. O těch se prostě ale nepíše tak, že je to naservírováno až pod nos. Koní co trpěli a nakonec zemřeli, nebo byli utrápení jsem pár viděl. Nikoho nezajímali.

  Jinak za šípek díky. Byť to je beuz vypovídající hodnoty. Ale autorka tvrzení že je dobrý na kopyta, prostě jen plácla a dál řešit nebude. Ono co taky.

 • 26. Kklarka

  ..

  20:09 - 29. 05. 2010

  Reaguje na 25.

  S tema konikama a jejich utrpeni jsem mela nejdrive napsano skoro podobne, ale nakonec jsem si rikala, ze to zbytecne rozepisovat nebudu. Vzdyt je preci jedno jestli konik trpi nebo ne, tyhle pribehy jsou o ruznych problemech co zazivaji majitele. Ale to se tu da asi psat dokola a nekomu to asi porad nedojde. Tech koni, co si vytrpel napr. Kostik je hodne. Ale lide pred tim zaviraj oci, nebo to dokonce maji jako atrakci. Ono je jednoduche miti radsi zdraveho kone do ktereho nemusim nic investovat a muzu ho vyuzivat na 100% nez kone, ktery je v silenem stavu.

  Za sipek neni zac, samotnou me to zajimalo.

 • 27. Jana L.

  pro MiK.

  05:43 - 30. 05. 2010

  ano autorka zde placla jak rikas neco o sipku, ale kdyby jsi cetl/la pozorne uz v predchozich reakcich, tak jsem uvadela, ze je dobry na kopyta. Je to a bylo to doporuceno veterinarem, takze na podrobne slozeni sipku a jeho presneho ucinku se zeptej jeho, kdyz to nestaci. Pisete zde vsichni, jak kone trpi, ale tahle soutez je vypsana pro kazdeho, ktery se chce podelit o to, jak deno denne bojujeme s ruznymi problemy nasich koni, tak proc takovy hon na carodejnice to vsichni zde sedi jen proto, aby misto rozumne diskuze mohli jen atakovat a popichovat??? To vazne na to cekate, ze pak nekdo prijde a bude vam radit, aby vy jste pak mohli se jen vysmivat? Tenhle clanek je o koni a je pro to, aby verejnost, ktera se potyka se stejnym nebo podobnym problemem se bud uklidnila, ze neni jediny/na, ktera ma tento problem a vzala si treba navrh na to, jak se to da resit ci si z toho neco vzala, nepsala jsem to proto, aby pak tady vypukla anarchie. Kazdy kun si dost vytrpel uz sam od narozeni, protoze majitele si bohuzel kun nevybere, kazdy kun trpi, kdyz si vezmu co my jim za ten den a roky udelame a oni jsou kazdy den pripraveni nas vzit na hrbet...to uz nevidite ze.... Nema to cenu vam sundavat pasku z oci stejne to nevidite, ano i to se muze brat jako tyrani...styl jezdeni a zachazeni...

 • 28. blanka

  šípek

  10:51 - 30. 05. 2010

  To by mě právě zajímalo, proč je šípek vhodný na kopyta. O vlivech živin na kopyta bylo napsáno mnohé, ale zrovna vitamín C si v tomto kontextu moc pozornosti nezaslouží. Když nás místo vysvětlení odkazuješ na veterináře, tak by bylo aspoň vhodné uvést jméno, protože já vím docela přesně, co by na šípek vs. kopyta řekl ten můj :-).
  Jinak mám taky pocit, že naprostá většina komentů u Oddysey je rýpavých, ale ona k tomu většina příběhů tak trochu vybízí. Lidi mají holt potřebu vyjádřit se k psanému, o kterém si myslí, že je to nesmysl. Že se to dá dělat i slušně, je věc druhá, bohužel pravdivá a smutná.

 • 29. gamblerka

  olej ze šípků

  11:29 - 30. 05. 2010

  Jak jsem tak ze zvědavosti nahlédla na odkazy,šípek se podává koním v množství polévkové lžíce denně pro lepší srst a růst rohoviny – to jsem si přečetla ve Wikip., ač to nemusí být věrohodný zdroj, celkem mě to malé množství nepřekvapuje, protože co se týče bylinek, koním stačí relativně malé množství (ani „kašlíky“ atd. se nepodávají po kilech). Šípkový olej je u lidí moderní a účinnou součástí kosmetických přípravků proti vráskám a vůbec na zlepšení stavu pleti, vlasů, nehtů. Kromě vysokého obsahu vit C (1700 – 2000 mg ve 100 g), obsahuje esenciální mastné kyseliny a retinol (vit.A) – a právě tahle kombinace je údajně pro stav kůže ohromně podporující. Zřejmě by hlubší pošťourání přineslo více informací, v čemž vidím přínos Odyssey – furt si člověk myslí, že už všechno ví a ejhle – šípek:)

 • 30. MiK.

  Šípkový olej ano

  16:26 - 30. 05. 2010

  Reaguje na 29.

  Nepochybně bude mít vliv na rohovynu. ale ta olejová složka. Zcela lhostejno zda bude vyluhováno pět šípků na litr, nebo pět kaštanů na litr, nebo pět hrášků, zcela stejný účinek bude mít i olej sekyrkový. Důkladně očištěná sekera se nechá vyluhovat zhruba tři týdny, dále se podává tepelně neupravené. Blahodárný a prokázaný vliv na srst, celkové zažívání, výtečný zdroj energie pro koně.

  Jen dodám že vit A obsahuje poměrně dost věcí. Bez ačka by to prostě nejelo.Jen ten živočišnej mi nějak neštymuje na nic jiného než masti.

 • 31. MiK.

  Omluva

  16:28 - 30. 05. 2010

  Reaguje na 27.

  Omlouvám se, měl jsem za to že víte o čem mluvíte. Zmínku o doporučení veterinářem jsem přehlédl.

 • 32. blanka

  šípkový olej

  21:51 - 30. 05. 2010

  Reaguje na 30.

  Předpokládám, že šípkový olej není slunečnicový olej, ve kterém se týden luhovaly šípky, ale olej ze šípků vymačkaný;). Takže se sekyrkovým bych ho asi nesrovnávala.

 • 33. MiK.

  Olej sekyrkový vs šípkový

  22:55 - 30. 05. 2010

  Reaguje na 32.

  Tím si právě nejsem jist zcela.

 • 34. gamblerka

  lisovaný z šípků

  23:19 - 30. 05. 2010

  Ne, je to olej lisovaný z šípků, nevím zda je stejně hodnotný ten, který obsahují šípkové keře u nás, jak ten z Chile, který je dost výnosným artiklem a má výborné účinky na kůži, akné, jizvy atd. Já tedy s tím zkušenosti nemám, kdybych měla koním dávat vše, o čem se dočtu, že je to fakt dost dobrý, musela bych ke stáji přistavět apatyku. Věřím, že to může mít účinky, ale pokud má kůń splněný všechny základní potřeby. Pak může být i šípek tou třešničkou na dortu. Nicméně je to zajímavé a vůbec jich kolem roste habakuk, jenže když už je natrhám, nechám si je pro sebe, třeba omládnu.

 • 35. MiK.

  Díky za doplnění

  01:16 - 31. 05. 2010

  Přesto jsem k podobným bombastickým novinkám trochu skeptický. Téměř většina je podle mého jen dobrý obchod a skutečný přínos bych neviděl. Ale to je můj názor. Nenašel jsem doposud nic, co by mě konkrétně u šípkového oleje přesvědčilo že by koni dodal cokoli z toho, co mu dodávat chci a potřebuji. Ale stále se bavíme pouze v horizontu osobních názorů. Ačko bych dodal jinou plodinou, cokoli na podporu rohoviny také.

 • 36. jaja

  Pro lepší kopytní rohovinu

  09:43 - 01. 06. 2010

  Reaguje na 35.

  je zcela nejúčinnější pohyb pohyb pohyb koně po pevném povrchu a pravidelné úpravy kopyt s dodržováním základních "zásad" o tvaru a funkci kopyta. Za dodržení dobré výživy (čili nespoléhat, že oves a seno dodá koni všechny minerály a potřebné aminokyseliny apod.) a nejlépe naboso. Tomu se nevyrovná ani olej z celého čilského šípkového sadu :-) Trochu mi to připomíná situaci, kdy si koupím kvalitní žraločí chrupavky či nevímjaké jiné opravdu osvědčené "léčidlo" a budu čekat zázraky na svém těle a přitom kouřit, cpát se bůčkem a kafem a den trávit zkroucená u počítače...

 • 37. gamblerka

  jděme "k šípku"

  10:42 - 01. 06. 2010

  V tomu si jajo neodporujeme, já napsala, že šípek ano, ale jako třešnička na dortu, když je dodržen základ krmení a režimu. Nicméně jsem sedla zjišťovala proč šípky, jelikož céčko by mě nějak nelákalo, a našla jsem tedy informaci a obsahu účinných látek v optimální podobě, která se využívá i v humánní medicíně. Takže pokud to tam tedy je a můžu si to natrhat a nic mě to nestojí, nejsem proti. Je mi tedy rozhodně sympatičtější hrst šípků než seznam všech přípravků, které v KD Neptun dostává. Mě by spíš zajímalo, proč byl ten kůň tak stresovaný, že dokonce nežral, proč nemůže přibrat, jak jste konkrétně řešili problémy cukrem a bičem, jaký je důvod toho, že se tak špatně aklimatizoval, jakou KD měl než jste ho koupili, jakým způsobem jste se mu snažili usnadnit aklimatizaci v novém prostředí, jak se řadil do stáda, jestli byl dominantní nebo submisivní... zajímá mě to psychosomatično, věřím, že i ostatní. Omlouvám se za smršť otázek.

 • 38. Jana L.

  pro gamblerku

  05:34 - 02. 06. 2010

  Vse, co Neptun dostaval nebylo jen nasim vymyslem nybrz doporuceno veterinarem, nejsem ten typ cloveka, ze se uvede neco na trh a okamzite kupuji. Ptas se proc byl kun tak stresovany kdyz prisel z dostihoveho treninku k nam. Uz samotna koupe byla dost hekticka byla volena volba odvoz do dostihove staje na Moravu, kde z neho sedrou kuzi nebo k soukromemu majitely...k nam. Nekteri dostihaci nemaji problemy, kdyz jdou z vrcholu kariery pryc, ale jsou taci, kteri jsou zvykli na dril a najednou ho nemaji, cizi prostredi, jiny pristup atd. coz jim dela velke problemy jako Neptunovi. Nedivila jsem se mu pac uz v dostihovem treninku na neho byli kladeny velke naroky...vodic na draze, ucil mlade rocky pomalu a vsude, dominantni vuci vsem a trochu problematicky na osetrovani. kdyz byl v dostihovem treninku a zral jen vysoce energeticke krmivo v plnych kyblych rano a vecer a k tomu trochu sena, takze z neho byla vybehana ziletka nacpana jenom energii. Kdyz jsme ho privezli zacala se pozvolna remontni prace, ale musel delat nemohl stat a zminujes metoda cukru a bice, pokud prijdes do boxu se sedlem a polozis mu ho na zada a on se zakousne tobe do krku a stahne te pod nohy, pri kovani te nakope pri zvedani nohy nebo te pri strikani nohou zvedne za stehno a prasti s tebou...proto rikam metoda cukru a bice...budes na me hodny a ja na tebe jinak dostanes. Do stada se nejak nezaclenoval...pokud se nejednalo zrovna o rijici kobylu, ale chodil sam, dvakrat se mi stalo ze se tak nestastne trefil koni do nohy, ze ji zlomil, diky Bohu konici stale chodi, ale ze zacatku nechodil vubec do vybehu, koncilo to katastroficky {zpretrhane vazy, otevrene rany}, vem si ze nikdy do vybehu nechodil pac si nemohli dovolit to, ze se takto zrani a nebude moct vydelavat. Trvalo nam to minimalne dva roky nez mu vubec doslo, ze ve vybehu se muze past a ze trava neznamena bez a vyhraj. Ted uz do vybehu chodi na nekolik hodin. Ptas se proc nemuze nabrat, on nabral po tom, co schodil, kdyz prisel z drahy, ale pak nas smetla nemoc tech nohou a nabirame pomaloucku..je to plnas a u nich to sakra trva. Nyni uz tak neuroticky neni pac si zvykl, mohu dokonce rict, ze je nekdy az citove zavysly, ale stalo to za to. Jen mi ho bylo lito, ze s takovou nahlou zmenou se srovnal az za rok, ale to je u nekterych dostihaku bezne znam i takovy, ze jim zmena nic nerekne a jsou vyborni provozaci.

 • 39. gamblerka

  Janě

  07:07 - 02. 06. 2010

  Díky za odpověď , ze které mi až běhal mráz po zádech, ale teď už chápu. Pamatuji si, když k nám do oddílu přišli koně z dostihů, měli sem tam problémy, takovýhle extrém jsem ale nezažila (takoví zřejmě končili rovnou na jatkách). Každopádně měl Neptun štěstí a přeji, ať se daří.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: