Odyssea mého koně: Century Nákelský

22. 03. 2010 12:00

Obrázky: 8

Autor: Karolína Fränkelová Foto: archiv autorky Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 13357 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

"Nejedná se totiž o koně týraného či nemocného, je pouze starý. Narodil se v únoru 1988 a hodně pro mne znamená..." Třetí z vašich příběhů je o bývalém plemeníkovi Century Nákelském. Všechny přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...


Nevím, zda tento příběh odpovídá původní koncepci soutěže. Nejedná se totiž o koně týraného či nemocného, je pouze starý. Narodil se v únoru 1988 a hodně pro mne znamená. Je to můj první vlastní kůň a jmenuje se Century Nákelský.

Century NákelskýNarodil se 6. února 1988 po otci Century Chief z matky Vaneta po Valet Vizovský. Podle původního očkovacího průkazu je A 1/2, v novém modrém průkazu je již český teplokrevník. V žilách mu koluje 62,5% krve anglického plnokrevníka. 168 cm vysoký tmavý hnědák s malou hvězdičkou na čele působil do roku 1998 jako plemeník pro teplokrevné a plnokrevné klisny v jihomoravském kraji. V mém majetku je od srpna 2000, kdy jsem ho dostala od rodičů. Splněný sen, vlastní kůň. V té době byl již dva roky vykastrován. Bezproblémový, trochu náladový valášek.

V místě našeho prvního ustájení se hodně zkrmovala sušená i čerstvá vojtěška. Luční seno koně víceméně neviděli. Jádro bylo krmeno dle uvážení majitele stáje +/- 4 kg ovsa se slovy: „Ať se paní projede". Bylo jedno, zda se jednalo o koně sportovního či rekreačního, v plné zátěži či nikoliv. Nebyla síla, která by přiměla jádro ubrat. U Centuryho se to záhy projevilo přebytkem energie a otékáním nohou. Na doporučení našeho pana doktora jsem začala krmit luční seno a vlastní granule, což nelibě nesl majitel stáje a vše vyvrcholilo naším odchodem na Silvestra 2000.

Rok 2001 jsme tedy zahájili v novém působišti. V té době jsem složila ZZVJ a začali jsme se věnovat parkurovému skákání, ovšem jen na rekreační úrovni (Z, ZL). V létě 2001, týden před prvním plánovaným „L", se Century zranil ve výběhu. Luxace čéšky na levé zadní noze znamenala podle prvních prognóz konec sportování. Century se ale velmi rychle zotavil a zůstal naštěstí bez trvalých následků. Na doporučení ošetřujícího veterináře jsem do jádra přidávala přípravek EQUIDUAL. Po rekonvalescenci, v roce 2002, jsme ještě několikrát startovali v klasických skokových soutěžích. Krmná denní dávka tehdy byla složena z 1 kg mačkaného ovsa, 2 kg šrotovaného ječmene a cca 10 kg lučního sena. Krmení probíhalo 2x denně. Century chodil celoročně do travnatého výběhu v šestnáctihlavém stádu valachů a klisen. Jízdárenská práce a skokové tréninky se střídaly s vyjížďkami v terénu. Pod sedlo chodil minimálně pětkrát týdně.

V roce 2003 jsme se plně začali věnovat dámskému ježdění na přehlídkách i v závodní formě. Jelikož Century byl, je a asi do smrti bude skokan tělem i duší, zaměřila jsem se opět na parkury. V DS se neskáče v běžných soutěžích výš než 100 cm a ošetřující veterinář mi potvrdil, že pokud nemá problémy, může pracovat jako „za mlada". Jelikož EQUIDUAL nebyl tehdy k sehnání a pravděpodobně se přestal vyrábět, začala jsem každého půl roku Centovi podávat preventivně kůru Nutrihorse Chondro. Tak jsme vydrželi až do roku 2007, kdy Century na Pražském Hubertu špatně došlápl na jednom ze skoků. Nebylo to nic vážného, ale vyšetření odhalilo začínající artrózu. V jeho věku prý normální jev. Rozhodla jsem se, že rok 2008, kdy oslaví 20 narozeniny, bude jeho poslední závodní sezónou. Přes zimu pracoval velmi sporadicky, hlavně v terénu na klidných vyjížďkách se stájovým kolegou, mým druhým koněm.

Century NákelskýCelou sezonu jsem Centuryho šetřila pro červencové MČR DS. V dubnu 2008 se opět zopakovala luxace čéšky a vše vypadalo, že se do Mnichova Hradiště přijede jen rozloučit s kariérou. Po sérii protizánětlivých injekcí jsem nasadila Alavis MSM a po 14 dnech procházek na ruce jsme, po konzultaci s vetem, začali pomalu pracovat. Na MČR DS nakonec nastoupil ve vrcholné formě, odpočatý a s chutí závodit. Po právu se stal mistrem ČR v DS skákání a já jsem se rozhodla umožnit mu klidný důchod na pastvinách u kamarádky. Do Líšnice jsme Centuryho přestěhovali v září 2008.

Koncem října se na něm přestalo jezdit a zimu strávil ve společnosti o tři roky starší klisny, také již koňské důchodkyně. Krmení bylo přizpůsobeno zátěži. Century tehdy dostával bezovesné granule Energys dle doporučeného dávkování a seno ad libitum. Centovi opadlo nasvalení, ale výrazněji nezhubl.

V dubnu 2009 jsem byla nucena, z ekonomického hlediska, převézt Centuryho zpět ku Praze, ke svému příteli. Otevřená stáj, 7 ha travnaté pastviny a 4 koně. Dvě klisny, dva valaši. Tři z nich taktéž důchodci. Seznámení se stádem proběhlo kupodivu v poklidu a vše se zdálo ok. První dny jsem Centuryho na noc zavírala do boxu a přes den byl s ostatními ve výběhu. Jediné, co se mi nezdálo, byla skutečnost, že Century vůbec nelínal, začal hubnout a celkově nevypadal šťastně, ačkoliv byl konec dubna a krmná dávka se de facto nezměnila. O týden později z výběhu utekl do 3 km vzdálené vesnice. Začali jsme mít podezření, že ho nepřijalo stádo. Utvrzení přišlo, když znova utekl. Vedoucí valach ho zaháněl do nejzazšího kouta výběhu a běda jak by se jen chtěl přiblížit ke stádu, nedej bože ke stáji. Bylo potřeba řešit situaci.

Tehdy jsem již měla v Praze 4 Písnici ustájené další své koně (fríský hřebec a gelderlandská klisna), ale ve stáji nebylo volné místo. Po dohodě s provozovatelkou jsem Centuryho vyměnila za frísáka, který odcestoval dočasně k příteli. Preventivně jsem nechala zkontrolovat a následně upravit mému důchodci zuby. Odčervila jsem mimo schéma Equestem. Téměř okamžitě začal přibírat, ale do původního stavu se do dnes nedostal. Vylínal až koncem května. Po měsíci byl přesunut do venkovního otevřeného dvojboxu, do kterého byl po návratu přestěhován i frísan. Aby na sobě nebyli úplně závislí, chodí každý do jiného výběhu. Century v páru s klisnou, která je sice dominantní, ale nebije ho. Jelikož je box permanentně otevřený a koně mohou přes noc do přilehlého padocku, jsou oba přes zimu dekovaní 24/7, kromě práce.

Century Nákelský únor 2010

Po přestěhování do Písnice se Century částečně vrátil i pod sedlo. Chodí v průměru dvakrát, třikrát týdně na hodinu do terénu, nebo s dítětem na jízdárnu. Když je čas a nálada, vyjedu s ním na delší vyjížďku, protože i dnes, ve 22 letech, se rád proběhne.

Century Nákelský úpnor 2010Krmná dávka je složená z 2 kg granulí Zena Hobby a sena ad libitum. Jádro je krmeno 2x denně, do večerní dávky je přidáno 0,5 kg sypkého pařeného sladového květu a 50 ml odměrka sypkého pangaminu. 2x ročně dostává kůru Nutrihorse Chondro. Při svých 168 cm KVH má v současnosti obvod hrudníku 196 cm. Nikdy nebyl vážen na váze.

Ošetřujícím veterinářem byl od roku 2000 - 2008 MVDr. Chrpa, od přestěhování do Písnice do dnes MVDr. Pták a MVDr. Schillová. Naštěstí jsme, kromě úpravy zubů a běžného očkování, jejich služby nepotřebovali. Očkování probíhá pravidelně podle schématu výrobců vakcín a předpisu SVS. Na odčervení je používán Panacur, Noromectin, Equest a Equest Pramox. Vždy se odčervuje celá stáj (17 koní) najednou.


Shrnutí (únor 2010):


Jméno koně: Century Nákelský
Pohlaví: valach
Narozen: 6. 2. 1988
Plemeno: český teplokrevník
Míry: 168 cm KVH, 196 OH
Zdrav. stav: dobrý, odpovídající věku, počínající artróza
Preventivní péče: pravidelné úpravy zubů, očkování dle schématu výrobce vakcíny, pravidelné odčervování s rotací účinných látek
Ustájení: venkovní box s nonstop přístupem do výběhu
Pracovní využití: lehké rekreační ježdění cca 2-3x týdně na hodinu do terénu
Krmení: seno ad libitum, 2 kg granulí Zena Hobby 2x denně, do večerní dávky je přidáno 0,5 kg sypkého pařeného sladového květu a 50 ml odměrka sypkého Pangeinu, 2x ročně kúra Nutrihorse Chondro.


Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady. 

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.czspolečně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti apravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

 

POZOR! Nejen koně nemocní mají šanci!

Ze všech došlých případů totiž zároveň redakce Equichannelu.cz vylosuje jednoho výherce, který získá poukaz na odběr výrobků značky Fitmin (pro koně, psy nebo kočky) v hodnotě 3.000 Kč.

společný projekt

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Arpuska

  Věk koníka

  14:00 - 22. 03. 2010

  Jen bych chtěla upozornit na drobnou chybku v roku narození koníka ve spodním shrnutí, je tam uvedeno 1998. Centrymu přeji ještě moc spokojených, aktivních let:-) Krásný kůň.

 • 2. kacatecko

  Pěkné

  17:54 - 22. 03. 2010

  Pěkně napsaný příběh. Centuryho život byl evidentně plný zážitků a má na důchod na co vzpomínat. Přeji mu jen ty nejlepší společníky ve stádě a poklidné stáří.

 • 3. HelenaG

  re Arpuska

  17:58 - 22. 03. 2010

  Díky moc, Arpusko, překlep, opravila jsem.

 • 4. Careta2

  Přání

  19:25 - 22. 03. 2010

  Krásně napsáno.Protoža mám doma jednoho z Centuryho synů,doufám,že i on se dožije tak krásného věku v takové kondici a spokojenosti.

 • 5. klawdie

  Díky za takové

  08:16 - 23. 03. 2010

  Jsem ráda za takové lidi, kteří koně berou vážně a starají se o ně celý život takto pečlivě.
  Přeji Centíkovi, ještě spoustu spokojených let...

 • 6. janka107

  Držím palce

  23:17 - 23. 03. 2010

  Vybavuji si Centuryho tak tři, čtyři roky zpátky, kdy byl v plné síle a velmi dobré kondici. Na fotce z června 2009 bych ho ani nepoznala, jak je pohublý :-( Přála bych moc Centurymu, aby mu program firmy Dibaq dokázal pomoci, určitě si to zaslouží. Držím palce, ať se koníkovi daří.

 • 7. řetězka

  hezký příběh

  01:26 - 29. 03. 2010

  hezky sepsaný příběh a očividně milující a starostlivá majitelka, přeji vám oběma spoustu sil a zdraví do dalších let :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 4 čtenářů. Celkový počet bodů: 20.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: