Ze slepého sirotka šampionem

8. 01. 2013 07:00

Obrázky: 8

Autor: Miroslav Hlahůlek Spoluautoři: Eva Holubcová Foto: Gaet.it, Scuderia Biasuzzi, Kata web, NI Media Photo Rubrika: Klusáci Počet přečtení: 12294 Počet komentářů: 17 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Protože se vám líbil sváteční článek o dramatech ve světě plnokrevníků, připravili jsme pro vás ještě jeden příběh: Na počátku bylo slepé hříbátko s defekty, které mělo být utraceno. Na konci příběhu je velký klusácký šampion Equinox Bi. Šampion, jenž se dokázal vrátit na dráhu po zlomenině nohy a aby toho nebylo málo, před odchodem do chovu byl unesen.

Poslechněte si tedy dobrodružný příběh jednoho šampiona...

Roku 1996 strávil Mauro Biazussi z vyhlášené italské rodiny chovatelů a majitelů dovolenou na Floridě. Jak tomu tak bývá, ani ve volném čase se nedokázal oprostit od koní, a tak cestoval po závodištích a dostihových centrech. Jednoho dne mu nabídli Personal Banner, z rodiny slavné šampionky Delmonica Hanover, ale její předvedení v zatáčkách se mu nelíbilo, a tak hledal dál. O pár dní později mu předvedli další koně včetně šampionky Moni Maker a opět Personal Banner. Pan Biazussi nakonec koupil Personal Banner, která brzo poté vyhrála důležitý dostih Breeders Crown a tak se vlastně zaplatila. Poté si ji vzal s sebou zpět do Itálie, kde sice předvedla kvalitní výkony, ale zdravotní problémy jí zabránily v další kariéře a tak odešla do chovu, pro který ostatně byla primárně koupena.

Equinox BiPo prvním hříběti ji připustil Valley Boss Bi a na hříbě se čekalo, jak jinak, s velkými nadějemi. Samotný porod byl ale noční můrou každého chovatele. Těžký a dramatický porod skončil smrtí matky a výsledkem byl mrzáček... Slepé, drobné, ošklivé hříbě s mnoha defekty. Utracení se zdálo být logickou volbou a také pro to hlasovala většina lidí kolem hříběte. Jenže majitelé klisny, manželský pár Mauro a Marina Biazussiovi, jsou známi silnými citovými vazbami ke svým koním, neboť jim nahrazují děti, které nemají. Navíc jejich snem byl šampion z Personal Banner. A tak se umístilo k náhradní matce, s malou prognózou na plnohodnotný život.

První zázrak přišel v šesti měsících jeho věku, když se slepému hříběti zničehonic začal zlepšovat zrak. Téměř jako dvouletý již hřebec plně viděl. V té době byl už v Itálii a v plné přípravě na dostihovou kariéru. Tehdy by už nikdo nehádal, že to byl takový beznadějný mrzáček a majitelé byli jeho stavem pochopitelně nadšení. Teprve až na dostihové dráze se ukázalo, že hřebec disponuje bojovným charakterem a srdcem. Hned svůj debut vyhrál a v dalších startech získal sérii vítězství a umístění. To už byl oslavovaným lídrem svého ročníku. Jako tříletého ho před Derby postihla infekce plic a samotný klusácký vrchol běžel prakticky s jednou plící, přesto byl třetí. Zbytek sezóny už pro léčení musel vynechat. Návrat na dráhu byl skutečně impozantní a tak bylo rozhodnuto, že Equinox Bi se představí ve Francii, na dráze ve Vincennes, centru klusáckých dostihů. V Prix Charles Tiercelin doběhl druhý s vážnou zlomeninou nohy v koleni pravé nohy. To, že vůbec doběhnul, bylo samo o sobě dalším zázrakem.

Verdikt veterinářů a většiny odborníků byl opět jednoznačný. Konec kariéry. Majitelé se tedy rozhodli, že hřebec ve věku 4 let odejde do chovu, nepočítali ovšem s tím, že realizační tým Equinoxe Bi se nesmířil s koncem tak nadějně rozjeté kariéry. Trenér Jan Nordin a veterinář Sergio Orsi věnovali maximální úsilí dvouleté rehabilitaci jejich šampiona v bazénu. Nakonec se potajmu rozhodli, že hřebce opět zkusí v tréninku v době, kdy byli majitelé na dovolené. Jak poté bylo Biazussiovým referováno, hřebce bylo možné nejen trénovat, ale byl možný i návrat na dráhu.

Equinox BiNávrat byl očekáván sice s napětím, ale také se značnou skepsí. Hřebec v debutu odstartoval jako outsider a vyhrál. Před červencem zvítězil ještě jednou, ale pak přišlo to hlavní, impozantní vítězství v prestižním dostihu Premio U.N.I.R.E., který patří do série World Cupu. Ani kurz 31:1 hřebce neodradil od skvělého výkonu, kdy vyběhl čas jen málo zaostávající za fenomenálním Varenne. V závěru dostihu komentátor pln nadšení bouřil: „Po tisících neštěstí, po tisících nepřízních osudu se Equinox Bi opět vrací na nejvyšší scénu!"

Tisk byl plný pohádkového příběhu, ale to nebylo vše. Hřebec byl pozván na další díl World Cup, The Meadowlands Nat Roy Trot, kde doběhl druhý, a Biazussiovi se rozhodli k dalšímu riskantnímu kroku. Přihlásili hřebce do velice prestižního dostihu Breeders´Crown v Kanadě. Dodatečná přihláška na poslední chvíli byla nekřesťansky drahá a Biazussiovi byli označováni za blázny, ale to nebyl konec peripetií. V sulce Equinoxe Bi měl být Mike Lachance, který se dopoledne účastnil jiného dostihového dne v americkém státě Illionis a nestihl se včas přemístit do Toronta. Na poslední chvíli si jeho kanadský dočasný trenér Lagas vzpomněl na jiného jezdce do sulky, kterému okamžitě zavolal.

Equinox Bi a E. LagasT. J. Ritchie právě seděl doma u TV a chystal se otevřít pivo u dostihů v telce. Možnost se toho zúčastnit v reálu okamžitě přijal, a tak celou svízelnou situaci zachránil. Equinox Bi vyhrál v rekordu dráhy (a v druhém nejlepším čase italského koně v historii, prvním nikdo jiný než Varenne) a porazil svého přemožitele z předchozího startu Corleone Cosmos a vítěze Hambletonian z roku 2005 Vivid Photo. T. J. Ritchie zůstal v sulce hřebce i pro další start v září 2007, a to Mohawk Maple Leaf Trot. I tento dostih vyhrál a stal se celkovým vítězem adorované série World Cup. Hřebec si ale v dostihu obnovil původní zlomeninu a veterináři prohlásili, že Equinox Bi s takovým zraněním nemohl vlastně dostih nejenže dokončit, ale ani vyhrát, jak se tomu stalo... Sny o další kariéře a startu v Prix d´Amerique pochopitelně skončily. Hřebec odešel z dráhy s 12 vítězstvími a 12 umístěními z 28 startů a celkovými výhrami cca 1 100 000 €.

Jestli si myslíte, že tím barvitý životní příběh plný peripetií skončil a nastala jen ta fádní část, kdy hřebec odejde do chovu a stane se otcem hříbat, tak to nikoliv.

Protože v Itálii tehdy byla v chovu koní krize, tak manželé Biazussiovi přijali nabídku ze zámoří na pronájem hřebce do chovu na Blue Chip Farms za půl miliónu €. Bylo nutné provést zkoušky plodnosti a když se hřebec vrátil z kliniky v Cremone zpět na chovatelskou centrálu Biazussiových, nastal nečekaný zvrat. Equinox Bi byl v noci 2. 11. 2007 unesen. Hned brzy ráno se tato zpráva roznesla nejen v klusáckém světě a pro tiskové agentury Mauro Biasuzzi prohlásil: „Kůň je pojištěn proti smrti, nemoci, neplodnosti, ale proti krádeži nikoliv. Kulhá, není možné jej využít pro nelegální dostihy, není možné ho využít legálně v chovu. Jeho finanční hodnota je pro mě nepodstatná, ale citová hodnota nevyčíslitelná. Pokud únosci nebudou požadovat absurdní částku, zaplatím, jen ať mu neubližují! Když se má žena dozvěděla o únosu, začala plakat. Nemáme děti a na naše koně jsme velmi citově vázaní, zvláště na Equinoxe Bi. Má žena křtí ročně stovky koní, ale on je něco mimořádného."

Equinox BiKůň však zůstal nezvěstný, nedařilo se zjistit sebemenší indicii o tom, kdo ho unesl a proč. Majitelé uvažovali o opuštění Itálie z důvodu zklamání.

Po 40 dnech však nastal zvrat. Na policii dorazila anonymní zpráva o půl deváté ráno, že nedaleko Ascoli byl na hřiště v lijáku vypuštěn na volno kůň. O půl 11 jiný či stejný anonym telefonicky oznámil na závodiště San Paolo, že Equinox Bi byl vypuštěn nedaleko závodiště. Policie pro hřebce okamžitě jela, převezla ho na závodiště, kde se v ten den konaly dostihy a byli tam přítomni veterináři se čtečkami čipů. Identifikovali vypuštěného koně jako Equinoxe Bi.

Majitelé se tak shledali se spokojeným, obtloustlým hřebcem, který byl v naprostém pořádku. Hřebec poté odešel do chovu v USA a dnes můžeme vidět vyhrávat jeho potomky na dráze.

Není to krásný happy end jednoho slepého defektního sirotka, který se stal šampionem nejen na dráze, ale i šampionem lidských srdcí?

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. draace

  Díky!

  07:47 - 08. 01. 2013

  Perfektní čtení. A naprosto chápu rozhodování majitelů, kteří velmi riskovali... A risk se vyplatil. Zarytí odpůrci dostihů či jezdeckého sportu sice budou držkovat, kam až spěje lidská chamtivost na úkor zdraví zvířete, ale mně příběh nemálo zpříjemnil ráno. Děkuju!

 • 2. gamblerka

  Únos

  10:14 - 08. 01. 2013

  Krásný příběh - ještě několik a byla by to skvostná knížka. Tak mě napadlo, jestli ho únosce nepotřeboval jen na svou klisnu - když už ne původ, tak aspoň výkonnost? Jinak jeho (jejich) myšlenkové pochody nechápu.

 • 3. Eva Holubcová

  únosy

  10:24 - 08. 01. 2013

  No Equinox Bi a někteří zmiňovaní měli štěstí, takže se pak někde objevili a anonym zavolal oznámení, také je obrovskou výhodou v současné době možnost jednoznačné identifikace pomocí čipů a tetování (v tomto kontextu ještě výžehy se číslem, jaké byly a jsou u nás). Jiní slavní jsou totiž doposud nezvěstní.

  V Itálii se prý běžně kradou koně na porážku ... To ti obyčejní, ty slavné těžko někdo takhle ukradne primárně pro maso :) Tam je nějaký záměr, ale je fakt, že v případě unesených koní, kdy se nikdo neozve (nebo já se soukromně domnívám, že to ti okradení někdy ani nezveřejní, jen jim dají výkupné a domluví se s nimi na "vypuštění koně"), protože jinak by ty únosy neměly moc logiku. Představa, že se někdo chce pomuchlat se šampionem a chvíli se o něj starat, je trochu zvláštní :)

 • 4. Provaz

  Díky

  11:05 - 08. 01. 2013

  Moc pěkný článek, až v práci zamačkávám slzu... Ten happy end je úžasný.

 • 5. sandimura

  :)

  11:17 - 08. 01. 2013

  Krásný, úplně to vhání slzy do očí :)

 • 6. Ivetashena

  sci-fi :-)

  12:24 - 08. 01. 2013

  Krásná story, také zamačkávám slzu.
  Napsat to jako beletrii, žádný vydavatel to bez úprav směrem k "reálu" nevezme, s tím, že je to už moc "přitažené za vlasy" a že se čtenář až tak oblbovat nemá... :-)
  Ty únosy bez žádosti o výkupné jsou obecně velmi zajímavé téma.
  Děkuji za zpříjemnění poledních chvil a za námět k zamyšlení...

 • 7. Ivetashena

  ještě...

  12:25 - 08. 01. 2013

  Divím se, že příběh nebyl zfilmován...

 • 8. baarbora

  únos

  18:40 - 08. 01. 2013

  Podľa toho, čo písal Mirek, tak väčšinou sa unášajú kone práve kvôli nelegálnym dostihom. Väčšinou teda zrejme mafia. Behávajú rôzne medzi sebou, tam sa nejaký ten Equinox isto hodil. Asi sa prerátali a keď zistili, že pajdá, pustili ho do prírody. Myslím, že to nie je ani prvý, ani posledný prípad takto uneseného koňa( Mirek určite bude vedieť menovať ďalšie). Kvôli chovu sa to naozaj neoplatí, keďže sa(aj v ČR) robia pateritné testy pri narodení a zviera bez overeného pôvodu sa legálnych dostihov zúčastňovať nemôže.
  Mimochodom, zlomenina v oblasti karpu je u klusáka celkom "dobrá" prognóza návratnosti na dráhu. Viem minimálne o dvoch, ktorý sa úspešne vrátili na dráhu, z toho jedného vlastním a zlomeninou(netuším čoho presne, prišiel už s jazvami zo Švédska) si prešiel ešte pred začiatkom kariéry. Táto sezóna( pokiaľ sa nič nestane, klopem na drevo) bude už jeho štvrtá aktívna na dráhe.

 • 9. Eva Holubcová

  k únosu

  23:08 - 08. 01. 2013

  Baarbora : nejen kvůli nelegálním dostihům, ale i na maso (nelegální jatka). Těžko ale unášet koně, o kterém každý ví, že už na závodění není, ostatně citát zní "kulhá, nelze jej použít na nelegální dostihy", do toho byznysu s únosy nevidím, třeba nám to přiblíží více a.s., v každém případě je to hnus a buďme rádi, že tu nemáme Palermo ...

  Ke zlomenině, nu, v jeho případě byla tak vážná, že se rozhodlo o odchodu do chovu a jak vidno i celkem správně, neboť jeho návrat na dráhu byl zatížen určitým riskem, byť se vyplatil, a zlomenina se obnovila.

 • 10. bo.nie

  Proč unášet koně

  16:52 - 09. 01. 2013

  Notak, lidi, nebuďte truhlíci. Proč asi unášet hřebce šampiona, to je to vážně tak těžké? Na nelegální dostihy zapomeňte, na těch se nedá zrovna dobře vydělat a navíc, co s pajdavým koněm. Prostě unesete hřebce, připustíte si hromadu kobyl, napíšete to samozřejmě na jiného hřebce, kterého vlastníte a je to.

 • 11. baarbora

  re

  20:36 - 09. 01. 2013

  Eva, samozrejme som mala na mysli všeobecne únosy, nie iba Equinoxa. Osobne si ale myslím, že unášať 450kg klusáky(resp. plnokrvníky, tam sa asi váha zásadne nelíši) sa veľmi neoplatí kvôli mäsu, nie? A k tomu sa predierať všetkými bezpečnostnými opatreniami kvôli flaksni mäsa? (rečnícka otázka)
  bo.nie : pokiaľ musíš genetickými testami preukázať pôvod koňa, tak na čierno pripúšťať nebudeš. Verím tomu, že v ITA ani toto nemusí byť prekážkou (a.s často popisoval aj machinácie s dopingom a tak ďalej), takže tam by sa to možno dalo. Ale za normálnych okolností pri registrácii žriebäťa musíš mať pôvod overený.

 • 12. Katka K.

  Defekty?

  21:50 - 09. 01. 2013

  Povídání moc hezké, ale mě by docela zajímalo, jakého původu byly jeho defekty a ta slepota, která se zázračně vyléčila, že se na něm potom chovalo. Nevíš Evo?

 • 13. Eva Holubcová

  Slepota

  22:20 - 09. 01. 2013

  Slepota. To je právě ta největší záhada, veti se na tom nemohou shodnout, jak k tomu mohlo dojít. Zlepšovalo se to postupně, až teprve v 18měsících prý viděl normálně. Získám vyjádření od Mirka, to bude nejjistější, do této veterinární problematiky nevidím.

 • 14. Katka K.

  Re:

  22:28 - 09. 01. 2013

  Reaguje na 13.

  To ano, ale psalas o mnoha defektech, ale nic přesnějšího, proto se ptám, jsem zvědavá.:)

 • 15. Eva Holubcová

  dodatek

  22:43 - 09. 01. 2013

  autorem je Mirek Hlahůlek (a.s.), viz hlavička článku, já to jen upravila a nachystala :) Do klusáckého světa nevidím. Proto píšu, že ať počkáš, že vyjádření získám, aktéry příběhu zná. V každém případě, myslím, že moc lidí by nepiplalo slepé hříbě s nízkou porodní váhou atd., já se přiznám, že bych ho nechala hned uspat, specielně, když matka uhynula během porodu.

 • 16. a.s.

  pro Katka K.

  06:41 - 10. 01. 2013

  Katko ted jen v rychlosti.Jak pise Eva i veterinari se neshodovali na otazky kolem puvodu slepoty a nasledneho pozvolneho ziskani zraku u E.B.Bylo to pomerne komplikovane
  Veskere zverejnene materialy atd. o E.B. vzdy pak uz uvadeji jen "..po narozeni byl slepy..".
  Uz je to nekolik let co jsem se o to podrobne zajimal netroufam si ted presne veci vysvetlovat z vet. hlediska.
  Pokusim se co nejdrive opet pozadat o podrobne vysvetleni osetrujiciho veterinare.A vlozil bych ho sem.

  Co se tyka nasledneho vyuziti E.B. v chovu.Ve veku kdy odchazel do chovu uz by nikdo nerekl jake problemy mel jako hribatko.Samozrejme diskutovat by se mohlo o tech u kterych by byly mozne predispozice k dedicnosti(problemy zraku)
  E.B. byl po prvnim zarazenim do chovu vyuzit na desitky klisen sveho majitele a kdyz o nej projevili zajem americti chovatele uz mel desitky hribat.

 • 17. gamblerka

  slepota

  09:28 - 10. 01. 2013

  Zcela laicky mě napadlo, že pokud klisna při porodu zemřela a bylo to komplikované, mohl to být nějaký hematom, který utlačoval příslušné nervy a postupně se vstřebal - což nicméně jsem zvědavá na vysvětlení fundovaných odborníků.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 5 čtenářů. Celkový počet bodů: 25.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: