Období podzimu – čas na odpočinek?

29. 11. 2016 06:00

Obrázky: 7

Autor: Alžběta Patková - NUTRIN s.r.o. Rubrika: PR článek Počet přečtení: 7456 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Je podzim a poslední venkovní závody má již většina koní za sebou. Tak jako každý sportovec si zaslouží i kůň, který přes rok intenzivně pracuje, určitý druh odpočinku. Odpočinek potřebuje celý organismus – svaly od práce, pohybový aparát od intenzivní zátěže, trávicí soustava společně s vnitřními orgány od často nepřiměřených dávek jádra a nedostatečných dávek sena a v neposlední řadě je samozřejmě psychika koně, která po závodní sezóně potřebuje také "vypnout".

 Není výjimkou, že po posledních závodech mnoho majitelů krmí koně dál vysokými dávkami jádra a žlabových krmiv bez ohledu na sníženou zátěž koně, často i nevhodným druhem krmiva. Kůň pak přijímá stejný druh a množství krmení jako v sezóně. Je vhodné se proto nad krmnou dávkou svého koně zamyslet a pozvolna ji upravit nastupujícímu období tréninkové pauzy. V případě, že si se sestavením krmné dávky nejste jisti a krmení byste upravovali podle hesla pokus - omyl, doporučuji obrátit se na odborníka nebo firmu, která výživářské poradenství nabízí.

Obecně v době tréninkového odpočinku, kdy po koni není vyžadována intenzivní práce, by měl základ krmné dávky tvořit zvýšený podíl vlákniny a měl by být snížen příjem cukrů. Krmení by mělo být doplněno o vitaminy a minerály a kůň by neměl být překrmován zbytečnými dávkami jádra, které by se mohly negativně podepsat na jeho zdravotním stavu. Období podzimu můžeme i využít na celkové posílení koňské imunity a pročištění organismu. Za zmínku stojí například rostliny ostropestřec a Yucca Schidigera. Ostropestřec chrání játra, detoxikuje organismus a je zdrojem cenných mastných kyselin. Yucca Schidigera působí také detoxikačně, snižuje otoky v těle a má protizánětlivé účinky. Stále omílanou, ale o to důležitější zásadou je, že každou změnu v krmení, kterou provádíme, musíme dělat postupně tak, aby si zažívací soustava koně zvládla zvyknout. Za dostačující dobu se považuje minimálně 14 dní.

 Firma NUTRIN má celou škálu extrudovaných krmiv a müsli, ze kterých si lze vybrat krmení jak pro koně v zátěži, tak pro koně v období tréninkového klidu.
Z krmiv pro období regenerace a tréninkového klidu lze doporučit například krmivo NUTRIN Guardian Regeneration. Bezovsové krmivo založené na vysokém podílu vlákniny se speciálně navrženou směsí bylin, podporující správné fungování trávicí soustavy. Hlavními složkami zde jsou vojtěška, ječmen, svatojánský chléb, jablečné a hroznové výlisky, kukuřice, slunečnice, cukrovarské řízky a výše zmiňovaná Yucca Schidigera a Ostropestřec. Z obsažených bylinek lze jmenovat například mátu, která má uklidňující účinek na žaludek koně, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Mateřídouška působí pozitivně proti nadýmání. Zázvor má účinky antivirové a antibakteriální, mimo jiné má vliv na správné fungování dýchacích cest. Díky extruzi je zajištěna vyšší stravitelnost a zlepšena celková hygienita krmiv.

Všechna krmiva NUTRIN obsahují navíc biotin, jsou vyvážená a kompletní, mají správný poměr jednotlivých živin, vitaminů a minerálů, tudíž není potřeba již nic, kromě dostatečného množství kvalitního sena, přimíchávat nebo doplňovat.

 Mnoho jezdců řeší období klidu tak, že po posledních závodech přestanou ze dne na den na měsíc dva jezdit. V lepším případě koně tráví celý den ve velkém výběhu či na pastvě, kde mají možnost celodenního pozvolného pohybu, v horším případě zůstávají v boxech nebo malých padocích a občas, když mají štěstí, je někdo povodí. Je důležité si uvědomit, že kůň je zvíře pohybu a tedy tvor, který má trávení uzpůsobeno k tomu, aby přijímal potravu v průběhu celého dne. Kůň, který má dostatečný prostor a motivaci k pohybu, ujde denně až 20-30 kilometrů. Když si připustíme, že mnoho sportovních koní má k dispozici jen malý výběh, ve kterém tráví pouze pár hodin denně a většinu času tam navíc nehybně prostojí nebo možnost výběhu nemají dokonce vůbec, je jasné, že určitou kompenzaci pohybu je koni nutné dopřát i v období pozávodní regenerace.

Je vhodné také zhodnotit zdravotní stav koně a v případě potřeby ho řešit. To ale platí po celý rok. Jen po závodní sezóně je na to obecně trochu více času a můžeme si například po plánovaném veterinárním ošetření dovolit dát koni potřebný klid. V dnešní době se často využívá péče fyzioterapeutů, kteří koně prohlédnou, napraví a majiteli podají podrobné informace o zdravotním stavu jeho koně spolu s určitými doporučeními, jak o koně dále a lépe pečovat. Mnoho pohybových problémů je totiž spojeno se špatným sportovním managementem a není výjimkou, že ježdění koně v některých případech spíše poškozuje, než aby bylo v jeho prospěch.

 Pro koně s pohybovými problémy nebo pro majitele, kteří uvítají určitou prevenci pohybových problémů, má NUTRIN v nabídce krmivo NUTRIN Guardian Chondro. Bezovsové krmivo pro koně s pohybovými problémy v lehké zátěži. Toto krmivo dodá koni potřebné živiny, vitaminy a minerály. Kromě kvalitního základu v podobě vojtěšky, ječmene, svatojánského chleba, kukuřice, hroznových a jablečných výlisků, slunečnice, kvasnic, Yuccy a ostropestřce navíc obsahuje chondroprotektiva. Ta jsou díky extruzi do krmení perfektně zapracovaná, tudíž nehrozí, že by účinné látky kůň do těla nedostal a nechal je ve žlabu, což se stává hlavně u doplňkových přípravků, která se do krmiv například přisypávají. Z chondroprotektiv lze jmenovat například MSM, které přispívá k dobré hybnosti kloubů a posiluje kloubní struktury. Další pozitivní účinek má napřílad kolagen, který tvoří základ pojivových tkání, chrupavek a vazů. Ani u krmiva NUTRIN Guardian Chondro nechybí byliny s pozitivními účinky na pohybový aparát koně. Jmenovat lze například kostival, který snižuje otoky a podporuje regeneraci tkání. Další prospěšnou bylinou je kopřiva, která kromě toho, že je výborným zdrojem železa, vitaminu A a C, posiluje prokrvení končetin a působí proti revmatismu. Harpagofyt a tužebník ulevují od bolesti a pomáhají při boji s artrotickými potížemi a revmatismem. A právě díky kombinaci kvalitního základního kamene tohoto krmení, chondroprotektiv a bylin, se stává krmení NUTRIN Guardian Chondro účinným pomocníkem při pohybových obtížích.

Koně mladšího věku se do kondice dostávají obecně snadněji než koně starší, které je zapotřebí v určitě fyzické kondici udržet i v období pauzy. Starší tělo se obecně hůře rozhýbává, svalstvo rychleji ochabuje a poté je potřeba většího úsilí k jeho opětovnému získávání a navrácení koně zpět do dobré kondice.

 Proto, pokud píšeme o tréninkové pauze, nemusí to vůbec znamenat pouze to, že koně vypustíme do výběhu a vyzvedneme si ho až v lednu. Jak již bylo napsáno, především starší jedince je třeba udržovat v kondici. Dvojnásob to pak platí pro koně, kteří nemají možnost pobývat ve výběhu nebo pro koně, kteří jsou na malém výběhu, kde se prakticky nehýbou. Takovým koním je nutné dopřát každodenní náhradu přirozeného pohybu, a to v podobě tzv. aktivního odpočinku. Zařadit lze vycházky na ruce, lehké vyjížďky v nenáročném terénu nebo vhodný druh lonžování. Moderní jsou v dnešní době i chodicí pásy. V období Vánoc pak většina jezdců začíná se svými svěřenci pracovat. Nástup do pracovního procesu musí být však pozvolný v závislosti na tom, zda jsme s koněm v období pauzy nějakým způsobem pracovali nebo nikoliv. Ochablé svaly se musí zmobilizovat, kůň se musí nadýchat a postupnou pravidelnou práci prokládáme adekvátním odpočinkem.

Pro koně v období aktivního odpočinku a v období přípravy na sezónu lze doporučit krmivo určené pro budování svalové hmoty NUTRIN Guardian Muscle. Jedná se o bezovsové krmivo s obsahem vojtěšky, rýžových otrub, sojového proteinu a ječmene. Nechybí však ani svatojánský chléb nebo jablečné a hroznové výlisky zchutňující krmení a mající vysoký podíl vlákniny. Ostropestřec s Yuccou navíc chrání a detoxikují játra. Toto krmivo obsahuje poměrně malé množství energie. Je tedy možné, v případě, že je to potřeba, doplnit ho některou z energetičtějších řad, např. NUTRIN Guardian Endurance nebo NUTRIN Guardian Explosiv. Tato dvě krmiva jsou pak již vhodná pro koně, kteří mají střední pracovní zátěž.

Firma NUTRIN nabízí ucelenou řadu krmiv, která pokrývá potřeby většiny koní s ohledem na jejich výkonnost, věk, plemeno, zdravotní stav a zátěž. Jedná se o krmiva bez barviv a zchutňovadel, s vysokým podílem vlákniny, kvalitními surovinami a širokým spektrem bylin, které mají na zdravotní stav koní příznivé účinky. Všechna krmiva navíc obsahují biotin, ostropestřec, Yuccu a probiotika. Krmiva jsou vyráběna extruzí, díky které je zajištěna vysoká hygienita krmiv, jejich lepší stravitelnost a bezprašnost. Díky dostatečnému a vhodnému poměru živin, vitaminů a minerálů již není zapotřebí do krmiv cokoliv přidávat ani míchat.

Jako novinku lze představit müsli hobby. Zdravé, voňavé müsli, bez umělých zchutňovadel a barviv, obohacené o vitaminy a minerály, s nízkým podílem obilovin. Obsažené vojtěškové granule jsou zdrojem vlákniny a bílkovin. Z jadrných krmiv je zde zastoupen ječmen a kukuřičné vločky. Mrkev, jablečné a hroznové výlisky celou krmnou dávku zchutňují a obohacují ji o cenné antioxidanty. Slunečnicová semena napomáhají zdravé a lesklé srsti a jsou zdrojem pomalu uvolňující se energie. Kvasnice podporují správné fungování trávicí soustavy. Zvýšený obsah biotinu má pozitivní vliv na zdravá kopyta. Toto krmivo je ideální, společně s kvalitním senem, k pokrytí potřeb koně v lehké zátěži a hobby koně.

Závěrem dodáme, že každý kůň je individuální a je potřeba ho sledovat, přizpůsobit zátěž v průběhu roku jeho zdravotnímu stavu a na aktuální stav koně je potřeba reagovat uzpůsobenou zátěží, dostatečnou regenerací, kvalitní stravou a péčí. Tak si můžeme udržet zdravého a spokojeného koně.


NUTRIN Professional

Extrudované krmivo špičkové kvality pro všechny typy koní v rozličné zátěži.

Vytvořeno na principech zdravé výživy koní. * Zvýšená stravitelnost a hygienická kvalita krmiva. * Snížení nákladů na krmení díky nižší krmné dávce. * Rychlé a snadné dávkování. * Konzultace a distribuce.

 

NUTRIN s.r.o.

Adresa: Zastavilka 60, 518 01 Dobruška
E-mail: equine@nutrin.cz
www.nutrin.cz
Tel.: +420 491 433 234

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: